Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Scumpiri nejustificate Grecia.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

atupi

atupi

Senior Member

• Grup: Senior Members
Eu cred ca niște numerar nu strica mai ales ca creșterea cursului nu se oprește

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Părerea mea: cash. Poţi plăti cu bancnote şi monede oriunde vrei, însă dacă ajungi printr-un sat de munte (sau într-un sătuc izolat) şi ţi se face dor de o brânză Feta proaspătă, de la ciobani, s-ar putea să nu găseşti POS.
Căci am uitat să menţionez lactatele ca o altă sursă importantă de venit pentru greci.
Şi fiindcă veni vorba de lactate, să le colorăm puţin cu cacao şi să observăm - dacă nu ştim deja - că ciocolata Lacta a dispărut din România, ţară cu creştere economică, dar continuă să se găsească în Grecia, ţară ce bate la poarta falimentului. Analog, combustibilii Shell.
Grecii se mai ocupă şi cu prelucrarea bumbacului şi a tutunului (ţigările Assos).
Prima lamă de ras pe care am folosit-o în adolescenţă purta pe ea inscripţia "Made in Greece" şi avea culoarea cărămizie.

LE. Majoritatea fructelor kiwi de pe piaţa noastră provin din Grecia.

Edited by PSC, 18 June 2015 - 19:54.

atupi

atupi

Senior Member

Găsești Lacta în Megaimage și am luat una așa de dragul anilor 90 dar e slăbuța.

Antonia22

Antonia22

Member

• Grup: Members

View Posttak30ver, on 18 iunie 2015 - 15:40, said:

Bai, va rog eu, daca e scump din cauza taxei de pod si taxelor de autostrada , stati acasa. NU mai bateti drumul degeaba, berea o sa fie 5 euro, sezlongul 20 , chiar e mega scump, la noi si la bulgari e mult mai ieftin, au bagat astia si all inclusive.
Aia sunt in rahat adanc, ies din euro, va pierdeti banii degeaba, cred ca o sa va si scuipe grecii pe strada cand or sa va vada, nu mai mergeti , va rog.
Geez..
wtf?!!!!!! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

tak30ver a făcut o glumă pe seama panicării în exces.
Apropo de titlul topicului: scumpiri există peste tot şi au o justificare, de la cea financiară până la "aşa vrea muşchiu' meu, nu-ţi convine, mergi în altă parte".
Pentru noi par nejustificate, dar pentru ei nu. În fond, noi suntem oaspeţii lor, ei trebuie să suporte sistemul de acolo. Noi, însă, putem alege pe cel care oferă preţul cel mai bun (la fel, cel mai bun din punctul nostru de vedere).

onisoru

onisoru

Member

Furtuna intr-un pahar cu apa! Sunt in Grecia, totul pare normal (ca si anul trecut, sau ca acum 2 ani), ca de obicei,la majoritatea tavernelor nu poti plati cu cardul, multe magazine, desi au pos-uri,primesti tranzactie esuata, asa ca e mai bine cu cash. Apropo de carduri. Anul trecut, in iulie, eram in Policrono, Kassandra. Am retres de la un bancomat o suma oarecare(nu a fost prima nici ultima data cand am utilizat cardul in Grecia). Gupa cateva luni, oct-nov., primesc un tel. de la banca. V-a fost clonat cardul(locatie, data, etc)!!!! Stupoare totala!aveam in cont ceva, insa nu au apucat sa faca nimic ,pt. ca banca din Grecia, detinatoare a Atm-ului a notificat toate bancile ale caror clienti au facut operatiuni la acel Atm!DE atunci, tin banii in contul de economii, iar contul curent este alimentat doar la nevoie prin home bank.

atupi

atupi

Senior Member

Cash-ul se pare ca va fi de baza: http://www.reuters.c...N0Z44M820150618

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

View PostOctavian_SK, on 18 iunie 2015 - 14:50, said:

Merg toate normal nu mai asculta idiotenii
Trebuie verificat... sunt curios daca maine (vineri) mai merg bancile... nu de alta dar in ultimele 3 zile am inteles ca s-au retras din banci vreo 2 miliarde euro si oficialii ECB dau declaratii alarmiste...

View Postatupi, on 18 iunie 2015 - 22:36, said:

Cash-ul se pare ca va fi de baza: http://www.reuters.c...N0Z44M820150618
Exact.

View Postonisoru, on 18 iunie 2015 - 22:08, said:

Furtuna intr-un pahar cu apa! Sunt in Grecia, totul pare normal
Paharul fiind mediterana ?

Edited by andreic, 18 June 2015 - 22:52.

onisoru

onisoru

Member

View Postandreic, on 18 iunie 2015 - 22:52, said:

Trebuie verificat... sunt curios daca maine (vineri) mai merg bancile... nu de alta dar in ultimele 3 zile am inteles ca s-au retras din banci vreo 2 miliarde euro si oficialii ECB dau declaratii alarmiste...

Exact.

Paharul fiind mediterana ?
Aegean!

Octavian_SK

Octavian_SK

Senior Member

panica e alimentata si de taraganarea intelegerilor de la Bruxelles ...de acord cine nu poate dormi din cauza asta sa ia cash si cu asta basta,,,case solved...ca un sfat atunci cand platiti cu cash puteti negocia...nu peste tot dar in multe magazine de Paste mi s-a spus "daca platiti cash facem discount"..etc

tak30ver

tak30ver

Senior Member

De luni se inchid bancile, don`t worry :)
Referitor la ciocolata Lacta , brandul este detinut de Mondelez / Kraft si oamenii nu vor sa isi faca concurenta singuri. IN Romania au Milka ce e pozitionata super ok, in Grecia Lacta rupe la vanzari, Milka nu se prea gaseste. Chestii de marketing ale companiei, nu mai faceti scenarii apocaliptice.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

În 2014, trecând prin Sarti şi intrând într-un markeţel pentru apă rece (prefer berea normală, cu alcool, dar este incompatibilă cu volanul), am văzut pe acelaşi raft, la mică distanţă, ciocolate Lacta şi Milka. Nu prea cumpăr Milka, aşa că nu ştiu ce fel de sortimente erau cele patru.

View Postonisoru, on 18 iunie 2015 - 22:08, said:

Furtuna intr-un pahar cu apa! Sunt in Grecia, totul pare normal (ca si anul trecut, sau ca acum 2 ani), ca de obicei.
Sper să nu fie liniştea dinaintea furtunii...
Eu personal nu-mi fac nicio grijă şi n-am nicio teamă. Deja număr zilele rămase până pe 8 august, când vom pleca spre Vourvourou.

Klaudio

Klaudio

Active Member

Am incercat acum 2 zile sa platesc cu un card Visa de la ING la Lidl. Nu am reusit. In schimb a mers cu MasterCard de la Banca Transilvania. Dar confirm, nu par a fi probleme in Grecia, nici cu bancile, nici cu grevele nici cu cheful grecilor de munca.Posted Image

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Sâmbătă (28.06), un nou termen.

m&m

m&m

Produs de reacție

Continuam aici : http://forum.softped...ry17446641  ?
Multam! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate