Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intrebare de amatoare :)

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Sunt curioasa.. un cantaret care are o trupa si a mai compus melodii, poate sa scrie partitura pentru instrumentele din trupa, chitara, chitara bass, clape si tobe? Sau are nevoie de cineva sa compuna pentru el partitura pentru celelalte instrumente?
Adica. in cazul in care ar scoate un album, nu ar mai trebui sa plateasca orchestratia pentru piese, nu?

Multumesc pentru orice raspuns,
Elena

#2
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Depinde cat este de talentat ...
Cat despre plata, tu stii ce vrei/ceri, si cui ceri asta.

Edited by Arianna-D, 18 June 2015 - 16:46.


#3
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Daca este talentat, scrie toate partiturile, versurile etc. Daca nu, vezi Voltaj la Eurovision si Ponta la doctorat...

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cine compune melodii se cheama compozitor. O melodie, oricat de dificila sau simpla este, are o singura partitura, nu 300.
Aceasta partitura trebuie inteleasa de toti instrumentistii si de toti cantaretii, daca vor sa cante dupa partitura, note, semne, chestii...

#5
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Multumesc pentru raspunsuri. Deci partitura este aceeasi pentru fiecare instrument? Eu am facut cativa ani de pian, partitura pentru pian o poate canta cineva si la chitara? Nu trebuie transcrisa pentru chitara?
Si la o melodie compusa partitura este la fel pentru toti membrii trupei? Adica toti canta aceeasi melodie?
Amicul meu a compus pentru trupa lui vreo 10 cantece, versuri si melodie.

#6
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postbelciuge, on 18 iunie 2015 - 20:00, said:

...... Adica toti canta aceeasi melodie?......
Poate sa cante fiecarece ce vrea,ati dai seama ce melodie o fi....  Posted Image Posted Image

#7
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postbelciuge, on 18 iunie 2015 - 20:00, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Deci partitura este aceeasi pentru fiecare instrument? Eu am facut cativa ani de pian, partitura pentru pian o poate canta cineva si la chitara? Nu trebuie transcrisa pentru chitara?
Si la o melodie compusa partitura este la fel pentru toti membrii trupei? Adica toti canta aceeasi melodie?
Amicul meu a compus pentru trupa lui vreo 10 cantece, versuri si melodie.

Daca vrei ceva plictisitor, toti pot canta aceeasi melodie (ma rog, nu stiu ce intelegi prin "melodie"). Ceva mai deosebit presupune si ceva armonii. Dar ma mir ca nu stii cu ce se mananca o partitura, doar ai facut "cativa ani de pian", nu?

Edited by Arianna-D, 18 June 2015 - 22:19.


#8
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
:) o.k. Deci, sa inteleg ca melodia este aceeasi pentru un cantec, ca partitira este diferita pentru ficare instrument in parte (am cautat si pe google, partitura pentru vioara este diferita de cea pentru pian).. si ca compozitia/cantecul sa iasa mai frumos :).. trebuie introduse niste "armonii", nu?
Am invatat cativa ani sa cant la pian dar nu am invatat despre compozitie si armonii. Cred ca am citit de armonii in  cartea lui Leonard Bernstein despre muzica simfonica.
Se pare totusi ca amicul meu, chiar daca compune o piesa trebuie sa plateasca pe cineva pentru orchestratie, adica pentru partiturile la chitara, chitara bas, iar chitara, tone si clape. Corect? Nu cred ca a studiat pianul say compizitia ca sa faca el asta..
Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

A! Si partitira pentru o compozitie/cantec este aceeasi pentru fiecare instrumentist din trupa, numai ca in partitura sunt notele pentru fiecare instrument si fiecare instrumentist canta notele aferente instrumentului la care canta, nu?

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Aha. Cine stie sa compuna/teorie muzicala etc stie sa scrie totul pentru toti, iar fiecare instrumentist/vocalist isi canta bucata care ii revine.

#10
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostQuantum, on 19 iunie 2015 - 10:06, said:

Aha. Cine stie sa compuna/teorie muzicala etc stie sa scrie totul pentru toti, iar fiecare instrumentist/vocalist isi canta bucata care ii revine.
Si la muzica populara cum e ?

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca nu vrei si nu vrei, poti canta dupa ureche, sau daca vrei sa ajungi mare meserias lautar, un fel de intelectual printre babuini, inveti vreo 50 de acorduri si poti canta orice vrea muschiu' cleentelui.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3_R5QcROZkM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ramane cum am stabilit.

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostQuantum, on 18 iunie 2015 - 17:47, said:

Cine compune melodii se cheama compozitor. O melodie, oricat de dificila sau simpla este, are o singura partitura, nu 300.
Aceasta partitura trebuie inteleasa de toti instrumentistii si de toti cantaretii, daca vor sa cante dupa partitura, note, semne, chestii...
Pai nu canta toate instrumentele aceleasi note simultan. Pot fi timpi numai de solo pian apoi acompaniament de ghitara sau doar vocal , tot felul de combinatii.
Ca sa dau exemplu cea mai buna piesa rock ever, Bohemian Rapsody, ti se pare ca ghitara canta aceleasi note ca si pianul?

#13
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Tfm, ai dreptate. Un exemplu:[ http://www.free-scores.com/IMG/free-scores-admin/free-scores-admin_20120214062748.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
yaxbeax

yaxbeax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 17.06.2015

View Postbelciuge, on 18 iunie 2015 - 16:40, said:

Sunt curios.. Unde ai belciugele?
Multumesc pentru orice raspuns,
Elena  yaxbeax

Edited by yaxbeax, 19 June 2015 - 17:47.


#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttfmercedez, on 19 iunie 2015 - 17:25, said:

Pai nu canta toate instrumentele aceleasi note simultan.
Evident ca nu!  (cine a spus asta?!)

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostQuantum, on 19 iunie 2015 - 22:06, said:

Evident ca nu!  (cine a spus asta?!)
Cineva zicea ca toata trupa ( instrumentele) canta aceeasi partitura..

#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
dupa aceeasi partitura. Partitura contine semne, simboluri, versuri etc, pentru toti, insa fiecare canta ce ii revine.
(ai de dat o bere Posted Image )

Edited by Quantum, 20 June 2015 - 06:58.


#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostQuantum, on 20 iunie 2015 - 06:54, said:

dupa aceeasi partitura. Partitura contine semne, simboluri, versuri etc, pentru toti, insa fiecare canta ce ii revine.
(ai de dat o bere Posted Image )
Unii credeau ca pianistu xeroxeaza partitura si o sa la trombonist , la vocalista ( ai canta din gura - do re mi fa-so-le si do... ) si tot asa , pan' la dirijor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate