Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV
 Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML
 PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Scumpiri nejustificate Grecia.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

radurobertin

radurobertin

Active Member

• Grup: Members
Am observat si eu ca au cam sărit prețurile la cazări,dar cred ca asta se datorează faptului ca anul trecut au avut un an record,ca număr de turiști.Anul trecut la mijlocul lunii August in drumul spre casa din Turcia m-am oprit 3 zile in Nea Peramos lângă Kavala.M-am dus la ghici,am zis ca e imposibil sa nu găsesc cazare.Pot sa spun ca am răscolit stațiunea si abia am găsit un apartament,tocmai când eram pe punctul de a renunța.Daca va uitați prețurile au crescut in zonele unde e cerere mare,Halkidiki,Lefkada,Thassos.Daca va uitați in Kefalonia,de exemplu o sa vedeți ca prețurile sunt ok.Si pe mine m-au șocat prețurile in Sithonia,am primit niște oferte de pret de-a dreptul nesimțite,așa ca m-am orientat spre Stavros.Cat despre cum ne va afecta pe noi,ca turiști,ieșirea lor din U.E,daca va fi,nu cred ca ne va afecta in vreun fel.Grecii trăiesc din asta,știu sa facă turism si își respecta clienții.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

View PostFriskey, on 17 iunie 2015 - 20:42, said:

alimente vand gramada in Europa de Est si Centrala, peste tot vezi fructe si legume din Grecia
Mai mult Turcia si Spania...

Wilberforce

Wilberforce

Member

Iesirea din UE a Greciei e SF curat...nici nu se pune problema. E absurd sa iasa din UE tocmai leaganul civilizatiei europene, nu primeaza aici parametrii economici, ci alti parametri, politici si principiali.
Oricum, frumos din partea noastra, ce sa zic, ne facem vacantele in minunata lor tara, importam de la ei citrice, smochine, etc, bem Metaxa si Alexandrion, le ascultam muzica, dar cand au o problema(creata de bancherii si industriasii germani!)ii numim "lenesi"(fiindca nu-s prosti) si ii dam afara din UE.
Nu ca ar muri grecii fara noi, ceilalti europeni, dar tot noi avem mai multa nevoie de ei, decat au ei de noi!

dexterash

dexterash

--something---

• Grup: Senior Members
Ai dreacu' nemtii astia ca pun la munca oamenii... ce naiba, parca era democratie unde banii cadeau din cer, nu din munca.

1. Posibil sa se scumpeasca Grecia. S-o fi prins oamenii ca nu mai merge cu micile rahaturi si cu "paradisele" fiscale.
2. Nici lui Tsipras nu prea i-a iesit miscarea... asa ca increderea populatiei in puterile statului a scazut=>pe cont propriu.
3. Si totusi, nu-i normal sa se scumpeasca, nu? Cum ar fi normal... sa se ieftineasca tot de la o zi la alta, dar sa creasca salariile si veniturile?

Edited by dexterash, 18 June 2015 - 02:22.

Octavian_SK

Octavian_SK

Senior Member

View PostWilberforce, on 18 iunie 2015 - 01:47, said:

Iesirea din UE a Greciei e SF curat...nici nu se pune problema. E absurd sa iasa din UE tocmai leaganul civilizatiei europene, nu primeaza aici parametrii economici, ci alti parametri, politici si principiali.
Oricum, frumos din partea noastra, ce sa zic, ne facem vacantele in minunata lor tara, importam de la ei citrice, smochine, etc, bem Metaxa si Alexandrion, le ascultam muzica, dar cand au o problema(creata de bancherii si industriasii germani!)ii numim "lenesi"(fiindca nu-s prosti) si ii dam afara din UE.
Nu ca ar muri grecii fara noi, ceilalti europeni, dar tot noi avem mai multa nevoie de ei, decat au ei de noi!

Bine punctat; spiriitul romanesc e recunoscut ca ca fiind strans legat de capra vecinului...oricum turismul grecesc nu se bazeaza pe turistii care stau la prici, 35de eur pe noapte si giros la amiaza si seara;

View Postlex404, on 17 iunie 2015 - 19:58, said:

Daca voiai sa te dai mare ca ai iPhone, voiai degeaba.

Si eu am remarcat discrepanta dintre Iphone si camera de 35 eur pe noapte

adisz

adisz

Targu Mures

View Postitzi-bitzi, on 17 iunie 2015 - 19:37, said:

Turismul e cam singura chestie care mai merge la ei.
Dupa iesirea din zona euro, va fi prapad pe acolo.

Pe cat punem pariu ca nu va fi asa cum zici?

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Nu cunosc date despre economia Greciei, dar ceea ce am văzut ca plimbăreţ m-a făcut să-mi schimb părerea despre informaţiile distribuite la noi.
Nu ştiu dacă mai ţineţi minte: acum câţiva ani, când "nişte unii" cu interese imobiliare au dat foc la 2-3 pâlcuri de pădure, a intrat mass media pe fir şi au început alarmele. Să nu mergeţi în Grecia! Arde pădurea în Thassos, turiştii au devenit sinistraţi! Incendiile de pădure au fost provocate de proprietarii terenurilor care doreau alte terenuri în schimbul lor, undeva în zone locuite; dând foc la păduri au forţat statul să le dea terenuri în alte părţi şi, mai mult, despăgubiri.
Ce coincidenţă, tocmai atunci au început campaniile de promovare a litoralului nostru prin programe de genul "Litoralul pentru toţi".
A fost şi la noi moda asta, pe la sfârşitul anilor 90, dar la scară mult mai mică: câţiva zeloşi făceau asigurări Casco la maşini şi la case, apoi, ce coincidenţă, fie maşinile le dispăreau la puţin timp de la încheierea asigurării, fie casele le erau sparte. Şi astfel se declara daună completă (găseau maşinile dezmembrate, dar ghici cine le dezmembrase) şi se făceau cu alta nouă (sau adusă din Ungaria sau Germania - lucrau samsarii de maşini de le săreau capacele).
Inclusiv MAE a intrat în hora dezinformării şi a emis alerte de călătorie în Grecia pe fondul grevelor care aveau loc în rândul transportatorilor (aerieni şi maritimi). MAE zicea că e grevă, însă userii de pe Softpedia circulau cu feriboturile spre insule...
Ce coincidenţă, atunci au început reclamele cu "România. Exploraţi Grădina Carpaţilor". Da, da, celebra frunză...

Ministerul Turismului a fost cuprins de disperare văzând că turismul pe litoralul nostru nu mai este la valorile la care a fost odată şi atunci a început să arunce cu noroi în bulgari şi în greci. Nu vom uita niciodată întâmplările cu maşinile incendiate sau furate în Bulgaria (cică unele ar fi fost înscenări), cu incendiile de pădure (în 2007 am văzut şi eu un foc într-o noapte, în pădurile de lângă Nei Pori, dar era ceva izolat, îl stingeau cu apă luată cu elicopterele din mare şi vă jur că nu era nici arşiţă, nici secetă), cu controalele absurde de la vama Turciei...

Grecia nu fabrică automobile, nu produce smartphone-uri, dar aţi constatat şi voi că, spre deosebire de noi, au zone industriale întinse şi câmpuri irigate. La ce ariditate există pe acolo, au mai multă agricultură decât noi.
Şi nu trăiesc numai din turism! Alte importante surse de venit pentru Grecia: măslinele (cam în toată ţara), fisticul (începând de la Salonic în jos), berea, apa (Vikos şi Zagora - grecii nu produc apă carbogazoasă), pâinea (culturi întinse de grâu de la Serres în jos şi spre Atena), marmura (carierele sunt folosite şi pentru ispăşirea unor condamnări penale), magneziul (o exploatare minieră în Gerakini, dar poate că mai sunt şi altele), alcoolul (Ouzo, Retsina, Tsipouro), aşa-numitele fructe de mare...

Unii miliardari ai acestei lumi au insulele lor în Grecia, alţii au domenii întinse, alţii reşedinţe. Şi ei contribuie într-un fel la supravieţuirea Greciei.
Marii armatori sunt, în majoritate, greci.

Istoria, legendele şi cultura aduc şi ele contribuţii importante. Muzica grecească are rolul ei definitiv fixat, atât în panteonul muzicii universale cât şi în inimile noastre. Câţi dintre noi, cei care suntem fani Grecia, ne plimbăm pe drumurile lor fără să ne cânte, din player-ul maşinii, măcar o melodie grecească?

Franţa şi Grecia sunt, dintr-un anumit punct de vedere, pe picior de egalitate. La francezi, domnul Eiffel a apelat la oţelul românesc pentru a construi ceva temporar, mai mult o ambiţie personală. Aşa s-a născut Turnul Eiffel. Prevăzut pentru demolare după încheierea expoziţiei, nu s-au îndurat de el şi acum este simbolul Franţei.
Mikis Theodorakis a avut ca sarcină compunerea coloanei sonore pentru filmul "Zorba grecul". A inventat un dans - sirtaki - şi a compus melodia pe care o ştim cu toţii. Dansul sirtaki nu face parte din folclorul Greciei, iar melodia nici acum nu are titlu, ea a preluat numele filmului. Sirtaki şi melodia sunt acum simbolurile Greciei.
Pentru ca Anthony Quinn să-l poată interpreta pe Zorba aşa cum a făcut-o, a trebuit să trăiască un timp îndelungat în Grecia.

A... Îl mai ştiţi pe romanianpatriot care arunca cu noroi în greci, pe aici?

vata_pa_batz

vata_pa_batz

Guru Member

View Postitzi-bitzi, on 17 iunie 2015 - 19:58, said:

Nu vor lipsi, dar numarul lor va scadea vizibil. Azi renunt eu, maine altul, poimaine inca 10 si tot asa.
Plus ca o eventuala iesire din zona UE este echivalentul dezastrului pentru ei.

Iesirea Greciei din zona Euro poate conduce indirect la reducerea turismului. Catastrofa economica ar conduce cu siguranta la nelinisti, ceea ce pina la urma inseamna siguranta turistului

View PostPSC, on 18 iunie 2015 - 11:14, said:

Unii miliardari ai acestei lumi au insulele lor în Grecia, alţii au domenii întinse, alţii reşedinţe. Şi ei contribuie într-un fel la supravieţuirea Greciei.

Tocmai asta e un punct discutat acual in UE. Grecia nu are o infrastructura organizata cum trebuie, ca sa ridice impozitele eficient. De undeva retin cifra de 90 de miliarde, bani pe care statul i-ar avea de incasat din impozite, dar nu are cum, pentru ca lipseste infrastructura fiscala. Chiar zilele trecute discutam cu niste greci, care ziceau ca recalcularea anuala a impozitelor reprezinta o epopee, care se intinde de multe ori pe luni si uneori ani de zile si nimeni nu stie cu ce rezultat. Deci...

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

View Postvata_pa_batz, on 18 iunie 2015 - 11:32, said:

recalcularea anuala a impozitelor reprezinta o epopee, care se intinde de multe ori pe luni si uneori ani de zile si nimeni nu stie cu ce rezultat
N-ar trebui să le fie greu, Iliada şi Odiseea sunt epopei care fac parte din patrimoniul cultural mondial, deci se pricep la aşa ceva. Posted Image

atupi

atupi

Senior Member

Toata lumea evalueaza Grecia pe un fond puternic emotional din pacate cifrele sunt seci iar interesele geopolitice primeaza in fata emotiilor.
Recomand o lectura: http://inliniedreapt...ilelor-noastre/

Oricum observ ca popoarele educate in spiritul crestin ortodox au o dificultate sa traiasca sau sa simta pragmatic asa cum sunt cele din vest.

Edited by atupi, 18 June 2015 - 12:07.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Mă aşteptam ca articolul, scris de un preot, să fie părtinitor. Chiar nu voiam să-l citesc, iniţial.
Dar l-am citit şi (probabil că) omul are dreptate; oricum, nu sunt eu în măsură să judec realităţile economice din Grecia, ci doar să le constat.
Religia face ravagii indiferent de cum se numeşte ea. Cele mai mari crime din istoria omenirii (mutilările genitale, inchiziţia, cruciadele) au fost făcute de fanaticii religioşi.
Ceea ce am citit în textul articolului am întâlnit şi pe plaiurile mioritice. Staţiunea Olimp şi Glyfada par să împărtăşească aceeaşi soartă. Tembelismele astea de genul "Nu ne vindem ţara" sunt adevărate cancere economice. Dacă guvernul o s-o mai ţină tot aşa, o să se ajungă ca la noi, să o dea gratis, nu s-o vândă.
Dar nu pot să nu laud intenţia Greciei de a scăpa de FMI. În paralel, însă, trebuie să dea liber investiţiilor, iar dacă chiar nu vor să vândă ţara, trebuie să-i ajute pe greci să devină investitori: fie să elimine total impozitul pe profit, fie să le sponsorizeze aproape integral materialele folosite la ridicarea pensiunilor (că era vorba de turism)... Nu ştiu, dar ceva trebuie făcut, situaţia nu poate dura la infinit.
Prevăd însă că nivelul de trai al grecilor va fi mai ridicat decât al nostru încă mult timp de acum încolo. Or fi ei ortodocşi, dar au spiritul afacerilor în sânge.

atupi

atupi

Senior Member

Urmaresc cu interes stirile ref la Grecia pentru ca chiar daca nu ne-am fi dus toti in vacanta la ei tot ne va afecta si pe noi. Sa nu mai spun ca am trimis si un avans de 300 euro si au fost foarte comunicativi pana le-am facut transferul, cand e vb de confirmare vad ca intarzie :)

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

View PostWilberforce, on 18 iunie 2015 - 01:47, said:

Metaxa si Alexandrion, le ascultam muzica,
No way... unii poate.

Antonia22

Antonia22

Member

Cum e chestia cu cardurile,nu prea stiu ce sa fac,,sa ma risc cu banii dupa mine,sau sa ma risc sa merg fara bani si sa nu pot plati sau scoate bani de pe card? :/ FFFF aiurea,iti vine sa anulezi concediul..........

Octavian_SK

Octavian_SK

Senior Member

Merg toate normal nu mai asculta idiotenii

radurobertin

radurobertin

Active Member

Aceiași dilema o am si eu,dar ma gândesc la fel ca nu o sa fie probleme.In Grecia vin foarte mulți turiști occidentali,care s-au dezobișnuit de mult sa umble cu cărămida de bani la ei.

tak30ver

tak30ver

Senior Member

Bai, va rog eu, daca e scump din cauza taxei de pod si taxelor de autostrada , stati acasa. NU mai bateti drumul degeaba, berea o sa fie 5 euro, sezlongul 20 , chiar e mega scump, la noi si la bulgari e mult mai ieftin, au bagat astia si all inclusive.
Aia sunt in rahat adanc, ies din euro, va pierdeti banii degeaba, cred ca o sa va si scuipe grecii pe strada cand or sa va vada, nu mai mergeti , va rog.
Geez..

radurobertin

radurobertin

Active Member

Eu ma refeream,daca cumva e mai bine sa am cash,in loc sa merg cu cardul,cum făceam anii trecuți.nu știu ce concluzii ai tras tu,si de ce te ambalezi așa.Ca sa te bagi in seama.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate