Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

2015 Renault Talisman , inlocuitorul Lagunei si al Latitude-ului

- - - - -
  • Please log in to reply
1574 replies to this topic

#19
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,139
  • Înscris: 08.12.2008
Mai mereu Renault s-a laudat ca a inovat in toate clasele cu ceva. Chiar si prin design, daca nu tehnic.

#20
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Renault Talisman cu nivelele de echipare Amulete, Pandative si Lant de Haur, mancatz-ash!

#21
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,505
  • Înscris: 05.11.2009

View Postnoone2, on 07 iulie 2015 - 11:08, said:

Renault Talisman cu nivelele de echipare Amulete, Pandative si Lant de Haur, mancatz-ash!

ala e la Passat , fara numar, fara numar..

#22
diddy_fan_2pac

diddy_fan_2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.03.2008

View PostLauCalin, on 07 iulie 2015 - 10:01, said:

  Faptul a poate avea directie activa si pentru rotile din spate... asta avea si SAAB 9-3 acum mai bine de 10 ani.

Se numeste 4Control la Renault si este de prin 2008-2009 pe Laguna3 din cate stiu. Nu spun ca ai au inventat asta (habar n-am cine a venit primul in mainstream) dar nu este ceva nou la Renault.

Legat de fiabilitate dpmdv incepand cu modelele "3" aka Clio 3,megane3, laguna3 etc  au facut un salt urias, dar lumea inca tine minte de acele failuri (megane 2, laguna 2 ) .

#23
danielchirita82

danielchirita82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2013
E draguta masina dar cam atat, nimic spectaculos. Are linii de design inspirate de la Passat / Insignia. Nu cred ca se va vinde chiar bine ca nu are nimic nou, ba chiar e depasita mecanic de restul competitorilor cum ar fi VW, Ford, Peugeot, etc.

#24
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,139
  • Înscris: 08.12.2008
Gurile rele spun ca ar fi facuta in colaborare cu Samsung Motors. Nu este un produs 100% Renault, asa cum au fost generatiile precedente.

#25
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002
Renault a cumparat in 2000 pachetul majoritar de actiuni la Samsung Motors, care acum se numeste Renault Samsung Motors. Face parte acum din grupul Renault, ca si Dacia de exemplu.
Renault Latitude si Renault Fluence au fost facute si ele in cooperare cu Samsung Motors.

Avand in vedere ca Renault vinde la Mercedes motoare atat benzinare cat si Diesel, cred ca sunt destul de competitivi mecanic.
De altfel vind multe componente: http://www.worldcarf...renault-twingos

Edited by Wotan, 07 July 2015 - 14:15.


#26
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Daca a ajuns Mercedesu" sa ia motoare de la Reno.....

#27
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Germanii nu stiu sa faca motoare mici,punct.

#28
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Din fata zici ca e Skoda, din lateral C5. In fine, arata ok masina dar numele e jalnic. Eu chiar as avea o problema sa-mi cumpar o masina cu numele asta !

#29
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Masina nu e urata, are o tenta teutonica, dar e OK !

Ma dezamageste numele, care mi se pare complet nepotrivit pentru ea !

#30
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,505
  • Înscris: 05.11.2009
pe aceasta culoare arata demential de bine

Attached Files



#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din pacate francezii si nu numai ei nu au scoala pt masini mari. Decenii de-a randul, zeci de generatii de ingineri au fost scoliti sa se ia la tranta cu "cheval fiscal" si sa le iasa ceva functional. Pot face, nu zic nu, dar nu la niste standarde mult mai inalte decat fac masinile mici si in acelasi timp la un pret competitiv, la fel cum nemtilor nu prea le ies masinile ieftine sau motoarele mici.
Daca o sa am timp o sa postez odata pe tema asta a influentei fiscalizarii masinilor asupra industriei auto din tarile care domina productia auto din Europa. E ceva f interesant si lamureste destul de bine diferentele dintre masininile proiectate si facute in Anglia (cand existau producatori englezi de volum), Franta, Italia si Germania dar din pacate informatia nu este centralizata undeva sa dau un simplu link.

Legat de masina, nu arata rau, dar ramane de vazut ce se ascunde prin locurile unde nu bate soarele sau ochiul cumparatorului.

Edited by underb, 07 July 2015 - 22:26.


#32
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007

View Postvanitty, on 07 iulie 2015 - 21:40, said:

pe aceasta culoare arata demential de bine
Si mie imi place cum arata masina asta, mai putin calandrul cu sigla aia cat o icoana. Numele in schimb... Latitude suna chiar bine.

#33
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002
Colaborarea Renault Daimler merge mai departe: http://www.auto-bild...mler-71971.html . Suna un pic a chestie de marketing, parerea mea...
Cooperarea celor doi producatori e o miscare inteligenta, avand in vedere ca sunt pe segmente complet diferite de piata. Beneficiaza de tehnologia si componentele celuilalt, dar nu exista in viitorul previzibil riscul sa-si fure clientii.

Edited by Wotan, 08 July 2015 - 09:27.


#34
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,096
  • Înscris: 04.09.2013
Personal nu îmi place designul tabletei din bord. Are aspect low cost. În rest, cam atât.

#35
NoJoke

NoJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.03.2015
Niciodata nu m-as fi gandit sa cumpar un Renault insa masinuta asta arata chiar bine! Posted Image

Ca design mi se pare peste Insignia, mondeo sau Passat.

Edited by NoJoke, 08 July 2015 - 19:24.


#36
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Care vor fi preturile ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate