Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

comparatie calitate video[stabilizare] intre camera compacta si smartphone de top

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011
Salutare,am o curiozitate:se compara calitatea video la filmare Full HD a unui smartphone de top[nokia lumia 1020,iphone 6,galaxy S6...etc....]cu o camera compacta pana in 2300 lei?[Sony,Panasonic....]
Care sunt parerile voastre legate de acest subiect?
Am facut rost de mici filmulete facute cu cele trei telefoane de top....din cate am observat cel mai bine la stabilizare sta Iphone 6 urmat de Nokia....
Din pacate numai sunt la curent cu modelele de camere video compacte aparute in ultimii 4-5 ani....Totusi cred ca tot camera este superioara,dar nici telefoanele nu se fac de rusine........Sau se fac????

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Depinde de marimea senzorului, implicit numarul de pixeli dar si calitatea opticii.

Mai pica ceva pe umerii procesarii si cam asta este.

PS. ... nu mai ...

Edited by Super Chief, 05 July 2015 - 16:29.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Conteaza marimea fotositilor, tehnologia, si in fine, daca are global shutter...

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Senzorii de pe telefoane sunt si mai mici decat pe camerele compacte - ceva problem la iluminare redusa, zgomot pe imagine, etc.

Au o calitate decenta in special cand nu te misti - tii telefonul fix si el filmeaza. In rest....

Camerele dedicate au o optica net superioara, stabilizare optica cele o idee mai scumpe, senzor mai mare, etc. In final nu prea ai ce compara.

#5
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011

View Posteiffel, on 05 iulie 2015 - 17:00, said:

Camerele dedicate au o optica net superioara, stabilizare optica cele o idee mai scumpe, senzor mai mare, etc. In final nu prea ai ce compara.
Nu prea ai ce compara,dar uite ca acum dupa aproape 2ani de cand am deschis acest topic,ultimul model de iphone a ajuns sa filmeze foarte bine ptr un telefon,chiar excelent as putea spune.
Sa vad cine e de acord cu mine..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate