Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

2015 Renault Talisman , inlocuitorul Lagunei si al Latitude-ului

- - - - -
  • Please log in to reply
1574 replies to this topic

#1
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,567
  • Înscris: 05.11.2009
Tocmai ce a fost lansat noul Talisman, automobilul de  clasa mare de la Renault menit sa inlocuiasca atat Laguna cat si Latitude. Dupa cum se vede merge pe linia inceputa de clio4, Captur, Kadjar,noul espace,  cu o parte frontala dominata de romb, parte frontala care zic eu ca arata foarte bine. La fel ca si spatele care o evolutie foarte reusita a spatelui de pe laguna coupe, o chestie foarte faina. Parerea mea e ca renault are un castigator, arata mult mai bine ca o gramada de masini de clasa mare (passat, noua superb, Ford mondeo), doar ds5 arata mai bine, insa ala nu prea e sedan.


Quote

Remember when Citroen launched the current C5 and they promoted it as being ‘unmistakably German?' Well, that motto would be perfect for Renault’s new sedan too. The Talisman is here and it wants to punch a VW Passat in the face and gnaw at the back of an Audi A4 and other compact premium sedans.
During the reveal speech, Renault-Nissan boss Carlos Ghosn talked about solidity and the feeling of substantiality. He, along with design boss Laurens van den Acker, made it clear that this car had a clear emphasis on actual and perceived quality.
They say they worked really hard to screw the whole thing together with more precision and also make occupants feel like they’re driving around in something premium. The word premium was not used, but it’s clear that’s what they’re aiming for.
Other core principles behind its creation are an emphasis on fuel efficiency, low emissions and, believe it or not, driver enjoyment. Don’t take that last one literally, though, as it will probably not be true – it’s hard to call a car fun to drive these days since the standards, in any body style or size, are set extremely high – do you see this beating a Mazda6 on a twisty road? No.
Scrolling nearly all the way down through the official press release, not all that much space was allocated to describing the engine range. Still, we are told they will all be turbocharged, and if you’re familiar with Renault’s naming strategy, you’ll know what TCe 150, Energy TCe 200, as well as DCi 110, 130 and 160 mean.
The DCi diesel units are all derivatives of the new 1.6-liter unit, which in 160 PS guise sports a twin-turbo setup (an actual one, not to be confused with a single twin-scroll turbo).
Of the two petrol engines, we know the TCe 200 is basically the same 1.6-liter unit found under the bonnet of the Clio RS (as well as the new Espace MPV/crossover), but we really have not found any information on the TC150. It may very well be the same basic engine but with but in a lower state of tune.
As for gearboxes, the two petrols will be exclusively available with Renault’s dual-clutch seven-speed. The DCi 110 will get a manual six-speed as standard, as will the 130; the 160 will be exclusively available with a six-speed dual clutch also optionally available for the two lower-powered diesels.
The car features what is promised to be a feeling of quality-inducing interior, crash mitigation tech and quite extensive means of personalization. Check out the list of features / innovations it presents, then scroll further down to the official gallery and videos.

[ http://4.bp.blogspot.com/-yHpo9YQkBIE/VZqDdE-59EI/AAAAAAABCFE/HrrBeixZ6Vo/s1600/New-Renault-Talisman-0007.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://1.bp.blogspot.com/-BfjpR9aNf1U/VZqEJPZG-dI/AAAAAAABCM8/iMq7smW3860/s1600/New-Renault-Talisman-000955.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://3.bp.blogspot.com/-8pgkyYGGGCE/VZqDb_VlHbI/AAAAAAABCEk/12FU-SZOEcg/s1600/New-Renault-Talisman-0001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://1.bp.blogspot.com/-1imqW9oOlpk/VZqDbxdMt8I/AAAAAAABCEg/p32hqQasiXc/s1600/New-Renault-Talisman-0002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://1.bp.blogspot.com/-Ub32gs36_lM/VZqDb2AM50I/AAAAAAABCEc/MQF56AirEEs/s1600/New-Renault-Talisman-0003.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://4.bp.blogspot.com/-owiSrkr-lrk/VZqDdGj_gKI/AAAAAAABCE8/DPyZYFNcfbc/s1600/New-Renault-Talisman-0008.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://1.bp.blogspot.com/-ln68dZbCJAo/VZqDeVp2K6I/AAAAAAABCGQ/kFyV1sC7u2U/s1600/New-Renault-Talisman-0011.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://1.bp.blogspot.com/-aUlqLOW4IFs/VZqDfVDD75I/AAAAAAABCF0/MLpWUYPyoEo/s1600/New-Renault-Talisman-0015.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://1.bp.blogspot.com/-8jZR9foMibE/VZqDk0Xk_7I/AAAAAAABCI0/RNyffHCw7PA/s1600/New-Renault-Talisman-0033.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://3.bp.blogspot.com/-b3McBXt0utk/VZqDeaff_BI/AAAAAAABCFo/7NjTqXCN7RE/s1600/New-Renault-Talisman-0012.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Zici ca e Insignia....

Arata bine oricum...

Edited by _Dadi_, 07 July 2015 - 07:23.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postvanitty, on 07 iulie 2015 - 07:09, said:

Dupa cum se vede merge pe linia inceputa de clio4, Captur, Kadjar,noul espace,  
Merge pe linia extraterestri, crocodolieni, broaste cracanate, nuci de cocos si reptilieni.
Sigla aia e numa buna de ciordit si atarnat de lustra, asa ca Talisman. Dau atarnata de gat.

Edited by Friskey, 07 July 2015 - 07:41.


#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
De arătat arata :-)....dar numai vizual.Tehnic nu cred ca are multe de spus avand in vedere ca este un Renault.Dacă era un Peugeot treaba era cu totul alta,la partea tehnica nu va fi niciodata peste un Passat sau Mondeo,a fost conceput sa fie placut ochiului.
Imi aduce aminte de Vel Satice care in urma cu cativa ani buni s-a vrut a fi un model de lux,pretul acestuia fiind cat al unui E Classe.Dar nebun sa fii sa alegi un Renault in detrimentul unui Mertzan :-):-)
Doi la mana,sa nu uitam jegmanirea din serviceurile Renault :-)...piese banale relativ ieftine la alte marci,la ei costa dublu.

#5
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010
Rnault Laguna 4 va aparea cat de curand,deci nu va fi inlocuita!

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Acest Renault Talisman seamana izbitor cu VW Jetta  Posted Image

#7
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
N-o sa le iasa.Pentru ca Renault niciodata nu s-a descurcat cu masinile mai "luxoase",ca si Safrane,Vel Satis,etc.
Plus ca,fiind Renault,va cam sta in service pentru electronice.
In rest,sper sa faca Citroen un succesor tipic "frantuzesc" pentru C6.

Edited by nealsmith, 07 July 2015 - 07:55.


#8
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Post_Dadi_, on 07 iulie 2015 - 07:19, said:

Zici ca e Insignia....

Arata bine oricum...

View Posttom_1133, on 07 iulie 2015 - 07:48, said:

Acest Renault Talisman seamana izbitor cu VW Jetta  Posted Image
Acu ii spuneam si eu colegului de birou ca arata la fel de bine ca o masina nemteasca.

#9
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Ca posesor de laguna 3 pot sa spun doar atat: mai lasati mitul masinii germane...

#10
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
urat arata sigla aia

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Din fata mi se para tiganeala cu toata aglomerarea de nichele si rombul mare cat o tigaie. La oglinzi au dat cu mucii-n fasole generand inconsistenta si neimplinire, zici ca le-au luat de la un scuter.
Spatele pare copy/paste sau ceva intrat de mult in uzul altora...

Mie imi plac capota motorului si jantele.

#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
mie mi se pare un model „îndrăzneț”, dar îmi place

#13
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Oare cine le pune numele astea asa... "inspirate"?

#14
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Mie mi se pare o combinatie intre mai multe masini. De exemplu din lateral-fata seamana un pic cu Audi A7, partea laterala aminteste de Ford Mondeo, spatele tot de Audi si plansa de bord de noul Volvo XC90. Faptul ca nu se ofera motoare mai mari de 200 CP si tractiune integrala demonstreaza niste chestii. Faptul a poate avea directie activa si pentru rotile din spate... asta avea si SAAB 9-3 acum mai bine de 10 ani. Deci in afara de design nu vad cu ce inoveaza Renault in aceasta clasa.

#15
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,755
  • Înscris: 01.10.2002

View Postmaster_oz, on 07 iulie 2015 - 08:07, said:

Acu ii spuneam si eu colegului de birou ca arata la fel de bine ca o masina nemteasca.

Mie imi aminteste de Skoda Superb...
Asta va fi si nivelul de concurenta, Skoda mai degraba decat Audi sau VW. Renault merge pe genul de masina mai ieftina.
Adevarul e ca cam incep sa semene masinile intre ele, se copiaza la greu.

Edited by Wotan, 07 July 2015 - 10:08.


#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Passat.

Lipsa crunta de designeri.

#17
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Asa e, in ziua de azi cam toti fac masinile sa semene cu concurenta!Doar...doar vor avea ceva succes prin confuzie.Unde e personalitatea masinilor de acum ceva timp?Erau inconfundabile marcile!

Am mai spus-o, devin kitsch-oase aproape, multe ornamente si plasticaraie.

Edited by arab, 07 July 2015 - 10:13.


#18
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,567
  • Înscris: 05.11.2009

View PostLauCalin, on 07 iulie 2015 - 10:01, said:

Mie mi se pare o combinatie intre mai multe masini. De exemplu din lateral-fata seamana un pic cu Audi A7, partea laterala aminteste de Ford Mondeo, spatele tot de Audi si plansa de bord de noul Volvo XC90. Faptul ca nu se ofera motoare mai mari de 200 CP si tractiune integrala demonstreaza niste chestii. Faptul a poate avea directie activa si pentru rotile din spate... asta avea si SAAB 9-3 acum mai bine de 10 ani. Deci in afara de design nu vad cu ce inoveaza Renault in aceasta clasa.

cine cumpara inovatie la clasa asta? ce inovatii are ford mondeo? dar skoda superb? dar Opel insignia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate