Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Probleme Masina de spalat rufe Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Ai mai folosit o masina de spalat inainte ?
Toate sunt galagioase si se misca. In manual scrie tot ce trebuie. Daca nu sta bine la orizontala sau e pusa pe gresie poate sa se deplaseze.
Ca a miscat de cuva nu e nicio problema. Daca nu erau scoase suruburile nu mergea deloc sa speli.
Viteza de centrifugare se stabileste la inceput si nu se mai poate modifica decat daca opresti programul complet si selectezi altceva, dar trebuie sa citesti manualul.
Unele masini de spalat Samsung cu incarcare verticala au fost retrase pentru ca s-au desfacut la turatii mari cu incarcatura neegala care producea o vibratie prea mare. Dar nu e cazul tau.
Daca nu mai ai manualul, descarca de aici: https://www.manualsl...602wuv-Xeo.html

Edited by User107, 18 May 2017 - 13:07.


#56
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 onlyviu, on 18 mai 2017 - 12:45, said:

2.Daca telescoalepele care preiau socurile ar fi duse, probabil sunt usor de inlocuit...? ( se gasesc telescoape pentru samsung? )
3.Daca rulmentul este defect, se poate inlocui - dar din ce am vazut trebuie desfacuta cuva pana la ax (  se gaseste rulment dinascesta compatibil pe undeva ? )

eu ma gandesc ca si atunci cand: - a miscat cu mana cu putere cuva (cu masina oprita) atunci s-a miscat axul care a deranjat garnitura si rulmetnul.... si prin aceasta zdruncinatura s-a creeat joc.... de aici ma gandesc ca au aparut si zgomotele....

Edited by July02, 18 May 2017 - 13:29.


#57
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Aici este o discutie pe ghicite. Nu te ajuta cu nimic parerile unuia sau altuia.
Cu toate acestea este greu de acceptat ca a misca cuva cu mana, fata-spate sau prin invartire, ar putea provoca vreo dauna.
In aceasta situatie se chema un tehnician, eventual recomandat, eventual sapat pe net dupa o firma care prezinta cat de cat incredere din felul in care arata site-ul, din felul in care se discuta la telefon, etc. In oricare situatie este loz-in-plic, pentru ca asa este pe la noi.
Ce faci acum se cheama informare prealabila, insa pana nu se deschide capacul din spate al masinii nici mama meseriasului nu va sti, decat prin presupuneri, ce anume s-a defectat.

Edited by addumi, 18 May 2017 - 14:01.


#58
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 addumi, on 18 mai 2017 - 14:00, said:

da  a miscat cuva fata spate , inainte inapoi , nu prin invartire, tocamai asta e chestia..... iar domnul spunea ca vrea sa vada daca sunt suruburile scoase...., pai asta putea sa verifice prin simpla invartire nu prin manevre de zdruncinare a cuvei fata spate , inainte inapoi...

eu cred ca deasta a si miscat cuva ca sa o descentreze..., ca apoi tot el sa o repare....


in tot cazul , doar ca face zgomot e problema, in rest spala , deci nu e urgenta, mai merge si asa pana una alta...

Edited by July02, 18 May 2017 - 14:13.


#59
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Spui ca zgomotul a aparut acum, la cca un an de la actiunea "domnului". Daca era ceva de "stricat" zgomotul nu astepta luni la rand pentru a se produce.
Cauzele unui astfel de zgomot care apare dupa o perioada de functionare fara probleme sunt strict legate de amortizoare, rulmenti, sau in cel mai urat caz de fisurarea ansamblului care sustine cuva, adica tripoda, ajungandu-se la decentrare sistemului.

Service - chema un tehnician de la service specializat.

Edited by addumi, 18 May 2017 - 14:12.


#60
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 addumi, on 18 mai 2017 - 14:11, said:

Spui ca zgomotul a aparut acum, la cca un an de la actiunea "domnului". Daca era ceva de "stricat" zgomotul nu astepta luni la rand pentru a se produce.
am observat ca un mic zgomot in plus a zgomotului cu putin la scurt timp dupa ce a miscat cuva...
dar in timp acum dupa un an zgomotul a devenit din ce in ce mai puternic...

dar de la reprezentata samsung nu au in fiecar oras reprezentata pentru reparatiii?
si cum e procedura trebuie sa o duci acolo sau vin ei si ti-o repara ?

in tot cazul , doar ca face zgomot e problema, in rest spala , deci nu e urgenta, mai merge si asa pana una alta...

Edited by July02, 18 May 2017 - 14:25.


#61
ervinen

ervinen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 01.09.2008

 July02, on 18 mai 2017 - 13:05, said:

eu ma gandesc ca si atunci cand: - a miscat cu mana cu putere cuva (cu masina oprita) atunci s-a miscat axul care a deranjat garnitura si rulmetnul.... si prin aceasta zdruncinatura s-a creeat joc.... de aici ma gandesc ca au aparut si zgomotele....
E de cascadorii rasului ce citesc aici. ...."a deranjat garnitura si rulmentul"...Se vede ca va dati cu parerea in chestiuni despre care nu aveti nici un fel de cunostinte.
Masinile astea sunt facute sa reziste la tot felul de zdruncinaturi, in toate directiile, pentru ca asa este normal.
Revenind la Samsungul dvs., este posibil sa aveti probleme cu amortizoarele sau chiar sa fie fisurata tripoda. Amortizoarele mai au la masina asta si rol de sustinere a cuvei, pentru ca nu exista arcuri elicoidale de sustinere. Deasemenea se poate sa fi sarit de la locul lui un arc mic care tine cuva de peretele din spate al masinii. La modul general, masinile de spalat Samsung sunt submediocre, la fel ca Daewoo. Am intalnit foarte multe cazuri de tripoda rupta din cauza coroziunii, cauza fiind aliajul prost din care sunt turnate, dar si forma lor constructiva defectuoasa (se acumuleaza usor depuneri care duc la coroziune).

#62
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 ervinen, on 19 mai 2017 - 21:36, said:

am vazut undeva ca se gasesc si tripode pentru samsung, cat o costa una si de unde se poate face rost..?

#63
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
"La modul general, masinile de spalat Samsung sunt submediocre, la fel ca Daewoo."
Si care ar fi masinile pestemediocru?
Sa stim si noi care vrem sa inlocuim samsung cu alceva.

#64
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
"Sa stim si noi care vrem sa inlocuim samsung cu alceva."
LG direct drive
Gorenje
Miele

#65
ervinen

ervinen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 01.09.2008

 July02, on 20 mai 2017 - 14:41, said:

am vazut undeva ca se gasesc si tripode pentru samsung, cat o costa una si de unde se poate face rost..?
Cele de la producator sunt descurajant de scumpe (>250 lei fara tva) iar la Aswo nu exista un astfel de reper pentru modelul asta. Trebuie demontata masina si vazut ce cod exista pe cruce pentru ca s-ar putea gasi la un pret decent (sunt multe facute de alti producatori de piese de schimb, la preturi mai mult decat decente).

#66
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Pai miele e gama premium.despre lg topicul dedicat spune ca si ea e cu probleme.iar despre gorenje nu prea am stiinta dar sigur nu e ceva spectaculos.cred ca mai degraba panasonic reprezinta cel mai bun compromis intre calitate si pret

#67
florinfm2004

florinfm2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.12.2013
Salut.

la modelul wf1602w5c mi-a aparut eroarea HE1. Din ce am reusit sa gasesc pe net este senzorul de temeperatura. Dar, acum cativa ani am avut tot problema asta si nu sunt foarte sigur daca la masina asta senzorul este inclus in rezistenta (am o vaga banuiala ca asa e).
Voi stiti ceva ? un manual de servici si eventual vreun loc de unde putem cumpara piese de schimb ca reparatia atunci m-a costat ceva.

Multumesc

#68
ervinen

ervinen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 01.09.2008

 florinfm2004, on 10 iulie 2017 - 14:16, said:

la modelul wf1602w5c mi-a aparut eroarea HE1. Din ce am reusit sa gasesc pe net este senzorul de temeperatura. Dar, acum cativa ani am avut tot problema asta si nu sunt foarte sigur daca la masina asta senzorul este inclus in rezistenta (am o vaga banuiala ca asa e).
Voi stiti ceva ? un manual de servici si eventual vreun loc de unde putem cumpara piese de schimb ca reparatia atunci m-a costat ceva.
Senzorul original costa 37 lei la ASWO (fara costuri de expediere). Puteti sa-l verificati cu un aparat de masura, are rezistenta undeva intre 5 si 15 kohm si se afla la rezistenta de incalzire. Verificati si rezistenta de izolatie intre bornele lui si masa masinii.

Attached Files


Edited by ervinen, 10 July 2017 - 16:02.


#69
florinfm2004

florinfm2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.12.2013

 ervinen, on 10 iulie 2017 - 16:00, said:

Senzorul original costa 37 lei la ASWO (fara costuri de expediere). Puteti sa-l verificati cu un aparat de masura, are rezistenta undeva intre 5 si 15 kohm si se afla la rezistenta de incalzire. Verificati si rezistenta de izolatie intre bornele lui si masa masinii.

Multumesc frumos.

Am intrat pe site si vad ca accepta inregistrare numai ca persoana juridica. Sa vad ce solutie gasesc. Cumva  un manual de service sa vad cum desfac masina ?

#70
flo28bv

flo28bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 13.09.2006
Salut,

Am o masina de spalat rufe Samsung (in garantie), care la momentul in care invarte rufele in sensul acelor de ceasornic scoate un sunet tip "tacanit". Daca la inceput acest sunet abia se auzea, de vreo luna s-a accentuat. Cand invarte rufele in sens invers (trigonometric) "tacanitul" dispare. Imi puteti spune urmarind videoclipul atasat daca este cazul sa apelez la garantie?

Multumesc anticipat.

Attached Files



#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cuget ca ai verificat filtrul...

#72
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
Incearca sa vizualizezi cu o oglinda spatiu dintre cuva si tambur, pe toata suprafata. Daca auzi zgomote suspecte in timp ce rotesti de tambur insisti pina afli sursa. Totul executat cu masina deconectata de la retea. Succes.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate