Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Blaxy Premium Resort & Hotel, 23 August, Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#73
othelo

othelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.06.2007

View Postph13xlv, on 14 iunie 2016 - 07:42, said:

Bonus: anul acesta (2016) este deja platita de mine in intregime taxa de intretinere pt. 4 persoane si taxa de administrare.

Cat au fost aceste taxe?
In total au fost vreo 500 RON (2 Euro/persoana/zi taxa de de intretinere si 45 Euro taxa de administrare).

#74
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008

View Postdannnyy, on 17 mai 2016 - 13:01, said:

Inchiriez saptamana 34 care din cate am vazut in calendarul Blaxy este in intervalul 13 august - 20 august (anul asta saptamanile sunt decalate cu una in minus comparativ cu ce se gaseste pe internet).
Condo 34E603 -> blocul E, etaj 6, camera 3. Vedere la mare.
Pretul 37 euro/ zi/ camera + 2 euro/ zi/ camera care trebuiesc platiti administratiei.

Reducere: 1000 lei cele 7 zile. Nu vrea nimeni?

#75
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008
Stiri: am intrat astazi pe booking sa vad ce mai e nou cu resortul. O sa ma abtin si o sa pun doar nota de acum si doar trei comentarii. Noroc ca sunt in sala de relaxare la serviciu comod pe o canapea si ascult muzica ca altfel as fi picat pe jos.
Nota: 6.7 - foarte, foarte putin avand in vedere ca au luat-o de la zero cu notarea pe anul asta.
Comentariul nr 1:  Not recommended for vacation or investment.
Comentariul nr 2: Cea mai neplacuta experienta din Romania .
Comentariul nr 3: badxy.

Edited by dannnyy, 06 July 2016 - 15:23.


#76
othelo

othelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.06.2007

View Postdannnyy, on 06 iulie 2016 - 15:22, said:

Stiri: am intrat astazi pe booking sa vad ce mai e nou cu resortul. O sa ma abtin si o sa pun doar nota de acum si doar trei comentarii. Noroc ca sunt in sala de relaxare la serviciu comod pe o canapea si ascult muzica ca altfel as fi picat pe jos.
Nota: 6.7 - foarte, foarte putin avand in vedere ca au luat-o de la zero cu notarea pe anul asta.
Comentariul nr 1:  Not recommended for vacation or investment.
Comentariul nr 2: Cea mai neplacuta experienta din Romania .
Comentariul nr 3: badxy.
Sunt comentarii si comentarii pe booking.
Eu am fost acolo acum 2 saptamani, in trecere, ca sa vad cum e, pt. ca nu fusesem niciodata de cand am cumparat apartamentul si nu e rau: sunt vreo 5 piscine (dintre care am vazut vreo 3 sau 4 mari si cred ca 1 pt. copii, cu tobogane), camerele sunt curate, frumoase si dotate, loc de joaca pt. copii, etc.
Ce nu parea extraordinar era intr-adevar masa (o camera cu niste mese unde erau asezate cateva tipuri de mancare dar care nu prea m-au inspirat). Sa speram ca vor face cat mai curand cele 7 restaurante cu care se laudau cand am cumparat.
De asemenea, drumul pana acolo e cam lung si cam prost si nu exista nici un indicator spre ei de la strada principala.
Per total, nu e rau, poti sa-ti faci o vacanta relaxanta acolo.
Eu anul asta nu merg, dar o trimit pe sora mea cu familia ei si astept sa imi povesteasca cum a fost.

#77
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008

View Postothelo, on 07 iulie 2016 - 15:46, said:


Sunt comentarii si comentarii pe booking.
Eu am fost acolo acum 2 saptamani, in trecere, ca sa vad cum e, pt. ca nu fusesem niciodata de cand am cumparat apartamentul si nu e rau: sunt vreo 5 piscine (dintre care am vazut vreo 3 sau 4 mari si cred ca 1 pt. copii, cu tobogane), camerele sunt curate, frumoase si dotate, loc de joaca pt. copii, etc.
Ce nu parea extraordinar era intr-adevar masa (o camera cu niste mese unde erau asezate cateva tipuri de mancare dar care nu prea m-au inspirat). Sa speram ca vor face cat mai curand cele 7 restaurante cu care se laudau cand am cumparat.
De asemenea, drumul pana acolo e cam lung si cam prost si nu exista nici un indicator spre ei de la strada principala.
Per total, nu e rau, poti sa-ti faci o vacanta relaxanta acolo.
Eu anul asta nu merg, dar o trimit pe sora mea cu familia ei si astept sa imi povesteasca cum a fost.
Sa speram ca vor fi si altii care sa aiba parere buna ca a ta.
O sa incerc sa trec si eu anul asta sa vad cum arata.
Pe booking insa e horror. 6.4 nota acum.

#78
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Am intrat si eu pe booking sa citesc - horror din ce se scrie. Cu siguranta nu as rezerva pe baza recenziilor. Pacat.

#79
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008

View Postdannnyy, on 29 iunie 2016 - 16:24, said:


Reducere: 1000 lei cele 7 zile. Nu vrea nimeni?
Am inchiriat pentru anul acesta. Scriu asta pentru ca am mai primit si alte mesaje cu persoane doritoare.

View PostOne of Them, on 09 iulie 2016 - 12:22, said:

Am intrat si eu pe booking sa citesc - horror din ce se scrie. Cu siguranta nu as rezerva pe baza recenziilor. Pacat.
Pacat ca nu a construit ceva ca lumea. Sunt care se plang ca sunt izolate fonic prost, si am vazut si o poza pe booking cu un spatiu care este sub usa de la condo.
La pretul asta putea face ceva ca lumea.

#80
othelo

othelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.06.2007

View Postdannnyy, on 11 iulie 2016 - 10:49, said:

Am inchiriat pentru anul acesta. Scriu asta pentru ca am mai primit si alte mesaje cu persoane doritoare.
Ai cam spart piata cu oferta ta de 1.000 lei, avand in vedere ca Blaxy inchiriaza saptamana cu aprox. 5.000 lei  Posted Image

Edited by othelo, 11 July 2016 - 11:01.


#81
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Intradevar si pe mine ma supara comenturile de pe booking dar sunt de inteles avand in vedere asteptarile diferite ale fiecaruia. De asemenea urmaresc si recenziile de pe FB. Eu consider gresita abordarea lor in acest moment. Preturile sunt de 5 stele la ei dar serviciile nu cred ca depasesc 3 stele.

Complexul parerea mea este foarte atragator acum pentru 3 stele dar preturile sunt prea mari. Cand platesti atat de mult pentru o noapte ai asteptari mari. Multe comenturi negative se refera la mancare .. nu inteleg ce fac acei 2 chefi adusi din Turcia.. e pacat sa pleci la drum si sa nu oferi maxim la inceput.. eu as fi mers pe minus doar sa imi fac publicitate gen wow si cred eu ca ar fi castigat mai mult.

Legat de recenzii acolo poate scrie oricine orice si deci nu prea am incredere.. totusi pe booking sunt cei care au fost la blaxy sigur.. dar si mult prea transante. Am vazut comenturi cu note de 1.. sa fim seriosi nu poate fi de 1.. in BG toti romanii dau note mari desi nu merita .. aici avem un hotel nou .. frumos cu destule piscine si plaja proprie cu sezlonguri incluse (la mamaia dai 20 ron) dar si cu ceva probleme de management, de mancare.. dar totusi NU E DE 1.. eu as da o nota in acest moment pentru BLAXY de 7,5 si aici am scazut pentru preturi si mancare.

Sper sa gandeasca mai mult cei din management pentru ca prima impresie conteaza din pacate foarte mult

#82
othelo

othelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.06.2007

View Postdannnyy, on 09 iulie 2016 - 11:48, said:

Sa speram ca vor fi si altii care sa aiba parere buna ca a ta.
O sa incerc sa trec si eu anul asta sa vad cum arata.
Pe booking insa e horror. 6.4 nota acum.
Va mai impartasesc impresii de la Blaxy. Cum va spuneam, anul asta am trimis-o pe sora mea pt. ca eu nu am putut merge. Este de 3 zile acolo si impresiile sunt urmatoarele:
Puncte tari:
- camera super (curat, comod, canapeaua extensibila e foarte ok si mare, baie foarte ok, frigider destul de incapator, balconul cu vedere la mare face toti banii, etc);
- 3 lifturi noi, foarte ok;
- foarte curat si frumos pe holuri, in tot hotelul in general;
- personal amabil;
- 5 piscine, dintre care una mai mica, cu tobogane pt. copii, toate cu apa foarte curata si intretinute foarte bine;
- amfiteatru in care in fiecare zi sunt activitati (concerte, entertainment pt. copii, etc);
- exista un drum pana la plaja, frumos amenajat, care trece printr-o padure;
- plaja curata, cu nisip foarte ok, apa curata, fara alge (imi spunea sora mea ca vorbeau vecinii de plaja ca nu exista plaja mai fromoasa in Romania);

Puncte slabe:
- sora mea nu a mancat inca la singurul lor restaurant (de fapt e un fel de impinge tava), dar spunea ca e foarte scump (40 lei mic dejun, 70 pranz, 70 lei cina - pret per persoana); daca sunteti cu masina se poate manca in Olimp sau Neptun mai bine;
- drumul din strada principala e destul de ingust, cam prost si cam lung (vreo 3 km);
- parcarea nu e amenajata, dar macar exista paznic la ea.

Per total, cel familia surorii mele se simte minunat acolo, la sfarsitul sejurului poate mai revin si cu alte impresii.

Pana la urma se pare ca nu am facut o investitie proasta, mai ales daca se mai dezvolta si dau drumul la programul ala de schimb cu resorturi similare din alte tari (lucrul asta ma incanta cel mai tare).

Daca mai sunt si altii care au avut experiente, ii rog sa ni le prezinte tuturor.

#83
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008
Au ajuns la 7.1 pe booking din 44 comentarii. E de bine.

#84
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008

View Postothelo, on 11 iulie 2016 - 11:00, said:


Ai cam spart piata cu oferta ta de 1.000 lei, avand in vedere ca Blaxy inchiriaza saptamana cu aprox. 5.000 lei  Posted Image
:)
Piata reala e pe olx nu pe booking. Cand am cerut eu 1100  lei pe olx urmatorul pret era 1250 parca.
Acum e cineva cu 700 lei, iar urmatorul pret 200 lei pe zi, adica 1400 lei 7 nopti.

#85
ratataru

ratataru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.02.2016
OK. Am fost si eu saptamana trecuta sa-mi petrec sejurul, primul din 50 de ani :)
Aspectele pozitive sunt cele spuse mai sus (camerele spatioase, plaja propie si neaglomerata, piscinele, etc). Incerc sa va spun aspectele negative care mi-au lasat un gust amar fiind si prima data in locatie.
1. De cum am sosit mi s-au cerut 440 lei taxa de mentenanta si taxa de intretinere ! WTF ce inseamna asta atit timp cit eu nu sunt propietar inca! Daca socotim ca existau hoteluri in Neptun care aveau preturi de 90 lei/camera, insemna sa platesc 7x90=630 lei. Eu am platit deja 5000 euro si mai vi sa-mi ceri 440 lei atunci unde ajung? mai puneam 200 lei si stateam la Neptun fara a mai plati 5000 euro! Si nu inteleg pt ce aceaste taxe deoarece iti ia 10,8 lei/zi/pers si nu se face nimic de acesti bani decit poate ca iti iau gunoiul de la usa!
2. Cind am intrat in camera aveam la baie o hartie igienica inceputa pe port-hartie si cite un sampon, sapun, etc. Atit si nimic mai mult pt o saptamana! Binenteles ca la doua zile s-a terminat hartia igienica. Am incercat sa cer la o femeie de serviciu si mi-a spus ca trebuie sa anunt la receptie! WTF! A durat jumatate de zi sa primesc o hartie. I-am zis macar puneti doua pt a nu mai fi nevoiti sa cerem la doua zile. Nu se poate!
3. Cind m-am asezat pe WC a plecat cu mine, am crezut ca se rupe si cad cu el! Ma duc sa anunt la receptie pt ca m-am gindit ca abia asteapta sa cad cu el sa-mi ia bani pt reparatie. A venit un instalator cica sa rezolve problema. Evident ca nu s-a rezolvat dar macar m-am acoperit.
4. Pretul mancarii la locatie 40 lei mic dejun si 90 cina si dejun. La un calcul simplu, daca doream sa mancam acolo ar fi trebuit sa platim 40+90+90=220 lei x 3 pers x 7 zile = 4620 lei. WTF! si asta fara bauturi, inghetata sau cafea! Mai ceva ca pe coasta de Azur!
5. In toate reclamele iti promit o reducere de 10% la terasele din jur. Ma duc la Popasul Pescarilor si ii intreb. Fugi d-le de aici ca nu ai nici o reducere.
6. Preturi la barurile de pe plaja si piscine: 8 lei o cafea, 18 lei un caffe frape, 10 lei o bere!

Cam astea au fost experientele mele. Pacat pt ca eu am vazut, cu un management adecvat, o posibilitate de dezvoltare extraordinara, insa in conditiile actuale mai mult de 5 ani nu ii dau!

#86
78Florin78

78Florin78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2016
Salut ratataru, ai descris o realitate trista,eu merg in saptamîna 33 dar nu cu mare entuziasm  citind anumite plîngeri, trebuie precizat ca toate costurile de tine menționate le știai înainte de a semna promisiunea de cumpărare,deci nu poți compara cu alte locuri la mare deoarece nu trebuie comparat,nu exista alt loc asemanator,îți dau dreptate si sint de-acord cu faptul ca mîncarea e scumpă.dar pt restul nu.
Logic dacă găsești nereguli tu faci plângere si nu te miști de acolo pîna nu se rezolva ceri sa vorbești cu un responsabil nu cu Recepția.
M-a uitam in tv la ce înseamnă plaje ,stațiuni in ro,e o Nebunie,f aglomerat pe plaja si in mare ,stai lipit fizic de alte persoane,igiena 0, locurile unde se servește masa observ ca e tot un împinge tava,ești norocos dacă nu te inbolnavesti in acele structuri,ceea ce nu se poate spune de Blaxy,
E zona privată,nu e aglomerat,e totul(nou), condiții decente,plaja curată la fel piscine, liniște,relax, ceea ce nu e in alte stațiuni,consider ca asta face diferența de preț, haideți sa nu aruncam cu noroi așa de ușor,ci sa realizam că lucrurile mai sus menționate fac diferența,nu stiu cum e mîncarea încă trebuie sa merg acest an,depinde ce îți oferă in acel preț,.
Eu ca si familist cu un copil știu ca fiul meu de 7 ani abia așteaptă sa meargă acolo si ca nu vrea sa mai plece cind e acolo.pt mine asta e suficient ,știam ca nu va fi pt toate buzunarele acel post,deci..... Poți vinde dreptul tău ,șapte ta o cedezi altei persoane recupereazati banii si las-o balta dacă nu ai încredere.
Cu stima
Florin Lungu

#87
ratataru

ratataru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.02.2016
Esti intr-o grava eroare Florin si iti spun si de ce: de acord ca stiam de acele costuri insa: costul cu mentenanta mi s-a spus ca il voi plati in momentul in care sunt propietar, ceea ce nu este cazul deocamdata. In ceea ce priveste costul de 10.8 lei/pers/zi recunosc ca il stiam insa ma asteptam ca acest cost sa acopere tocmai ceea ce specificam si anume: o hartie igienica (lasa 2-3 la baie in dulap ca nu schimba viata) un sapun si un sampon (lasa 5-6 pliculete acolo ca nu o sa dai faliment din asta), o schimbare de prosoape (te costa 15 lei daca vrei sa le schimbi) etc. Poate nu m-ai inteles bine, eu nu m-am plins de costuri pt ca daca eram un chirnog nu dadeam 5000 euro fara sa vad despre ce este vorba, eu am expus lucrurile care mi se parea normal sa mi le asigure in acele costuri!
De exemplu la TV nu vezi mai mult de protv si realitatea (in rest apar dar nu se vad). Exact aceste posturi le prinzi si la bulgari!
Ai dreptate in ceea ce priveste linistea si lipsa aglomeratiei. Insa iti spun ca daca hotelul se va umple (cum cred ca toti ne dorim) nu va mai fi asa liber mai ales ca plaja aia privata cum se lauda ei, nu este chiar asa privata deoarece inchiriaza si seslonguri contra 10 lei/zi deci inchipuieti cum ar arata plaja cu hotelul plin si inca niste turisti din afara.
Eu iti urez un concediu minunat si sper ca toate aceste probleme expuse de mine sa se remedieze in timp sau sa fi fost eu ghinionist si altora sa nu li se intimple.

#88
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
se pare ca astia au facut o fabrica de bani, nu un hotel

#89
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008

View Postratataru, on 30 iulie 2016 - 15:21, said:

Ai dreptate in ceea ce priveste linistea si lipsa aglomeratiei. Insa iti spun ca daca hotelul se va umple (cum cred ca toti ne dorim) nu va mai fi asa liber mai ales ca plaja aia privata cum se lauda ei, nu este chiar asa privata deoarece inchiriaza si seslonguri contra 10 lei/zi deci inchipuieti cum ar arata plaja cu hotelul plin si inca niste turisti din afara.
Acum cateva luni cand citeam pe blaxy.ro am gasit ca piscinele si toate cele din afara Resortului apartin hotelului de 5 stele care se va construi.
Deci ca proprietar nimic din ce e langa. Toate vor avea o taxa.

View Postratataru, on 30 iulie 2016 - 11:02, said:

Cam astea au fost experientele mele. Pacat pt ca eu am vazut, cu un management adecvat, o posibilitate de dezvoltare extraordinara, insa in conditiile actuale mai mult de 5 ani nu ii dau!
Daca se mentin la peste 7 pe booking sper sa nu ai dreptate. Altfel ce am strans in aproape doi ani se duce pe apa sambetei.

Auzi nu e cam mult 440 lei taxa de mentenanta si taxa de intretinere? Eu am platit doar asa ceva: Mentenenta -30 eur+tva, Administrare 15 eur+tva, care nu fac 440 lei. Plus cei 2 euro/persoana/zi care vor fi platiti in perioada respectiva.

Edited by dannnyy, 02 August 2016 - 14:03.


#90
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008

View Postconu71, on 31 iulie 2016 - 07:59, said:

se pare ca astia au facut o fabrica de bani, nu un hotel

Conceptul de Resort a fost ok. Si pe afara se practica de mult. Doar ca Posted Image la noi ... lumea e nemultumita.
Daca faci calculul pe 3 luni, sa zicem 13 saptamani, 6500 euro o medie pe saptamana, ajungi la 84500 euro un condo. Profit maxim, cand vor fi vandute toate.

Edited by dannnyy, 02 August 2016 - 14:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate