Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Primul meu volum de poezii. Merita tiparit?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
TudorRobertA

TudorRobertA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.06.2015

View PostNero-d, on 28 iunie 2015 - 02:29, said:

da, nu stiu.,.. tu-ti cizelezi poeziile? le corectezi? le studiezi?
ca cu teoria stai cam prost spre deloc Posted Image asta nu-i poezie culta
incerci sa compui muzica dar fara sa stii notele, gamele, masurile, teorie muzicala... ca sa ma exprim plastic...
adica, ritmul, metrica, iambii, troheii, dactilele (vorba domnului eminescu), speciile literare, etc Posted Image
metaforele uneori sunt bune, alteori dau ca nuca in perete... dar impresionante sau de retinut, niciuna...
mai ai si marote...
o tristete bacoviana nejustificata...
vocabular sarac... comun...
parerea mea de "nestiutor" este ca intai trebuie sa citesti... mult... foarte mult... sa inveti teoria si abia apoi sa incerci sa scrii...
altfel, doar niste "versuri" de licean indragostit

tu incerci sa publici un volum, vrei sa aflii parerea noastra... pe feisbuc n-ai primit un feedback pozitiv... dar parerea criticului literar ai obtinut-o? nu stiai ca exista si asa ceva?
prefata cine ti-o scrie?!?

"Daca spui ca sunt prost, atunci demonstreaza asta prin argumente. Eu nu sunt obligat sa demonstrez contrariul. Iar daca tu taci, fara sa demonstrezi faptul ca sunt prost, atunci tu esti unul dintre acei prosti. Pentru ca atunci cand afirmi ceva, exista doua variante:Ori te referi la mine ori te referi la tine."
Sa ma rezum doar la asta? Ai spus foarte multe lucruri, dar nu le-ai nuantat prin argumente. Daca poezia mea e seaca, iar aici ma refer la vocabular, atunci fix asa este si parerea ta.
Nu inteleg de unde pana unde, ai dedus tu ca eu incerc sa compun muzica...Apoi - probabil este un citat al lui Eminescu, pentru ca n-ai pus ghilimelele de rigoare - mi-ai aruncat un citat la intamplare. Ce legatura are faptul ca tu crezi ca vreau sa compun muzica cu...speciile literare?! Ok. Sa zicem ca trecem si peste asta. Marote? Daca nu ai marote in poezie, nu esti poet. Tu macar cunosti valoarea acestui cuvant? Pai gandeste-te ca marele Eminescu, n-ar fi avut marote cand vine vorba de iubire. Sau ca Bacovia n-ar fi fost obsedat de cuvintele care-i descarcau sufletul:moarte, cimitir, sumbru, negru.(toate intre ghilimele). Tristete bacoviana, aici ai nimerit-o. Ce ma pune pe ganduri, este faptul ca tu nu ma cunosti, deci cum poti afirma ca tristetea bacoviana este nejustificata?!  
Pe Facebook, am primit pareri, nu una, doua. Am primit undeva la...1.000. Peste 90% dintre cei ce-au comentat, au avut o impresie mai mult decat buna asupra versurilor mele de "licean indragostit". Am cerut si parerea unor critici. Si da, stiu ca exista asa ceva. Cativa mi-au spus ca unele sunt foarte bune, doar ca altele lasa de dorit. Prefata probabil o sa fie scrisa de editura in cauza sau poate de mine pentru ca nu-mi doresc sa fiu impins de nimeni in fata. O sa ma ridic eu, singur. Nu vreau sa fiu propulsat de nimeni cu forta. Iar acum, vreau sa revin putin la momentul cand am scris despre acel vocabular sarac, pe care recunosc ca in proportie de 50%, ai dreptate afirmand asta. E oarecum normal...citestete primele poezii ale lui Bacovia sa vezi cat de...slab a inceput. Sau poti incerca chiar si cu unele creatii ale lui Blaga, iar aici iti dau exemplul, poezia "Pamantul". Eu vreau sa fiu apreciat in primul rand de noua generatie, de tinerii de varsta mea, nu de criticii literari care se sting in timp. Generatia noua vine din spate, iar asta nu face decat sa bucure, parerea mea, publicul de varsta a doua si chiar a treia. Ce e cert este ca am ceva prin sange care-mi da dreptul sa scriu. Ma refer la dreptul moral, pentru ca daca o luam "la liber", toti au acest drept. Ce-mi ramane de facut, este sa invat, sa ma alatur intr-un cerc din care sa pot invata si sa las timpul sa spuna cu adevarat cine sunt eu.
Sper sa dai dovada de respect si sa-mi raspunzi cu aceeasi nota; cea a respectului pe care consider ca ti l-am aratat, in timp ce ti-am adus argumente, chiar daca nu trebuia s-o fac, pentru "acuzele" aduse de tine. Numai bine!

Edited by TudorRobertA, 28 June 2015 - 17:42.


#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
Posted Image
asa cum am subliniat in repetate randuri, e vorba de pareri personale... chiar daca sunt avizate, bazate pe cunostinte si experienta, tot pareri personale sunt...
tu poti tine sau nu cont de ele...
nu esti obligat sa demonstrezi contrariul... dar nici eu sa-mi sustin pererile... tu esti cel care le-a cerut
nu am afirmat nicaieri ca esti prost... am spus doar ca nu cunosti teorie... faci versuri dupa ureche.
filozofia ta din primele randuri nu ma atinge... e la fel de imbarligata ca si versurile... stai cu ochii in gol si de intrebi: oare ce a vrut sa zica poetul?
daca dupa parerea mea, afara e ziua iar laptele e alb... nu-mi cere sa vin cu argumente, pentru ca imi schimb parerea si nu despre lapte Posted Image
poezia ta e plata in ce priveste vocabularul... nu are culoare
pana si o poezie de maidan se evidentiaza prin elemente (cuvinte, expresii) mai "exotice"... tu folosesti cuvinte prea simple... cre denota o lipsa de cultura...
asta reiese din poezie, nu afirm ca asa esti tu...
din cate mai stiu si eu... poezia iese dintr-o idee... dar pana la forma finala e un drum de parcurs... a ta pare bruta... ne finisata
poezia trebuie sa fie poetica, subtila... nu doar prin topica trasa de par ca sa rimeze
unele metafore... parca suntem la ora de romana cand s-au invatat metafora, epitetul si comparatia iar elevii sunt pusi sa dea exemple...
adica sunt metafore la indemana oricui... banale... fara culoare
n-am citat din eminescu, nici ca argument nu l-am adus... doar mi-am amintit de el cand am pomenit de iambi si trohei Posted Image
ce am observat ca te obsedeaza si repeti este chestia aia cu urlatul, zbieratul, racnitul... nu ideile
la bacovia nu m-au deranjat repetitiile obsesive... poate pentru ca el si-a ales mai bine cuvintele... poate pentru ca cuvantul moarte, nu se evidentiaza la fel de mult ca cele folosite de tine
colegule... tristetea bacoviana e jucata... orice tristete e nejustificata... e doar alegerea fiecaruia daca vede jumatatea plina sau goala, orice sfarsit e un nou inceput
bacovia era... cum sa-ti spun eu... un poet simbolist... care e adevarat ca s-a cizelat pe parcurs... la tine e prezenta oarecum doar nuanta tristetii... (care bate uneori spre disperare)
te erijezi in poet al generatiilor tinere... ok
aici sunt 2 aspecte... in primul rand nu e o lauda... pentru ca generatiile tinere... exceptand anul in curs, au avut o rata de promovare la BAC de aprox 50% iar din cei ce au promovat, iti dai seama ca majoritatea sunt la pragul de jos (5-6)
daca aceasta incultura este asumata, nu-i treaba mea sa aflu... totusi sa afirmi ca te adresezi unor generatii de semidocti si semi-analfabeti...
in al doilea rand, generatia de care aduci vorba este pretentioasa... nu haleste orice mizerii... numai hituri... e adevarat ca la inceput orice poet e mai stângaci in exprimare si poeziile sunt mai slabe... dar generatia nu e interesata de evolutia poetului... ea vrea doar marfa buna, de top
ca sa aduc din nou analogia cu muzica... nu mai haleste albume (2 piese bune si 7 proaste)... ai hit? esti pe val!, ai dat zbârci? esti pa!, nu iarta nimic si n-are rabdare

nu poti fi apreciat impotriva criticilor si exegetilor!... la oscar spre exemplu... criticii hotarasc clasamentul si castigatorii... restul fac doar pronosticuri si isi dau neavizat si neputincios cu parerea
una trebuie sa vina prin cealalta... trebuie sa le impaci pe amandoua chiar daca nu faci din asta un scop in sine

scopul meu nu e de a te descuraja dar nici de a te pune pe calea cea dreapta... asa ca sa nu ma banuiesti pe nedrept Posted Image
ca un fin cunoscator, nu pot avea decat o parere critica... zi-mi hater daca vrei! Posted Image

a pomenit un coleg de vesruri inepte (la mare, la soare)... din pacate, astea sunt versurile care prind la tanara generatie... daca-i obligi sa gandeasca, sa aprofundeze... i-ai pierdut! totul trebuie sa fie cat mai superficial... nici sentimentele nu mai sunt ce-au fost... demult au picat in derizoriu
sper ca raspunsul meu sa-ti fi clarificat unele nelamuriri
succes!

Edited by Nero-d, 29 June 2015 - 07:37.


#21
TudorRobertA

TudorRobertA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.06.2015
Mh...Cedez primul pentru ca sincer, ma simt putim cam obosit psihic ca sa stau sa-ti expun pagini intregi pline de argumente prin care ti-as putea "da peste nas". E parerea ta, asupra celor de mai sus. Ti-o respect, dar nu ti-o impartasesc.

Titlul:Scrumul aripilor
În a lumii vâltoare, suntem ființe blestemate, himerice
Chinuite, sufletele noastre mocnesc, zburătăcind pe cerul iluzoriu,
Croncănim și ardem de vii, alinarea-mi cuibul rece din giulgiu
Iar salvarea aripilor negre și arse, amorul meu, plânge-n pustiu.

Aveam aripi lungi și măiastre, acum...
De dor, de frig, sleită de puteri să zboare-ncearcă, și-o văd, și-o doare
Ea chiar ea, columba inimii mele, pasărea ce veșnic se simte doborâtă,
"Iartă-mă, minunea mea venita din cer, vulturul inimii tale, moare..."
Zbier, scuturând aripile către cer, mă sting privind-o, însă ea, era moartă.
...din două păsări ce se iubesc, a rămas doar scrum.


Si ceva mai..."nou" pentru mine. Sper sa iasa exact ce-mi doresc.

"Domnule general, permiteti-mi sa ma prezint; Unul dintre cei doi soldati, ai infanteriei 7, din regimentul 13, solicit de urgenta intariri! Iertati-ma domnule General ca nu mai tin cont de formalitatile de rigoare, insa...ma ard mainile, cuprinse de focul razboiului. Mi-au degerat picioarele in iadul asta inghetat, iar vlaga...se stinge pe zi ce trece, exact cum lacrimile mele se scurg, manjindu-mi obrazul patat, parca cu dare groase vascoase, ca de catran, imbaxit de mirosul gloantelor! Ranile de pe trupul meu slabit si aproape mort, fara vlaga, e apasat din ce in ce mai rau de bandajele ce ma ajuta doar sa nu-mi pierd si ultima picatura de sange din vine. Am atatea rani, incat nu le mai tin socoteala. Raurile, greturile si pierderile de constiinta sunt din ce in ce mai dese, dar nimeni nu ne sprijina. Am vazut atat sange inchegat peste fete moarte, incat stomacul mi s-a-ncolacit in jurul coastelor, strangandu-ma, pana ma prabusesc la pamant cu simturile anesteziate, adormite. Poate doar vibratiile, bubuiturile, detunaturile si strigatele mocnite de dor, ale camarazilor nostri, m-au tinut inca in viata. De fiecare data, m-am trezit...insa... nici macar acest condei jegarit refuza sa mai scrie, parca se-mpotriveste, zgariindu-mi fiecare litera...Ori, iar am vedenii? Iar ma pierd, domnule general! Lasati-ma sa ma descarc, pe aceasta foaie murdara, pe care doar lacrimile mele, o mai spala de sangele uscat si putrezit pe care l-am infruntat, de multe ori singur, in acest razboi. Da, comandante, singur! Am fost adunati in teatrul asta de razboi, poate cei mai buni soldati ai regimentului 13, dar unitatea a lasat de dorit! Fiecare a fost pe cont propriu. Adevaratul conducator al nostru a fost insusi inamicul care chiar in momentul asta isi odihneste fortele pentru poate ultima lovitura, lovindu-ne tinuturile mult iubite. Imi amintesc cu obida in suflet cum dumneata, ai fost pentru noi un tata ce impunea respect. Nu ma puteam uita la dumneata, domnule general! Ma jenam doar cand sclipiri din medaliile ce-ti straluceau in soare, ne orbeau privirile. Ne invatasei cum sa luptam impotriva dusmanului, cum sa-i aplicam lovitura fatala doar atunci cand viata copiilor si a parintilor nostri e pusa in pericol. Ne-ai invatat foarte multe, generale! Insa...cum sa fim uniti, loiali companiei, respectand planurile de razboi, construite de mai marii gradati, asta nu ne-ai spus. O dorinta oarba, ce intr-un sfarsit ne-a dus spre moarte pe multi dintre noi. Dorindu-ne sa infruntam si sa dam piept cu dusmanul, privindu-l drept in ochii, noi, cei insetati de sange si razbunare, ne-am aruncat cu capul inainte in valurile fierului fierbinte, suierandu-ne gloantele rosii ca focul, pe la urechi. Mangaindu-ne tamplele, oasele, camesile kaki si leganandu-ne iubirea noastra fata de popor, ca intr-un somn dulce din care multi nu s-au mai trezit....Un somn vesnic!  Am fost viteji bravi...am fost. Cel de Sus, fie-i slavit numele, doar El stie cum am supravietuit. Am dansat cu moartea pe campul de lupta, in timp ce fugeam printre gloante, bombe aruncate si mine plantate. In dreapta mea, oameni mureau. Carne si bucati de sange, erau curmate de minele ce nu conteneau sa bubuie. In stanga mea, tin minte ca era sarma ghimpata. Ghemuri de fier, acele sarmei ghimpate, se murdareau la fiecare ploaie de pamant. Ne-au aruncat in aer, fara pic de mila...Noi, am trait in Iadul de pe pamant.

Unde ma aflu, nu mai stiu sigur. Noroc cu acele ce le-am zarit, eprubetele si forfecile din cortul medical...si-o gramada de carne, care mai de care m-ai insangerata, m-ai perpelita si arsa de focurile gloantelor. Cata grozavie! Un adevarat tablou zdrenturos, plin de miasme ce-ti provoaca lehamite. Printre cadavre, pe podeaua uda a cortului medical, arde o lumanare. Aproape ca se stinge cand ma uit mai bine...Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Capitanul Iacobuta Haralambie cu ochii inchisi, o gaura in tampla dreapta si-un firisor subtire, inchegat de sange dintre buze ii se prelingea usor pe gat, pan' spre inima. Ce om vrednic, demn de respect! Mai ca-mi vine sa-mi tintuiesc mana intr-un salut, la marginea tamplei, chiar si acum, cand saracul s-a dus. Singura amintire ce-as vrea s-o las familiei lui, e o poezie scrisa de sergentul Nicolae Antonescu. In valtoarea razboiului l-am vazut cum fugea napraznic printre gloante, incercand sa scape. Doar Domnul stie ce-o fi cu soarta lui in asta zi. Era cel mai destept dintre noi. Scria poezii mereu, canta si oferea mereu solutii in situatii de criza. Avea drept si prin medicina nitel. Ne dadacea cand se prindeau de noi tot felul de rauri si boli napraznice. Gasea unde se ducea, parca avea o carte pentru orice vietuitoare, tot felul de remedii, asa zise medicamente pe care ni le prepara. Unele scarboase, altele...amare sau fara gust. Cert e ca ne reveneam majoritatea. De ce sa mint ca n-au fost cazuri in care gresea antidotul si bolnavul mai rau se agrava, dar deh...orice doftor mai greseste, e omenesc. A lasat, bietul de el, un biletel rupt in doua bucatele murdare de hartie, patata de sangele...cel mai probabil al capitanului Iacobuta Haralambie, ce delimiteaza cate doua catrene pe fiecare foaie rupta, ultima lui poezie din razboi, poate. O pusese peste mainile incolacite la piept, stranse ca intr-un pumn greu, ale capitanului Iacobuta Haralambie, fie-i tarana usoara!"

Pareri?

#22
XeNonX89

XeNonX89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2015
Mi'ai facut ziua mai frumoasa cu aceste poezii.iti urez succes in continuare

#23
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 24.01.2012
Mai ai mult, foarte mult de citit, pana sa ajungi sa scrii suficient de bine incat sa si publici.
Si sa mai ai si succes.
Iti recomand sa participi la cateva concursuri literare, destinate debutantilor.
Astfel poti sa iti faci o idee despre ce cred profesionistii scrisului despre felul in care-ti pui ideile pe pagina.
Nu imi permit sa fac judecati de valoare asupra unui autor, dar in cazul tau observ lipsa unor verbe in puncte cheie, ceea ce duce la o inconsistenta a poemului sau, mai rau, la ininteligibilitatea unor pasaje, astfel ca, in mod firesc si automat poezia nu poate fi catalogata ca fiind una buna.
Mult succes iti urez, faptul ca exista tineri care citesc si scriu ar trebui sa bucure pe mai multa lume decat o face.

Edited by LouisCyphre, 14 October 2015 - 19:01.


#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
offtopic
vai... nu vreau sa minimalizez importanta culturii
totusi, poate ne-am bucura mai consistent daca ar exista mai multi tineri care sa se intretina singuri... sa munceasca!!!... sa produca... nu sa-si paraziteze parintii!!!

Edited by Nero-d, 14 October 2015 - 19:07.


#25
XeNonX89

XeNonX89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2015

View PostNero-d, on 14 octombrie 2015 - 19:05, said:

offtopic
vai... nu vreau sa minimalizez importanta culturii
totusi, poate ne-am bucura mai consistent daca ar exista mai multi tineri care sa se intretina singuri... sa munceasca!!!... sa produca... nu sa-si paraziteze parintii!!!
Da ai dreptate dar spunele astea si alora din clubul " vaporul manelelor" .eu sunt sigur ca o persoana care scrie poezii sau romane, are timp sa se gandeasca la subiectul operei in timp ce cara roaba:)))))))

#26
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 24.01.2012
off topic si eu, primul si ultimul, cel putin asa sper.

Nero-d

Cultura nu poate fi minimalizata decat asa, declarativ.
Si da, ne-am bucura sa existe si tineri care sa munceasca, cu o singura conditie: sa nu se ajunga la o societate de tip "Noi muncim, noi nu gandim!"
Stii, nu munca, ci cultura este reprezentativa pentru un popor.

...iarta-ma ca te intreb, esti in situatia parintelui parazitat de copilul sau?
Ca altfel nu-ti inteleg inversunarea.
De unde stii tu ca initiatorul isi paraziteaza parintii?
Sau ca are parinti?
Ne repezim in declaratii fara acoperire si nu  are rost, zau asa.

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca e offtopic primul si ultimul... n-avem ce dezbate! nu crezi? Posted Image
o dam in alte alea...
ma bucur si eu alaturi de ceilalti colegi pentru ca XeNonX89 a avut o zi mai buna datorita scriierilor initiatorului... ca ma atat se rezuma!

tu cu succesul poate te-ai referit la initiator... remarca mea a fost una generala...

Edited by Nero-d, 14 October 2015 - 19:44.


#28
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 24.01.2012
Topicul se refera strict la scrierile unui tanar autor, care doreste pareri de la co-forumisti daca merita sa le adune intr-un volum tiparit,
desi eu banuiesc faptul ca initiatorul are nevoia de recunoastere a valorii scriiturii sale.
Nu este nimic general, dimpotriva.

Edited by LouisCyphre, 14 October 2015 - 20:24.


#29
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostTudorRobertA, on 04 iulie 2015 - 00:37, said:

Mh...Cedez primul pentru ca sincer, ma simt putim cam obosit psihic ca sa stau sa-ti expun pagini intregi pline de argumente prin care ti-as putea "da peste nas". E parerea ta, asupra celor de mai sus. Ti-o respect, dar nu ti-o impartasesc.

Tinere, ai cerut feedback si fix asta ai primit. La asa ceva nu te apuci sa contraargumentezi. Zici mersi frumos, iei parerea ca atare si reflectezi doar, dar nu te justifici. Ai cerut pareri, deci trebuia sa te-astepti, ca poate nu vor fi favorabile. Intelegi aspectu?
Userul Nero ti-a dat citeva idei, misto formulate si consistente. Baga la cap!
In ce priveste talentu literar, las-o balta si apuca-te de ceva serios. Asta ca sa nu zica aia mici "tati ne-ai bagat in buda, ai aruncat o roaba de bani pe hirtie degeaba". Tinere, lasa copacii-n pace, ca nu merita efortu ;)

#30
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 24.01.2012
"...si-o gramada de carne, care mai de care m-ai insangerata, m-ai perpelita si arsa de focurile gloantelor."

Tu vrei sa publici si habar nu ai de gramatica...trist.

#31
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Nu este nimic general, dimpotriva.
colegule!!!
citeste te rog cu atentie primul cuvant din postul meu!!! http://forum.softped...8#entry18025934
mai citeste-l odata!!! si inca o data!!!
ai priceput acum???
tu esti cel care trage concluzii aiurea!!!... plecand de la niste premise total neadevarate!

cat despre tanarul autor... sper ca i-a trecut euforia pana in prezent!
bucurati-va de ce-a ramas in urma lui si rugati-va sa fie doar atat!

Edited by Nero-d, 14 October 2015 - 21:47.


#32
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 24.01.2012
Ok, ai dreptate, fara violenta.
Nici nu stiu cum sa-i raspund cuiva care se ocupa cu executii mobile la comanda in Bucuresti.
Scary, noroc ca eu stau in Sibiu, sunt la adapost.
Posted Image

#33
SilviuMatei23

SilviuMatei23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.04.2020
Am descoperit acest topic acum și sunt curios (dacă poate cineva să-mi spună) cum se numește cartea lui Tudor?

#34
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020

View PostTudorRobertA, on 26 iunie 2015 - 21:02, said:

Merita acest volum sa fie tiparit?
de ce nu?
incercarea moarte n-are

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Colegule tocmai ai răspuns la o postare din 2015.

Ce faci te antrenezi de Poiană ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate