Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Soricar sau brelog?

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#73
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007
Azi catelusa a facut tot posibilul sa imi lase niste urme in betonul "proaspat turnat",  defapt o rectificare a muchiei de pick hummer, o palma de beton, si acolo a calcat. Va intra in "nemurire" - pe aici a trecut Lucy.

Am turnat peste niste pasta de ciment cu apa, dar cred ca pana dimineata mai face urme, plus pisicile care au traseu pe acolo.

#74
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006
Sa-ti traiasca.
Eu sunt la al doilea tekel. Dick a trait 14 ani iar Dolly are deja 15 ani.
Tekelii sunt frigurosi si nu cred ca se simt bine daca dorm afara din casa iarna. In apartament dorm inveliti pana vine caldura de vara.
Au instinctul de a sapa si sa nu te mire daca o apuca uneori sapatul in covor, tapiteria de pe pat sau canapea. Daca o invelesti ii trece cheful de sapat.
Culoarea pe care o are cateaua ta se numeste "negru cu pete de foc" - asa scrie pe pedegree-ul lui Dolly.
Sunt caini inteligenti, vioi, jucausi, se ataseaza de familie si se inteleg bine cu copiii. De asemenea sunt incapatanati.
Sunt multe de scris despre tekeli...


#75
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postgabicen, on 12 iulie 2015 - 00:30, said:

Sa-ti traiasca.
Eu sunt la al doilea tekel. Dick a trait 14 ani iar Dolly are deja 15 ani.
Tekelii sunt frigurosi si nu cred ca se simt bine daca dorm afara din casa iarna. In apartament dorm inveliti pana vine caldura de vara.
Au instinctul de a sapa si sa nu te mire daca o apuca uneori sapatul in covor, tapiteria de pe pat sau canapea. Daca o invelesti ii trece cheful de sapat.
Culoarea pe care o are cateaua ta se numeste "negru cu pete de foc" - asa scrie pe pedegree-ul lui Dolly.
Sunt caini inteligenti, vioi, jucausi, se ataseaza de familie si se inteleg bine cu copiii. De asemenea sunt incapatanati.
Sunt multe de scris despre tekeli...

si a mea face la fel
doarme cu noi, cand la mandra, cand la mine, cand pe plapuma, cand mai sare jos din pat si se mai duce la ea la cutiuta de burete
la 5:30 sare pe mine si ma pupa sa-i dau orezul,... :)
o iubesc de mor

[ http://i241.photobucket.com/albums/ff108/tsunnami/lia_zpsh9fd12qj.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#76
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007
Dupa 3 saptamani de vacanta am fost sa vedem catelul lasat "amanet" la socri. S-a bucurat ca ne-a vazut, si eu, desi nu am remarcat am avut tratament special. Initial am crezut ca nu-si mai aminteste de mine, dar a venit la picioarele mele si a facut pipi de bucurie. Apoi mi-au zis ca nu a mai facut la nimeni. E clar de mine s-a bucurat mai tare. M-am simtit flatat. Se imprietenise cu Rex si aveam impresia ca nu ar mai vrea sa plece de acolo.
Cum zilele astea s-a racit brusc de la 35+C, la vreo 16C in timpul noptii, a dormit in pat. Si am observat ca pute. Asa ca in seara asta i-am tras o baie cu samponul lui fiu'meu.
A crescut destul de mult in 3 saptamani.

#77
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
vezi ca exista sampon pentru ei.
daca-l tii in casa, nu-l spala prea des. pe-a mea care doarme numai in pat sau la locul ei, dupa cum are chef, cred ca-i facem baie de vreo 3-4 ori pe an si nu miroase.

asa face si a mea, de bucurie se "scapa"
te iubeste mult si te considera "seful"
Bravo nene!

de ce nu-i faci baie in cada? las-o sa si inoate putin e fun.
apa sa fie temperatura corpului nici calda, nici rece.
si, dupa ce-o scoti si o stregi, are o energie de rupe tot, alearga, ii place sa se joace..

mi se pare mie sau e cam slabuta?

#78
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007
O fi slabuta nu stiiu, ii cumpar cea mai scumpa mancare ( ca oricum manca putin) are mereu in castron royal canin. Pe ambalaj scrie ca la varsta ei manca 100-150g /zi.
Am spalat-o cu gandul sa mai inec din purici, ca e prea mica pentru deparazitare, limita fiind 1600g in greutate. Dar acuma cred ca are spre 3kg.  A crescut multisor. Vad ca ii place caldirica, e in stare sa stea sub plapa ingropata sub picioarele mele. Ziua sta afara, camd suntem plecati, o sa fie nasol la iarna.

#79
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Pregateste niste bani pentru hainute. Asta nu e caine  sa stea afara cand e frig . Eventual si un tarc de interior daca face prostii prin casa in lipsa voastra.

#80
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
O sa se obisnuiasca in casa.
Afara pur si simplu o sa moara, indiferent cate haine are pe ea, acolo nu-mi fac nici o iluzie

Mancarea e indicat sa i-o dai la ore fixe. De 3 ori pe zi e bine.
A mea mananca la 5:30, 12:00 si seara la 6.
Eu nu-i dau uscatele decat in concediu, evident, tot royal.
In rest ii gateste mandra
Dimineata orez cu piept de pui sau curcan, 90g, la pranz o jumatate de os, dental stick care o ajuta si la curatarea danturii si seara 2 linguri de cottage cheese

N-o lasa sa stea in frig. Nu are blana sa o tina si sa nu dezvolte probleme in articulatii sau mai rau, la coloana (ea fiind si lunga), sa nu fii nevoit s-o duci sa-i faci injectia letala mai tarziu.

#81
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007
Am trecut pe la un Vet, si mi-a recomandat un sampon deparazitar, numa bun impotriva puricilor.

#82
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
De ce nu ii cumperi o zgarda antiparazitara buna ca sa nu mai stai cu grija puricilor? Fa-i baie cu samponul respectiv ca omoare puricii de pe el si apoi pune-i zgarda. Il tine fara purici de la 3 luni la 10 luni, depinde de care cumperi. La pisici eu le pun zgarda Bolfo si nu am probleme toata vara. Daca are 3 luni, asta e metoda cea mai economica.

Edited by Freddy12, 24 August 2015 - 15:10.


#83
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
a mea a facut foarte urat cand i-am pus asa ceva, era sa crape...

#84
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Depinde ce substanta avea. Sunt unele care contin Diazinon si am inteles ca mai dau reactii alergice. Cu bolfo, scalibor, killtix si foresto nu au fost probleme si le-am folosit la o multime de caini, fosti si actuali. Chiar am avut o catea care s-a umplut de bubite dupa o baie cu sampon antiparazitar dar de la zgarda nu avea nimic. Nu stiu ce insecticid continea samponul respectiv. Se gasesc si zgarzi bio pe baza de uleiuri aromatice. Acestea din urma sunt repelente dar exista una pe baza de ulei de neem care are si efect insecticid.

#85
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007
Incredibil cat ii place caldura. Se baga la picioare sub plapuma (una usoara de pene) si sta complet acoperita. O mai verificam daca mai misca, sa nu se fi sufocat. Ii place caldura de zici ca-i sarpe. O sa-i iau o pisica, sa se incalzeasca cu ea. Pe bune, Oggy on the way.
Nu stiu cum sa ma refer la "camera" o sandrama, un fel de balcon la parter, anticamera. Acolo sta ziua afara, cu usa spre curte larg deschisa. Balconul fiind cu geamuri, se incinge mai tare decat este afara, efect de sera. Si acolo sta catelu in cuib toata ziulica si doarme la caldura.

#86
Gyselle

Gyselle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.03.2014
Posted Image ar trebui sa-i pui termometrul sa vezi ce temperatura are

#87
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007
Mda.. dar nu-s acasa. Pacat cu nune wi fi catelu',

#88
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posttfmercedez, on 27 august 2015 - 11:22, said:

Incredibil cat ii place caldura. Se baga la picioare sub plapuma (una usoara de pene) si sta complet acoperita. O mai verificam daca mai misca, sa nu se fi sufocat. Ii place caldura de zici ca-i sarpe. O sa-i iau o pisica, sa se incalzeasca cu ea. Pe bune, Oggy on the way.
Nu stiu cum sa ma refer la "camera" o sandrama, un fel de balcon la parter, anticamera. Acolo sta ziua afara, cu usa spre curte larg deschisa. Balconul fiind cu geamuri, se incinge mai tare decat este afara, efect de sera. Si acolo sta catelu in cuib toata ziulica si doarme la caldura.

si-a mea-i la fel
ce-mi place e ca vrea sa simta tot timpul pe cineva, si cum o iubeste pe mandra mai mult... o incinge p-aia
am facut un experiment, si daca te retregi si nu te mai simte se impinge iar pana te atinge.. :lol:
cand se incinge si ea... iese sus pe plapuma si se aseaza intgre picioarele mandrei (care e sub plapuma) si isi continua operatiunea de "incingere".
ce mai imi place... cand e adormita e fleasca. poti face ce vrei cu ea..

#89
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Si a mea face la fel: ori sub plapuma ori in igloo( o cusca din burete) . Seamana perfect cu catelusa lui Tsunami, parca ar fi gemene. Se incalzeste doar cand trece de 30 de grade. In rest e tot timpul zgribulita. Deci daca ai asa ceva, este exculs sa mai lasi catelul afara dupa 15 septembrie. Pregateste-i de pe acum un pulovar pentru scos afara la pishu/kk.

#90
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,459
  • Înscris: 15.06.2007

View Posttsunnami, on 27 august 2015 - 12:05, said:


si-a mea-i la fel
ce-mi place e ca vrea sa simta tot timpul pe cineva, si cum o iubeste pe mandra mai mult... o incinge p-aia
am facut un experiment, si daca te retregi si nu te mai simte se impinge iar pana te atinge.. :lol:
cand se incinge si ea... iese sus pe plapuma si se aseaza intgre picioarele mandrei (care e sub plapuma) si isi continua operatiunea de "incingere".
ce mai imi place... cand e adormita e fleasca. poti face ce vrei cu ea..
Exact cum ai descris face. Nevasta mereu mi se plange ca o sufoca "canele", ca se catara se urca in cap pe perna. E foarte sociabila.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate