Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tradiție și homosexualitate în religia mozaică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#37
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Poponauții sunt o jignire gigantică la adresa perpetuării vieții, ei nu procreează, ei doar "sondează" rectal și oral
Sunt niște erori anti-umane

#38
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostTeophileos, on 19 iunie 2015 - 16:01, said:

Poponauții sunt o jignire gigantică la adresa perpetuării vieții, ei nu procreează, ei doar "sondează" rectal și oral
Sunt niște erori anti-umane
Măcar ai puțină compasiune pentru victime, evreii și homosexualii au suferit cot la cot în Holocaust.

#39
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,548
  • Înscris: 16.03.2004
Doar anglicanii au episcopi gay. Si alte cateva grupari religioase mai mici. Mozaicii, nu.

#40
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postsalomee, on 19 iunie 2015 - 11:45, said:

Cum nici una nu s-au prins de misto-ul si bataia de joc a ta contra unor cazuri rare, din iudaism ?
Foarte simplu, pentru că românii nu fac "mișto", ci doar țiganii, prietenii buni ai așkenazului Ciorinică.
Românii nici nu fac și nici nu se prind de "mișto" pentru că acest "concept" nu există în limba și cultura română.
Tu însă, trăind ca și Ciorinică atâta vreme printre țigani, ai început să iei de la ei, măcar formal.

View Postsalomee, on 19 iunie 2015 - 12:06, said:

Vrei sa incetezi cu bataia de joc ?
Asta este singurul scop cu care ai deschis acest topic, si sper ca va fi inchis in curand.
Este absolut incredibil cum fanaticii apologeți ai libertinei exprimări ajung, atunci când este pusă religia lor în discuție,
să pretindă cenzură în cel mai stalinist mod posibil. Asta arată din nou ipocrizia unora, și care, culmea, pretind a se
face cenzura nu oriunde, ci direct în Țara care le aparține altora căci e Țara sfântă a Românilor.

View Postdesezon, on 19 iunie 2015 - 12:33, said:

Sunt de acord ca topicul e deschis cu scopul precis de a denigra iudaismul.
Totusi, ce parere ai, se impaca iudaismul cu rabinii femei lesbiene?
Cum să fie deschis pentru denigrarea iudaismului?
Este vorba despre cum este și a fost tratată homosexualitatea în religia poporului iudaic.
Dacă ai cunoștințe că lucrurile ar sta și altfel decât îți este arătat în acele cazuri din postarea de inițiere,
atunci adu acele cunoștințe și pune-le "pe tavă", fiind și tu astfel "lumină la goimi".
Eu unul nu știam nimic din ceea ce s-a spus în prima postare, dimpotrivă eram ferm convins, pe baza Bibliei,
că iudaismul condamnă homosexualitatea, iar în rândul evreilor homosexualismul era pedepsit cu moartea.
Pare însă că realitatea de azi este mai complexă cumva decât ce scrie prin cartea Leviticului, dacă nu mă înșel.

View Postkruger, on 19 iunie 2015 - 14:42, said:

Eu nu inteleg de ce se ataca lumea atunci cand cineva deschide un subiect ca asta.
Este vorba despre dorința evreilor de a cenzura orice care ar putea "aduce atingere" religiei iudaiste.
Au mai fost manifestări pe forum din punctul ăsta de vedere, ale unora ca Ciorinică și Enigel.

View Postkruger, on 19 iunie 2015 - 14:42, said:

Ce e in neregula la a face observatia ca iudaismul pare sa accepte ca liderii lui sa fie homosexuali/lesbiene, ...
Nu cred că este vorba despre tot iudaismul. Probabil că este vreun curent de care lumea nu prea știe până acum.

#41
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostMr_Woppit, on 19 iunie 2015 - 11:16, said:

Da ..

si daca le spui sa se duca in desert cu tot cu homosexualitatea lor, brusc ajungi probabil antisemit ...

Cine a deschis topical este crestin -asa cel putin asa se da.
Ceeace a vrut , a fost  -ca de obicei, sa loveasca in alte religii.
Daca nu a gasit motiv prin aceea ca si barbati si femei pot conduce slujba, respectivul a decis sa se uita si pe gaura cheii.

Acum , ca lumea a evoluat, si sunt date stiintifice privind orientarea sexuala, il anumt ca un homosexual eschimos, sau evreu, sau scotian este la fel de normal cu orice alt om eschimos, sau evreu sau scotian.
Orientarea sexuala nu il face nici cetatean de categoria a doua , nici paria, nici "ciudat"
Ciudatii sunt cei ce inca mai considera ca e boala de la diavolul.

View Postneur0, on 19 iunie 2015 - 12:43, said:


Și ca să nu crezi că homosexualitatea există doar la rabinii reformați,


Homosexualitatea a inceput in crestinism la manastiri.
Si daca a fost placut lui Dumnezeu s-a intins....

Edited by vio69a, 19 June 2015 - 18:33.


#42
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Să nu te culci cu bărbat, ca și cu femeie; aceasta este spurcăciune. (Levitic 18, 22)
De se va culca cineva cu bărbat ca și cu femeie, amândoi au făcut nelegiuire și să se omoare,
că sângele lor asupra lor este. (Levitic 20, 13)

Astea sunt precepte din Levitic, însă se mai pomenește de pedepsirea Sodomei și Gomorei,
din câte se știe și pentru păcatele homosexualismului, din capitolele XVIII și XIX din cartea Facerii.
Prin urmare nu prea înțeleg din ce "iudaism" fac parte acele "rabine".
Oricum, probabil că își pot face de cap nefiind sub o autoritate statală de inspirație teocratică.
Acum câteva mii de ani, astfel de "rabine" probabil că ar fi sfârșit-o rău dacă se destrăbălau
sub autoritatea statului israelit sau iudaic.
Trebuie de văzut ce prevede iudaismul și cu privire la "goimi", nu doar la evrei.
Eu nu am auzit până acum de proteste sau presiuni iudaice pt interzicere prin lege
a homosexualismului în România.

#43
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostIochanan, on 19 iunie 2015 - 18:49, said:

Prin urmare nu prea înţeleg din ce "iudaism" fac parte acele "rabine".


Ce legatura are sexologia cu teologia ?
La admiterea la teologie te cauta daca esti homosexual ?
Si cati popi sunt ? Sa ne pazeasca Dumnezeu si uciga-l toaca sa stim numarul lor....
.
Are femeia calitati si cunostiinte sa conduca o comunitate in spiritual religiei si a celor 10 porunci ?
Bravo ei.
Ce ne pasa daca noaptea sta cu o papusa de cauciuc in brate ??



Spune....cant te hotarasti sa vezi o piesa de teatru, analizezi inainte de a cumpara biletele, inclinatiile sexuale ale actorilor ??
Sau tu faci parte dintre crestinii care nu merg la teatru ?

Edited by vio69a, 19 June 2015 - 19:05.


#44
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Multumim pentru topic, s-a dezbatut destul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate