Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Peugeot 406 2,0HDI vs opel vectra B 1,6 vs opel astra 2,0dti caravan.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
mercedesicul

mercedesicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.12.2011
Buna seara in viitor vreau sa achizitionez o masina pentru mama mea cu un buget de cam 2500 euro si as fi interesat de urmatoarele modele.Peugeot 406 2,0HDI din 2001 2002 Opel vectra B2 1,6 benzina din 2000 2002 si opel astra 2,0dti caravan tot cam 2002.As vrea sa imi spuneti in acest topic ce masina sa aleg si care motor ar fi cel mai potrivit pentru o femeie,nu caut viteza caut consum mic taxe mici si fiabilitate crescuta.Eu sunt fan al motoarelor diesel de aceea inima imi spune sa aleg 406 HDI am auzit ca sunt fiabile,Astept sfaturi.

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
HDI-ul de la Peugeot :-)

#3
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Eu zic ca cel mai indicat ar fi Opel Asta 2.0 pentru ca sunt mult mai fiabile. Peugeot are motoare foarte bune, dar in rest nu sunt deloc fiabile, pe langa faptul ca sunt foarte incarcate si complicate cu tot felul de senzori.

#4
Cleavage

Cleavage

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.06.2015
astea sunt balene. Uita-te la Ford Ka, Corsa B, C

#5
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Astra G 2.0 - 2002
Motorul de 2 litri e OK, fata de panarama de 1.7.
Modelul s-a fabricat pina prin 2009, a fost mai popular (zic eu) decit celelate 2 modele propuse de tine, deci vei avea piese de schimb mai la indemina pe termen lung.

...altfel, dintre cele 3, mie 406 imi place cel mai mult.

#6
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
opel astra, dar motorul de 1.7 cdti, facut de isuzu, de 75 cp. Este si pe astra si pe vectra b. Ai si consum mic si taxe mai mici decat 2.0 si mai fiabil. 406 ala nu e la fel de comun ca opel-urile si de regula is mai sensibile la electronica. In schimb motorul e de departe, cel mai bun. La nivelul anilor 2000-2002 hdi-urile erau printre cele mai bune diesel-uri, oricum clar mai rafinate si mai performante decat VW sau Opel.
Dar la banii pe care vrei tu sa ii dai eu zic mai bine sa cauti oricare din aceste modele si sa il iei pe cel mai bine intretinut. La oricare va pica ceva la ele, macar sa il iei pe ala la care va pica cel mai putin.
O intrebare de ce vrei clasa medie, daca e pentru mama ta. Unde il va folosi cel mai mult? Pentru ca in bugetul asta are sanse la o masina de clasa mica mai noua si mai fiabila.

Edited by t-balt, 26 June 2015 - 22:31.


#7
mercedesicul

mercedesicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.12.2011
Multumesc de sfaturi vreau masina de clasa medie deoarece in familie suntem 4 persoane iar eu sunt in scaunul cu rotile de la nastere si trebuie loc de bagaje deci nici vorba de corsa Ford ka sau alte astea.Peugeot 406 imi place si mie cel mai mult dintre toate plus ca am un unchi care are asa ceva exact cum vreau eu adica 2,0HDI 110cp si nu a schimbat nimic la motor in afara de piesele uzuale cum ar fi ulei filtre si distributie.De asemenea si opelul astra mi se pare o varianta ok deoarece am auzit ca e fiabil find pe lant 2,0DTi in ultima speta as lua si vectra benzina desi dupa cum v am spus eu sunt fan motoarele diesel.Mama acum are o Dacia supernova din 2002 deci consider ca trecerea e enorma.

Edited by mercedesicul, 26 June 2015 - 22:40.


#8
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Iti recomand si eu un Opel Astra 2.0, spun asta din propria experienta, deoarece tatal meu are o masina ca asta, nu sunt fiabile, ci extrem de fiabile Posted Image

Edited by bobo323, 26 June 2015 - 22:40.


#9
mercedesicul

mercedesicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.12.2011
Am inteles ma incanta si astra 2,0dti cu toate ca tata care din pacate a decedat a avut inainte sa moara o astra 1,7DTI si aia destul de fiabila,Cum v am spus mai astept pareri in special despre 406 dar si celelalte pentru luarea unei decizii.De asemenea vreau sa stiu daca Hdi-ul de 2,0 si 110cp de pe 406 are filtru de particule ca eu asa am auzit ca ar avea filtru?

Edited by mercedesicul, 26 June 2015 - 22:56.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Poți lua în calcul și o vectra b2 caravan cu 2.0 dti. Dacă motorul a fost întreținut corect duce mult și bine. Eu am avut o astfel de mașină și încă suspin după ea.

#11
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014
Toate bune si frumoase dar gandeste ca s-ar putea sa trebuiasca sa platesti taxa.

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postmercedesicul, on 26 iunie 2015 - 22:53, said:

vreau sa stiu daca Hdi-ul de 2,0 si 110cp de pe 406 are filtru de particule ca eu asa am auzit ca ar avea filtru?
Nu stiu daca va avea la ce iei tu, ca vei lua o janghina la banii astia, dar din fabrica toate sunt dotate cu asemenea dracovenie (asta e filtrul aerului care intra in habitaclu).

Mercedesic, imi place nickul tau, e sucar.

Edited by Quantum, 27 June 2015 - 08:10.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Quantum, ala e filtrul de polen. Filtrul de particule este pus pe motoarele diesel euro 4 de prin 2005 și are rol de reducere a noxelor. Ce vrea inițiatorul sunt motoare euro 3, deci fără filtru de particule.

#14
mercedesicul

mercedesicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.12.2011
Am inteles stiu foarte bine ca trebuie sa platesc si taxa auto.Asadar nu are filtru particule 406 banuiam ceva cum ca nu ar avea dar prin Germania tot vad anunturi unde scrie Peugeot 406 DPF si de aceea am intrebat.Multumesc.

#15
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Astra 2.0 extrem de fiabila !  hm !  E clar ! trebuie sa vand Avensis-ul si sa iau Astra neaparat !
Astra poate are piesele de schimb mai ieftine decat 406,e o masina ok , dar nu este mai fiabila decat 406,la aceeasi ani de fabricatie, fara suparare !
Am vazut pe Autovit si Focus in banii tai si Mondeo break ,Zafira ,307, Octavia ba chiar si Passat-uri break

Edited by albucatalin, 27 June 2015 - 17:27.


#16
mercedesicul

mercedesicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.12.2011
Stiu si o sa iau in calcul si alte variante adica gen focus Passat octavia sau 307,Mondeo nu vreau ca din ce am auzit motoarele pe motorina ar avea probleme mari cu injectoare si turbina,

#17
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Si eu recomand tot un benzinar de cilindree mai mare, gen 2000 cmc. Un diesel, desi e fiabil, e posibil sa-l gasesti obosit rau. In plus intretinerea lui e mai scumpa. Daca in timp te gandesti sa treci un benzinar pe GPL, cred ca te-ai scos si in privinta consumului. Si in acest caz mai degraba ti-as recomanda Peugeot. Pentru ca imaginea mai slaba (nu neaparat si fiabilitatea), fac ca pretul sa fie considerabil mai mic. Asta inseamna ca e posibil sa-l gasesti mai putin rulat sau intr-o stare generala mai buna fata de Opel.
E posibil in schimb sa gasesti o Toyota Avensis din prima generatie de 1.6 sau 1.8. Sunt in general masini foarte fiabile. Foarte rar apar probleme grave. Iar daca gasesti una de care s-a avut grija si vei avea si tu in continuare, te va tine mult mai mult fara mari batai de cap.

#18
mercedesicul

mercedesicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.12.2011
Va multumesc tuturor pentru fiecare raspuns.Deocamdata nu am luat nici o decizie pentru ca inca nu dispun de bani dar cand voi lua o decizie va anunt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate