Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Does it worth the money?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007
Salutare. Pe scurt, am nevoie de ceva pareri in legatura cu Clion sau Visual Studio pentru C/C++. Sunt cumva intr-o dilema pentru ca nu stiu pe ce anume sa merg. Nu stiu pe ce sa "arunc" banii dintre cele 2 ide-uri. Foloseste cineva Clion? As inclina catre Clion pentru pretul mai mic fata de o licenta Visual Studio. Dar numai acum ce am trecut la C/C++ si nu stiu cat de inteleapta ar fi decizia asa ca am nevoie de ceva pareri de la cei care au folosit cele 2 IDE-uri.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Visual Studio Express e gratis.
Visual Studio Community Edition e gratis daca nu-l folosesti intr-o firma cu mai mult de x angajati/incasari mai mari de Y.
CLion e pe bani.

Grea decizie? :)

Edited by dani.user, 28 June 2015 - 11:04.


#3
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007
Folosesc PyCharm de la Jetbrains pentru ca pana acum am lucrat doar cu Python (in mediul linux). Acum am fost "fortat" sa trec pe platforma Windows si sa trec la C/C++. Din ce am vazut Visual Studio Express nu permite instalare de extensii (poate ma insel). Ideea e ca imi pot permite si o licenta visual studio dar ma intreb care din cele 2 ar fi mai ok.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Express nu permite, dar Community permite si extensii.
Daca dai banul pe Visual Studio Professional, si nu il folosesti intr-un mediu comercial unde sa nu ai voie sa folosesti Community, constati ca ai dat banul de pomana fiindca fix acelasi lucru face si Community.
Daca tot vrei sa dai banul, mai repede iei Resharper for C++ de la JetBrains ca extensie la Visual Studio.

Edited by dani.user, 28 June 2015 - 11:13.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu ai inteles ca VC++ Community e aceeasi versiune cu Professional ?

Daca vrei doar Windows atunci VC++.

#6
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007
Multumesc pentru idei. Cred ca voi ramane la Clion. Nu vreau sa ma leg strict de platforma windows. Din ce am vazut si Visual Studio ar permite folosirea llvm/clang dar cred ca pentru momentan Clion va fi deajuns.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmithnick, on 28 iunie 2015 - 11:21, said:

Nu vreau sa ma leg strict de platforma windows.
Mediul si compilatorul sunt cele mai mici aspecte. Ce tip de aplicatii vei dezvolta, ce biblioteci vei folosi ? Acestea din urma vor inclina balanta mult mai mult.

Edited by neagu_laurentiu, 28 June 2015 - 11:23.


#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
De ce ai vrea sa folosesti clang/llvm din Visual Studio, sub Windows?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate