Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Metro City

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
r4z4h

r4z4h

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.04.2013
Am cautat pe forum despre acest ansamblu si nu am gasit nimic. Deja unul din blocuri e ridicat pana la etj 9. E cineva interesat de acest proiect? A contractat vreun apartament aici?
Cele 2 situri ale complexului
http://www.metro-city.ro/en/
http://apartamente-noi-cotroceni.ro/

#2
mog

mog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 20.01.2009
ce preturi sunt aici, nu scrie nimic pe site si nici la telefon nu raspunde nimeni.

m-am lamurit pe site-ul 2. pretul ar fi "in buget", dar cine are mai multe informatii despre constructie? o sa incerc sa merg sa vad, zilele astea, daca-mi raspund la telefon Posted Image

Edited by mog, 22 June 2015 - 12:32.


#3
zalist

zalist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.04.2006
Preturile ca preturile, dar uitati-va la apartamentul cu 2 camere tip 2B. Intri in apartament direct in bucatarie. Incredibil, nu am vazut asa ceva, nici macar in cele mai ieftine blocuri de la periferie.

#4
Markutza

Markutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.03.2006
Salut! Ma tot uit si eu la complexul asta de vreo saptamana si nu stiu ce sa cred. Eu le-am scris si mi-au raspuns rapid, cu lista de preturi, si ce detalii le-am mai cerut eu acolo.  Nu prea imi place orientatrea (spre tramvai si soare toata ziua) si faptul ca au dormitoarele mici (12mp). Sunt deschisi sa modifice structura apartamentului dupa contractare, dar tot nu vad cum as putea sa il recompartimentez.

Nu sunt in tara si nu am cum sa ma duc sa-l vad in urmatoarea perioada. A fost cineva pana acolo? Cum arata la fata locului?

#5
Markutza

Markutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.03.2006
Am uitat sa spun ce informatii am primit, poate va intereseaza.


Quote

Suplimentar se achizitioneaza locurile de parcare la pretul de 9.300 E, TVA inclus.
Structura cladirii este terminata, se lucreaza la izolatia exterioara si compartimentari interioare.  Termenul de finalizare este 31.03.2016.
Modalitatea de achizitie consta in antecontract cu plata a 30% din pret, iar restul de 70% la final.


#6
J0ny_muhaha

J0ny_muhaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.07.2007
Buna ziua, mai aveti alte stiri despre acest proiect, a luat cineva apartament acolo? :) Mi se pare ok zona, apartamentele putin ciudate(fara geam la bucatarie, intri direct in bucatarie)

#7
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Pai si cand vezi faza asta nu te gandesti ca poate e mai bine sa cauti in alta parte ?

#8
J0ny_muhaha

J0ny_muhaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.07.2007
Am gasit un apartament de 2 camere  in blocul 2, L2B1, pare cam singurul compartimentat ok(bucataria separata, geam la bucatarie, logie acceptabila, 5,66m). Problema este ca nu vreau sa ma mut prea departe de 13 Septembrie(de aici am crescut Posted Image ), dar parca m-am saturat de 226, 385 care sunt mereu full si faci mult cu ele daca vrei sa ajungi undeva, un plus fiind satia de metrou care o sa fie la 5 min de mers.

#9
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Asta cu intratul direct prin bucatarie... E oarecum relativa si mai mult tine de mentalitatea noastra... Cat am stat in NYC doar in astfel de apartamente am stat. Cel putin in Manhattan toate apartamentele sunt absolut ridicol de mici, in comparatie cu ce avem noi. Un apartament poate sa fie chiar mai mic de 25mp2. Apartament nu studio... Dar ei traiesc asa fara nici cea mai mica problema. Asa ca nu vad cum ne-ar incurcat pe noi ca e bucataria la intrare. Eu intotdeauna voi alege un open space (living+bacatarie). Bafta

#10
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
De pe site: Progresului Avenue! Sac!
Tot de pe site, Progresului Avenue inseamna Cotroceni!

#11
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Suna mai kinki

Edited by blade0blade, 06 October 2015 - 15:16.


#12
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014

 blade0blade, on 06 octombrie 2015 - 14:46, said:

Asta cu intratul direct prin bucatarie... E oarecum relativa si mai mult tine de mentalitatea noastra... Cat am stat in NYC doar in astfel de apartamente am stat. Cel putin in Manhattan toate apartamentele sunt absolut ridicol de mici, in comparatie cu ce avem noi. Un apartament poate sa fie chiar mai mic de 25mp2. Apartament nu studio... Dar ei traiesc asa fara nici cea mai mica problema. Asa ca nu vad cum ne-ar incurcat pe noi ca e bucataria la intrare. Eu intotdeauna voi alege un open space (living+bacatarie). Bafta
In Romania bucatariile open space nu se preteaza din cauza mancarurilor . nu vreau sa fiu rau dar daca faci un peste sau sarmale sau......eu unu asa gandesc tu daca ai stat in NY poate gandesti altfel.
Eu cand an vazut ce inseamna in romania open space mi sa facut rau...
Iar daca un american vrea sa stea intr-un spatiu de 25/30 m2  No Coment

#13
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Bucatarie Open space sunt pentru aia de mananca doar in oras la KFC si MC. Si de aia traim in RO ca sa ne bucuram de un 80 MPU, nu inseamna ca NY e etalon.

#14
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Nici la cele 3 camere impartirea nu e prea reusita (la unul din blocuri). Iar la celalalt ar fi mai ok dar 105 mii e cam multisor pt zona aia.
Acum intrebare pt ca nu am cum sa ajung in zona prea curand: blocurile sunt pe Str Progresul, de-a lungul liniei de tramvai? Sau unul din ele e pe strada perpendiculara (Frunte Lata cred ca se numeste). Ca daca sunt de-a lungul tramvaiului, pt mine pica din start. Am stat acum multi ani in chirie pe Virtutii in bloc stradal si cand trecea 41, parca trecea pe langa patul in care dormeai.

Edited by Genesis, 10 January 2016 - 00:08.


#15
mog

mog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 20.01.2009
Sunt intre Panduri si Progresului sa zic asa. O margine da, va fi pe Progresului. E fix statia de tramvai intre 13 sept si razoare - deci cam la jumatea drumului.

Edited by mog, 10 January 2016 - 20:23.


#16
mog

mog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 20.01.2009
Am fost si am vizitat. Doar 3 camere am vazut, un singur fel au. Seamana la finisaje cu 20th. Din punctul meu de vedere sunt ok. Bucataria e inclusa in living fata de 20th de ex unde e inchisa. Printre putinele apart noi care au buc separata, as mentiona. Parcari la subsol 12k tva inclus. Nu e rau...mai putin pretul parcarii. Vor fi doua blocuri langa Progresului si nu Panduri.

Edited by mog, 11 January 2016 - 20:11.


#17
Sibaoclaudia

Sibaoclaudia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2016
Buna ziua dragi cautatori al unui apartament decent intr-o zona buna la un pret decent.Apelativul acesta mi se pare cel mai potrivit , desi sansele de a gasi ceea ce cautam sunt foarte mici.Nu am vizitat aceste blocuri, dar am vizitat multe alte blocuri in zone oarecum mai centrale ale Bucurestiului si sunt foarte dezamagita de ceea ce ni se ofera.Eu cred ca problema este si a noastra , a celor care cautam ....si in speta a celor care in final achizitioneaza un apartament pe bani multi fara prea multe pretentii .
Preturile sunt foarte mari pentru ceea ce ni se ofera pentru ca pur si simplu nu cerem mai mult ....luam ceea ce ni se ofera si ne inhamam la credite uriase, iar cei care profita sunt doar acesti dezvoltatori .Un exemplu sunt aceste blocuri care sa fim realisti ....sunt pe strada Progresului, in fata blocului se vede o fosta zona industriala, si , da!!!! tramvaiele trec fix prin fata blocurilor...va dati seama cum se aude tramvaiul vara,la 5 dimineata cand vrei sa dormi si tu cu fereastra deschisa ....Dar, atat timp cat ei vand , nu ni se va oferi nimic mai bun
Problema este ca intre preturile apartamentelor din zone marginase ( Metalurgiei , capat Militari sau Cosmopolis, capat Rahova , prelugirea Ghencea) si preturile din zona de Nord sau ultracentral nu exista apartamente cu preturi de mijloc, cel putin in cazul celor cu 3 camere....
O alta problema majora este pretul locurilor de parcare .Cam peste tot ele sunt intre 7000 si 10000 de euro fara TVA si ele au TVA de 20%.Sa fim sinceri, nu toti avem Porche ,BMW sau alte masini scumpe . De multe ori pretul locului de parcare depaseste pretul masinilor pe care le avem, dar un loc de parcare este extrem de necesar pentru ca aceste blocuri sunt construite deja in zone foarte aglomerate...
Eu am simtit nevoia de a scrie pe acest forum doar pentru a incerca sa conving pe cei care isi cauta un apartament sa fie mai pretentiosi si sa se respecte mai mult pe ei ca si clienti, sa fie mai atenti la finisaje , si sa nu mai accepte orice pe bani multi si sa negocieze.........Numai asa se vor schimba si acesti dezvolatori si vor oferi apartamente decente la preturi corecte.

#18
tmvali

tmvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.09.2008
@Sibaoclaudia
Ai mare dreptate. ar trebui boicotati asa-zisii dezvoltatori si cu ocazia asta si bancile, astfel incat preturile sa ajunga la puterea reala de cumparare a romanilor. Oricum programul prima casa a distorsionat si continua sa distorsioneze piata. si eu sunt in cautare de locuinta. am renuntat sa mai caut ap noi. acum am revenit la ap vechi, care de bine de rau.. sunt mai bine construite..amplasamentul mai bun etc. Am fost si eu pe la metrocity(deocamdata e numai noroi, ia pe un afis scrie ca va fi metrou peste 130 de ani:)  ), insa nu mi-au placut ap.
Iti urez succes la cautat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate