Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV
 Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML
 PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Scumpiri nejustificate Grecia.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

xmanyacs77

xmanyacs77

*Roman Patriot*

• Grup: Senior Members
Bine ca am aflat, contramandez vacanta de 10 zile in Grecia/ Katerini!
Merg in statiunile din Romania!Posted Image
Norocul este ca inca nu am platit avansul!

Digix

Digix

Senior Member

Păi ai întrebat prețul înainte? Am înțeles că și inițiatorul a găsit o ofertă mai ieftină, deci nu toți au scumpit.

Aleppo

Aleppo

Member

• Grup: Members

dann778, on 17 iunie 2015 - 19:19, said:

cred ca ceea ce fac grecii(sau cel putin o mare parte din ei),nu e cel mai inspirat lucru pentru a iesi din criza si a atrage investitori,caci pana la urma tot investitori suntem si noi iar turismul era asul din maneca al elenilor d.p.d.v al atragerilor de bani in țara.

Da, bre, de-aia nu mai poti tu, de economia grecilor.  Le vrei binele economiei rau de tot .

Si de unde "scumpiri nejustificate"? Traiesti tu acolo, esti vreun patron grec de stabiliment turistic, de stii daca sunt justificate sau nu scumpirile?

Eu cred ca problema ta e decat ca trebuie sa platesti mai mult decat ai crezut.

Asta, e, naspa, mai bine la Amara!

Edited by Aleppo, 17 June 2015 - 20:12.

r_murphy

r_murphy

ANTENIST SPALAT PE CREIER

asezati-va linistiti tovarasi, "pontacu" lor s-a dus sa faca temenele la rusi, iar rusii asteapta de prin 50 si ceva situatia asta, asteapta de mult un cap de pod in mediterana, mai ales ca din cite am citit ceva timp in urma si ciprul le-ar fi pus la dispozitie nus' ce baza parasita de americanetzi (parca).

euro? un moft, traiasca rubla transferabila - pentru cine isi mai aduce aminte.

dcr

dcr

Senior Member

tytysor, on 17 iunie 2015 - 20:00, said:

Asa credeam si eu, dar se pare ca ponderea turismului in pib este sub 20%!!
Aia este numai valoarea oficiala, declarata.  Restul e la negru :)

Wilberforce

Wilberforce

Member

Eu nu observ nici o scumpire/ieftinire fata de ofertele din 2013, cel putin nu in Creta/Lefkada/Zakinthos. Exista variatii minuscule la acelasi hotel, si nici o variatie la transport/taxa de aeroport, ramane de vazut cum sunt preturile acolo la mancare/transport local/etc.
In schimb, pe litoralul romanesc, numai cazarea la un sejur de 10 zile ajunge cat cazarea la un sejur de 7 zile in Grecia(!), nemaivorbind ca transportul pe litoralul romanesc e treaba clientului, agentia iti vinde doar cazare+MD sau HF, nimic altceva.Iar la bulgari iesi muuult mai ieftin decat aici, si in conditii superioare.

atupi

atupi

Senior Member

itzi-bitzi, on 17 iunie 2015 - 19:58, said:

Nu vor lipsi, dar numarul lor va scadea vizibil. Azi renunt eu, maine altul, poimaine inca 10 si tot asa.
Plus ca o eventuala iesire din zona UE este echivalentul dezastrului pentru ei.

Ai partial dreptate in sensul ca pe destinatiile unde romanii se duceau in masa si acum au renuntat locul le-a fost luat de sarbi, mulgari, macedoneni.
In Halkidiki gemeau plajele alta data pustii de sarbi/bulgari, romanii erau minoritari.

Daca Grecia trece la drahma indraznesc sa sa spun ca ne va creste puterea de cumparare, practic atunci Grecia s-ar vedea la adevarata ei "valoare" economica.

tytysor

tytysor

Guru Member

Eu ca un cocalar ce sint (impreuna cu cocalareasa de nevasta-mea), voi merge si in acest an la Eforie Nord si apoi in Grecia! In Grecia mai pe la sfirsitul lui august cind se coc bine smochinele. Pot minca si cite 2 kg pe zi!

Clovis

Clovis

Senior Member

tytysor, on 17 iunie 2015 - 20:26, said:

Eu ca un cocalar ce sint (impreuna cu cocalareasa de nevasta-mea), voi merge si in acest an la Eforie Nord si apoi in Grecia! In Grecia mai pe la sfirsitul lui august cind se coc bine smochinele. Pot minca si cite 2 kg pe zi!
Pai nu prea esti cocalar daca te duci la Eforie.....Baga si tu o Mamaia ca sa devii cocalar cu acte in regula....si musai sa ai punga de seminte Nutline langa sezlong...

Edited by Clovis, 17 June 2015 - 20:30.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

dann778, on 17 iunie 2015 - 19:19, said:

Imi place Grecia,drept dovada, vara asta,de fapt la inceputul lui Septembrie, ma voi intoarce in Lefkada fara doar si poate, insa nu pot sa nu remarc nesimtirea cu care multi proprietari de vile/pensiuni/hoteluri,au marit preturile.
Sunt in criza, preturile vor creste :)

Digix

Digix

Senior Member

Clovis, on 17 iunie 2015 - 20:30, said:

...si musai sa ai punga de seminte...
Da, dar vezi să-ți iei și mătura la tine!

http://www.gandul.in...ptiuni-14462931

Edited by Digix, 17 June 2015 - 20:37.

onisoru

onisoru

Member

Si cine este fraier in ecuatie? Da-mi pe pm. locatia de 120 euroi pe noapte, o sa i-ti dau si eu locatii mai ieftine de 35 euroi! Acum sunt in Grecia, Limenaria, Thassos,  cu ghici? 120 lei pe noapte, aka 244 euroi, 9 nopti! Asadar, cine este fraier?Si, nu, nu am aifon!

Edited by onisoru, 17 June 2015 - 20:38.

Digix

Digix

Senior Member

Sorry, bad one!

Edited by Digix, 17 June 2015 - 20:37.

Friskey

Friskey

Guru Member

• Grup: Banned
Motivul scumpirilor din Grecia il reprezinta marirea taxelor pentru turism facute in primavara.
Si stati voi linistiti ca economia Greciei nu e asa nasoala, nu le mai plangeti voi lor de mila ca de bine de rau turism au gramada, alimente vand gramada in Europa de Est si Centrala, peste tot vezi fructe si legume din Grecia, o tara cu numai 7 mil locuitori. In Romania, tara cu 20 mil locuitori, abia daca gasesti produse romanesti, prin strainatate nici atat.
Ar fi mult mai bine sa va duceti prin Spania (aka litoralul Europei) preferabil prin septembrie/octombrie asa. In octombrie la aia e cald cum e la noi la sfarsitul lui august si in plsu e mult mai liber si mult mai ieftin. Si serviciile sunt mult mai ok ca in Grecia.

Edited by Friskey, 17 June 2015 - 20:44.

tytysor

tytysor

Guru Member

Clovis, on 17 iunie 2015 - 20:30, said:

Pai nu prea esti cocalar daca te duci la Eforie.....Baga si tu o Mamaia ca sa devii cocalar cu acte in regula....si musai sa ai punga de seminte Nutline langa sezlong...

Ba sint, pentru ca in Grecia merg la P.K.- imi place aglomeratia de acolo. Liniste voi avea destula pe lumea cealalta!

Clovis

Clovis

Senior Member

tytysor, on 17 iunie 2015 - 20:53, said:

Ba sint, pentru ca in Grecia merg la P.K.- imi place aglomeratia de acolo. Liniste voi avea destula pe lumea cealalta!
Pai esti cocalar acolo nu aici....aici trebuie musai sa te duci la Mamaia ca sa ai statutul de cocalar. Un cocalar care se respecta merge numai la Mamaia , sta noaptea numai in cluburi iar ziua doarme in camera de hotel. Asta-i adevarata viata de cocalar.

Edited by Clovis, 17 June 2015 - 21:01.

colombo2003

colombo2003

Senior Member

Grecia este cu un pas in groapa. Chiar azi auzeam la radio, la stiri, de un anunt facut de banca lor referitor la iesirea din zona euro (si dezastrul care ar putea urma).
Si, in virtutea zilelor negre care vor veni, macar acum cat se mai zbate pestele, sa profite si ei... La urma urmei, e cerere si oferta. Stiti cum e vorba aia, ca fraier e ala care da, nu ala care cere...

Depinde acum si de comfort (desi majoritatea sunt studiouri, cam cu aceleasi conditii), de unde si micile diferente de pret. Depinde acum si de perioada, si de durata. Ca una e sa stai 4-5 nopti si alta 10 zile. Una e sa stai pe coclauri, sa faci 15-20-30 min de mers pe jos pana la plaja, si alta chiar in buza marii. Si daca grupul este mai mare, si are nevoie de mai multe camera, sau chiar inchiriaza toata vila odata, pretul iar se poate negocia.

Si totusi, daca cauti, gasesti camera dubla, si la 25 de euro pe noapte, in Thassos de exemplu (care este si cea mai apropiata statatiune).

Oricum ar fi, cand e vorba de ceva ce iti place, si mai ales de vacante (majoritatea platind un avans, si antamandu-si vacanta cu multa vreme inainte, cum e si normal de altfel), nu te mai uiti acum ca mai dai cu 50 de euro mai multe. Ca oricum nu pleci cu bani ficsi, Si nu te mai uiti la bani. Parerea mea.

Oricum va fi, sa aveti parte de concedii cat mai reusite si drumuri bune!

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Nu ştiu de ce ne mirăm de mărirea preţurilor în Grecia. Grecii au moştenit de la evrei talentul de a face afaceri. Aşa procedează şi pe plan extern.
Ei reprezintă acum capra râioasă care ţine coada sus.
Pe de altă parte, numai cine n-a fost în Grecia poate să creadă tot ceea ce răspândeşte mass media noastră. Grecul angajat la privat munceşte pe rupte, unii patroni muncesc tot pe rupte cot la cot cu angajaţii lor. Despre angajatul la stat nu ştiu, dar din câte am înţeles, cam toţi angajaţii la stat din Europa au un program de lucru mai lejer. Acum... nu ştiu statistici, nu ştiu cât timp (cât% din programul de lucru) se joacă Solitaire/Spider la birou în Germania vs. Grecia. Dar staţi liniştiţi, că munca la birou într-o companie de stat este cam la fel în toate ţările.

Însă, trebuie să recunosc, grecii sunt capra râioasă cu coada în sus şi la capitolul turism. Nu oferă promoţii, nu asigură facilităţi nemaipomenite, ca să nu mai spun iarăşi că trei stele la ei înseamnă două stele la noi. Totuşi e bine că încă 95% din locurile de parcare sunt fără taxă (de fapt, sunt spaţii unde poţi să laşi maşina, nu parcări), în Occident, în funcţie de ţară, fiind nevoit să subţiezi binişor bugetul pentru parcare. Regimul circulaţiei este şi el lejer, astinomia nu te vânează la intersecţie să vadă dacă nu cumva circuli cu 91 km/h în loc de 90. (Singurul poliţist dotat cu radar cu pistol a fost văzut de mine undeva pe drumul spre Meteora, într-un sat, în 2007, eu fiind pasager în autocar.)

Grecia este o ţară a contrastelor, la fel ca România. Pe de-o parte, luxoasele staţiuni Porto Carras (Sithonia) şi Sani Beach (Kassandra), pe de altă parte cartierul sărac din portul Pireu, evocat şi în cântece. Pe de-o parte, accesul restricţionat în Sani Beach, cu paznic, pe de altă parte oamenii străzii care dorm în Piaţa Parlamentului (eu am văzut unul chiar în spatele unei gherete, părea un monstru) şi pe care astinomia îi uşuie înainte de sosirea turiştilor ce asistă la schimbarea gărzii.

Anul trecut am fost uluit să văd cu cât au sărit preţurile în Sarti la cazări. Aşa că am dat o fugă să vedem de ce, dom'le, de ce. Am găsit staţiunea renovată, vreo două construcţii vechi demolate şi înlocuite cu pensiuni noi, pavajul şi trotuarele înlocuite aproape complet (probabil că şi canalizarea), o zonă de agrement nou creată (cu fonduri europene în cadrul unui program - asta apropo de ieşirea Greciei din UE), un indicator spre un Aqua Park (n-am văzut obiectivul). Toate construcţiile, chiar şi casele ce păreau părăsite (!) erau renovate la exterior. Probabil că acestea i-au obligat pe localnici la plata unor taxe locale mărite sau suplimentare.

Drumurile de care ne bucurăm acum şi autostrăzile ce se construiesc fac parte dintr-un amplu plan de modernizare a ţării început cu ocazia Olimpiadei de la Atena.

Fereşte-te de greci chiar şi când aduc daruri - credeţi că acest proverb nu mai e valabil? Este. Până şi pe Zeus l-au păcălit, dându-i să mănânce oase (Legendele Olimpului).

Cu unii greci te poţi bandaja la răni, alţii sunt ca acidul.

Trebuie să recunoaştem că o eventuală ieşire a Greciei din UE şi din zona Euro (eu nu cred absolut deloc în asta, dar mai ştii ce au ei acolo?) ne-ar afecta pe noi ca turişti maritimi, să zic aşa. Ar trebui să ne reorientăm spre bulgari sau, cine-şi permite, spre turci. Pe de altă parte, ne-am putea reprofila pe destinaţii de cu totul alt gen (Austria, Elveţia, Italia - eu n-am fost încântat de Italia, doar de autostrada Ventimiglia).
Sper ca grecii, indiferent de decizia lor vizavi de UE, să nu uite că turiştii sunt cei care aduc cei mai mulţi bani în ţară.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate