Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pareri VW Jetta Select 2015 1.2 TSI 105 cp

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Esti sigur ca Toledo e platforma de Polo?

#38
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postadisz, on 30 iunie 2015 - 12:06, said:

Topicul era doar despre Jetta noua,unde initiatorul a adaugat lista cu dotari,pe cre doar am vrut sa le compar.
La vremea respectiva (2002) Golf si Bora aveau dotarile astea doar la modelele "lux".Si NU ofereau mult peste alte marci.Din contra.
ps.
Am un Fiat Stilo.Iar scaunele incalzite le-au montat cei din Torino.Posted Image
De lux ? highline e de lux ? poate nici highline nu trebuia pt dotarile alea, R32 l-as numi "de lux"
btw, ESP ai ? asta era din fabrica atunci

#39
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostOmulLLORT, on 01 iulie 2015 - 23:10, said:

Toledo e pe platforma de Polo, deci alta clasa.

Confunzi Toledo cu Ibiza. Vechiul Toledo (Exeo) se facea pe platforma lui Audi A4, nu au schimbat atat de mult incat sa o treaca spre Polo.

Fara a fi sigur in totalitate, acum am impresia ca se face pe aceeasi platforma cu Skoda Rapid.

http://wardsauto.com...ext-seat-toledo

Edited by Bogdansv1, 02 July 2015 - 10:16.


#40
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Va multumesc pentru pareri. Din ce am vorbit cu mai multe persoane zic eu pricepute, mi-au zis ca respectivele probleme enumerate de voi se intamplau la motarizarile 1.2 TSI facute intre 2008 so 2011. Motorul folosit pe masinile fabricate in 2015 mi s-a spus ca are transmisia pe curea, si aceasta se schimba de regula, pe la 100.000 km sau cand se aprinde beculetul pe bord.

#41
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Se schimba preventiv... daca beculetul este unul de reamintire (precum cel de la revizia in functie de intervalul de timp) este in regula. Altfel e jale caci o distributie care se duce in mers are drept consecinta si distrugerea motorului.

#42
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Motorul folosit pe masinile fabricate in 2015 mi s-a spus ca are transmisia pe curea, si aceasta se schimba de regula, pe la 100.000 km sau cand se aprinde beculetul pe bord.

Beculet de curea? asta e una noua :).

Cureaua la VAG se schimba de regula la 4 ani sau 120000 de km.

Motorul cu probleme avea lant :D.

#43
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
eu nu am auzit de bec sau orice fel de semnalizare de uzura sau schimb al distributiei, poate o fi dar eu nu am auzit de asa ceva inca
am auzit de bec care indica ca s-a rupt cureaua si atunci e jale mare la portofel
cat tine de numarul de km depinde de motor, la 1.9TDI de pe Jetta se schimba la 150 mii km, la 2.0TDI de pe Passat se schimba la 120 mii, la 2.0TDI de pe A4 mai nou se schimba la 210 mii
in medie e undeva pe la 100-150 mii km dar trebuie citit exact in cartea masinii pt. ca difera de la motor la motor

Edited by Kroghy, 02 July 2015 - 13:01.


#44
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostStefanSC, on 02 iulie 2015 - 11:47, said:



Beculet de curea? asta e una noua :).

Cureaua la VAG se schimba de regula la 4 ani sau 120000 de km.

Motorul cu probleme avea lant :D.

Posibil sa fi inteles eu prost :D

Oricum, am inteles ca e recomandat sa se schimbe putin mai devreme, mai ales la traficul si gropile din capitala.

Edited by oauzor, 02 July 2015 - 13:25.


#45
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

mai ales la traficul si gropile din capitala.
Ce treaba au gropile si traficul din capitala cu cureaua de transmisie?

#46
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Eu stiam ca doar la 1.4 TSI s-a trecut de pe lant, pe curea.

#47
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
decat o Jetta nu foarte echipata, mai bine un focus echipat la aceiasi bani,
de banii astia te incadrezi si la motorul 1.0 de 125 cai si la cel de 1.5 de 150...

#48
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
eu nu stiu pe nimeni care sa fi luat un Ford si sa fi spus ca urmatoarea masina va fi tot Ford
ba din contra, stiu pe cineva care avea Passat second si a vrut sa incerce Ford Focus nou si dupa 20 mii km i s-a supraincalzit motorul, i s-a facut varza chiuloasa si acum e in service cu ea la schimbat un milion de piese la motorul, totul pe garantie dar Ford a spus ca nu mai cumpara niciodata
in schimb stiu multi care dupa un VW au spus si chiar au cumparat alt VW, inclusiv eu

Edited by Kroghy, 02 July 2015 - 19:40.


#49
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 05.09.2007
@kroghy: pe masura ce iti citesc posturile imi dau seama ca tu esti un tip aparte. Tu ai niste concluzii generale cu pretentia de adevar absolut, bazate pe cazurile a 2-3 prieteni carora in general li se intampla doar lucruri atipice.

Edited by flaviuf, 02 July 2015 - 20:06.


#50
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
orice axioma se bazeaza pe observatii empirice
cand acele observatii empirice se dovedesc adevarate de n ori atunci devin axiome
matematica dragul meu, pune mana pe carte si invata ca vine bac-ul

legenda: empiric=babesc (pentru cei care nu inteleg termenii de liceu)

Edited by Kroghy, 02 July 2015 - 21:16.


#51
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postoauzor, on 02 iulie 2015 - 11:23, said:

Va multumesc pentru pareri. Din ce am vorbit cu mai multe persoane zic eu pricepute, mi-au zis ca respectivele probleme enumerate de voi se intamplau la motarizarile 1.2 TSI facute intre 2008 so 2011. Motorul folosit pe masinile fabricate in 2015 mi s-a spus ca are transmisia pe curea, si aceasta se schimba de regula, pe la 100.000 km sau cand se aprinde beculetul pe bord.

Sti bine. Nu asculta de cei care vb din folclor. Jetta e (dupa mine) cea mai misto compacta. Si ca sa-ntelegi fa drive test si cu Focus si cu Civic si cu orice alta compacta. Si o sa iei Jetta.
Motoarele 1,2 TSI actuale chiar nu am auzit sa mai aiba probleme (si cu alea vechi e mult folclor). Totusi eu as lua un 1,6 TDI chiar daca costa probabil 1k in plus. Din diferenta de consum (2-3l/100) ii recuperezi repede. In plus dieselul e atceva.

#52
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 05.09.2007
Explica-mi si de cate "observatii empirice" (sau babesti cum si spune tu) s-au facut la axioma paralelelor. Ai idee ce este o axioma?

Edited by flaviuf, 02 July 2015 - 21:28.


#53
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostKroghy, on 02 iulie 2015 - 19:40, said:

eu nu stiu pe nimeni care sa fi luat un Ford si sa fi spus ca urmatoarea masina va fi tot Ford
ba din contra, stiu pe cineva care avea Passat second si a vrut sa incerce Ford Focus nou si dupa 20 mii km i s-a supraincalzit motorul, i s-a facut varza chiuloasa si acum e in service cu ea la schimbat un milion de piese la motorul, totul pe garantie dar Ford a spus ca nu mai cumpara niciodata
in schimb stiu multi care dupa un VW au spus si chiar au cumparat alt VW, inclusiv eu

+1. Sunt la al 4-lea VW. Nu as lua ever altceva cu exceptia marcilor premium. De fapt e recunoscut ca VW tine trena premiumurilor. Si BTW, cei care o sa sara in sus la afirmatia asta nu au avut niciodata VW ca a fost acru. Nu cred ca a trecut cineva vreodata de la VW la Toyota sau Opel sau ... invers DA.

#54
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postmufasa, on 02 iulie 2015 - 21:24, said:

Motoarele 1,2 TSI actuale chiar nu am auzit sa mai aiba probleme (si cu alea vechi e mult folclor).
Mai conteaza si volumul.
Daca la noi se vand 100 mii de 1.2TSI si apar 10 oameni probleme pe forum deja lumea spune ca 1.2TSI e motor prost ca a citit 10 oameni cu probleme. Dar daca face un raport intre cate se vand atunci VW iese mult mai bine fata de concurenta.
La japoneze apar mai putini oameni cu probleme si asta nu pt. ca nu au probleme ci pt. ca se vand mult mai putine.

View Postmufasa, on 02 iulie 2015 - 21:30, said:

+1. Sunt la al 4-lea VW. Nu as lua ever altceva cu exceptia marcilor premium. De fapt e recunoscut ca VW tine trena premiumurilor. Si BTW, cei care o sa sara in sus la afirmatia asta nu au avut niciodata VW ca a fost acru. Nu cred ca a trecut cineva vreodata de la VW la Toyota sau Opel sau ... invers DA.
Eu am avut si Dacia si Daewoo si Opel si dupa ce am trecut la VAG cu siguranta nu mai cumpar decat VW sau Audi.
Am avut VW Jetta, mai am in familie inca 3 VAG de care suntem foarte multimiti si acum am trecut la Audi A4.

Mai nou se compara Mondeo cu Passat, recomand tuturor sa vada cum se apasa butoanele la Mondeo fara nici un feedback de parca e casetofon chinezesc fata de butoanele VAG care au feedback tactil de pe vremea lui Noe.
Totul tine de atentia la detalii, unii fac lucru nemtesc cu simtul raspunderii si altii fac ca americanii, daca nu e bun la gust mai pui putin ketchup si e bun de vandut.

Edited by Kroghy, 02 July 2015 - 21:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate