Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Primul meu volum de poezii. Merita tiparit?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
TudorRobertA

TudorRobertA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.06.2015
Salut! De aproape un an scriu tot felul de texte, povesti, dar si poezii. Inceputul este irelevant, poate. Nu conteaza cum si de ce am inceput sa ma dedic scrisului. Tot ce doresc prin deschiderea acestui topic, este daca acest volum merita tiparit si distribuit prin librarii. Tin sa mentionez ca m-am apucat de scris in urma cu aproape un an, la modul amatoricesc. De 5-6 luni, la modul destul de avansat, tinand cont de tehnicile si limbajul pe care aceasta latura  a artei o impune. Sincer, doresc doar raspunsuri serioase si nu persiflari de genul:"A venit si micul scriitor aici sa se dea mare." Nu vreau sa ma laud cu nimic. Este doar o intrebare de la om la om; Merita acest volum sa fie tiparit? Astept si argumente care sa sustina cele spuse de voi. Numai bine!
.

Spoiler


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,512
  • Înscris: 06.01.2012
Inainte sa-si dea cu parere vreun troll lesinat pe aici iti spun eu ca e destul de bine .
Surprinzator de bine pt. forumul asta de fapt .

#3
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
nu am citit tot, stau prost cu rabdarea. ori de cate ori citesc versuri, indiferent de cine sunt scrise, automat in mintea mea corectez ritmul/ rima... atunci cand sunt greseli, evident. :rolleyes:
versurile nu sunt rele, dar e greu sa publici. mi-am dorit intotdeauna sa public ce scriu, si eu scriu bine, chiar foarte bine. acum nu vreau sa par lipsita de modestie dar asta-i adevarul. :naughty: ghici ce: n-am publicat nimic! :sadwalk:

#4
TudorRobertA

TudorRobertA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.06.2015

 jeffy86able, on 26 iunie 2015 - 21:13, said:

Inainte sa-si dea cu parere vreun troll lesinat pe aici iti spun eu ca e destul de bine .
Surprinzator de bine pt. forumul asta de fapt .
Multumesc frumos pentru parere! Sincer, nu-mi pasa cati troli apar pe aici...din cei 2.500 de oameni ce mi-au apreciat poeziile pe pagina mea de Facebook, aproximativ alti 10.000 m-au injurat sau pus la zid.Deci...

 casablanca1000, on 26 iunie 2015 - 21:15, said:

Mda, inca unul din cauza caruia sa se chinuie elevii la scoala sa invete pe de rost "opere literare". Nu ne ajungeau sadoveanu, dancapitandeplai moara cu noroc, cuibar rotind de ape, luceafarul literaturii romane blablabla...

Te rugam sa nu publici, chinuie-ti doar propriii copii nu si pe-ai altora  Posted Image
Hei! De ce crezi tu ca literatura este un chin? Da, recunosc si eu ca sunt unele opere care nu-mi plac. Pot sa spun ca le detest, chiar, insa nu cred ca nu-ti place nici macar o poezie sau o nuvela din literatura romaneasca ca sa poti spune ca este un chin. Eu am o vorba care-mi place al dracului de tare:"Ori o intelegi, ori te chinui s-o faci."

Mai jos, am pus unul dintre fragmentele de text pe care le scriu.

Spoiler


#5
parthenon

parthenon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 26.06.2015
Am trait sa vad si un scriitor profesionist pe Softpedia.... BRAVO! .. Poeziile chiar sunt frumoase! Iti tin pumnul la tiparit!

#6
TudorRobertA

TudorRobertA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.06.2015

 parthenon, on 26 iunie 2015 - 21:21, said:

Am trait sa vad si un scriitor profesionist pe Softpedia.... BRAVO! .. Poeziile chiar sunt frumoase! Iti tin pumnul la tiparit!

Hei! Nu pot spune ca sunt un scriitor profesionist atat timp cat eu nu am scoasa macar o carte. Pana atunci, iti multumesc frumos pentru feedback! Numai bine!
Acestea cum ti se par? Eu le consider mult mai slabe...

Titlul:Lăuntrul inimii
A fost, este şi va fi,
Împreună cu dorinţa de a trăi
O iubire ce nu credeam că va veni
A fost, este şi va fi.

A fost, este şi va fi,
Un răsărit continuu înlăuntrul inimii
Sau ca un vânt uşor deasupra mării,
A fost, este şi va fi.

A fost, este şi va fi,
Un sentiment divin, inflorind prin poezii,
Ori o scăpare imediată din hăuri pustii
A fost, este şi va fi.

Titlul:Ești
Trăieşti tot ce eşti şi ce puteai fi:bine şi rău,
Eşti tot ce-mi doresc, privind corpul tău
Eşti a mea zeiţă cu chip slavon, tot mai vesel,

Eşti al meu suflet şi gând pereche, continuu rebel
Eşti ca un catâr, gândul nu-ţi poate fi-ntors.

Eşti...eşti şi vei fi: câte-n lună, câte-n stele
Eşti ca sângele:pătruns în adâncurile inimii mele.

Titlul:Te-am rugat...
Pământ degerat şi oceane sticloase
Văi întunecate şi creste alunecoase,
Plâng norii cu bulgări de zăpadă
Urlă crivăţul cu glas plin de obidă.

...şi încă e frig şi ger,
...şi vuieşte vântul şi sper,
Că o să dai foc acestui tărâm nespovedit
Sufletul, inima şi lacrima ţi-au împietrit.

Te-am rugat şi o fac acum ultima oară,
Smulge-ţi inima, rupe-o şi arunc-o-n foc
Dă-i pace, să ardă, un pumn de cenuşă,
Şi să renască din a ei negreală o inimă pură.

Meleagul cel nou, omemesc şi luminos
Pictat cu flori vii şi-un râu duios,
Ocrotind cu a lui privire, soarele călduros
O inimă nouă, renăscand într-un mod miraculos.

Timpul rece iată că a trecut,
Inima ta veselă şi zburdalnică a prefăcut
Colţul de lume cel rău şi îngheţat,
Într-un tablou artistic de mult uitat.



 Bokie, on 26 iunie 2015 - 21:17, said:

nu am citit tot, stau prost cu rabdarea. ori de cate ori citesc versuri, indiferent de cine sunt scrise, automat in mintea mea corectez ritmul/ rima... atunci cand sunt greseli, evident. Posted Image
versurile nu sunt rele, dar e greu sa publici. mi-am dorit intotdeauna sa public ce scriu, si eu scriu bine, chiar foarte bine. acum nu vreau sa par lipsita de modestie dar asta-i adevarul. Posted Image ghici ce: n-am publicat nimic! Posted Image
Hmm...Nu stiu cum se face, dar eu dupa nici un an de la "debutul" meu literar pe net...Am primit cateva oferte serioase. O ultima editura ce voia sa ma ajute, a fost Editura Art. O alta editura ce voia sa ma ajuta sa scot o carte, dar sa platesc eu costurile, a fost Editura Coressi. Eu consider ca daca-ti doresti ceva cu adevarat, reusesti. Eu, in maximum 365 zile, o sa am o carte in mana, cu semnatura mea pe ea. Sti ghici de ce spun asta: Pentru ca-mi doresc cu adevarat! Chiar mi-ar face placere sa-ti citesc cateva versuri. Ce parere ai?

#7
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
eu nu scriu versuri, scriu proza. doar corectez versurile altora. :)
pai asa puteam si eu sa public, platind costurile. dar nu am vrut.

#8
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 jeffy86able, on 26 iunie 2015 - 21:13, said:

Inainte sa-si dea cu parere vreun troll lesinat pe aici iti spun eu ca e destul de bine .
Surprinzator de bine pt. forumul asta de fapt .

Am sosit.

@initiator - Scrii misto, pacat ca nu te-ai nascut acu' 200 de ani, ca ajungeai cineva.

Edited by Bob493, 26 June 2015 - 22:05.


#9
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
incerc, incerc. de fapt invat in fiecare zi cate ceva nou, ceea ce e bine. de ce sa las corectatul?

#10
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Nu am rabdare sa citesc tot, dar din cateva strofe, reiese ca ai talentul in sange cum s-ar spune. Iti tin pumnii in continuare.

#11
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
Voiau niște prieteni să-mi publice un mic volum dintr-o „agendă” pe care am scris-o timp de 2 ani, dar s-au limitat doar la a-mi scoate un fel de „ediție limitată”... După niște calcule, am ajuns cu aproximativ 20-30 de poezii la un preț de publicare de aproximativ 4-500 de lei (cu tot cu ISBN, cărți la biblioteca națională, cărți la editură, și câteva bucăți pentru mine).

Dar am renunțat repede și toată faza mi-a tăiat „craca” și acum mai scriu din an în Paști (lucru pe care-l regret)

#12
TudorRobertA

TudorRobertA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.06.2015

 Bokie, on 26 iunie 2015 - 22:08, said:

incerc, incerc. de fapt invat in fiecare zi cate ceva nou, ceea ce e bine. de ce sa las corectatul?
Serios acum, e oarecum ilogic ce spui tu...Fara suparare, gandeste-te ca tu esti fermier si 10 ani ai plantat pe un loc arat doar porumb. Dupa aia 10 ani, te-ai hotarat sa plantezi doar orz. Crezi ca o sa ai o recolta bogata daca nu studiezi putina planta si daca nu o "inveti"? Ca sa ajungi sa corectezi pe cineva, intai de toate trebuie sa inveti sa intelegi, sa deduci, sa citesti printre randuri si sa ai o cultura generala foarte bogata.Eu scriu foarte mult pentru varsta mea, si multi imi spun c-o fac foarte bine, dar cu toate astea, nu mi-am permis pana acum sa "corectez" pe cineva pentru ca momentan pot spune ca sunt un nimic...Intelegi?

 bobo323, on 26 iunie 2015 - 22:42, said:

Nu am rabdare sa citesc tot, dar din cateva strofe, reiese ca ai talentul in sange cum s-ar spune. Iti tin pumnii in continuare.
Merci frumos! Uneori nici eu n-am rabdare sa citesc anumite versuri ale unor poeti.Sper sa nu fiu unul dintre acei poeti, care nu sunt cititi pentru ca nu sunt intelesi sau apreciati din diferite motive.

 ady_95, on 26 iunie 2015 - 23:51, said:

Voiau niște prieteni să-mi publice un mic volum dintr-o „agendă” pe care am scris-o timp de 2 ani, dar s-au limitat doar la a-mi scoate un fel de „ediție limitată”... După niște calcule, am ajuns cu aproximativ 20-30 de poezii la un preț de publicare de aproximativ 4-500 de lei (cu tot cu ISBN, cărți la biblioteca națională, cărți la editură, și câteva bucăți pentru mine).

Dar am renunțat repede și toată faza mi-a tăiat „craca” și acum mai scriu din an în Paști (lucru pe care-l regret)
Daca tot regreti, fa ceva ca sa poti scoate acel volum.Lasa ceva in urma ta.Mie mereu mi-a fost frica de anonimat si mi-a placut sa visez la momentul cand copiii mei imi vor spune:"Tati, tu n-o sa mori niciodata! Ai lasat in urma ta, gandurile si sentimentele tale, uite aici, pe cartile astea!"Si eu am vrut sa renunt de cateva ori...dar niciodata n-am dorit asta cu adevarat.Am aproape 20 de ani, dar eu ma lupt si nu renunt. Poate te razgandesti si...te ajut cu sfaturi si chiar si financiar daca pot. Nu-s vorbe goale. Doar cauta-ma daca chiar iti doresti. Numai bine!

#13
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Meriti felicitat in primul rand pentru ca ai folosit corect cuvantul "merita". 99% dintre oameni ar fi folosit forma gresita "se merita?"

#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
m-am prezentat si eu sa trollez

"poeziile", atat cat am reusit sa citesc, par greoaie, incalcite, alambicate, imbarligate... mie cel putin nu mi-au transmis nimic... sunt neutre, lipsite de patos...
mi-am imaginat cum ar suna recitate... horror Posted Image
cu publicatul, nici un editor n-o va face pe banii lui...
vremea scriitorilor consacrati a apus
ca sa mai scoti un ban din versuri (sau sa reusesti sa vinzi ceva) in ziua de azi, trebuie sa compui pentru muzica... eventual hip-hop...
adica nu poezie de inspiratie ci la comanda!!!
asta inseamna sa ai vocabular, sa fii citit, si sa-ti mearga mintea...
in rest... dupa umila mea parere (de consumator de cultura)... n-ai nici o sansa...

@ casablanca1000
din punctul tau de vedere pare corect... totusi lipsa lecturilor duce inevitabil la lipsa imaginatiei...
poate unii chiar n-au nevoie... dar pentru altii e nasol... generatii intregi de programatori...  Posted Image

Edited by Nero-d, 27 June 2015 - 09:45.


#15
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

 paxman, on 27 iunie 2015 - 02:36, said:

Casablanca e de inteles ca unii prefera sa citeasca de pe sticle si nu din carti, nu e o problema asta, si ca daca ai o parere nu trebuie intotdeauna sa ti-o expui.

Initiatorul a cerut pareri, eu am furnizat. N-am stiut ca trebuia sa-ti cer tie voie, esti vreo autoritate a internetului? Posted Image

De scris, se poate scrie bine-mersi proza in loc de poezie. Dar nah, din moment ce proza nu are cuvinte care sa sune din coada nu putem sa-i obligam pe scolari sa o memoreze ca papagalii - ceea ce e o face naspa, nu?

Oricum, cert e: cu volume de poezii nu se castiga bani, doar se toaca. Daca initiatorul e baiat destept poate face altceva: se duce la Marius Moga, Smiley, Andra si care guristi or mai fi si le propune sa le scrie texte pentru piese, sa auzim si noi publicul versuri mai evoluate decat "la mare la soare fetitzele sunt goale". Win-win si pentru poet, si pentru guristi, pentru public, plus ca nu chinuim in plus alte generatii de elevi cu tocit inca un morman de poezii - de parca n-am avea destule.

#16
TudorRobertA

TudorRobertA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.06.2015

 casablanca1000, on 27 iunie 2015 - 14:33, said:


Initiatorul a cerut pareri, eu am furnizat. N-am stiut ca trebuia sa-ti cer tie voie, esti vreo autoritate a internetului? Posted Image

De scris, se poate scrie bine-mersi proza in loc de poezie. Dar nah, din moment ce proza nu are cuvinte care sa sune din coada nu putem sa-i obligam pe scolari sa o memoreze ca papagalii - ceea ce e o face naspa, nu?

Oricum, cert e: cu volume de poezii nu se castiga bani, doar se toaca. Daca initiatorul e baiat destept poate face altceva: se duce la Marius Moga, Smiley, Andra si care guristi or mai fi si le propune sa le scrie texte pentru piese, sa auzim si noi publicul versuri mai evoluate decat "la mare la soare fetitzele sunt goale". Win-win si pentru poet, si pentru guristi, pentru public, plus ca nu chinuim in plus alte generatii de elevi cu tocit inca un morman de poezii - de parca n-am avea destule.
Cine te-a obligat sa inveti poezii? Nu te inteleg, sincer. Ai lasat un comentariu foarte acid aseara, dar observ ca a fost sters. Daca tu, ai avut parinti extrem de duri, ce te bateau sau maltratau pentru ca refuzai sau nu reuseai sa inveti poezii, nu e vina nimanui aici. Cel putin nu a celor ce n-au legatura cu subiectul tau, adica problema ta. Sunt unii oameni ce doresc sa-si publice poeziile pentru ca sunt extrem de multi doritori de nou si de vers proaspat, mereu si mereu. Eu am cerut in acest topic, doar o parere stricta la poeziile de mai sus si mai ales faptul daca cumva MERITA tiparit, atat. Cat despre atitudinea de care cineva de aici pomenea, aceea de a fi benefic sa ridici putin nasul pe sus pentru ca scriu, eu nu consider asta. Nu sunt cu nimic mai special decat ceilalti.
Ceva nou:

Titlul:Trandafirul călător
Emoţionat, peronul lustruit străbat
în lung,
în lat.
Într-o gară, un trandafir roşu
te aşteaptă,
de dor înflăcărat.
Petalele-i de-un roşu pur,aprins
Simbolizând a noastră iubire,
ce nu s-a stins.
Vesel şi zâmbitor către soarele dinţos priveşte
Iar pe mine - poetul tău - o emoţie puternică,
sufletul mi-l loveşte.
Aleasa inimii soseşte, vine, vine, sufletul îmi spune
Emoţii de nedescris, sângele clocotindu-mi
în vine.
Cu inima prea grea îţi dăruiesc
Pe-o scară prăfuită de vagon
Un trandafir deschis şi roşu, călător
Şi poate în drum tău prin lume-ţi va sopti
Printr-un miros îmbietor, dar nefiresc,
glasul inimii
Suspinând, oh...crâncen dor.

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da, nu stiu.,.. tu-ti cizelezi poeziile? le corectezi? le studiezi?
ca cu teoria stai cam prost spre deloc Posted Image asta nu-i poezie culta
incerci sa compui muzica dar fara sa stii notele, gamele, masurile, teorie muzicala... ca sa ma exprim plastic...
adica, ritmul, metrica, iambii, troheii, dactilele (vorba domnului eminescu), speciile literare, etc Posted Image
metaforele uneori sunt bune, alteori dau ca nuca in perete... dar impresionante sau de retinut, niciuna...
mai ai si marote...
o tristete bacoviana nejustificata...
vocabular sarac... comun...
parerea mea de "nestiutor" este ca intai trebuie sa citesti... mult... foarte mult... sa inveti teoria si abia apoi sa incerci sa scrii...
altfel, doar niste "versuri" de licean indragostit

tu incerci sa publici un volum, vrei sa aflii parerea noastra... pe feisbuc n-ai primit un feedback pozitiv... dar parerea criticului literar ai obtinut-o? nu stiai ca exista si asa ceva?
prefata cine ti-o scrie?!?

Edited by Nero-d, 28 June 2015 - 02:36.


#18
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Mi-a placut cel mai mult el "Liniste" , topicul asta merge direct la preferate , ca sa mai citesc cand am timp si bineinteles , peste un an cand vei publica volumul , direct din carte :D. Mult succes!

Edited by scootch98, 28 June 2015 - 02:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate