Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

valoare avans in antecontract

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
alinutza06

alinutza06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.09.2006
Am primit o preaprobare financiara de la BCR pentru cumpararea unui apartament prin programul Prima Casa...Inca nu am gasit imobilul...Am o nedumerire in legatura cu avansul...Potrivit regulilor programului, avansul trebuie sa fie de minim 5% din valoarea apartamentului...Cei de la BCR mi-au spus ca, in situatia in care doresc sa dau un avans mai mare, acesta trebuie prevazut de la inceput in antecontract si achitat vanzatorului, urmand ca dosarul care va merge la Fond sa cuprinda exclusiv valoarea creditului (ex. valoare apartament 40.000 E; 5% - 2000 E, optional + 2000 E (total 4000 E) in antecontract, rest credit: 36.oooE).  Cred ca o plata unei sume de 4000 E, data ca avans prin antecontract este foarte riscanta, in conditiile in care acordarea creditului depinde de banca si Fond. Ce solutii vedeti in situatia aceasta sau cum ati procedat cei care ati platit un avans mai mare de 5% din valoarea apartamentului? Multumesc.

Edited by alinutza06, 03 July 2015 - 20:45.


#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu am facut la cec, am facut precontractul pe 500 lei, restul i-am dat in mana la semnarea contractului de vanzare. 4000 de euro mi se pare cam mult pentru un precontract. sugestia mea e sa mergi pe minimul care ti se cere iar dupa ce ai semnal contractul, dai anticipat mai multi bani.

Edited by rich1974, 03 July 2015 - 21:03.


#3
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
La fel ma gandesc si eu ca e mai sigur... Dupa ce inchei cvc faci o plata anticipata de 2000 e.

#4
alinutza06

alinutza06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.09.2006
va multumesc pentru raspunsuri...voi vorbi si cu notarul pentru varianta cu plata restului de bani cash la semnarea contractului de VC..sper ca si banca sa accepte acest lucru.....referitor la varianta a 2-a - rambursarea anticipata, desi nu exista comision, ma gandesc ca poate la momentul incheierii contractului de credit cu banca vor putea fi costuri mai mari care se raporteaza la valoarea initiala a creditului (mai mare cu 2000 E decat as avea nevoie)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate