Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Lada Niva

- - - - -
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#235
teddy16

teddy16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.11.2006

View Postdorin12ro, on Nov 7 2007, 22:34, said:

salutare popor!
sper ca nu a inghetat nimeni de pe forumul asta
desi cu intarziere, revin dupa ce v-am urmarit discutiile cu fff mare interes.
Niva mea are euro 4, vreau sa pun gaz pe ea.
astept pareri,sfaturi.
Daca are cine gaz pus ulterior, pls pareri despre rentabilitate
reveniti pe forum fratilor ;)
salut
! eu am instalatie secventiala montata,19 mil am dat ,dar face ! cel putin sunt multumit exista o diferenta la un demaraj mai nervos :lol: (cat poate fi la niva),inrest .. consumul e foarte asemanator cu cel pe benzina +1 l max asta daca te mentii pana in 90 k/h ,am fost sfatuit sa nu trec de 100 k/h sau 3,5 mi de ture frecvent de un ucrainean cu inst montata de ursi ! daca vrei amanunte de montaj te pot ajuta (nu trebuiesc lasati sa monteze cum vor ei)...aa si cu becul galben s a rezolvat nu era de la instalatia de gpl
;)

#236
barzanv

barzanv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.04.2007
Salut,

O intrebare: Daca imi cumpar o Niva de prin 2005 fara AC si Servo, se pot adauga acestea ulterior? Intreb pt ca stiu ca masinile vin toate la fel, aceste modificari facindu-se la dealer. Daca da, stie cineva ce costuri implica?

Deasemenea, ma intreb daca gasesc vreun entuziast dispus sa imi prezinte masina, prin/pe linga Bucuresti?

Multumesc!

#237
rivanol

rivanol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.06.2007

View PostBiZaRo, on Jul 20 2007, 12:55, said:

Salut la toti, ma numesc Stefan si sunt din Brasov
si o poza:
Attachment S8000005.jpg


Super tare!!! :thumbup:
Mi ar place si mie o masinuta dasta la tara  :notangel:

#238
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Cat consuma o Niva ? Merita sa-i pui gpl, cam in cate jdemii de kilometri scoti banii bagati in instalatie ?

#239
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postbarzanv, on Nov 25 2007, 12:21, said:

Salut,

O intrebare: Daca imi cumpar o Niva de prin 2005 fara AC si Servo, se pot adauga acestea ulterior? Intreb pt ca stiu ca masinile vin toate la fel, aceste modificari facindu-se la dealer. Daca da, stie cineva ce costuri implica?

Deasemenea, ma intreb daca gasesc vreun entuziast dispus sa imi prezinte masina, prin/pe linga Bucuresti?

Multumesc!


ac se poate pune dar costa cat nu face, valabil la orice marca, deci (probabil) si la niva

Edited by romaximusro, 25 November 2007 - 14:18.


#240
teddy16

teddy16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.11.2006

View Postspe, on Nov 25 2007, 15:11, said:

Cat consuma o Niva ? Merita sa-i pui gpl, cam in cate jdemii de kilometri scoti banii bagati in instalatie ?
salut
! eu am instalatie secventiala montata,19 mil am dat ,dar face ! cel putin sunt multumit exista o diferenta la un demaraj mai nervos  (cat poate fi la niva),inrest .. consumul e foarte asemanator cu cel pe benzina +1 l max asta daca te mentii pana in 90 k/h ,am fost sfatuit sa nu trec de 100 k/h sau 3,5 mi de ture frecvent de un ucrainean cu inst montata de ursi ! daca vrei amanunte de montaj te pot ajuta (nu trebuiesc lasati sa monteze cum vor ei)...aa si cu becul galben s a rezolvat nu era de la instalatia de gpl
1,7i-8/9L PANA IN 90-95km/h,10-12L pana unde te arunci de sus!..asta afara in oras ..greu de spus !o data ia o data nu ia  :lol: ...asa ca fa si tu o socoteala la eficienta gpl ului la niva  :P ,injectia cu secventiala ia doar 1L de gpl mai mult!

#241
teddy16

teddy16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.11.2006

View Postbarzanv, on Nov 25 2007, 13:21, said:

Salut,

O intrebare: Daca imi cumpar o Niva de prin 2005 fara AC si Servo, se pot adauga acestea ulterior? Intreb pt ca stiu ca masinile vin toate la fel, aceste modificari facindu-se la dealer. Daca da, stie cineva ce costuri implica?

Deasemenea, ma intreb daca gasesc vreun entuziast dispus sa imi prezinte masina, prin/pe linga Bucuresti?

Multumesc!
am gasit de curand o firma langa roma care are pe stoc servo si AC u pt niva ,1200 eu servo ,si 1800eu ACul asta fara tva si taxe de transport :death:  poate se negociaza :kisstogether: nu stiu,acum de noi vin cu servo ,se aduce si cu ACu ...poate sa astepti vo 3 luni

#242
dorin12ro

dorin12ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.11.2006

View Postteddy16, on Nov 29 2007, 20:30, said:

am gasit de curand o firma langa roma care are pe stoc servo si AC u pt niva ,1200 eu servo ,si 1800eu ACul asta fara tva si taxe de transport :death:  poate se negociaza :kisstogether: nu stiu,acum de noi vin cu servo ,se aduce si cu ACu ...poate sa astepti vo 3 luni
k.multumesc!
am instalat deja GPL-ul ramane sa vedem consumul.
aici e 18 mil cu montaj inclus.
am instalat butelia de GPL sub masina ca sa nu imi ocupe loc in portbagaj care e si asa destul de mic.
am 300 de km facuti de cand am GPL-ul.
mi se pare ca merge mai bine, DAR cred ca consuma ceva mai mult.voi face un test si va tin la curent.
apropo,un servo ar fi bun, dar nu prea inteleg ce e AC-ul B)  B)
Apropo, asa mare e zapada in Baia Mare, mai exact langa,in Groapele Chiuzbaii, pentru cunoscatori
super.
Sper sa se vada poza.
am ales poza asta din spate ca sa se vada unde e butelia
daca sunt cereri mai postez cateva poze ;)

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   839.91K   386 downloads


#243
dorin12ro

dorin12ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.11.2006
[quote name='teddy16' date='Nov 11 2007, 14:24' post='3636718']
salut
! eu am instalatie secventiala montata,19 mil am dat ,dar face ! cel putin sunt multumit exista o diferenta la un demaraj mai nervos :lol: (cat poate fi la niva),inrest .. consumul e foarte asemanator cu cel pe benzina +1 l max asta daca te mentii pana in 90 k/h ,am fost sfatuit sa nu trec de 100 k/h sau 3,5 mi de ture frecvent de un ucrainean cu inst montata de ursi ! daca vrei amanunte de montaj te pot ajuta (nu trebuiesc lasati sa monteze cum vor ei)...aa si cu becul galben s a rezolvat nu era de la instalatia de gpl
;)
[/despre ce detalii de montaj e vorba?
se mai pot aplica 'chestiile' dupa montarea initiala?

#244
barzanv

barzanv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.04.2007
Am gasit o Niva din 2003 cu 139.000 KM. Arata bine, are aer conditionat si jante aliaj originale. Pretul este de 5200 EUR. Mi se pare mult.

Ce probleme pot aparea la un asemenea rulaj? Ambreiaj? cutie? ceva tipic?

#245
teddy16

teddy16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.11.2006

View Postdorin12ro, on Dec 3 2007, 18:55, said:

k.multumesc!
am instalat deja GPL-ul ramane sa vedem consumul.
aici e 18 mil cu montaj inclus.
am instalat butelia de GPL sub masina ca sa nu imi ocupe loc in portbagaj care e si asa destul de mic.
am 300 de km facuti de cand am GPL-ul.
mi se pare ca merge mai bine, DAR cred ca consuma ceva mai mult.voi face un test si va tin la curent.
apropo,un servo ar fi bun, dar nu prea inteleg ce e AC-ul B)  B)
Apropo, asa mare e zapada in Baia Mare, mai exact langa,in Groapele Chiuzbaii, pentru cunoscatori
super.
Sper sa se vada poza.
am ales poza asta din spate ca sa se vada unde e butelia
daca sunt cereri mai postez cateva poze ;)
eu am mai multa incredere in ursii care au fabricat masina ,si am gasit pe net pozitionarea exacta a instalatiei ,calc,butelie,vaporizator,conducte ,pozitionatea tobei si galeriei dupa montajul buteliei la spate ,cand am ajuns la atelier ..i am omenit dar am stat langa ei siii  :nonobad: am inceput sa le arat cum sa o pozitioneze .Au facut caragata dar... singurul inconvenient este ca la omologarea de la RAR trebue sa fie butelia in portbagaj,si se muta ulterior! :thumbup:

#246
teddy16

teddy16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.11.2006
:thumbdown:

#247
dorin12ro

dorin12ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.11.2006

View Postteddy16, on Dec 4 2007, 19:02, said:

:thumbdown:
care e consumul de gaz?eu sunt inca in ' probe' totusi mi se pare destul de mare.

#248
inczeferencz

inczeferencz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.12.2007
buna !

Sunt pe pragul de a cumpara Niva.
Vreau sa arate ca in poza. Descrieti-im daca se poate face asa, ce trebui facut, si daca e bine sa face asa.
Ce marime au rotile? De unde se pot procura?

Attached Files


Edited by inczeferencz, 28 December 2007 - 18:34.


#249
stan_ctln

stan_ctln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2006

View Postinczeferencz, on Dec 28 2007, 18:30, said:

buna !

Sunt pe pragul de a cumpara Niva.
Vreau sa arate ca in poza. Descrieti-im daca se poate face asa, ce trebui facut, si daca e bine sa face asa.
Ce marime au rotile? De unde se pot procura?

Va salut , domnilor


  stiti pe cineva care vinde o niva pana in 1500E in stare de functionare 4x4 ?? Imi trebuie o masina ca pt vanatoare indiferent de marca, dar de preferat niva , fara pretentii de confort, doar de functionalitate. Va rog !!! tel 0730050969 sau 0788387311 sau id mess stan_ctln
Prefer carburatie si directia mecanica  deoarece se pot remedia relativ mai repede in conditii departate de civilizatie.
Scuze pt off- topic

#250
ilacatus

ilacatus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2007
Salutare la toata lumea,

Am o Niva luata de noua in aprilie 2007 (deci motor 1.7i). Am facut vreo 11000 km acum fara necazuri majore. Am gasit insa pe acest forum niste postari care ma pun pe ganduri.

1. Consumul: in concediul trecut (asta vara) mi-am facut media (pe cca 2300 de km) si-am ajuns la 8.3l/100km. In esenta a fost vorba de drumul Bucuresti - Bucovina dar si cu vreo doua zile de alergatura prin Iasi si Suceava, vreo 200 km de forestier si nu stiu cati altii de drumuri in reparatie (semaforizat pe banda in lucru). In Bucuresti nu prea merg cu ea si nu mi-am socotit consumul insa, vorbind cinstit nici nu prea ma intereseaza, ca n-are nici un rost (cateodata merg mai repede pe jos). Cred ca, la drum intins si la 90 stabilizat ia sub 8. Oricum cifrele vehiculate aici, 11 sau 16 litrii nu prea le cred posibile (decat daca e vorba de modele vechi, pre-injectie). I-adevarat ca n-o frig...pe drumuri normale stau cam la 80-90 iar pe autostrada 100.

2. Turatia: chiar cu masina plina ochi la 100/h am mai putin de 3500 de turatii (sau nu-mi merge mie turometrul ca lumea). cifre de 4000 pentru 80 sau 90 la ora mi se par greu de crezut.

Altfel destule mici belele (prea multe pentru o masina noua): blocat usa din spate (eternele cabluri care nu functioneaza bine), pana s-o iau de la dealer au trebuit reparate stergatoarele ca nu se opreau unde trebuie, acum la aceleasi stergatoare trebuie sa schimb lamele care nu prea mai curata cum trebuie, s-a stricat pompa care arunca apa pe geamul din spate (luneta), plasticurile de protectie de la balamaua scaunelor pica regulat. De curand a refuzat sa blocheze diferentialul (maneta asta e plina de personalitate) si in ultimul timp intra cam greu in viteza (n-am ajuns inca la service cu ea pe tema asta).

Revenind la consum si turatie m-ar bucura alte comentarii pe aceasta tema.

#251
barzanv

barzanv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.04.2007
@ilacatus

Felicitari pentru jucarie. Si eu ma tot chinui sa imi iau o niva 4 fun, dar nu am reusit inca. Pina atunci, citest si string orice material postat pe net  B)

Referitor la diferential, din ce am citit, trebuie miscata un pic masina, scoasa din viteza si tras de maneta.. la fel si pentru deblocare. Foarte multi propietari au indicat nevoia de a umple peste nivel cutia de viteze cu ulei, pentru a asigura o ungere optima si pentru sincroanele treptei V. Deasemenea, se insista se se schimbe treapta V doar dupa 90Km/h, niciodata mai devreme.

check
http://www.turbo-nutter.com/
http://www12.asphost...ces/newbies.htm
http://www.lada.co.uk/
http://forum.diffloc...a3e50fefa6b9921

Ai servo pe masina? AC?

#252
ilacatus

ilacatus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2007

View Postbarzanv, on Jan 16 2008, 16:48, said:

@ilacatus

Felicitari pentru jucarie. Si eu ma tot chinui sa imi iau o niva 4 fun, dar nu am reusit inca. Pina atunci, citest si string orice material postat pe net  B)

Referitor la diferential, din ce am citit, trebuie miscata un pic masina, scoasa din viteza si tras de maneta.. la fel si pentru deblocare. Foarte multi propietari au indicat nevoia de a umple peste nivel cutia de viteze cu ulei, pentru a asigura o ungere optima si pentru sincroanele treptei V. Deasemenea, se insista se se schimbe treapta V doar dupa 90Km/h, niciodata mai devreme.

Ai servo pe masina? AC?

Am servo (astea noi, toate au) dar nu si AC. Cum merg mai mult la drum intins (sau la munte unde nu mai e chiar asa de cald) merge si cu fereastra deschisa... :) . Cat despre diferential...eram oprit si cu ea scoasa din viteza. Poate era bine sa se miste putin...nu stiu. Problema mea nu e intr-a cincia ci intr-a-ntaia..cred ca e chestie de ambreiaj.

Si-o veste buna :):) ... am scapat de problema cu stropitoarea din spate (s-a dezghetat)...acum tot stropesc sa se umple cu lichid d-asta nou de iarna :):)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate