Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cel mai bun loc de trait in SUA?

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 danvlas, on 05 iulie 2015 - 11:50, said:

Alaska.

Alaska intradevar nu are restrictii legate de ce vrea, insa este frig, iar armele sunt ceva normal pt. ca si ursii si lupii sunt ceva normal.
Si sunt uzuale arme de calibru mare, cu recul extrem, care nu este deloc o placere...

Edited by loock, 05 July 2015 - 12:07.


#20
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Fara discutii Florida

#21
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Si, ce ? in Silicon Valley nu ai voie cu arme sa iti protejezi software-ul de crakeri ?

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Diabolik_01, on 05 iulie 2015 - 10:55, said:

Am un plan sa emigrez in SUA, si m-ar interesa unde se traieste cel mai ok. ca stat (eventual si un oras daca se poate);


Stiu ca asta este subiectiv asa ca despre mine spun ca as vreau un oras(sau orasel) cu oportunitati,  chestii de facut/vazut/etc, sa pot detine o arma (american dream) si iarba legala n-ar strica.  

Domeniul de munca este programator PHP/teck guy; (eventual pot invata si alte limbaje).

De-asemenea as prefera ca prezenta persoanelor afro-americane sa nu fie majoritara, nu sunt rasist dar nu as vrea sa ma simt aiurea.


Ceva recomandari de orase/state?

Nu inteleg ceva. Spui (la un moment dat) ca te-ai apucat de "programat" undeva in vara anului 2013. Lucru irelevant ca experienta profesionala. Sper ca ai un plan mai bine pus la punct pentru a emigra (fie si temporar) in SUA. Poate vrei sa-l detaliezi.

Uite aici statele cu procentele de albi http://www.indexmund...-percentage#map , s-ar putea sa nu te placa ei pe tine prin NE.

Edited by MembruAnonim, 05 July 2015 - 12:58.


#23
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
1. daca ai deschis calculatorul in 2013 si in 2015 vrei sa faci concurenta celor din SF, forget it!
2. €40k e nimic, ii cheltui p-o masina noua
3, vrei in State? Si nu stii unde? cauta de munca, locul in care ai un venit bun, e cel mai indicat loc.

#24
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
Planul de a emigra in US incepe cu: cum vei obtine dreptul de munca si de rezidenta? E cel mai dificil obstacol de surmontat. Pentru ca daca nu constientizezi, ca asta nu se obtine cu una cu doua, si nu e accesibil oricui, sfaturile care le dam noi sunt pe degeaba.
Dar hai sa-ti raspund. Ti-as recomanda: Seattle,WA,  Portland, OR. Si un sfat: cu PHP, nu te astepta sa-ti cada lumea la picioare. Sunt o droaie. Almost cheap labor. PHP e unealta amatorilor.

Paranteza: San Francisco Bay/Silicon Valley e varful varfurilor in IT. E cea mai scumpa zona a Americii si e foarte, foarte exclusivista. Si ca sa prinda un job aici, trebuie sa fie foarte bun spre exceptional, cu proiecte si rezultate dovedite.

Edited by s-brody, 05 July 2015 - 18:12.


#25
Blackbeard

Blackbeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 01.07.2015
Amigo daca ai bani,cam oriunde e OK sa traiesti in USA pt ca-ti poti permite sa alegi.Realitatea Americii insa e alta ce nu se potriveste cu "American Dream-ul" care-l ai.De fapt proverbialul American Dream este o fantezie iluzorie in ziua de azi inca de cu ffff multi ani in urma.

Vrei guns and weed and less homies :) Din nou,daca ai bani iti poti satisface si aceste dorinte.Guns gasesti peste tot dar si astea costa,depinde ce rugina iti poti permite sa cumperi!La fel si pot.Daca insa vei fi nemultumit vei vrea sa sari la alt nivel,poate niscaiva cocaine,hashish heroin sau de ce nu crack?Meth si esti facut.Toate visele iti defileaza prin fata ochilor!

Eu zica asa: pana ajungi tu in USA,nu mai stiu cum e azi cu vizele si cati ani astepti etc etc,te apuca poate pensia,dar sa zicem ca ajungi rapid.Programatori sunt cacalau peste tot si ca sa ai un job bun(observi ca nici nu spun"f bun"!)trebuie sa bati la sumedenie de usi si ai sa vezi cum se inchid in nas pt ca esti venit de pe luna si n-ai experienta ceruta de ei si scoala etc.NUMAI in cazul exceptional in care esti vreun GENIU in ale computerelor ai o sansa!Esti sau nu?

Pe urma gandeste-te NU la unde e bine si frumos sa traiesti ci la CATI bani ai sa-ti poti permite chiria pe 1 luna?Nu cred ca ai sa gasesti ceva mai jos de $600 pt un studio modest in vreun orasel mai maricel.De NY si Cali nici sa NU te gandesti prin vise ca vei putea.Poate daca-ti convine sa imparti 1BR cu altcineva dar tot ai nevoie si atunci de $600 poate si mai mult.
Desigur ca poti merge la mai ieftin dar ce te faci ca vor fi colorati peste tot?Weed si guns insa berechet!!!!

Ah amigo,ti-as scrie multe dar tot ca tine vei face pt ca asa e omul,pana nu se loveste singur cu capul de pereti nu-l intereseaza ce zic altii,indiferent cata experienta de viata ar avea!

Am trait un total de 19 ani in diverse parti(orase si state)din USA in Sud,in Nord,West si Est,am trait 4 ani in Germania,2 ani in Franta,aproape 2 ani in Italia si acum de 5 ani sunt in Mexico unde am tras definitiv pe dreapta si nu mai revin in USA decat in vizite pt ca NU-mi mai place tara!S-au schimbat enorm de multe de cum era cand am venit eu in 1983 dar ma bucur ca am gustat din ea cat a fost extraordinar de misto.Azi....praful si pulberea de ea!Dar asta e opinia mea.Tu desigur vei face cum vrei si crede,e dreptul tau.

Am tinut doar sa-mi pun si eu my 2 cents in acest subiect.Nu-ti pot spune decat Good Luck amigo y vaya con dios :)

#26
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca esti pensionara si vrei liniste in San Diego sau Florida.
(SUA sunt foarte diverse)

#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
mai misto Seattle decat Colorado :)

#28
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Minneapolis, daca nu ti-e frica de frig.

 Diabolik_01, on 05 iulie 2015 - 11:47, said:


As avea undeva la 40k euro, nu ma astept sa cumpar ceva de la inceput, pot sta si cu chirie.


Daca esti dispus sa faci naveta 40-50 de mile, ai avea aproape banii necesari pt. a cumpara o casuta mai veche.

#29
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
BlackBeard ar fi interesant să detaliezi mai mult despre SUA din 80 și SUA de acuma

#30
Blackbeard

Blackbeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 01.07.2015

 Velaxa, on 05 iulie 2015 - 23:04, said:

BlackBeard ar fi interesant să detaliezi mai mult despre SUA din 80 și SUA de acuma

Daca imi gasesc timpul liber la indemana desigur.Iti dai seama ca ar fi cam multe de spus,poate o mica nuvela Posted Image Fara misto,mai ales in cazul meu ;) Fara sa ma dau grande Posted Image La obiesct si cinstit si sincer.Dar sa vad cum stau cu timpul liber.

Edited by Blackbeard, 06 July 2015 - 02:47.


#31
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Velaxa, on 05 iulie 2015 - 23:04, said:

BlackBeard ar fi interesant să detaliezi mai mult despre SUA din 80 și SUA de acuma

ce importanta mai are cum a fost in trecut si cum a simtit blackbeard?
pentru emigrare trebuie analizata america de azi si de maine
in nici un caz analizata pe forumuri sau din bucuresti, cauta de munca undeva, oriunde, si apoi o sa ai timp de analize

#32
Diabolik_01

Diabolik_01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 17.09.2007

 Blackbeard, on 05 iulie 2015 - 18:11, said:

Amigo daca ai bani,cam oriunde e OK sa traiesti in USA pt ca-ti poti permite sa alegi.Realitatea Americii insa e alta ce nu se potriveste cu "American Dream-ul" care-l ai.De fapt proverbialul American Dream este o fantezie iluzorie in ziua de azi inca de cu ffff multi ani in urma.

Vrei guns and weed and less homies Posted Image

Daca insa vei fi nemultumit vei vrea sa sari la alt nivel,poate niscaiva cocaine,hashish heroin sau de ce nu crack?Meth si esti facut.Toate visele iti defileaza prin fata ochilor!

trebuie sa bati la sumedenie de usi si ai sa vezi cum se inchid in nas pt ca esti venit de pe luna si n-ai experienta ceruta de ei si scoala etc.NUMAI in cazul exceptional in care esti vreun GENIU in ale computerelor ai o sansa!Esti sau nu?

.Azi....praful si pulberea de ea!Dar asta e opinia mea.Tu desigur vei face cum vrei si crede,e dreptul tau.


1. Pot trai oriunde, dar unde este cel mai indicat? Poate pare aiurea ca un roman zice asta unui fost-american dar: your american dream might be dead, mine is still out there
2. Asta ar fi, dar nu totul se invarte in jurul lor.
3. Nu mersi, crackhead pot deveni si in Bucuresti, defapt nu sunt sigur ca o sa incerc weed mai mult de cateva ori inainte sa ma plictisesc, lucru care poti sa-l faci si acasa, mai riscant, dar se poate. La-dracu' aici nici nu avem negri asa multi (si astia cel putin nu prea te omoara, doar ((unii)) fura) si arme pot sa iau una de vanatoare. Ma pot duce la McDonalds si sa bag la hamburgers pana crap in timp ce tip "Yoohoo Bitches, 'merica fck yeah".

Revin la o nota serioasa:
Totul este despre principii / stil de viata care personal (indiscutabil influentat de cultura americana) nu se potriveste cu realitatile mioritice. Nivelul de trai scazut, gandirea mediocra, o lipsa aproape totala de cultura, miliarde de euro catre lacasuri de cult in timp ce infrastructura este dezastroasa, coruptie/hotie/prostie pe fata de la cel mai inalt premier de cacao pana la militianul de rand, sistem medical la pamant, educatie invechita si universitati (cu exceptia la 1-2) care sunt acolo doar sa fie facute, o ura generala asupra tuturor care nu sunt ca noi (negri, asiatici, tigani, albi care arata mai ciudat, persoane cu dizabilitati, homosexuali, atei). Sunt multe bube din cate am vazut si in SUA, dar diferenta este ca la ei ele se rezolva cand societatea civila kicks in.

4. Nu sunt, dar sunt dispus sa invat de oriunde.

5. Absolut corect, e dreptul oricarei persoane sa-si urmareasca visele/dorinte indiferent cat de stupide pot parea altora.

#33
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 Diabolik_01, on 06 iulie 2015 - 04:52, said:

Sunt multe bube din cate am vazut si in SUA, dar diferenta este ca la ei ele se rezolva cand societatea civila kicks in.

Nu chiar. Pe-aici e la moda dictatura minoritatilor.

#34
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
America e un loc in care poti face bani multi. N-o idealiza ca vei fi dezamagit, ia-o cum e: diversificata, mare, competitiva, violenta.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E foarte naspa in state acum, saracie mare, preturile insa au crescut mult, si vine a doua criza...

Mai fain e in Elvetia ;)

#36
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Daca nu e problema de loc de munca, si daca vei castiga la fel oriunde traiesti, Oregon, Washington, California, Colorado, Montana, Florida, Michigan, NY, cauta care sunt taxele si costul vietii in fiecare dintre astea, citeste despre ourdoors.
Ce vrei tu sa-ti raspunda 3 pampalai care traiesc in america

Intreaba la obiect, Bah Tsunami, cat e chiria la tine?
Da o masina cu taxe cu tot cat ie? Sa-ti formezi o parere.

Vezi ca "visul american"..., el exista, dar vine la pachet cu inteligenta de a stii unde sa cauti raspunsurile la intrebarile tale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate