Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Roaming Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
1265 replies to this topic

#19
DmI

DmI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.04.2006
Întrebare:
Cum dezactivez ”Vodafone Roaming pe Zi” de la *100#?
L-am activat in felul urmator :
*100# -> 5 (Roaming si International) -> 2 Roaming -> 2 Vodafone Roaming pe Zi -> 0 Continua -> 1 Confirma -> 1 Continua

Am văzut (confirmat) în contul Vodafone că l-am activat, dar la *100# primesc exact aceleași instrucțiuni ca mai sus! Adică doar cele de activare!

Edited by DmI, 09 July 2015 - 18:54.


#20
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 13.03.2005
Apel la *222 si sopteste "vreau sa dezactivez roaming" :D

#21
DmI

DmI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.04.2006

View Postthekat, on 09 iulie 2015 - 19:06, said:

Apel la *222 si sopteste "vreau sa dezactivez roaming" Posted Image

Nu roamingul vreau sa-l dezactivez! Ci doar "Roaming pe Zi". :-)
Deci nu pot dezactiva "Roaming pe Zi" din străinătate! Posted Image

Edited by DmI, 10 July 2015 - 10:28.


#22
DmI

DmI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.04.2006
Deci doar online poți dezactiva "Vodafone Roaming/zi".
Totuși, nu am nici o confirmare că opțiunea a fost dezactivata!?

Atât timp cât doar primești apeluri în roaming, nu are sens să dai 2.99EUR/zi să poți primi 30 de minute gratis, apoi să plătești 5 cenți/minut ... când tariful standard este 6 cenți/minut.

#23
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 22.01.2008
taxa de roaming pe zi se percepe si daca doar primesti sms-uri sau doar cand trimiti?

#24
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View PostDmI, on 14 iulie 2015 - 13:33, said:

Deci doar online poți dezactiva "Vodafone Roaming/zi".
Totuși, nu am nici o confirmare că opțiunea a fost dezactivata!?

Atât timp cât doar primești apeluri în roaming, nu are sens să dai 2.99EUR/zi să poți primi 30 de minute gratis, apoi să plătești 5 cenți/minut ... când tariful standard este 6 cenți/minut.

Buna,

Trimite-mi mesaj privat cu numarul sa verific situatia.

Multumesc!

View Postkayman, on 18 iulie 2015 - 12:51, said:

taxa de roaming pe zi se percepe si daca doar primesti sms-uri sau doar cand trimiti?

Buna,

Pentru primire de SMS-uri nu se percepe taxa de Roaming pe zi.

Multumesc!

Edited by Vodafone, 18 July 2015 - 12:59.


#25
DmI

DmI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.04.2006

View PostVodafone, on 18 iulie 2015 - 12:59, said:

Buna,

Trimite-mi mesaj privat cu numarul sa verific situatia.

Multumesc!

Între timp, la ”Serviciile mele”, nu mai apare ”Vodafone Roaming/zi ”. Deci, s-a dezactivat.

Concluzia este:
- Se poate activa de la *100# (cum am scris mai sus), dar se dezactivează doar online din browser (nu din aplicatia MyVodafone).
- Din ce am observat, dezactivarea online se face ulterior cererii, deci nu este instantă.

#26
DmI

DmI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.04.2006
Nimic nou la Roaming. Posted Image

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut! Cu ce retea a incheiat Vodafone Roamning-ul pentru Kaiserslautern, Germania. In Germania nu exista Vodafone?

#28
DmI

DmI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.04.2006

View PostMembruAnonim, on 30 august 2015 - 19:56, said:

Salut! Cu ce retea a incheiat Vodafone Roamning-ul pentru Kaiserslautern, Germania. In Germania nu exista Vodafone?

Exista Vodafone în Germania (Vodafone.DE)! :-)

#29
electriczbif

electriczbif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.03.2007
Mare atentie cu optiunea "Roaming pe zi" daca aveti activata o optiune de minute nationale nelimitate (ex: Nelimitat 12)! Tocmai mi-au tras-o Vodafone cum au vrut ei! Inainte aveam ceva optiune cu 2500 minute Voda si 1,5GB / luna, si am folosit Roaming pe zi vreo 2 ani (concedii) fara probleme. Cand mi s-a oferit optiunea de Nelimitat 12, am sarit ca pastravu' la musca, si am fost multumit de ea pana acum 3 zile. In aceste 3 zile, Vodafone mi-a papat 50 Euro din cont pe nerasuflate. Cand am sunat le serviciul clienti sa-i intreb care-i schema, mi-au raspuns senini ca Roaming pe zi nu se aplica pentru optiunile cu minute nationale nelimitate, si ca scrie pe site, si ca sa inghit galusca. Bineinteles ca m-am enervat f. tare, cu atat mai mult cu cat am primit zilnic SMS-ul ca Roaming-ul pe zi a fost activat pentru ziua respectiva. Adica baietii ce faceau: imi activau optiunea de Roaming pe zi dar tot consumul mi-l considerau ca si cum nu as avea activata nici o optiune, adica 0,20Euro / MB (sau cat o fi), etc. Cine dracu' s-ar fi gandit ca dupa ce si-a activat extraoptiunea Nelimitat 12 sa mearga la Roaming pe zi si sa reciteasca toate conditiile sa vada daca mai e aplicabila?! Ei, uite asa isi recupereaza ei banii la optiunile extrem de "avantajoase" pe care le ofera. Merci Vodafone, great job!

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDmI, on 10 septembrie 2015 - 16:00, said:


Exista Vodafone în Germania (Vodafone.DE)! :-)

Intre timp am aflat. Stiam ca o firma de telefonie importanta lipseste din Germania. Este vorba de Orange.

#31
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@electriczbif - reclamatie la ANPC pentru inducere in eroare cu sms-urile. Nu se poate asa ceva, e furt pe fata.

Edited by biogood, 10 September 2015 - 19:21.


#32
electriczbif

electriczbif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 19.03.2007

View Postbiogood, on 10 septembrie 2015 - 19:21, said:

@electriczbif - reclamatie la ANPC pentru inducere in eroare cu sms-urile. Nu se poate asa ceva, e furt pe fata.
Asa am zis si eu, de aceea m-am si enervat in discutia cu operatoarea de la call-center, care nici ea nu a stiut sa-mi explice ce s-a intamplat si mi-a spus ca sms-ul a fost o greseala dar ca oricum scrie pe site ca Roaming pe zi nu se aplica :)). O discutie mai idioata n-am avut in viata mea! Pana la urma m-am lamurit singur (o explicatie de la Vodafone n-am primit desi mi s-a promis ca voi fi sunat). Uite ce scrie pe site-ul Vodafone la Roaming pe zi:  "Detalii taxare: Extraopţiunile care conţin nelimitat minute sau SMS-uri naţionale nu beneficiază de unităţi gratuite cu opţiunea "Roaming pe Zi", ci se taxează conform tarifelor standard naţionale în euro credit.". Adica inclusiv pentru internetul din extraoptiune, desi acesta nu era nelimitat. Adica: M-au taxat pentru internet (convorbiri n-am avut decat 1 sau 2 de max 5 minute in total) cu tariful standard national (care nu stiu exact cat este fara nici o optiune activata dar undeva la 0.2 Euro/MB). Aveam si o optiune de 6GB date internet pe mobil activata. Dar mergand pe site-ul lor la Extraoptiune Internet pe mobil am gasit: "Bine de stiut: Serviciul Internet pe mobil este disponibil şi în roaming la tarife standard. Traficul de date inclus în extraopțiuni nu este valabil în roaming cu serviciul "Roaming pe zi". Vezi detalii despre tarifele în roaming.". Mi-e scarba de baietii astia si modul lor de a face comert! Deci sunt acoperiti, desi eu ca si client trebuie sa fac un site rip de pe Vodafone si sa rulez un AI de corelare automata ca sa-mi dau seama ce costuri voi avea folosind serviciile lor.
Mai urmeaza sa ma sune sa-mi spuna ca abonamentul meu nelimitat de internet fix tocmai a fost "nelimitat" la 100GB/luna si uit de ei cu vre-o 4 cartele  si un abonament vre-o 10 ani. Nu ca ceilalti ar fi mai buni (pe asta si mizeaza), dar whatever, ii schimb din 10 in 10 sa ma linistesc....

#33
DmI

DmI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.04.2006

View Postelectriczbif, on 10 septembrie 2015 - 20:48, said:

Asa am zis si eu, de aceea m-am si enervat in discutia cu operatoarea de la call-center, care nici ea nu a stiut sa-mi explice ce s-a intamplat si mi-a spus ca sms-ul a fost o greseala dar ca oricum scrie pe site ca Roaming pe zi nu se aplica Posted Image). O discutie mai idioata n-am avut in viata mea! Pana la urma m-am lamurit singur (o explicatie de la Vodafone n-am primit desi mi s-a promis ca voi fi sunat). Uite ce scrie pe site-ul Vodafone la Roaming pe zi:  "Detalii taxare: Extraopţiunile care conţin nelimitat minute sau SMS-uri naţionale nu beneficiază de unităţi gratuite cu opţiunea "Roaming pe Zi", ci se taxează conform tarifelor standard naţionale în euro credit.". Adica inclusiv pentru internetul din extraoptiune, desi acesta nu era nelimitat. Adica: M-au taxat pentru internet (convorbiri n-am avut decat 1 sau 2 de max 5 minute in total) cu tariful standard national (care nu stiu exact cat este fara nici o optiune activata dar undeva la 0.2 Euro/MB). Aveam si o optiune de 6GB date internet pe mobil activata. Dar mergand pe site-ul lor la Extraoptiune Internet pe mobil am gasit: "Bine de stiut: Serviciul Internet pe mobil este disponibil şi în roaming la tarife standard. Traficul de date inclus în extraopțiuni nu este valabil în roaming cu serviciul "Roaming pe zi". Vezi detalii despre tarifele în roaming.". Mi-e scarba de baietii astia si modul lor de a face comert! Deci sunt acoperiti, desi eu ca si client trebuie sa fac un site rip de pe Vodafone si sa rulez un AI de corelare automata ca sa-mi dau seama ce costuri voi avea folosind serviciile lor.
Mai urmeaza sa ma sune sa-mi spuna ca abonamentul meu nelimitat de internet fix tocmai a fost "nelimitat" la 100GB/luna si uit de ei cu vre-o 4 cartele  si un abonament vre-o 10 ani. Nu ca ceilalti ar fi mai buni (pe asta si mizeaza), dar whatever, ii schimb din 10 in 10 sa ma linistesc....

Clauza pe care o amintesti ("Detalii taxare: Extraopţiunile care conţin nelimitat minute ...") pare a fi la Roaming pe zi la cartela, nu la abonament ?!

Cum pot afla care sunt beneficiile lui Roaming pe zi la abonamentul meu?
Si anume:
Special 6 (la 5 euro/luna) cu nelimitat Vodafone; nelimitat SMS national; 550 Min nationale (din care 350 international si pe mobil); 1224Mb internet.

Oricum e o mizerie ca la 2.99eur/zi:
  • nu-l poti activa doar pentru 24h. Se activeaza singur la prima folosire si dureaza 24h, daca-l dezactivezi manual (doar online), pierzi restul orelor deja platite.
  • este doar pentru beneficiile din pachet. La depășirea beneficiilor incluse în pachet, ai tarif unic de 0,05€ pe minut / SMS / MB.
  • Doar 30 minute poti primi ... restul 0.05. Adica ti se activeaza ca ai primit un telefon si daca doar primesti platesti 2.99EUR pentru 1.80EUR beneficii! (recunosc ca nu mai calculez 1 cent reducere la minutul primit dupa cele 30 minute).

Edited by DmI, 27 October 2015 - 18:29.


#34
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010
Salut, DmI! La abonamentul tau, pentru 3 euro pe zi primesti 30 de minute de apeluri receptionate gratuit si te poti folosi si de cele 550 de minute nationale respectiv de traficul inclus in abonament(cu exceptia traficului care apare la Cost Control cu titlul de Bonus internet - la tine ar trebui sa fie macar 1000 MB disponibili si pe roaming).

Daca stii de dinainte in care zile vei dori sa folosesti Roaming pe zi, va putea fi activat pentru o zi sau cateva zile consecutive si setat sa se dezactiveze in mod automat. Ne poti scrie si aici prin mesaj privat sau sa rogi un coleg de pe chat si te vom ajuta.

#35
olyghinea

olyghinea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 19.02.2015
La un abonament vodafone red 25 cu portare de numar de pe reteaua digi ce as obtine?Daca activez roaming pe zi la acest abonament,am minute nelimitate sa sun in toate retelele din tara cand sunt in afara tarii?Dar internet in roaming?Multumesc anticipat pentru raspuns.

#36
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010
Red 25 are incluse beneficii de roaming, 100 de minute respectiv 300 MB trafic, iar la depășire, tarif unic de 5 cenți pe minut, SMS sau MB. Acestea sunt active practic printr-o versiune de Roaming pe zi, cu taxare 0 euro/zi si acces la unitatile de mai sus. Nu poti activa o alta versiune, fie si contracost.

Edited by Vodafone, 28 October 2015 - 09:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate