Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Vine Sesiunea!

- - - - -
  • Please log in to reply
1788 replies to this topic

#1747
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Gata si licenta.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Dupa o primavara foarte aglomerata(licenta+examene+internship+munca pe acasa) sper sa prind si eu niste zile libere sa ma relaxez. Inca nu e chip. Nu-mi vine a crede ca s-a terminat!! Yupee!! Bafta mai departe!!
Continuati cu master?

Edited by medelin992, 07 July 2015 - 19:26.


#1748
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Congrats. Am parasit si eu grupul de integralisti. ALGAD-ul vietii Posted Image.

Colegu' @gozmyn, ai cumva Diagrama Pourbaix (pentru Titan in apa pura) explicata in detaliu? Ai studiat asa ceva la SIM? pe net nu gasesc ce vreau.

#1749
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Singura diagrama studiata pentru Titan a fost pentru aliajul Ni-Ti, in special portiunea 50%-50% pentru alijul cu memoria formei, studiata la tratamente termice. Niciun profesor nu ne-a amintit de diagrama Pourbaix

#1750
Pebo

Pebo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.09.2015
Da' Sessy, tipa asta , Sesiunea nu-si ia niciodata vacanta ?

Zilele trecute ma uitam pe niste carti ale unor profi de la o facultate romaneasca si ma gandeam la un scenariu:

Doi profi romani, sleiti de puteri, saraci si fara chef, stateau si se gandeau daca sa plece din invatamant si sa faca afaceri.
Deodata Mihai simte ca are o revelatie:
- Stiu ! cred ca as putea face rost de bani, da' legal, Cristi.
- Cu meditatii ?
- Nu, Cristi, eu vorbesc serios. Tu nu vezi ca tinerii astia nu mai au deloc chef de invatat? Eu as vrea sa profit de asta !
- Tu vrei sa pleci din invatamant, Mihai ? dupa atatia ani?
- Nu, Cristi. Tocmai ramanand in facultate vreau sa ma imbogatesc. Voi scrie carti din ce in ce mai proaste, pe care studentii le vor citi abia in zilele de dinaintea examenelor, atunci le va fi greu sa inteleaga ceva si nu vor lua examenele. Fiecare an va fi din ce in ce mai bogat in restante; si restantele din ce in ce mai scumpe...


Cat de departe de realitate vi se pare acest scenariu?

#1751
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Am auzit ca ar fi profesori care-ti baga pe gat carti scrise de ei, ca sa treci examenul. Eu unul n-am avut si sper sa nu am parte de asa ceva. Am primit suport de curs pdf la fiecare materie studiata.

Ca studentul citeste cu o seara inainte, asta nu e nimic nou, si indiferent cat de bine structurat ar fi materialul, nu-l retii. Am invatat asta pe propria piele.

#1752
Pebo

Pebo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.09.2015
Da, am auzit si eu, dar nu stiu ce sa credPosted Image

Foarte tari poza prietenului tau Posted Image Posted Image Mi-ar placea sa rasfoiesc macar vreo 3 dosare Posted Image

#1753
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Am mai auzit si eu cate ceva despre profesori care te "obliga", in modul frumos, sa cumperi cartea daca vrei sa treci examenul. Tot contextul asta depinde si de nivelul studentilor din facultatea respectiva.

In schimb, tipologia asta o intalnesti pe la cele private. In mare te pune sa cumperi carti, iar cu fetele se discuta in privat, in biroul profesorului. Gandul lui poate duce departe, insa depinde mult si de fata respectiva.

#1754
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Tipologia asta o intalnesc zilnic la mine la facultate si nu sunt la privat. Cel mai tare ma enerveaza profii care-ti cer sa le scrii exact exact ce ti-au predat ei cuvant cu cuvant luat din cartile lor care sunt ilogice. Se dau note ilogice, nu se preda suficient , suportul de curs e de o calitate groaznica, se dau subiecte ce nu le gasesti niciunde(iar raspunsul cauta pe google). Si nu le poti comenta, ca atunci o sa ai parte de tratament special, gen nu misti nimic ,corectura exigenta, si te trezesti ca nu iei materia pe care o stii mai bine decat 80% din colegi , iar colegi ce nu stiu diferenta dintr un cod Freeman si un cod Binar ,sau nu stiu sa inmulteasca 2 matrici trec materia fiindca oamenii s-au conformat regulilor nescrise si imbecilitatilor scrise de profesori. Si credeti-ma, e foarte frustrant.

Desi mi-e greu sa le zic profesori, ca astia nu sunt profesori ci doar niste papagali cu simt didactic si pedagogic 0. Ce se chinuia profu sa explice la Senzori timp de 2 ore(ca o ora ne facea prost) mi-a explicat un coleg de lucru in 15 mintu esi am inteles imediat. Ca asa e la noi se merge pe toceala. Cand intrebi de ce facem asta,sau la ce se foloseste in industrie primesc raspunsuri vagi sau daca sap mai mult is trimis pe google. In 2 luni de lucru am invatat ce nu am invatat tot anul 3 de facultate,si asta e trist. Pacat ca-mi trebuie totusi diploma ca altfel imi bagam picioarele in ea facultate.

SI am si eu prima restanta de pe un an pe altu exact la Senzori , materia ce imi place si in domeniul in care lucrez Posted Image. Sper sa nu mai pusc una la Bazele Roboticii. Mai un an Posted Image.

Edited by qew, 12 September 2015 - 04:05.


#1755
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
INtru si eu in anu' I la IMM (mecanica) la politehnica.POate sa mi zica si mie cineva , cat este de greu? CUm e perioada de sesiune la poli :)) , chestii de genu.Bafta! :)

#1756
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Pentru colegii care au intrat in anul IV, ultimul an de studiu, vreau sa va intreb, v-ati ales profesorii coordonatori pentru licenta? Ati vorbit cu ei despre posibilele locuri de munca dupa angajare? Majoritatea de la mine din facultate ( la profesori, ma refer) trag de noi si incearca sa ne convinga sa dam si la master la ei si sa urmam si un doctorat. Ii inteleg ca au nevoie de studenti, dar nici sa nu exagereze in halul asta... Cand a auzit profesorul meu coordonator ca vreau sa dau la un master, la alta facultate, mi s-a raspuns ca mai bine urmezi un doctorat si traiesc din bursa lui decat sa muncesc pe aceasi suma la un privat. Au ajuns sa ni se puna si conditii: faci un proiect cu mine, un articol stiintific dar trebuie sa urmezi studiile tot la noi, ca poate iti gasim si de angajare.

Asta e situatia si in cazul vostru?

#1757
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
La mine nue  asa sau nu am auzit sa fie asa. Bine,eu acum in anu 4 nici nu prea mai dau pe la facultate. Dar ma inteleg bine cu profu de licenta ma ajuta cu sfaturi si idei. Acu eu mi-am ales profu in functie de cum ma inteleg eu cu el. Altii i-au ales in functie de "dai 100-200 de euro dar nu ai stres cu licenta" sau la aia care iti rezolva sa mergi sa lucri la licenta in strainatate la universitatile partenere. Dar cum pe mine nu ma intereseaza nici una nici alta mi-i ok.

#1758
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postgozmyn, on 29 noiembrie 2015 - 00:10, said:


Asta e situatia si in cazul vostru?

Eu am ales ca mi s-a parut interesanta materia si pur si simplu i-am spus profei ca vreau sa dau licenta la ea.
La noi piata munci nu e asa dezvoltata, in anii 1-2 ne spuneau profesorii ca vin fermieri la ei sa le recomande un student in an terminal. Erau anunturi la un moment dat, cand am ajus si eu in anul 3-4 nu mai cauta nimeni.
Eu am gasit de munca, dar e futere mare cu privatul, iti dau si bani intradevar, dar nu mai dai pe acasa. In 2 luni de munca, in campanie agricola, am avut doar 2 zile libere, ca a plouat si nu puteam intra pe camp. In rest munca.

Daca aveam sansa ta, sa continui si cu doctorat, alaturi de un mentor, n-as fi ezitat.
Acum sunt la master, nu e specializarea care mi-am dorit-o. Lucrez in ameliorare si un master in domeniul m-ar fii ajutat sa continui ce am inceput din licenta. Fostul ministru al educatiei, fost rector la agronomie, a considerat ca cercetarea agricola in Romania e praf, si asa trebuie sa ramana, incat nu a alocat locuri la specializare. Acum trebuie s ama reprofilez pe agricultura durabila, nu-mi place, dar n-am altceva mai bun de facut. Noroc ca iarna nu avem de lucru si pot sa ma duc la cursuri.

#1759
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Si in cazul meu, profesorul de licenta este ales de mine, mi-a placut materie si este un om cu care poti vorbi orice. Doar ca la noi, din cauza lipsei de studenti din ultimii 2 ani ( anul asta, din 150 de locuri, in  prima sesiune abia s-au ocupat 10 locuri, la o specializare! ), majoritatea incearca sa ne convinga sa dam la master si doctorat, nu ii intereseaza studentul, ci doar locul ocupat de el.

Totusi, eu cred ca o continuarea a studiilor trebuie sa fie facuta in paralel cu locul de munca.

#1760
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Muncă, vara, separat. Căci masterul, chiar dacă are un număr mai mic de discipline per semestru, implică și ore de cercetare în care iei contact cu chestiuni bleeding-edge.

Edited by adrian93, 11 December 2015 - 19:54.


#1761
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postgozmyn, on 11 decembrie 2015 - 12:22, said:

Totusi, eu cred ca o continuarea a studiilor trebuie sa fie facuta in paralel cu locul de munca.

Se poate, dar te solicita, dupa ce ca muncesti o saptamana mai vin si orele vineri si sambata de iti mai ramane doar duminica. Noi facem ore doar vineri si sambata, cate 8 in fiecare zi.
Plus ca angajatorul nu vrea unul tocmai pregatit.
La admiterea de la master vorbisem cu sefa sa dam amandoi admitere. Facusem demersurile, ca intr-un final ea sa renunte. Ulterior eu am luat singurul admiterea cu 10. Cum ar fii fost ca sefa sa ia nota mai mica? Ca sa nu zic ca de fiecare data cand veneau delegatiile din Franta sa ne pregateasca, eu aveam mereu de lucru pe la sute de km departare? Nu mi-ai facut decat contract temporar, pe timpul campaniei.
Ca apoi eu sa ma uit la filmulete si sa fac ce zic francezi? Hmm

Dupa 2 luni de campanie, in care nu prea am avut zile libere, lucru non-stop, ii cer sefului o recuperare ca sa ma duc in prima zi la master sa vad si eu cum se prezinta situatia? Cu greu am primit-o, dupa indelungi discutii.
Eu am invatat altceva la resurse umane, ce e in teren e diferit.

View Postadrian93, on 11 decembrie 2015 - 19:52, said:

implică și ore de cercetare în care iei contact cu chestiuni bleeding-edge.

La mine e o mare porcarie. Avem studenti veniti de la ase, mate, geogra.....si profesorii coboara mult nivelul   ca sa inteleaga si ei. Se face doar o recapitulare scurta a celor 4 ani de facultate. Nu se vine cu nimic nou.Absolut!
Avem niste proiecte de facut, nici in anul I de fcultate nu erau asa usoare, formalitati.

Aveam azi o colega de la mate care era indignata ca profu trece prea reprede peste material, si nu intelege, profu facand in vreo 6 ore tot ce inseamna o pedologie, ce ne-a fost predata in vreo 3 semestre in facultate. No comment!

Edited by medelin992, 12 December 2015 - 19:38.


#1762
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Chiar îmi pare rău să aud asta :(.

#1763
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
este cineva pe aici care stie un strop de informatica de anul 1? sunt la marketing, deci nu informatica d-aia grea.

#1764
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postrobert8197, on 18 ianuarie 2016 - 21:29, said:

este cineva pe aici care stie un strop de informatica de anul 1? sunt la marketing, deci nu informatica d-aia grea.


Pentru ce îți trebuie stropul ăla ?  Posted Image

View Postqew, on 05 decembrie 2015 - 22:23, said:

La mine nue  asa sau nu am auzit sa fie asa. Bine,eu acum in anu 4 nici nu prea mai dau pe la facultate. Dar ma inteleg bine cu profu de licenta ma ajuta cu sfaturi si idei. Acu eu mi-am ales profu in functie de cum ma inteleg eu cu el. Altii i-au ales in functie de "dai 100-200 de euro dar nu ai stres cu licenta" sau la aia care iti rezolva sa mergi sa lucri la licenta in strainatate la universitatile partenere. Dar cum pe mine nu ma intereseaza nici una nici alta mi-i ok.

Fără supărare,la ce facultate ești ? Și eu curios....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate