Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Motorola Moto G (3rd gen)

- - - - -
  • Please log in to reply
1251 replies to this topic

#19
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006
JEG ... de cand doream si eu sa trec la Motorola , dar acum nu se va mai intampla - imi doream un G gen 3 sub 1000 ron cu specificatii decente , un Quad sau mai mult - mult mai puternic decat S410 (care culmea e si pe Moto E gen 2) si minim 2 GB RAM . S-au tampit de tot , pai toti au in categoria aia de pret 2GB . Stocare minim 16 fara SD , dar se pare ca nu va fi pentru mine noul gen 3 daca asa se arata .

#20
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostantinVidia, on 22 iunie 2015 - 15:09, said:

Poate au de gand sa ofere pe langa G un nou model cu specificatii mai bune si pret mai mare >900 lei, iar G-ul sa il duca si mai jos ca pret. Ar fi o idee sa ai Moto E in jur de 500 lei, Moto G in jur de 700 lei si un model superior  la 900-1000 lei.
Vom vedea ce va fi, oricum specificatiile sunt corecte, nu cred ca e vorba de o actualizare cosmetica pentru Moto E. Nu ar avea niciun sens, Moto E dabia s-a lansat de cateva luni. Nu te lua dupa model number, de multe ori schema de numerotare folosita de Motorola e hotica, nu prea are sens.
Vise tată, vise

#21
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Se pare ca in loc sa meraga inainte merg inapoi, o fi de vina Lenovo?

#22
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 13.01.2007
Daca Gen3 o sa aiba specs-urile alea jenante...OMG si voiam un Moto G. De aia nici nu mi-am luat Gen2 pentru ca am zis ca deh Gen3 o sa fie misto tare. Alea sint specs-uri de Xperia M.

Attached Files



#23
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Privid ca actual posesor de G-uri Gen1/Gen2 sau al unui alt telefon apropiat de Moto G ca si specificatii, da nu prea merita upgrade-ul la Gen3. Privind din partea unui tip mai tehnic, posesor de mai multe smartphoneuri si la curent cu noutatile, iarasi nu merita.

Dar judecand la rece Gen3 e peste Gen2 si Gen1. Comparatie Gen2 vs Gen3 :

-Camere mai bune;
-4G LTE
-procesor putin mai bun (1,4Ghz, 64biti, probabil consum mai mic decat S400)
-baterie mai mare (320mAh in plus)
-ecran mai bun (320ppi, deci claritate mai mare)

Comparatia cu Gen1 nu cred ca mai are rost.
Ideea e ca Moto G Gen3 e inca un telefon bun si atractiv pentru anumite categorii de cumparatori. Ruleaza foarte bine ultimul Andoid - 5.1 si 100% va primi Android M, ecran bun (claritate, unghiuri de vizibilitate bune etc.), camere decente (sa vedem review-urile), difuzoare stereo, baterie cu care poti atinge 2 zile lejer fara heavy usage, 4G LTE. Ceea ce vreau sa spun e ca, ca si experienta pentru multe categorii de cumparatori e inca un device minunat. Chiar si pentru cei cu Gen1 va fi un upgrade reusit, dar totul depinde de cat de mari sunt asteptarile fiecaruia pentru viitorul telefon.

Eu unul deja am primele doua generatii de Moto G si de data asta vreau ceva mai mult de la urmatorul telefon. Nu mai vreau sa schimb telefonul in fiecare an, deci ma voi orienta spre ceva de varf - Nexus 6 sau Moto X Gen3, in cel mai rau caz Moto X Gen2 (pretul va fi din ce in ce mai mic si s-ar putea sa fiu tentat).

#24
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Degeaba daca are tot 1gb ram.

#25
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Multa lume nici nu stie ce procesor are in telefon, vor doar sa meraga pe facebook si sa aiba camera buna.
iPhone-ul daca il privesti strict din punct de vedere hardware, e putin peste Moto G si costa de 5-6 Moto G-uri.

Ma uitam pe PCGarage la smartphone-uri intre 700-850 lei. Absolut toate au quad core 1,3-1.4GHz, 1GB RAM si display 720p, cu exceptia unor chinezarii AllView/Vonino care vin cu octa-core MediaTek si a unor Samsung-uri cu 1.5GB RAM din care TowchWiz ocupa 800-900MB, deci tot cam pe acolo ajungi. Problema nu e ca Moto G nu are 2GB RAM, ci faptul ca nu exista un model superior Moto G-ului la un pret mai accesibil decat Moto X, care sa Ii multumeasca pe cei carora le place G, dar vor specificatii mai bune. Moto G-ul Gen2 e situat ca pret in jurul a 200$ (~800 lei), Moto G Gen2 LTE e situat in zona de 240-245$ (950 lei), iar Moto X Gen2 a scazut acum pe la 450$ (~1800 lei), dar pretul lui normal pana acum 2-3 luni a fost de >500$ (>2000 lei). Pe zona de pret 250-400 $ nu ai ce cumpara de la Motorola, asta e defapt problema lor. Cei care vor mai mult decat ce ofera Moto G, ori cumpara varianta LTE care ofera prea putin, deci nu merita, ori merg pe Moto X, care nu e accesibil tuturor sau multi considera ca 450-500$ e prea mult pentru un telefon, deci nu ramane decat sa se orienteze catre alt brand.

Un lucru bun e ca o sa se renunte la varianta LTE de la Gen3 incolo, deci o sa fie o singura varianta de Moto G, asta daca nu se gandesc sa scoata si varianta nonLTE, precum au facut la Moto E Gen2.
E cea mai mare prostie din punctul meu de vedere sa scoti doua vesiuni LTE si nonLTE, diferenta fiind de 10-20$. E logic ca la o diferenta asa mica toti merg pe LTE, deci ce rost are sa prapadesti resurse, timp si sa raspandesti confuzie printre cumparatori...

Edited by antinVidia, 23 June 2015 - 21:39.


#26
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Degeaba eu nu pot sa trec peste limitarea la 1Gb ram.
Deja suntem la generatia a 3-a un upgrade la ram este absolut necesar.
Va fi interesant sa vedem ce telefoane vor aparea in toamna dar la nivelul de pret al unul Moto G sunt sigur ca vom vedea telefoane cu 2GB ram.

#27
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Moto X 2014 a ajuns şi sub 300 U$D.
Şi mai au în ograda proprie Lenovo P70 cu specificaţii aparent mai bune decât Moto G3 la un preţ apropiat de Moto G 2014 4G LTE…

Edited by Gif2D, 24 June 2015 - 09:55.


#28
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
In SUA e sub 300$, eu vorbeam de preturile din Europa (Amazon) si Romania.

Cel cu spate bamboo e 276 Lire pe amazon uk, deci in jur de 450$. Cel negru si cel cu piele sunt 356 si respectiv 430 de lire.

Si Lenovo nu ma intereseaza, inca sunt niste telefoane ciudate, amestecaturi de iPhone cu Android.

Edited by antinVidia, 24 June 2015 - 10:06.


#29
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006

View PostantinVidia, on 23 iunie 2015 - 15:42, said:

......Privind din partea unui tip mai tehnic, posesor de mai multe smartphoneuri si la curent cu noutatile, iarasi nu merita....

-Camere mai bune;
-4G LTE
-procesor putin mai bun (1,4Ghz, 64biti, probabil consum mai mic decat S400)
-baterie mai mare (320mAh in plus)
-ecran mai bun (320ppi, deci claritate mai mare)

Pai punctele 1 si 2 sunt singurele atu-uri sa zicem . 2 si 3 se anuleaza automat cu 4 . Deci unde e evolutia ? Aaa... pe foaie .. Esti posesor de Moto G (1 si 2) , te-ai plans vreodata de display ? NU CRED ! Toata lumea si-a dorit o autonomie mai buna , o camera mai buna si 2 GB de RAM .


View PostOriOn20, on 24 iunie 2015 - 07:32, said:

Degeaba eu nu pot sa trec peste limitarea la 1Gb ram.
Deja suntem la generatia a 3-a un upgrade la ram este absolut necesar.
Va fi interesant sa vedem ce telefoane vor aparea in toamna dar la nivelul de pret al unul Moto G sunt sigur ca vom vedea telefoane cu 2GB ram.
Corecte afirmatii - si noi asteptam raspunsul concurentilor - inca mai sper totusi sa fie leak-ul gresit .

#30
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
La Gen2 nu se vede asa de clar ecranul ca la Gen1. E diferenta aia de ppi care se vede daca le pui unul langa celalalt, nu e mare lucru, dar se observa un avantaj pentru Gen1. Imaginea e mai cristalina, icoanele sunt mai rotunjite, se observa...
Sunt unii care se plang ca ecranul e doar 720p...desi ai dreptate dintre posesori nu prea am vazut sa se planga nimeni de display.
Un lucru care mie nu imi convine la Gen2 sunt orifciile din jurul difuzoarelor, care in timp se umplu de jeg si praf si nu prea ai cum sa il scoti de acolo.
Arata oribil cu difuzoarele imbacsite de praf si se pare ca si la Gen3 vor pastra aceeasi constructie.

Leak-ul nu cred ca e gresit, desigur mai pot aparea mici modificari, dar in mare asta e telefonul.
Eu totusi sper la un model superior Moto G-ului in plaja de pret 250-300$ cu 2GB, 1080p, NFC, Snapdragon 6xx.

Edited by antinVidia, 24 June 2015 - 18:49.


#31
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Sper ca macar cu Moto X sa nu o dea in bara ca cu G m-am convins.

#32
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
Stai liniștit, Motorola o să o frece și cu X-ul în așa fel încât să nu-ți pese de el ca flagship.

#33
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ http://www.technobuffalo.com/wp-content/uploads/2015/06/Moto-G-2015-Leak-TechnoBuffalo-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.technobuffalo.com/wp-content/uploads/2015/06/Moto-G-2015-Leak-TechnoBuffalo-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Au ales un înlocuitor şi nu o actualizare. Păcat.

Sursa imaginilor.

Edited by Gif2D, 30 June 2015 - 08:29.


#34
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
[ https://i.imgur.com/HLP55Tx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spatele arata foarte bine, are acele striatii pentru un grip foarte bun.
Fata e foarte putin schimbata, parca e mai rotunjit la colturi si dufuzorul de sus pare mai scurt decat cel de jos. Una peste alta arata mai bine decat Gen1 si Gen2, mai ales spatele striat care imi place enorm de mult. Parca tot ma tenteaza sa il cumpar, chiar daca vreau un hardware mai puternic. :P

Edited by antinVidia, 30 June 2015 - 08:27.


#35
DjScorpyon

DjScorpyon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 14.08.2007

View PostantinVidia, on 30 iunie 2015 - 08:25, said:

[ https://i.imgur.com/HLP55Tx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spatele arata foarte bine, are acele striatii pentru un grip foarte bun.
Fata e foarte putin schimbata, parca e mai rotunjit la colturi si dufuzorul de sus pare mai scurt decat cel de jos. Una peste alta arata mai bine decat Gen1 si Gen2, mai ales spatele striat care imi place enorm de mult. Parca tot ma tenteaza sa il cumpar, chiar daca vreau un hardware mai puternic. Posted Image

Fata asta rotunda ma duce cu gandul la Samsung...
Pana una alta, e praf in ochi ce a facut Motorola cu G-ul de anul asta. E clar destinat pietelor emergente si probabil au ceva asi in maneca pentru celelalte piete. Sunt curios daca specificatiile din leak-ul initial se vor confirma pe un model de-al lor, chiar si destinat pietei din SUA.
Ca posesor de Gen1, astept X-ul sa vad cum se prezinta :D

#36
edyaldea

edyaldea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 02.03.2007
Me not like this design!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate