Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Incadrare salariu

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Emilbuzila

Emilbuzila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.05.2013
Salutare!
Am si eu o intrebare.
Eu si prietena mea ne vom casatori curand si as vrea sa stiu daca am putea sa obtinem prin prima casa 40 - 50 000 EUR.
Ea are salariu 1400 lei net + bonuri de masa. La mine insa e problema. Eu iau apox.1600 lei in mana. Ideea este sa am salariul de baza 900 lei. Cu ore suplimentare ajung la 1300 lei (lunar) si la care se mai adauga comision, pana la 1600 lei. Sumele respective imi apar pe fluturasul de salariu, si a oscilat intre 1500(min) - 1750 lei in ultimul an.

O alta problema: vechimea! Eu am 1 an si 10 luni, insa ea lucreaza la actualul loc de munca de doar o luna. Are vechime in domeniul muncii, lucreaza de 1 an.
Din ce stiti, credeti ca ne-am putea incadra la suma propusa?
Multumesc!

#2
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,807
  • Înscris: 26.02.2010
E cam mica suma adunata pentru un credit prima casa la 50000 euro. Ca sa obtii orice tip de credit, trebuie contract nedeterminat si minim 3 luni de zile la actualul loc de munca.

#3
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
ai rabdare, faci nunta, mai aduni niste bani si apoi vezi de cati bani mai ai nevoie de la banca. de ce sa scoti 40.000 euri si tu ai nevoie poate doar de 25.000 ? sa platesti dobanda dupa ei?

#4
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Singura problema e vechimea de la locul de munca a prietenei. Trebuie sa ai cel putin 6 luni vechime la actualul loc de munca... Cat despre credit ar fi suficient 2700 RON. Aveti acei 5% pusi deoparte din pretul apartamentului, banii care ii dai la notar precum si restul taxelor? Fara 15 000 RON pentru aceste taxe nu prea scapati.

#5
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008

 D3an, on 23 iunie 2015 - 22:19, said:

ai rabdare, faci nunta, mai aduni niste bani si apoi vezi de cati bani mai ai nevoie de la banca. de ce sa scoti 40.000 euri si tu ai nevoie poate doar de 25.000 ? sa platesti dobanda dupa ei?

Prima casa iti da exact cat ai nevoie. Nu iti da o suma din care sa faci tu ce vrei.  Daca imobilul valoreaza 25.000 atat ii da, nici un cent mai mult. Daca valoreaza 40.000, atat ii da.

@Emil

Salariul vostru cumulat e destul de mic. Nu mai stiu care e limita de vechime, dar exista si trebuie luata in considerare. Cu cat mai mare perioada de cand a fost agajat/angajata cu atat mai bine.

Calculand 1400 cu 900  ajungeti la 2300. E o suma destul de mica. Atentie ca la tine poate fii o problema faptul ca iti variaza salariul. Unele banci iau asta in calcul, altele se opresc la aia 900 de lei.
Dupa ce va casatoriti, ca sa puteti cumula salariile, mai puteti aduce rude de gradul 1.

Mie, pe un salariu de 2000 de lei, nu mi-au dat decat 35.000 euro pe 30 de ani.  Suma fiind prea mica, am renuntat pentru moment. Cel mai bine, mergi la banci si incepi sa intrebi care sunt conditiile. Sa ti le dea pe foaie fiecare banca. Le compari si vedeti ce iese.

Salariile sunt mici, dar daca va doriti sigur o sa gasiti o solutie.
Sa nu ii luati in seama pe aia care vor zice ca fara un salariu minim de 4000-5000 de lei nu faceti nimic. Am auzit cazuri care au luat prima casa si cu 900 de lei salariu...
Va doresc success!

#6
Emilbuzila

Emilbuzila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.05.2013
Multumesc pt raspunsuri. Contractele sunt ambele pe nedeterminata. Ma gandeam ca poate se uita si pe fluturas.
De ex, avem ambii cardul de salariu la BCR.

#7
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
E un avantaj ca BCR va stie istoricul... Dar nu vor trece peste problema ca are doar o luna la actualul loc de munca. Va trebui sa mai asteptati. Din ce imi aduc eu aminte... Ca am verificat si la BCR si la BRD... Ai rubrica in care treci salariul de baza si alta in care treci celelate sporuri. Dar nu mai stiu daca sunt luate in considerare(erau trecute la categoria venituri suplimentare)

#8
Emilbuzila

Emilbuzila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.05.2013
Probabil ca le iau. De exp, am facut in trecut un OD si m-au incadrat la 9000 lei.

#9
Jibraill

Jibraill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 16.06.2010

 Emilbuzila, on 23 iunie 2015 - 21:30, said:

Salutare!
Am si eu o intrebare.
Eu si prietena mea ne vom casatori curand si as vrea sa stiu daca am putea sa obtinem prin prima casa 40 - 50 000 EUR.
Ea are salariu 1400 lei net + bonuri de masa. La mine insa e problema. Eu iau apox.1600 lei in mana. Ideea este sa am salariul de baza 900 lei. Cu ore suplimentare ajung la 1300 lei (lunar) si la care se mai adauga comision, pana la 1600 lei. Sumele respective imi apar pe fluturasul de salariu, si a oscilat intre 1500(min) - 1750 lei in ultimul an.

O alta problema: vechimea! Eu am 1 an si 10 luni, insa ea lucreaza la actualul loc de munca de doar o luna. Are vechime in domeniul muncii, lucreaza de 1 an.
Din ce stiti, credeti ca ne-am putea incadra la suma propusa?
Multumesc!

Puteti lua pana la 60.000 euro. Conteaza sa ai vechime minim 1 an la actualul angajator, daca ai contract pe perioada determinata sa il ai prelungit de cel putin 2 ori . Partea a 2 daca vrei sa faci prin prima casa e ca trebuie sa ai cel putin 5% din valoarea ce doresti sa o iei de la inceput. Si eu am inceput sa caut de saptamana trecuta, sfaturile cele mai bune le iei la banci, incearca si la ING si Unicredit au oferte bune si la ING aveau dobanda mai mica.

#10
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

 paso87, on 23 iunie 2015 - 22:26, said:


Am auzit cazuri care au luat prima casa si cu 900 de lei salariu...


Imposibil! Posted Image

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
E posibil daca au suplimentat si alte persoane suma aia.
Evident ca la un venit de strict 900RON nu ii acorda nicio banca creditul.

#12
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

 itzi-bitzi, on 24 iunie 2015 - 05:49, said:



Imposibil! Posted Image

Poate a imprumutat doar 10% de la banca:))

#13
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

 AlexEn, on 24 iunie 2015 - 06:13, said:

E posibil daca au suplimentat si alte persoane suma aia.
Evident ca la un venit de strict 900RON nu ii acorda nicio banca creditul.
Da, daca isi dau concursul parintii, mama soacra si tata socru, eventual si fratii Posted Image)

Edited by itzi-bitzi, 24 June 2015 - 06:36.


#14
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,807
  • Înscris: 26.02.2010
La salariu mic, nu prea e recomandat sa te incurci cu banca pe 30 de ani.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 RCmake, on 23 iunie 2015 - 22:21, said:

Singura problema e .............

de fapt sunt mai multe probleme:
-sunt prea tineri pentru un credit pe 20-30 de ani
-au salarii prea mici pentru astfel de cheltuieli
-au experienta prea putina in campul muncii; la 1-2 ani de la prima angajare abia-ti dai seama pe ce lume esti si ce vor ceilalti de la tine, in nici un caz nu poti fi sigur ca-ti poti pastra jobul sau poti gasi altul
-casnicia lor e prea "tanara" pentru asa ceva

recomandarea mea: 2-3 ani de chirie, timp in care incercati sa puneti deoparte ceva bani.

Edited by _Smiley_, 24 June 2015 - 08:22.


#16
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 _Smiley_, on 24 iunie 2015 - 08:21, said:

de fapt sunt mai multe probleme:
-sunt prea tineri pentru un credit pe 20-30 de ani
-au salarii prea mici pentru astfel de cheltuieli
-au experienta prea putina in campul muncii; la 1-2 ani de la prima angajare abia-ti dai seama pe ce lume esti si ce vor ceilalti de la tine, in nici un caz nu poti fi sigur ca-ti poti pastra jobul sau poti gasi altul
-casnicia lor e prea "tanara" pentru asa ceva

recomandarea mea: 2-3 ani de chirie, timp in care incercati sa puneti deoparte ceva bani.
Nu prea ai cum sa pui bani deoparte avand in vedere pretul chiriilor. Sa iti dau un exemplu personal, actualmente platesc 1400 RON chirie pentru un apartament cu 2 camere, iar rata aferenta care o sa o platesc pentru un apartament de 2 camere e de 750RON pe luna, asta avand in vedere ca el costa 38 500E. Stiu ca rata e variabila in functie de ROBOR si va oscila la 3 luni...

 Emilbuzila, on 23 iunie 2015 - 22:32, said:

Multumesc pt raspunsuri. Contractele sunt ambele pe nedeterminata. Ma gandeam ca poate se uita si pe fluturas.
De ex, avem ambii cardul de salariu la BCR.
De ce BCR care are 2,3+ROBOR pentru cei care isi iau salariile la ei si 2,5+ROBOR daca nu o sa mai incasezi la ei din moment ce ai alternative mai bune cum ar fi:
CEC 1,9+ROBOR cu un card de cumparaturi atasat sau 2,15 fara acel car de cumparaturi atasat (acestu 0,25% diferenta in bani inseamna o rata de la 730 la 760RON, deci  lunar pe toata durata creditului o sa platesti in plus circa 10800RON )
TRANSILVANIA 2,0+ROBOR
ING 2,2+ROBOR (sper sa nu ma insel)

Edited by RCmake, 24 June 2015 - 10:31.


#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 RCmake, on 24 iunie 2015 - 10:30, said:

Nu prea ai cum sa pui bani deoparte avand in vedere pretul chiriilor. Sa iti dau un exemplu personal, actualmente platesc 1400 RON chirie pentru un apartament cu 2 camere, iar rata aferenta care o sa o platesc pentru un apartament de 2 camere e de 750RON pe luna, asta avand in vedere ca el costa 38 500E. Stiu ca rata e variabila in functie de ROBOR si va oscila la 3 luni...
.........

la un search pe anuntul.ro gasesti sute de apartamente de 2 camere de inchiriat la 200 euro/luna. nu te opreste nimeni sa te muti intr-unul si sa economisesti 100 euro/luna.
si daca vrei o comparatie corecta, uita-te cat te-ar costa chiria la un apartament similar celui pe care vrei sa-l cumperi (in aceeasi zona, cu aceeasi suprafata etc. ).

#18
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 _Smiley_, on 24 iunie 2015 - 11:56, said:


la un search pe anuntul.ro gasesti sute de apartamente de 2 camere de inchiriat la 200 euro/luna. nu te opreste nimeni sa te muti intr-unul si sa economisesti 100 euro/luna.
si daca vrei o comparatie corecta, uita-te cat te-ar costa chiria la un apartament similar celui pe care vrei sa-l cumperi (in aceeasi zona, cu aceeasi suprafata etc. ).
Nu contest ca nu gasesc, dar si conditiile din apartament difera. Deja o sa divagam de la subiect daca continuam asa. Eu am dat exemplul personal ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate