Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Solicit ajutor pentru închiriere apartament Cluj Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
buriarge

buriarge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.06.2015
Bună ziua!

Solicit ajutor pentru un cetățean din Lituania care a venit recent în România, dorind să petreacă o perioadă aici.


E vorba de un tânăr care își câștigă existența din servicii de webdesign și alte servicii online, pe care le practică în regim de freelancer. Dat fiind că lucrează numai acasă și datorită faptului că munca de realizare de coduri necesită atenție și concentrare, cerința lui numărul 1 este ca apartamentul să ofere o liniște perfectă, fără activități ale vecinilor auzite prin pereți, nici măcar la nivel foarte slab.


El este de câteva zile în Cluj, în prezent stând într-un apartament din complexul Viva City de lângă Iulius Mall. Acest apartament a fost închiriat luni în săptămâna aceasta, a doua zi după sosirea lui la Cluj. Agentul imobiliar și proprietarul l-au asigurat că apartamentul de foarte bună calitate (ceea ce e adevărat) și e o ofertă de preț foarte bună (iarăși adevărat), că e bine izolat fonic așa că tânărul din Lituania a semnat contractul, făcând greșeala de a nu sta o noapte de probă. Seara, când vecinii s-au întors de la muncă, zgomotul perceput prin pereți, deși normal, nu exagerat,  s-a dovedit a fi la un nivel inacceptabil pentru el, așa că a decis să renunțe la acest apartament și să caute altceva iar dacă nu găsește, eventual să părăsească România.

În prezent, după anularea contractului, i se mai permite să stea 2-3 săptămâni în apartament, dat fiind că a plătit în avans pe o lună, timp în care trebuie să-și găsească altceva. El e într-o situație financiară dificilă, iar faptul că a trebuit să dea destul de mult pe chirie și pe serviciile agenției imobiliare l-au adus într-o situație presantă. De asemeni, dat fiind că până nu își găsește un apartament nou nu poate semna un contract de internet înseamnă că e blocat din punctul de vedere al activității profesionale și câștigării unor bani. Deci situația lui e uirgentă.


Eu locuiesc în București și nu cunosc Clujul, oraș pe care l-am vizitat o singură dată. De asemeni nu am posibilitatea să vin la Cluj și să-l ajut într-un mod mai concret. Pe tânăr îl cunosc doar din mesajele schimbate online și convorbirile telefonice de după venirea lui în România. Eu sunt cel care a discutat cu agenții imobiliari prin telefon și cu alte persoane care nu știau engleza, fiindcă tânărul nu știe limba română. Din cuvintele persoanelor de la două agenții imobiliare care l-au ajutat la găsirea prezentului apartament, ceea ce caută el, liniște aproape perfectă, poate eventual fi găsit sub forma unui apartament într-o vilă, unde prețurile sunt însă destul de mari. Bugetul lui pentru chirie e de maxim 300 euro. Totuși eu cred că sunt șanse să găsească și  într-un bloc mai nou sau mai vechi, un apartament foarte bine izolat fonic.




Ce aș dori de la cei ce eventual vor avea amabilitatea să-l ajute:

- Recomandarea unor cartiere de vile unde el să se ducă și să verifice dacă nu cumva e ceva de închiriat, dacă sunt case care au dispuse banere pe exterior, de unde el să ias numărul de telefon, să mi-l dea mie și eu să vorbesc cu proprietarii.

- Găsirea unor anunțuri de apartament de două camere în ziarele locale, numai oferte ale proprietarilor, nu prin agenții, dat fiind că el nu mai are bani sdă plătească o altă agenție. Comunicarea pe acest forum a numerelor de telefon ale proprietarilor, ca eu să-i contactez.

-alte eventuale idei de modalități de a găsi un apartament.





Lista cerințelor lui e următoarea, în ordinea priorității:

-Liniște aproape perfectă, să nu se audă vecinii sau zgomotul străzii, fie datorită unei zone liniștite, fie datorită bunei izolări fonice a clădirii
- Posibilitatea realizării unei conectări la internet de minimum 50 MBPS.
-Două camere sau măcar una, dar cu bucătărie separată în orice caz. Apartamentul trebuie să fie echipat cu mobila strict necesară, cu mașină de spălat, frigider, aragaz.
-Să nu fie televizor, mobilă inutilă sau alte obiecte care să ocupe spațiul iar în cazul în care sunt, să poată fi duse de acolo.
-Designul încăperilor să fie simplu, fără culori.
-Ideal într-o clădire nouă și un cartier nou, dar poate accepta și în bloc comunist sau în zona veche a orașului.
-Distanță de maximum o jumătate de oră de mers per jos de un supermarket sau hipermarket.


Vă mulțumesc pentru orice ajutor!

Edited by buriarge, 18 June 2015 - 18:44.


#2
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.05.2015
Liniste perfecta gasesti doar la cimitir.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
La casa.

Oriunde, dar absolut oriunde se aude. In ultimii 2 ani am stat in 4 locuri ( mai mult sau mai putin ):

1. Casa din spatele blocului era locuita de niste tigani care cantau manele sub balcon. Am plecat dupa 2 zile
2. Apartamentul destul de misto din Zorilor, era singurul de la parter si in camere nu se auzea nimic ( erau exterioare ). Dar vecinii de sus tot ii auzeai, si mai erau si 2 copile proaste care zbierau in curtea blocului.
3. Cel mai groaznic fonetic. Bloc construit pe fosta fabrica. Doar Rigips, interior, exterior. Auzeai si cand cadea capacul de la bere pe parchetul vecinilor. Absolut tot auzeai.
4. Actual. E ok, pe etaj am numai babe si un apartament ( de langa mine ) liber. Dar deasupra mea stau niste zgomotosi. Au un caine mare care sforaie, tipa umbla numai cu tocuri toata ziua cand e acasa si au patul vechi.


Daca vrea liniste, sa se mute la casa. La bloc, oriunde ai fi, nu exista liniste.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Prea multe ifose! Ce vrea el, nu exista, eventual o casa izolata in varf de munte, dar acolo n-are hypermarket la 2 pasi. Ceva nu-i in regula cu omul tau, o pereche de casti sau antifoane ar rezolva provlema.

#5
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Putem noi să-ţi zicem că anumite zone sunt liniştite, dar depinde şi de ce vecini prinzi.

Pe Calea Turzii s-au construit în utlimii ani multe blocuri/clădiri de tip vilă. E destul de liniştită zona şi unele blocuri n-au ieşire directă la şosea.
Grigorescu e cartier liniştit, dar cu blocuri comuniste.
Case la 300 de euro (care să arate decent) nu găseşti.

#6
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postlex404, on 18 iunie 2015 - 18:56, said:

La casa.

Oriunde, dar absolut oriunde se aude. In ultimii 2 ani am stat in 4 locuri ( mai mult sau mai putin ):

1. Casa din spatele blocului era locuita de niste tigani care cantau manele sub balcon. Am plecat dupa 2 zile
2. Apartamentul destul de misto din Zorilor, era singurul de la parter si in camere nu se auzea nimic ( erau exterioare ). Dar vecinii de sus tot ii auzeai, si mai erau si 2 copile proaste care zbierau in curtea blocului.
3. Cel mai groaznic fonetic. Bloc construit pe fosta fabrica. Doar Rigips, interior, exterior. Auzeai si cand cadea capacul de la bere pe parchetul vecinilor. Absolut tot auzeai.
4. Actual. E ok, pe etaj am numai babe si un apartament ( de langa mine ) liber. Dar deasupra mea stau niste zgomotosi. Au un caine mare care sforaie, tipa umbla numai cu tocuri toata ziua cand e acasa si au patul vechi.


Daca vrea liniste, sa se mute la casa. La bloc, oriunde ai fi, nu exista liniste.
[ http://cdn.meme.li/instances/500x/48313686.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
pai are o luna la dispozitie sa faca rost niste bani si sa semneze alt contract. daca nu face in 30 de zile ce garantie ai tu ca iti va plati chiria?

#8
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.05.2015
Eu n-am inteles de fapt ce cauta Matulevicius asta in Romania.

Vrea liniste?

Stepa siberiana e o varianta mai buna.

#9
buriarge

buriarge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.06.2015

View Postlex404, on 18 iunie 2015 - 18:56, said:

Daca vrea liniste, sa se mute la casa. La bloc, oriunde ai fi, nu exista liniste.
Eu știu un bloc nou în București, unde nu auzi aproape nimic. E drept că e ceva așa-zis de lux, însă nu e foarte scump știu că un apartament de trei camere mari a costat 200,000 euro iar chiria e pe la 500 euro pentru același apartament. Așa arată blocul respectiv din exterior:
https://goo.gl/maps/6Un4c

Cred că se vede că e o coinstrucție mai robustă, se poate deduce că e cu pereți mai groși. Dacă ar exista așa ceva Cluj, ar trebui să arate cumva similar. A văzut cineva ceva de genul acesta?


View Postrumegus, on 18 iunie 2015 - 19:02, said:

Prea multe ifose! Ce vrea el, nu exista, eventual o casa izolata in varf de munte, dar acolo n-are hypermarket la 2 pasi. Ceva nu-i in regula cu omul tau, o pereche de casti sau antifoane ar rezolva provlema.
Unele persoane pot avea necesități pe care nu le au ceilalți, nu e vorba de ifose. Nu suntem toți la fel. Nu vrea o liniște absolută, dar ceva sub nivelul obișnuit de zgomot dintr-un bloc.

View PostAbbiex, on 18 iunie 2015 - 19:06, said:

Putem noi să-ţi zicem că anumite zone sunt liniştite, dar depinde şi de ce vecini prinzi.
Pe Calea Turzii s-au construit în utlimii ani multe blocuri/clădiri de tip vilă. E destul de liniştită zona şi unele blocuri n-au ieşire directă la şosea.
Grigorescu e cartier liniştit, dar cu blocuri comuniste.
Case la 300 de euro (care să arate decent) nu găseşti.
Mulțumesc pentru ideea cu strada Turzii, o să-i trimit link-ul cu zona pe Google Maps.

View PostD3an, on 18 iunie 2015 - 19:22, said:

pai are o luna la dispozitie sa faca rost niste bani si sa semneze alt contract. daca nu face in 30 de zile ce garantie ai tu ca iti va plati chiria?
Așa e, am vorbit cu el ulterior și de fapt mai are internet. El are niște bani cu care a venit din Lituania, dar puțini. E tânăr, fără multă experiență în general. România e prima țară străină, nu a mai fost în afara Lituaniei.

View PostAleppo, on 18 iunie 2015 - 19:24, said:

Eu n-am inteles de fapt ce cauta Matulevicius asta in Romania.
Vrea liniste?
Stepa siberiana e o varianta mai buna.
Poate că are niște probleme familiale. el mi-a vorbit și de situația socială din țara lui. Caută un mediu de viață care să-l motiveze. Ar fi vrut într-o țară nordică, din Scandinavia, dar costurile sunt prea mari. În România a ales Cluj date fiind reputația orașului ca unul din cele mai emancipate și totodată apropierii de munți, dorind să facă excursii în mijlocul naturii.

Edited by buriarge, 18 June 2015 - 19:35.


#10
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

View Postburiarge, on 18 iunie 2015 - 19:34, said:

Mulțumesc pentru ideea cu strada Turzii, o să-i trimit link-ul cu zona pe Google Maps.


Vezi că e foarte lungă strada. Să-nceapă căutarea după sensul giratoriu de la Observator, în sus. Cam de pe aici.

#11
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Daca vrea liniste, deci casa, o posibila varianta ar fi Floresti-ul, in care s-ar putea sa gaseasca ceea ce isi doreste, si e aproape de Cluj-Napoca (si ar iesi mai ieftin).

#12
buriarge

buriarge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.06.2015

View PostLuvRaluK, on 18 iunie 2015 - 21:40, said:

Daca vrea liniste, deci casa, o posibila varianta ar fi Floresti-ul, in care s-ar putea sa gaseasca ceea ce isi doreste, si e aproape de Cluj-Napoca (si ar iesi mai ieftin).

El nu folosește transportul în comun, merge doar pe jos și Florești e prea departe de centrul Clujului. Pe de altă parte, localitatea are hipermarket, e constituită din clădiri contemporane (așa cum vrea el). O să-i spun, să văd ce părere are.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postburiarge, on 18 iunie 2015 - 18:43, said:

Bună ziua!

Solicit ajutor pentru un cetățean din Lituania care a venit recent în România, dorind să petreacă o perioadă aici.


E vorba de un tânăr care își câștigă existența din servicii de webdesign și alte servicii online, pe care le practică în regim de freelancer. Dat fiind că lucrează numai acasă și datorită faptului că munca de realizare de coduri necesită atenție și concentrare, cerința lui numărul 1 este ca apartamentul să ofere o liniște perfectă, fără activități ale vecinilor auzite prin pereți, nici măcar la nivel foarte slab.


El este de câteva zile în Cluj, ..........  eventual să părăsească România.





Daca vrea sa paraseasca Romania ii propun o halta in Ucraina.Ca sa se obisnuiasca cu ce va fi mai tarziu in Lituania.

ps.
Oare de ce colegul asta lituanian nu intra direct pe forum?De ce este nevoie de interpusi?

View PostAleppo, on 18 iunie 2015 - 19:24, said:

Eu n-am inteles de fapt ce cauta Matulevicius asta in Romania.



Cred ca mai degraba il cheama Trollicius Forumuskas.


ps.
Hm,doreste liniste totala,se deplaseaza DOAR pe jos,etc.O fi om?N-o fi om?

#14
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
E foarte mare posibilitatea sa ai dreptate.... :))

#15
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Sceptici mai sunteți...dacă și ăsta vi se pare subiect de trolling....

View Postadisz, on 19 iunie 2015 - 12:12, said:

ps.
Oare de ce colegul asta lituanian nu intra direct pe forum?De ce este nevoie de interpusi?

Poate pentru că nu știe limba română?


Quote

ps.
Hm,doreste liniste totala,se deplaseaza DOAR pe jos,etc.O fi om?N-o fi om?
Nu toți au mașină, iar mijloacele de transport în comun nu reprezintă o soluție optimă. Și eu le evit pe cât posibil.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAbbiex, on 19 iunie 2015 - 13:33, said:


Poate pentru că nu ştie limba română?


Dupa stiinta mea,pe Softpedia te poti adresa si in alta limba,de exemplu limba engleza,adica limba cunoscuta webdesign-lor.
Scepticismul la care faci referire poate este alimentat si de cele de mai jos:

-Liniște aproape perfectă, să nu se audă vecinii sau zgomotul străzii, fie datorită unei zone liniștite, fie datorită bunei izolări fonice a clădirii
- Posibilitatea realizării unei conectări la internet de minimum 50 MBPS.
-Două camere sau măcar una, dar cu bucătărie separată în orice caz. Apartamentul trebuie să fie echipat cu mobila strict necesară, cu mașină de spălat, frigider, aragaz.
-Să nu fie televizor, mobilă inutilă sau alte obiecte care să ocupe spațiul iar în cazul în care sunt, să poată fi duse de acolo.
-Designul încăperilor să fie simplu, fără culori.
-Ideal într-o clădire nouă și un cartier nou, dar poate accepta și în bloc comunist sau în zona veche a orașului.
-Distanță de maximum o jumătate de oră de mers per jos de un supermarket sau hipermarket.


Acuma mie imi vine foarte greu sa cred ca cineva,o persoana comuna pana la urma,nevorbitoare de limba romana,necunoscatoare in consecinta despre Romania si romani,vine cu pretentii demne de Donald Trump.
Mai departe,mesajul initiatorului putea fi simplificat,nu era nevoie sa scoata la inaintare povestea cu lituanianul.Pentru ca nu are nici un fel de importanta cine are nevoie de acea locuinta.Putea foarte bine sa fie si din Vanuatu.

Ideea topicului (oare?) consta in gasirea unei locuinte,care sa corespunda anumitor conditii.Ca in aceea locuinta urmeaza sa locuiasca tot felul de ciudati,este alta poveste.

#17
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

View Postadisz, on 19 iunie 2015 - 13:59, said:


Dupa stiinta mea,pe Softpedia te poti adresa si in alta limba,de exemplu limba engleza,adica limba cunoscuta webdesign-lor.
Scepticismul la care faci referire poate este alimentat si de cele de mai jos:


Sunt convinsă că dacă ar fi deschis el un subiect în engleză ar fi inspirat mai multă încredere...(/sarcasm)

Unii-s mai ciudaţi, mai puţin toleranţi, mai sensibili cu privire la anumite chestiuni etc.
Fiecare avem "piticii" noştri :)

#18
buriarge

buriarge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.06.2015

View Postadisz, on 19 iunie 2015 - 12:12, said:

ps.
Oare de ce colegul asta lituanian nu intra direct pe forum?De ce este nevoie de interpusi?
Eu m-am oferit cu asta, căutând o rezolvare problemei lui. Între timp un agent imobiliar ne-a spus că ar putea găsi ceva la casă în Cluj. Tot el ne-a zis că Florești-ul e, paradoxal, mai zgomotos decât Clujul, plus alte dezavantaje. Acum așteptăm răspunsul lui.




Quote

Hm,doreste liniste totala,se deplaseaza DOAR pe jos,etc.O fi om?N-o fi om?
Poate ai tu o marjă prea strânsă despre ceea ce înseamnă normalitate.

Edited by buriarge, 20 June 2015 - 10:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate