Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pardosea rasina epoxidica vs poliuretanica

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Salutari!

Ma intereseaza niste sfaturi daca are cineva experienta cu aceste 2 tipuri de finisaje pt pardoseli.

Vreau sa utilizez unul(cel mai potrivit) dintre cele 2 sisteme la interiorul unei case private cu suprafata vitrata mare(prin urmare expunere la soare) si incalzire in pardosea.

Culoarea se doreste  fi alb optic pur fara adaos de chips-uri de alte culori.

Dilemele mele sunt urmatoarele:

-am inteles ca epoxy se ingalbeneste cand este expus la soare dar se poate aplica un strat protector poliuretanic deasupra care o va proteja. - este acest strat protector suficient si imi garanteaza stabilitatea culorii? pentru cat timp?

-am gasit rasina poliuretanica cu finisaj satinat - exista si la epoxy?

-am citit ca la epoxy exista probleme de tractiune(devin alunecoase) cand podelele finisate astfel sunt ude (vreau sa folosesc acelasi finisaj in toata casa inclusiv bai/ dus walk in fara cadita)-  exista aceeasi problema  si la poliretanice si daca da exista vreo solutie pentru a impiedica acest lucru fara a distruge aspectul si continuitatea estetica de la o camera la alta? finisajul satinat imi ofera vreun avantaj in acest sens?


Multumesc anticipat oricui ma poate ajuta cu raspunsuri pertinente.

P.S. stiu ca nu este un finisaj obisnuit in sectorul rezidential dar datorita incalzirii in pardosea , ratiuni estetice si ratiuni igienice este cel pe care mi-l doresc asa ca nu are rost sa incercati sa ma convingeti :lol:

Edited by -Jinx-, 18 June 2015 - 06:59.


#2
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Am experienta cu vopseaua epoxidica de la fabrica unde lucrez.
Da, e foarte alunecoasa cand e uda. De ingalbenit s-a ingalbenit, dar a nostra nu are strat protector deasupra.
Fundatia pe care se aplica vopseaua (la noi a fost un fel de rasina) trebuie sa fie IMPECABILA!.Cea mai mica denivelare sau pietricica prinsa in rasina aia va deveni un punct in care vopseaua se va fisura dupa care va crapa si se va coji in bucati mari.

Nu stiu daca metoda de aplicare sau materialele sunt la fel si pentru aplicare industriala si pentru aplicare in casa, dar daca sunt la fel eu as opta pentru altceva. Vopseaua epoxidica mi se pare si urata si sensibila si nici nu e senzational de practica.

#3
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
@noone2

Nu stiu sa zic sigur daca metoda de aplicare va fi aceeasi.

In principiu substratul de beton trebuie polish-at in prealabil pana devine destul de fin si apoi aplicata rasina bicomponenta.

Stiu si eu , asa cum ai zis tu, ca daca raman impuritati in urma apar probleme....dar consider ca acest lucru poate fi impiedicat usor .

Totusi nu inteleg de ce zici ca e sensibila....toata documentatia pe care am citit-o zice ca e una din cele mai rezistente suprafete existente(dupa ce se intareste si daca este aplicata corect), rezistenta la abraziuni/chimicale si foarte igienica.

Daca te referi la sensibilitatea din fazea de aplicare atunci da...inteleg.

Estetic ....aici e o chestie personala :D

Atasez doua poze cu look-ul pe care vreau sa il obtin:
Attached File  uploadfromtaptalk1434640647994.png   1.16MB   245 downloads
Attached File  uploadfromtaptalk1434640866149.png   1.2MB   232 downloads

Edited by -Jinx-, 18 June 2015 - 17:24.


#4
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Pai o data ar fi partea de aplicare. Daca apuca sa-ti crape undeva iti dai pumni in cap. Acolo unde e turnata bine si pe o rasina impecabila e foarte rezistenta, mutam paleti de sute de kg pe ea cu transpaleta mecanica sau electrica. 90% din suprafata ei e ok si la noi, dar ce te faci cu peticele unde ti-a crapat (daca se va intampla asa ceva)?

Apoi e partea de curatenie. Da, se spala usor, dar se si murdareste la fel. Daca apuca sa se impregneze particulele de praf in ea nu le mai scoti cu mama detergentilor. Poate doar polishata. Daca nu o sa umbli pe ea incaltat cu papuci de exterior (pe care ai nisip, noroi etc) atunci cred ca vei putea evita problema asta.

Daca ne vom muta vreodata in alta locatie cu fabrica eu personal ma voi opune cat pot sa mai toarne vopsea de asta pe jos. Lucrarea, ca si executie, a fost mizerabila, poate nici vopseaua nu a fost de mare calitate, a iesit un mare fas. Pentru o locatie industriala cea mai ok mi se pare sapa aia elicopterizata de genul aleia turnate in Dedeman-uri de ex. Daca iti torni tu in casa eu personal as fi curios sa vad poze si eventual o prezentare dupa 2 ani de utilizare.

Bafta, orice ai alege!

#5
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Daca se impregneaza praful in ea clar ceva e dubios acolo. Suprafata odata polimerizata ar trebui sa fie de o duritate apropiata de sticla si prin urmare sa nu permita impregnarea a nimic in ea.

Vad ca vorbesti de un substrat de rasina la voi in fabrica. Nu am auzit pana acum despre asta.in mod normal stiu ca se aplica peste beton finisat foarte bine.

Intentia mea e ca sapa de beton sa o usuc cu incalzirea in pardosea pana cand se reduce umiditatea la minim(astfel vor aparea si toate eventualele crapaturi care vor fi reparate). Apoi suprafata sa fie polishata oglinda gen cum era betonul(mozaicul) in scarile de blocuri  comuniste si apoi peste aceasta sa torn aceasta rasina epoxidica/poliuretanica bicomponenta autonivelanta si sa obtin o suprafata perfecta.

Grijile mele in schimb tin mai mult de ce fac in bai si in zonele expuse la soare pentru ca nu as vrea sa ne rupem gatul prin casa sau sa se ingalbeneasca

De aceea am postat aici in speranta ca cineva care are experienta cu amandoua tipurile de rasini epoxy/poly m-ar putea lamuri.


Later edit: nu am mai fost de mult in dedeman asa ca nu tin minte dar banuiesc ca e vorba de beton acidat/polish-at.

Inca ma mai interesez pe subiect dar nu cred ca pot sa il obtin in culoarea pe care mi-o doresc.

Toata ideea e ca imi doresc un finisaj foarte durabil usor de curatat si care sa imi ofere aspectul din pozele de mai sus.

Daca are cineva alte sugestii decat epoxy/poly sunt binevenite.

Edited by -Jinx-, 19 June 2015 - 07:17.


#6
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Stiu ca in Bucuresti la cladirea Cathedral Plaza e o pardoseala alba (cred ca epoxidica) in holul de la parter.

Du-te pana acolo, vezi daca arata bine dupa X ani de cand sta parasita cladirea si daca iti place afla ce firma a facut-o.

Problema cu genul asta de pardoseala e ca nu poate fi "carpita" si trebuie firme de executie cu experienta, ca altfel ori iese o porcarie ori o schimbi de X ori (si nu e ieftina de loc)

#7
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Multumesc pentru sfat!

O sa trec pe acolo cu prima ocazie cand ajung in Bucuresti.

Acum am citit...Parasita? E accesibila publicului daca este parasita?

#8
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Chiar nu mai are nimeni experienta cu  tipul asta de pardosea?

#9
cristian234

cristian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.02.2014
Salut,

M-ar interesa si pe mine solutiile epoxidica/poliuretanica. Am o casa in constructie la rosu si cochetez cu o eventuala varianta de a pune epoxidica/poliuretanica in zonele care altfel ar fi cu gresie.

Am si ceva intrebari:
1. Epoxidica/poliuretanica se foloseste si pe pereti ? In loc de faianta ?
2. Cum vedeti dpdv curatenie suprafata (ma gandesc in ideea de a folosi eventual chiar si la bucatarie)
3. Ceva avantaje/dezavantaje vizavi incalzirea in pardoseala (fata de varianta gresie) ?
4. Cum e din punct de vedere al "temperaturii" si "atingerii" (in picioarele goale) fata de gresie ?
5. Sa inteleg ca stratul de protectie de poliuretanica rezolva problemele cu alunecatul si nu se mai ingalbeneste de la soare ?
6. Cat de sanatoasa e suprafata aceasta ? Din ce stiu cel putin pliuretanicele nu sunt f recomandate...
7. Cum ati vedea dpdv costuri (manopera + material) varianta epoxidica/poliuretanica va gresie (sa zicem calitate de 40-50 RON/mp).
8. Ce variante alternative, eventual mai ieftine dar OK (dpdv curatenie suprafata, rezistenta in timp) ati vedea pentru o pivnita si eventual un garaj. A pomenit aici cineva de beton elicopterizat.

Edited by cristian234, 24 August 2015 - 22:35.


#10
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
1.din ce stiu eu nu se foloseste pe pereti pt ca se toarna.
2. Rasini Epoxy si poliuretanice se folosesc in spatii industriale in special pt usurimea igienizarii.
3. E mai bun epoxy decat gresia fiind in strat f subtire .
4. Rece/calda in functie de temperatura sapei peste care e turnata(la fel ca la gresie)
5. Stratul de poliuretanica rezolva problemele cu ingalbenirea
....cu alunecatul nu m-am lamurit inca nici eu.
6. Este foarte igienica aceasta suprafata(fie epoxy sau poliuretan) deoarece nu este poroasa absolut deloc si se curata foarte usor.  Se foloseste si in spitale.
7. Costurile pt materiale sunt mici...  manopera pt spatii locuibile este maricica deoarece trebuie slefuit betonul pana ajunge oglinda altfel orice imperfectiune sw va vedea in suprafata finita.
8. Preturile pt garaj sunt mici(mai mici decat gresie) pt ca stratul suport (sapa)nu trebuie pregatit atat de atent(atata timp cat nu iti doresti o supradata ca sticla)

In garaj si pivnita se pun si aditivi antiaderenti (nisip quartz-os foarte fin)

Nu stiu nimic de beton elicopterizat ...doar de beton polish-at(slefuit) care are un cost destul de mare datorita manoperei dificile.

Edited by -Jinx-, 25 August 2015 - 18:46.


#11
cristian234

cristian234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.02.2014

View Post-Jinx-, on 25 august 2015 - 18:45, said:

1.din ce stiu eu nu se foloseste pe pereti pt ca se toarna.
7. Costurile pt materiale sunt mici...  manopera pt spatii locuibile este maricica deoarece trebuie slefuit betonul pana ajunge oglinda altfel orice imperfectiune sw va vedea in suprafata finita.
8. Preturile pt garaj sunt mici(mai mici decat gresie) pt ca stratul suport (sapa)nu trebuie pregatit atat de atent(atata timp cat nu iti doresti o supradata ca sticla)

Multumesc, sa inteleg ca costurile sunt mai mari decat pe varianta gresie atat timp cat se cere sa fie perfect dreapta suprafata ?

#12
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Depinde ce gresie vrei sa pui si depinde cu cine pui epoxidica.

Calculul asta poti sa il faci doar tu...la gresie ai pret mare la materiale daca vrei o gresie buna(rectificata de calitate) si vrei un montaj ca la carte(taieturi la 45º la colturi fara coltare de plastic si alte ieftinituri etc)

#13
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 28.05.2008
Buna ziua,

ați finalizat proiectul ? In caz afirmativ, v-as fi recunoscător dacă ați putea scrie pe scurt impresiile privind suprafața obținută si comportamentul in timp.
Evident, câteva fotografii ar fi deosebit de utile.

Va mulțumesc anticipat.

#14
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postsdrc, on 08 iulie 2016 - 05:12, said:

Buna ziua,

ați finalizat proiectul ? In caz afirmativ, v-as fi recunoscător dacă ați putea scrie pe scurt impresiile privind suprafața obținută si comportamentul in timp.
Evident, câteva fotografii ar fi deosebit de utile.

Va mulțumesc anticipat.
Hmm...credeam ca am scris mai sus. Aparent am uitat.

S-a renuntat la idee.

Am gasit o singura echipa care executa asa ceva pe rezidential prin designerul interior.

Acelasi designer mi-a facut legatura si cu unul din clientii lor care a avut f multe probleme.

I s-a exfoliat ceea ce inseamna ca suprafata nu fusese pregatita bine. S-a refacut in garantie dupa care s-a exfoliat din nou.

A 3-a oara a fost cu noroc si a tinut dar chiar nu am rabdarea necesara pentru asemenea peripetii asa ca am hotarat sa raman la parchet ceramic.

Solutia pe care o doream initial in sine este foarte buna....din pacate nu avem oameni care ss stie sa o apalice in Romania, sau cel putin nu i-am gasit eu.

#15
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014
Dacă cererea a devenit destul de ceruta, e de bine sau nu e (de) rău ? La preț zic. Ca ăsta doare.
Oricum bafteuri.

#16
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Buna, nu stiu daca mai urmareste coneva subiectul, dar sunt convinsa ca dupa 5 ani aveti deja o parere. Cum e cu rasina in spatiul rezidential? Eu am un apt mic, conf 2 si intr-o nisa a sufrageriei am un dulap cat tot peretele (dressing). Nu il mai muta nimeni din loc. Problema e ca greutatea "monstronelului" a dus la deformarea parchetului si iau f serios in calcul o rasina. Deci? Cum va e dupa 5 ani?

#17
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Exista 2 feluri de finisaj epoxidic, sapa epoxidica, care este numai pt pardoseli, si email epoxidic, care este destinat aplicarii pe supr metalice, peste un grund anticoroziv epoxidic. Sapa epoxidica este cea rezistenta la traficul pietonal, si tehnologia de aplicare e urmatoarea : daca nu exista posibilit atea elicopterizarii sapei, atunci se aplica o sapa autonivelanta, peste care urmeaza un grund epoxi, care ii asigura aderenta, si care se aplica cu trafalet mohair par scurt. Dupa uscarea grundului se aplica sapa epoxidica care este autonivelanta, se intinde cu gletiera, dar pe supr mari ind se monteaza inainte niste ghidaje , se fac niste culoare lungi pe o latime limitata, asemanator cu bazinele olimpice, pt ca e extrem de dificil de aplicat pe o supr ft mare .Dupa aplicarea sapei, se intervine cu un trafalet special cu tepi , cu incaltari speciale prevazute cu crampoane ascutite, pt a sparge bulele de aer care se formeaza imediat dupa aplicare. Daca supr de aplicare este uscata si desprafuita impecabil, si daca nu se uda pardoseala dupa aplicare timp de 2 zile, si daca se aplica le peste 10 gr C, pardoseala NU are voie sa crape sau sa se exfolieze. Paleta de culori pt sapa epoxidica estre ft restransa, sunt doar cateva culori disponibile nu e ca la emailuri sa ti alegi dupa cartela RAL. Varianta de pardoseala transparenta e mai scumpa pt ca trebuie aplicata in strat mai gros, parca in 2 straturi, nu mai retin exact, am vazut o mostra cu cipsuri colorate incastrate , era ceva deosebit dpdv estetic, dar trebuie ca supr sa fie pregatita si aplicata fara greseala, si asta nu se poate de cineva care nu a mai facut asta niciodata. Ca sa obtii un finisaj alb, eu din umila mea experienta iti spun asa : pe supr neteda impecabil, uscata si curata impecabil, un strat de amorsa (grund) epoxi, 2 straturi de email epoxi alb, apoi sapa epoxi necolorata. Atentie, sapa epoxi necolorata nu e aceeasi cu sapa transparenta, in sensul ca cea necolorata nu iese perfect ransparenta, e mai degraba translucida, usor laptoasa, nu stiu cum sa ma exprim mai bine, dar daca vrei o culoare pe care producatorul nu o are, asa trebuie facut. Bineinteles ca asta nu o sa ti-o recomande nici un furnizor, pt ca nu e o solutie "oficiala", ti 0 poate recomanda numai cineva care intelege fenomenul si stapaneste tehnica aplicarii mai multor tipuri de finisaje si a pregatirii supr., asa ca ma astept sa fiu contrazis pe aici, dar nu ma intereseaza polemicile, eu iti spun ce se poate si ce nu.

 Barkone, on 30 august 2018 - 22:28, said:

Intre timp cererea pentru pardoseli epoxidice  sau poliuretanice pentru mediul rezidential a devenit destul de ceruta si in Romania , iar noi cei de la strizo.ro avem o experienta de peste 15 ani cu lucrari atat in mediul industrial cat si rezidential .Daca doriti o oferta concreta ne puteti cere o cotatie de pret folosind formularul de pe pagina de contact.
Nu te ai obosit sa citesti regulamentul, si te ai gandit ca nu ti ar strica niste reclama gratis, asa-i ...?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate