Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Sony Bravia android TV - SERIA W80

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
10243 replies to this topic

#37
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
GRATIS ... adică furate/piratate. Este opțiunea ta dacă plătești abonamente la unele servicii de streaming (Netflix sau altele gen Hulu, HBO GO, Digi Play, Seenow, Voyo etc) sau piratezi dar măcar păstrează-o privata !

Edited by MD, 07 July 2015 - 08:50.


#38
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Nu este nimic ilegal daca vezi un film online ci numai daca il descarci si il pastrezi pentru tine sau il distribui la alti... nu e piratare decat daca dai la alti (gratis sau cu bani)!
Alegerea mea e cauzata in primul rand de buget, daca traiam in alta tara era alta treaba... apropo ai vazut ca VOYO, FILMBOX si DIGI PLAY au aceleasi filme (calitate, vechime, etc)?  ...sunt curios daca va exista NETFLIX la noi ce pret va avea abonamentul!

Edited by KapitaK, 07 July 2015 - 09:19.


#39
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002

 KapitaK, on 07 iulie 2015 - 09:15, said:

Nu este nimic ilegal daca vezi un film online ci numai daca il descarci si il pastrezi pentru tine sau il distribui la alti... nu e piratare decat daca dai la alti (gratis sau cu bani)!

Este foarte trist dacă tu chiar crezi asa ceva.

Netflix il poti poti accesa si acum foarte usor daca esti dispus sa platesti pentru asa ceva (ai totusi o luna free in care o sa te convingi rapid probabil ca nu merita sa plătești cand Kodi oferă mult mai mult si totul "gratis si legal")

Edited by MD, 07 July 2015 - 09:43.


#40
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Ai dreptate... E trist ca am ajuns sa facem asta... Acum dezinstalez Kodi...

#41
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 KapitaK, on 07 iulie 2015 - 08:20, said:

Fac actualizari zilnice in speranta ca vor adauga toate functiile...

Apropo, crezi ca e util Netflix care nu functioneaza in Europa de Est si daca ar functiona trebuie sa platesti in conditiile cand poti vedea multe gratis?

Eu cum am luat Tv-ul am instalat HBO GO, VOYO si DIGI ONLINE (pentru DIGI PLAY) ca sa ma bucur de filme online direct pe TV asa cum se bucurau astia cu LG, Samsung, Philips numai noi cu Sony nu, insa am hotarat ca nu merita bani aruncati pe abonamente la VOYO (am folosit pe LG LB730 si functiona foarte bine) si DIGI PLAY atata timp cat pot folosi HBO GO (acces cu abonament fortat de catre RCS&RDS pentru toti care au in abonament  CATV pachetul HBO), POPCORN TIME (filme GRATIS 720p, 1080p si 3D), KODI (milioane de filme inclusiv 1080p, IPTV, GRATIS).
Am alocat pe IP-ul folosit de TV un DNS de USA si asa am putut folosi Netflix.

#42
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

 ZIGZAG20, on 07 iulie 2015 - 10:23, said:


Am alocat pe IP-ul folosit de TV un DNS de USA si asa am putut folosi Netflix.

Asta nu afectează funcționarea celorlalte aplicații instalate?  ...trebuie modificat mereu când accesezi Netflix?
Mulțumesc pentru informații!

#43
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007

 KapitaK, on 07 iulie 2015 - 08:03, said:

Eu sunt abonat la RCS&RDS, dupa cum se stie astia ne-au facut bucuria de a ne lasa fara pachetul de canale "Discovery" de cand au lansat canalele lor de stinta si natura.
Cu Sony android TV am rezolvat si problema asta, astfel am din nou acest pachet (varianta pentru Romania) dar si alte canale care nu sunt in grila lor direct cu TV-ul cu ajutorul browseului Opera accesand un site cu tv online dupa cum vedeti in pozele atasate...

 KapitaK, on 07 iulie 2015 - 08:20, said:

Fac actualizari zilnice in speranta ca vor adauga toate functiile...

Apropo, crezi ca e util Netflix care nu functioneaza in Europa de Est si daca ar functiona trebuie sa platesti in conditiile cand poti vedea multe gratis?

Eu cum am luat Tv-ul am instalat HBO GO, VOYO si DIGI ONLINE (pentru DIGI PLAY) ca sa ma bucur de filme online direct pe TV asa cum se bucurau astia cu LG, Samsung, Philips numai noi cu Sony nu, insa am hotarat ca nu merita bani aruncati pe abonamente la VOYO (am folosit pe LG LB730 si functiona foarte bine) si DIGI PLAY atata timp cat pot folosi HBO GO (acces cu abonament fortat de catre RCS&RDS pentru toti care au in abonament  CATV pachetul HBO), POPCORN TIME (filme GRATIS 720p, 1080p si 3D), KODI (milioane de filme inclusiv 1080p, IPTV, GRATIS).

Salut. Ai idee daca pot vedea si eu pe un Sony W815 HBO Go si celelalte posturi pe care le enumeri ? Tot la RCS am abonament si am toate canalele.
Din browser pe site intrii de ai pus acele poze in care ai adaugat canale ?
Mersi.

#44
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Nu zice nimeni sa dezinstalezi Kodi dar nici nu-i mai fa atâta reclama ca oferă conținut gratuit si legal pentru ca nu este cazul.

Depinde ce DNS instalezi. Sunt servicii de DNS care se plătesc si care pot fi de asemenea testate gratuit câteva zile, o săptămâna. Poti încerca de exemplu Hola ca tot ai android este o soluție gratuita, nu este tocmai safe dar pentru teste câteva zile merge.

@Mihaitza07 aplicatia HBO GO este disponibila pe Sony doar prin intermediul androidului (la modele care au android pe partea de smart). Cat privește canalele tv de pe mywebtv.info (si alte situri de acest gen) majoritatea sunt dependente de sopcast deci din nou fara android / windows nici o sansa sa le accesezi. Prezenta online a acelor streamuri este extrem de variabila si calitatea lor/bitrate-ul in cele mai multe cazuri lasa mult de dorit  pentru afisarea un tv FHD.  Poti insa atasa un miniPC cu android la Sony tau si vei avea acces la tot ce a descris KapitaK mai sus.

Edited by MD, 07 July 2015 - 11:07.


#45
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Nu am avut deloc intentia de a face reclama la aplicatia aia (nu mai dam nume) ci doar am vrut sa demonstrez ca acum cu Sony Bravia TV poti face aproape orice la capitolul SmartTV.
Sony nu era vazut bine tocmai din cauza acestui lucru, uite ca acum il face si inca mult mai bine decat celelalte marci (Samsung, LG, etc)... bineinteles ca meritul principal este al android-ului
Nu stiu ce si cum e exact cu Tizen de la Samsung dar webOS-ul de la LG e varza rau, aplicatiile sunt putine, proaste si primitive, se misca groaznic (in afara cartonaselor animate din meniu) se restarteaza la greu, nu poti descarca fisiere de niciun fel de pe net, etc...

 Mihaitza07, on 07 iulie 2015 - 10:43, said:

Salut. Ai idee daca pot vedea si eu pe un Sony W815 HBO Go si celelalte posturi pe care le enumeri ? Tot la RCS am abonament si am toate canalele.
Din browser pe site intrii de ai pus acele poze in care ai adaugat canale ?
Mersi.

Din pacate si eu am avut 42W815 si imi doream astea... asa cum a zis si MD nu poti face nimic din ce am zis eu aici decat cu un device android, ca sa nu dai un ban in plus, daca ai un smartphone sau tableta cu iesire video (HDMI, MHL sau oglindire ecran) poti avea toate astea conectand la ecranul TV, eu asa faceam cu o tableta cu iesire miniHDMI pe care o conectam la unul din porturile HDMI al TV-ului si o comandam cu o telecomanda air mose (cumparata separat de pe okazii), telecomanda care o folosesc acum la TV-ul asta android la aplicatiile care necesita comenzi cu mouse.
Da, in pozele facute cu imaginile de pe site-uri vezi browserul Opera versiunea 30 instalat pe TV KDL-W808C

#46
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Facusem o testare a Browser-ului OPERA pe HTML5TEST (494 puncte din 555) si am zis sa mai verific browserul si am incercat PEACEKEEPER unde am obtinut 612 puncte din 951 maxim cu user agent android (Bravia 2015) si 771 puncte din 951 maxim cu user agent desktop (asa il folosesc mai des pentru eficienta si pentru a scapa de pop-urile si redirectionarile site-urilor care te deteceaza android si iti baga multe porcarii pe gat)
Astept cu nerabdare actualizarea de la Sony care sa contina Browserul Opera in sistem!

Cine vrea informatii suplimentare despre Sony android TV KDL-43W808C sa ma anunte.
Astept informatii utile de la ceilalti utilizatori de Sony android TV  sau cunoscatori de android TV

Multumesc si o zi minunata tuturor!

Attached Files


Edited by KapitaK, 07 July 2015 - 12:13.


#47
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Uniformitatea asta contribuie la "imaginea perfecta"? ;)

Edited by AndreiNR, 07 July 2015 - 16:33.


#48
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 KapitaK, on 07 iulie 2015 - 10:43, said:

Asta nu afectează funcționarea celorlalte aplicații instalate?  ...trebuie modificat mereu când accesezi Netflix?
Mulțumesc pentru informații!
Ba da.Ruteaza totul prin acel DNS sau VPN.Sunt aplicatii care iti ruteaza per aplicatie trafficul nu pe toate.Un exemplu vrei ca doar Netflix sa iasa pe USA si PopcornT. pe RO.

#49
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

 AndreiNR, on 07 iulie 2015 - 16:33, said:

Uniformitatea asta contribuie la "imaginea perfecta"? ;)

Nu exista nici o uniformitate, ce vezi in poze este efectul fotografierii cu telefonul mobil a unui ecran cu fond deschis (alb) pe intuneric, fotografiaza si tu un ecran luminos pe intuneric sau un bec aprins si te lamuresti repede.

Daca faeam pozele in camera iluminat cel putin cu aceasi intensitate luminoasa atunci se vedea poza ca in realitate si exista posibilitatea ca pe zonele cu fond inchis sa se reflecte in imagine camera si persoana care a facut poza,  scuze ca nu am lasat sa se vada astea ;)

Edited by KapitaK, 07 July 2015 - 18:32.


#50
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Lasa lasă... colturile și dreapta sus nu au treaba cu artfeactele din fotografiere.
Făcui și eu ceva poze la tv stai liniștit.
Ideea e ca tv cu imaginea perfecta nu s-a inventat și nici nu se va inventa probabil niciodată. Asta în antiteza cu afirmațiile tale în legătură cu imaginea pe acest LCD.
Însă,  așa cum spuneam, dacă tu ești mulțumit. .ce mai contează altceva?

Edited by AndreiNR, 07 July 2015 - 18:31.


#51
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Salut. Am si eu un KDL43W807C.

Vad ca tu ai o gramada de aplicatii pe care eu nu le vad in google play. De exemplu browserul Opera. Cum le-ai gasit si cum le-ai instalat?

La mine in Google Play bate vantul. Sunt o manuta de aplicatii. Am ip de Belgia.

Si cum ai reusit sa vezi ceva 3D? Eu nu am reusit sa vad pana acum nimic 3D. Ochelarii nu stiu daca se conecteaza sau nu la TV pentru ca nu scrie nimic pe ecran. Iar in meniul 3D am numai overlap imagine 3D pe verticala sau orizontala care imi face praf imaginea, o taie efectiv in doua si o imparte jumatea din stanga pe tot ecranul si jumatea din dreapta pe tot ecranul. Deci daca ai putea sa imi dai detalii despre cum ai vizionat tu ceva in 3D as aprecia foarte mult.

#52
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Evident ca nu exista imagine perfecta în adevaratul sens al cuvantului, ești tare amuzant cu astfel de comentarii, faci prea multe eforturi ca sa fi contra cu orice preț,  fi mai linistit ca viața e prea frumoasa...

Am deschis subiectul asta pentru a schimba impresii cu cei care au achiziționat un astfel de tv nu pentru cei care se obosesc sa lase mesaje peste tot în forum și uita ca exista și viata reala în afara internetului.

O seara buna,

Cu respect

#53
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Cu asa comentariu nu văd niciun respect. Iar ce scrii mai sus este o gratuitate ieftina.
Lipsa de ponderatie și de obiectivism nu ese benefica unei comunități.  Afirmații ca "imagine  perfecta" nu denota prea multa obiectivitate. Iar topicul, prin multele tale.postări se vrea un elogiu adus unui tv mediocru, nicidecum nu pare ce vrei tu sa spui ca este.
Iar postarea cu uniformitatea a fost a doua pe topicul deschis de tine, chiar dacă nu am fost de acord cu multe spuse de tine pe aici. Deci nu trolez eu cum insinuezi tu cu atâta lejeritate.
Cu același respect. .

Edited by AndreiNR, 07 July 2015 - 18:50.


#54
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010

 Groot, on 07 iulie 2015 - 18:35, said:

Salut. Am si eu un KDL43W807C.
...

Dacă citești cu atenție am spus ca am instalat din sursa externa (usb sau retea) toate aplicațiile care nu sunt deocamdată în play pentru ca nu sunt optimizate pentru tv, nu apar în home le deschizi din meniu setăriaaplicații sau cu es file Explorer și pot fi controlate complet numai cu mouse pe fir sau wireless sau o telecomanda air mouse

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate