Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Promovare site - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
na, acuma daca tot ai produsele pe stoc, poti sa le vinzi si prin alte parti, gen okazii, olx etc

#20
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013

View Postdexterash, on 28 iunie 2015 - 23:47, said:


Este un "pool" mare de clienti in Romania care nu prea are pregatire in treaba asta.


Eu as intreba altfel: rural vs urban sau rural vs urban non-studenti in conversii.
Cam 60-65% RURAL.. Și peste 70% din clienți sunt trecuți de prima tinerețe.

#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostSew, on 29 iunie 2015 - 00:04, said:

Și peste 70% din clienți sunt trecuți de prima tinerețe.
Fa o analiza si, daca merita, fa o strategie pe chestia asta si "ataca" mai tare.

#22
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
Chiar nu aș investi direct în promovare fără să am un site responsive. Era de așteptat să ai mulți clienți trecuți de prima tinerețe. În ziua de azi tinerii sunt toată ziua bună ziua pe mobil sau tabletă. Și degeaba ai vizitatori de pe Fb sau mai știu eu unde, dacă trebuie să faci zoom și focalizare pentru fiecare pagina vizitata.

#23
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 24.05.2010
Bun. Hai ca acum m-am uitat mai serios si sa iti spun de ce nu cumpar eu de la tine.

1. Ma obligi sa fac cont. Nu e rau dar macar daca mi-ai da cateva detalii despre modalitatea de a comanda inainte sa imi fac cont.
2. Nu vad nici un CUI, nr de TVA, PFA nimic.... daca imi dai taca eu ma duc la preot sa ma plang ca am pierdut banii.
3. Pentru un administrator de magazin de pantofi, fie el si online, trebuie sa stii putina istorie din domeniu sa intelegi ca genericul de adidasi a aparut in Romania datorita singurelor modele de pantofi sport, si anume Adidas, existente pe piata candva.

https://i.imgur.com/CaIczhF.png asa vad in viziunea mea un magazin online. Cand intru pe site-ul tau rosul ala tip grena am impresia ca mi se urca in cap.


Apoi la un momentdat ai o sintagma la modul "Prin creearea unui cont veti avea posibilitatea de a avansa prin pasii de achizitie mult mai repede"... prietene eu nu am reusit sa fac o comanda fara cont si fara sa te sun.

Edited by MooF2010, 29 June 2015 - 09:59.


#24
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013
Multumesc pentru sfaturi, am vorbit azi cu o firma mai mica - http://www.netrombusiness.ro

Sa vedem cum va merge treaba.

#25
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015
Poti incerca si metode mai ' nesimtite ' , cum am mai vazut , pune un link cu site-ul ( ca aici pe softpedia :)) ) pe facebook pe pagina unor vedete .. chestii d'astea ( pagini cu multe like-uri ) sau pe youtube la melodii , si metoda asta iti va aduce ceva clienti :) .

#26
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
site-ul arata rau si da impresia de teapa, nicio informatie de contact, doar un numar de mobil... n-as cumpara de la tine nici sa ma bati.... bine c-ai pus link catre anpc, ce as putea sa reclam acolo? pe cine, mai exact?

Edited by jericho, 29 June 2015 - 10:23.


#27
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013
Voi lăsa promovarea site-ului pentru luna august. Luna viitoare vreau să caut o firmă pentru crearea unei teme profesionale, sper să îmi ajungă 200 euro pt asta.

Edited by Sew, 29 June 2015 - 22:45.


#28
ILFENOMENO97

ILFENOMENO97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.07.2015
Incearca sa te folosesti de acele "doar" 3-4 comenzi / zi in avantajul tau, adica mai exact gandeste-te la o metoda prin care sa faci acele 3-4 persoane care cumpara zilnic sa te recomande mai departe la alte persoane. Fidelizeaza-ti clientii, daca cineva il intreaba pe individul X care a comandat de la tine daca nu stie unde gaseste "Adidasi Nevalis" acesta sa te recomande imediat pe tine. Un lucru foarte important este sa iti surprinzi clientul, sa ii promiti putin dar sa ii livrezi mai mult, pentru ca acesta atunci te va retine, va stii ca tu ai fost diferit fata de restul. De exemplu am observat ca la fiecare produs din piele ce il cumpara utilizatorul de pe site-ul tau oferi cadou si o curea de piele in valoare de 40 de lei, e foarte bun acest lucru insa incearca sa oferi si ceva gratuit langa anumite produse, insa fara sa le spui clientilor tai acest lucru, pur si simplu el stie ca a comandat produsul X in valoare de Y RON si cand deschide coletul vede ca mai are ceva acolo cadou de la tine, va ramane surprins si te va tine minte, te asigur. Eventual aici poti sa ii trimiti si un mesaj prin care sa ii spui ca datorita ca a cumparat de la tine are si un mic bonus. O alta sugestie ar fii sa afisezi in pagina produsului faptul ca oferi garantia de retur si ca ii restitui banii in caz ca nu ii place produsul, din ce am observat doar in subsol in sectiunea Livrare & Returnare ai mentionat acest lucru si sunt destule persoane care nu dau scroll pana jos si nu cauta sa vada detalii depre acest lucru si pur si simplu da back si cauta urmatorul site, si astfel poti sa pierzi un client, pentru ca asta e cea mai mare frica a celor care cumpara produse online, sa fie siguri ca daca nu le convine produsul cumparat il pot restitui si ca vor primi banii inapoi. Si o ultima sugestie din partea mea ar fii sa ceri recomandari clientilor tai, insa ca acestia sa te recomande trebuie sa ii recompensezi. De exemplu poti afisa in pagina produsului un mesaj prin care sa anunti utilizatorul ca daca te recomanda fie prin e-mail, Facebook sau orice alta metoda pe care o alegi tu, primeste o reducere de X RON la produsul achizitionat, o persoana ar face orice doar ca sa stie ca obtine un produs la un pret mai mic. Cam asta mi-a trecut prin cap acum, daca mai e ceva, te anunt, oricum, sper ca ti-am fost de folos :). Mult succes cu magazinul! Si apropo, neaparat sa ti cont de sfaturile baietilor de mai sus, cu un site care ar arata mai profesional + neaparat mobile responsive cu siguranta ai avansa.

#29
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013
Mulțumesc și o să țin cont de tot, acuma o să schimb numele la domeniu și un design mult mai curat și profesional.

#30
Freevy

Freevy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.03.2013
Citeşte, învaţă...nu fă după ureche.

Îţi las câteva articole (în engleză)

5 Tips For Growing An E-commerce Business
8 Proven Ways To Make More Sales On Your eCommerce Website

Şi acum ..ceva despre platforma de e-commerce care este foarte importanta

Which E-Commerce Platform Is The Best Choice For Your Online Store?

Mult succes şi mergi înăinte!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate