Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Recomandare tigla metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Salut.

Am nevoie de o recomandare in privinta tiglei metalice pentru o casa, cu acoperisul intr-o singura apa.
Oferta pe piata mi se pare extrem de diversificata, pana in punctul in care nu stii ce sa alegi.
Ma intereseaza sa fie de calitate, dar evident cu un pret totusi rezonabil.

Multumesc anticipat.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ce inseamna "pret rezonabil"?

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Wetterbest, facute la Baicoi cu tehnologie poloneza si finlandeza.

#4
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Mishto! Tehnologie poloneza si finlandeza...Posted Image si tabla chinezeasca...

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Degeaba or fi, atat timp cat executia este romaneasca...

#6
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Ca sa nu raman doar la nivel de mistocareala, alegerea este in felul urmator ( foarte pe scurt):
- doar pretul conteaza: orice tabla amarata, eventual cutata de 0,25;
- doar calitatea conteaza: nu pui tabla, pui tigla ceramica Creaton
- ai bani de tabla buna: pui cu acoperire de piatra ( Gerard, Decra, Lindab Roca )
- ai panta acoperisului mica si bani: tabla faltuita PLX de la Lindab,
- vrei sa fii deosebit: prefaltuita de la Ruukki, Coilprofil
- muncesti banii si te socotesti sa mai traiesti macar 20 ani: Lindab, Ruukki, Coilprofil, dar exclusiv tabla de 0,5 mm cu toleranta pozitiva si protectie de 275 gr de Zn ( ATENTIE: au si ei tabla 'eco' )
- vrei sa scapi repede si 'eftin, alege mainstream: Bilka, Wetterbest, Viking.

Si doua smecherii importante: cine-ti oferteaza folie anticondens ieftina si buna, sau se ofera sa-ti faca montajul fara tva ( deci FARA garantie ), trimite-l la plimbare!

#7
abral

abral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.03.2007

 jozefin, on 07 iulie 2015 - 14:08, said:


- vrei sa scapi repede si 'eftin, alege mainstream: Bilka, Wetterbest, Viking.

Pe astia 3 nu i-as pune la un loc:
- Wetterbest da garantie de 30 de ani la produse pentru care foloseste tabla care are doar 10 ani garantie (din punct de vedere acoperire vopsea). Eu as avea o problema cu asta.
- Viking foloseste si tabla de 0,5 mm cu Zn 275 - asta este segmentul principal.
- Bilka foloseste doar tabla cu Zn 225 (din cate stiu) cu grosimi diverse.

Sunt de acord cu: "exclusiv tabla de 0,5 mm cu toleranta pozitiva si protectie de 275 gr de Zn". Asta daca iti pasa de casa pe care o acoperi.

#8
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

 abral, on 07 iulie 2015 - 14:31, said:

Pe astia 3 nu i-as pune la un loc:
- Wetterbest da garantie de 30 de ani la produse pentru care foloseste tabla care are doar 10 ani garantie (din punct de vedere acoperire vopsea). Eu as avea o problema cu asta.
- Viking foloseste si tabla de 0,5 mm cu Zn 275 - asta este segmentul principal.
- Bilka foloseste doar tabla cu Zn 225 (din cate stiu) cu grosimi diverse.

Sunt de acord cu: "exclusiv tabla de 0,5 mm cu toleranta pozitiva si protectie de 275 gr de Zn". Asta daca iti pasa de casa pe care o acoperi.

Principala problema provenienta materiei prime, majoritatea declara de la cei mai importanti producatori, dar si acestia pot fi cantitavi sau calitativ
Raspuns oficial Viking : tabla are grosimea totala 0,5 mm cu abatere conform normelor intre 0,48 si 0,52. La distribuitori mi-a fost prezenta pentru vinzare o mostra de 0,5 +
la intrebarea despre provenienta materiei prime daca poate fi dovedita cu documente mi s-a raspuns de ce ma intereseaza ? urmind sa fiu contactat ulterior (peste cativa ani)
La Bilka pe site la contact un numar de mobil cu casuta postala activata.La formularul de contact, am fost contactat de un distribuitor local local care dupa cateva intrebari tehnice a uitat sa mai trimita oferta.
wetterbest se invarte in acceasi zona
Exista pe piata si produse SSAB prelaq nova grosime 0,5 otel ,275 g zinc, produsele fiind inscriptionate de producatorul suedez,cu garantia producatorului (depinde de coordonate geografice) de 15 ani vopsea si 30 coroziune.

#9
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 jozefin, on 07 iulie 2015 - 13:20, said:

Mishto! Tehnologie poloneza si finlandeza...Posted Image si tabla chinezeasca...

Radeti voi, dar gresiti. Am doi prieteni buni care lucreaza la WETTERBEST si daca as avea nevoie, de acolo as lua.
Tabla folosita de ei provine de la Arcelor Mittal si este importata din Germania, Polonia, Macedonia sau Italia. De 5 ani nu mai iau tabla din China,
au avut probleme dar au rezolvat in termenul de garantie. Nici din Coreea de Sud nu mai aduc.
La Galati nu se produce tabla prevopsita asa ca sunt obligati sa importe. Vopseaua e pe baza de polimeri si se aplica in camp electrostatic peste stratul de zinc.
Au si tabla doar zincata (de la Galati), sau acoperita cu mixturi aluminiu-zinc sau magneziu-zinc. Cea vopsita are un strat de zinc mai gros (pana la 275 g/mp) decat cea zincata si atat (110 g/mp).

Referitor la ce zicea abral, tabla Wetterbest are 30 ani garantie la coroziune si 15 ani garantie la decolorare, asa ca mai informati-va.
Tabla are 0.55, cu toleranta +0.02 pana la -0.03, deci sub nicio forma nu exista sub 0.5 mm.

Edited by Razvan_N, 07 July 2015 - 23:14.


#10
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Daca zici tu... n-aveam idee ca dl. Li de la Movilita aduce tabla din Germania, dar ce stiu eu, dac-aveam prieteni la Baicoi, poate aveam si eu cunostintele tale tehnice despre procesul tehnologic, provenienta si grosimea tablei...Posted Image

Ahh si aia cu 0,55 e o gluma, nu?

Edited by jozefin, 08 July 2015 - 05:58.


#11
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Nu e nicio gluma cu grosimea tablei.
Nu stiu cine e dl. Li, pe patronul de la Wetterbest il cheama Dragos Irimescu si e inginer,
nu e un finantist ca sa stie doar sa invarta hartii. A lucrat la MEFIN Sinaia,
asa ca stie exact cati microni sunt in aia 0.03 mm toleranta.

Privitor la fabrica, am reparat utilaje CNC la ei asa ca am si vazut, nu doar auzit.

#12
abral

abral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.03.2007

 crispolux, on 07 iulie 2015 - 21:49, said:

Principala problema provenienta materiei prime

Daca tabla vine de la un producator mare, de obicei este inscriptionata pe spate cu numele si eventual grosime.

Stiu ca cei de la Viking cumpara mult de la Marcegaglia, dar probabil mai iau si de la altii (dar nu chinezi). Bilka cumpara de la Marcegaglia, SSAB si ArcelorMittal. Nu stiu sa mai ia si de la altii, dar e posibil. Wetterbest a fost client destul de fidel al lui dl. Li, dar nu stiu daca mai este. E drept ca ia tabla si de la ArcelorMittal.

#13
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
poate Bilka cumpara dela SSAB dar si vinde ?

#14
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
O sa merg ori pe Wetterbest, ori pe Viking.
Daca stau sa ma gandesc, tabla normala a rezistat pe casa 60 de ani.
O tigla medie nu e in stare sa reziste 30 de ani?


Imi puteti recomanda va rog si ce folie sa folosesc?

#15
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

 Nordstorm, on 14 iulie 2015 - 19:36, said:

O sa merg ori pe Wetterbest, ori pe Viking.
Daca stau sa ma gandesc, tabla normala a rezistat pe casa 60 de ani.
O tigla medie nu e in stare sa reziste 30 de ani?


Imi puteti recomanda va rog si ce folie sa folosesc?

Cea mai ieftina cu siguranta !  La asa tabla ar fi pacat sa investesti mai mult in folie .

#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Mai moale baieti cu super tablele garantate sute de ani...Si dupa 25 de ani ce? Te duci la fabrica cu pata de rugina?Sa-ti puna acoperis? Orice prastie de tabla pui,n-apuci s-o vezi ruginita. Iar daca apuci...esti un fericit. Eu am 40. Daca apuc sa vad  tabla(BILKA) gaurita de rugina,chiar nu ma mai intereseaza..
In rest totul tine de culoare si forma ambutisarii.

#17
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Revin cu o alta problema.

Acoperisul este intr-o apa, dar la un unghi foarte mic, ~3,6 grade.

Ce se recomanda in situatia asta?

#18
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Nasol !  Aia-i panta de cotetz, nu de casa, ai vrut sa faci o smecherie si o sa suspini la costurile acoperisului... Daca ai un proiect, acolo ar trebui sa ai dimensionarea structurii si invelitoarea recomandata ( sunt convins ca tabla faltuita ). Daca te astepti sa-si asume cineva si sa se jure ca poti sa pui acolo tabla ieftina tip tigla, inseamna ca-ti cauti tzeapa cu lumanarea!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate