Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Dilema licenta vista

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
ali3nnn

ali3nnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.12.2010
Mai jos aveti eticheta care am gasit-o pe carcasa pc-ului meu. Este o licenta de Windows Vista.
1. Cum o folosesc daca nu am CD-ul cu Windows?
2. Se poate folosi pentru mai multe PC-uri?

[ http://oi60.tinypic.com/30cc2lw.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
1. Un kit se gaseste, nu-i problema.
2. Nu.

#3
ali3nnn

ali3nnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.12.2010

View Postneagu_laurentiu, on 19 iunie 2015 - 15:50, said:

1. Un kit se gaseste, nu-i problema.
2. Nu.
Deci sunt slabe sansele sa o folosesc, banuiesc ca e deja folosita.

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

View Postali3nnn, on 19 iunie 2015 - 15:53, said:

Deci sunt slabe sansele sa o folosesc, banuiesc ca e deja folosita.

o folosesti pe sistemul acela unde e lipita

#5
equilibrium2x

equilibrium2x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.09.2007

View Postali3nnn, on 19 iunie 2015 - 15:53, said:

Deci sunt slabe sansele sa o folosesc, banuiesc ca e deja folosita.

Ala lipit acolo e certificatul de autenticitate, mai scrie "Eticheta nu se va vinde separat [de PC]". Deci PC-ul pe care e lipita e detinatorul licentei. Folosesti product key-ul si se activeaza automat varianta Business.

#6
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Poți lua și de pe torrent unul clean (nemodificat, copie de pe DVD original) și activezi cu acel cod.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postali3nnn, on 19 iunie 2015 - 15:53, said:

Deci sunt slabe sansele sa o folosesc, banuiesc ca e deja folosita.

Unde sa fie folosita? Crezi ca daca a facut unul ceva smecherii a ramas in 2015 tot cu Vista, n-a gasit ceva mai decent, daca tot e gratis?

Daca ai suficient de mult din calculatorul vechi o sa se poata activa f bine acolo. Daca nu oricum cred ca tot poti sa-l activezi cu activare telefonica.

#8
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Sper ca n-ai pozat un pc din laboratorul de informatica.
De ce vrei sa folosesti vista ? Eticheta aia NU ARE NICI O VALOARE daca nu e insotita de factura. Esti in ilegalitate.

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Fiind un laptop in mod normal ar trebui sa poti comanda DVD-ul cu Windows Vista Business + driverele de la producator. Este gratuit, in schimb platesti livrarea si costul DVD-ului blank.
Microsoft oficial nu mai ofera link-uri pentru descarcare a imaginii ISO cu Windows Vista: http://www.heidoc.ne...-download-links
Deci esti pe cont propriu...

Edited by _-_, 19 June 2015 - 17:09.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View PostOmulLLORT, on 19 iunie 2015 - 16:38, said:

Sper ca n-ai pozat un pc din laboratorul de informatica.
De ce vrei sa folosesti vista ? Eticheta aia NU ARE NICI O VALOARE daca nu e insotita de factura. Esti in ilegalitate.

Nu, eticheta aia e una OEM. Licenta e valabila in acest caz si fara factura - daca exista factura pe PC, sau un act de provenienta al acestuia.
Licenta e legata de acel PC - nu poate fi folosita in alta parte.

La Vista s-a introdus oricum activarea telefonica ptr genul asta de licenta - OEM. Cand suni in mod normal se cerea si alte date de pe sticker.

Edited by eiffel, 19 June 2015 - 17:09.


#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Alternativ poti intra pe msdn.microsoft.com dupa ce te loghezi cu contul tau Microsoft (iti faci unul daca nu ai), copiezi de acolo numele fisierului ISO corespunzator si codul SHA1, apoi il cauti pe unde poti. Dupa ce il descarci verifici daca are acelasi SHA1. Nu stiu daca vei gasi, dar poti sa incerci. Noi nu putem oferi link-uri pentru descarcare.

#12
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010

View Post_-_, on 19 iunie 2015 - 17:08, said:

Fiind un laptop in mod normal ar trebui sa poti comanda DVD-ul cu Windows Vista Business + driverele de la producator. Este gratuit, in schimb platesti livrarea si costul DVD-ului blank.
Microsoft oficial nu mai ofera link-uri pentru descarcare a imaginii ISO cu Windows Vista: http://www.heidoc.ne...-download-links
Deci esti pe cont propriu...
"Fiind un laptop..."
Asta-i tarePosted Image

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Intr-adevar, n-am fost atent. Dar procedura este identica. Nu coneaza daca este Laptop sau Desktop-PC.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Vad ca multa lume e obsedata de facturi. Nu au absolut nici o treaba, decit evident daca te acuza cineva ca ai furat respectiva chestie. Posesia e 99% din proprietate, il ai se presupune ca-i al tau. Cite scule vechi am dat, nu mai spun de CD-uri originale cu muzica si alte alea. Daca nu le-am facut factura inseamna ca cei care le folosesc acum sint pirati? Sau daca eu am factura inseamna ca eu sint proprietar?

In plus de ceva timp multe magazine mari nici nu se mai deranjeaza cu o tona de hirtii, scula e pe bon exact la fel ca un bax de apa si mai mult nu are nici o serie, nimic, doar o descriere vaga sau un model ce poate se aplica la cinci tipuri de laptop de la producatorul respectiv, daca e si ala specificat. Ma minunez cind apare cite unul ingrijorat ca nu i-a completat nu stiu ce pe garantie dar ca persoana fizica de la magazinele mari nu am avut niciodata probleme (ma rog, cel putin pe partea sa recunoasca ca-i scula lor, cum se fac reparatiile si cit dureaza e alta poveste).

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postf300, on 20 iunie 2015 - 05:13, said:

Daca nu le-am facut factura inseamna ca cei care le folosesc acum sint pirati?
Asa scrie prin EULA la dovada licentierii.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
EULA nu este contract si chiar daca era nu era deasupra legislatiei comerciale. Nici macar ca un fel de recomandari fara nici o obligatie nu poti sa iei EULA in serios, se stie ca nu sint citite de nimeni si contin deseori chestii ridicole. Spre exemplu aproape toti cei care au instalat pentru un timp Safari-ul de Windows au fost dupa EULA pirati pentru ca nu aveai voie sa il instalezi decit pe "Apple-labeled computer", adica numai Mac.

Probabil orice detinator de drepturi de autor ar dori sa puna bete in roate revinzarii (cel putin fara sa le revina si lor ceva) cartilor, calculatoarelor, tabletelor, C/DVD-urilor cu muzica/filme/jocuri (si in ziua de azi inclusiv a televizoarelor si a unor periute electrice de dinti, ca e soft in tot). Doar ca nu este o putere pe care o au, indiferent cit ar pune ei in EULA de unde si cum poti sa cumperi.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Pana sa te judeci amenda o primesti in baza ei. Pe urma mai vezi ce recuperezi daca ai chef de tribunale.

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Amenda n-o primesti pentru un calculator de aproape 10 ani cu Vista si cu sticker original pe el doar asa ca nu gasesti factura (asta daca l-ai luat tu la prima mina). O primesti cind vin si-ti gasesc office pro plus pe 10 calculatoare si autocad+photoshop pe inca vreo 5.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate