Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Loudness-ul suportat de aparatura radio

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Deci:
bp6124 - are circuit acordat pe intrarea la antena, un mosfet care amplifica liniar banda fm cap coada si pe iesirea lui un alt circuit acordat care alimenteaza intrarea in tuner. tuner de altfel cu tehnologia ISS a selectivitatii. ISS - filtrul 1 preia semnalul de intermediara - filtrul doi este cu functia ISS adica inteligenta dromaderico radiofonista de a taia lateralele purtatorii de 10.7mhz in functie de deviatia semnalului lateral care poate fi slab sau puternic. si filtrul 3 de traversare spre demodulare. pana aici tunerul din BP6124 lucreaza perfect , sensibill fara noduri si fundultite. Partea nasoala este DEMODULATORUL deoare este unul insensibil. adica din filtrul 3 sa zicem ca iti vine un semnal de circa 32db, nah demodulat separat, semnal slab, dx si asa mai departe, si il injectezi in insensibilitate ceea ce pe iesire iti va rezulta semnal slab departat. Daca ai demodula iesirea filtrului 3 cu un demodulator sensibil siemens sau itt sau ce mai ai in cale vei vedea ca tunerul este foarte sensibil.

SOny GT 20
TEHNOLOGIA TUX - tehnologia frantuzeasca care are limitare pe loudness si pe deviatia marita data pe emisia porsturilor de radio. Tunerul este cu 2 circuite de acordare , primul cu dioda shotty in antiparalele si circuitul 2 dat de un fet care amplifica si corijeaza semnalul puternic, Liniaritatea este standard adica sa incapa pe banda fm,
Tux, primul filtru limiteaza deviatia mare si al doilea corijeaza lateralele purtatorii. Cum tuxurile sunt puturoase in functii doar unele pot sa lucreze in circuit ca in descrierea frantzujilor care au scriso pe toate gardurile. Demodularea de pe diltrul 2 este o demodulare partial sensibila evident cu limitari, ca deh francezii au limitari pe semnalele puternice si cele slabe, IN demodulator vei vedea ca orice semnal scazut este muted pe AF si cand urca ca semnal in intensiteate este UNMUTED ajungand la pragul normal de demodulare. Deci cu alte cuvinte la dx tre sa ridici volumul ca sa auzi ce e pe fm,

#20
maverik30

maverik30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 25.01.2011
auzi, si capra ce zicea,,,

#21
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@Zvartoshu,păi atunci cumpăr un Blaupunkt BP6124 și dacă mă ajuți cu tuning-ul și montarea unui demodulator siemens,astfel să am un radio bun și performant,fără cârâieli și fâsâieli deranjante,plătesc manopera.Aș dori să știu ce alte opțiuni de mărci radio FM auto din zilele noastre,merită banii în afara radio-urilor Blaupunkt din anii 90” !.Am prin debara un radio Siemens NCDR 1100 de pe Opel Zafira din 2002,o fi bun demodulatorul recuperat de pe acest model !

#22
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
loudness marca impuls.
frate eu ascult stau cu analizor in fata si ma uimesc ca se bat doua compresii audio. astia sunt prin net cu sunetul...asta imi zice ca au bagat un plugin de agc dupa care la emitator ii mai da compresie procesorul de sunet.
omg...

Edited by Zvartoshu, 22 August 2017 - 21:45.


#23
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Exact asa au facut si la Bacau in prima faza pana saptamana trecuta cand probabil in urma sesizarilor l-au adus la normal. Acum se aude bine si pe distanta fara distorsiuni..

#24
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Tehnologia sharx digiceiver nu suporta loudnessul emis de statiile radio. Cum da sa depășească vol șo ia spre șupramodulare muzica incepe sa.se audă că un MP3 low vitrate sau cu.m zicea un. Oleg de-al meu MP3 de trei ori rescris cu 64kbps.

#25
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Stil fm Călărași.... Loudness până la distorsiune audio

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate