Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Inginerie Aerospatiala la UPB - O alegere buna?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Elysian

Elysian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.06.2015
Buna ziua, as avea niste intrebari pentru persoanele care vor sa dea la facultatea de Inginerie Aerospatiala din cadrul Politehnicii Bucuresti sau care sunt deja acolo/ au terminat. Am citit deja toate discutiile pe subiectul acesta de pe forum insa mai am unele nelamuriri.

Am termin a XII-a, ma pregatesc pentru bac si m-am hotarat sa merg mai departe pe Inginerie Aerospatiala. Imi place acest domeniu, insa ma intrebam daca, dupa terminarea ei, iti ofera posibilitati de angajare strict pe domeniul acesta (sisteme aerodinamice & co.) sau, prin experienta/anumie cursuri de specializare, te poti plia pe mai multe subdomenii tehnice. Stiu ca suna prostesc, din moment ce m-am hotarat pe domeniul acesta, dar eram curioasa daca iti ofera mai multe perspective de viitor legate de partea tehnica. Ma gandeam daca mare parte din cunostintele dobandite in domeniul tehnic in urma facultatii acesteia sunt cunostinte pe care le dobandesti si la alte facultati din cadrul UPB.

Intreb asta pentru ca, din cate am inteles, unul dintre departamente vizeaza Grafica inginereasca si Designul industrial, fiind un domeniu pe care mi-ar place sa ma axez. Alta intrebare ar fi: avand in vedere ca imi place design-ul grafic si doresc, in urmatorii ani, sa invat de exemplu Illustrator, cunostintele de grafica inginereasca din facultate imi vor fi de un real folos pe acest domeniu?

O alta optiune pentru mine ar fi Ingineria Mecanica si Mecatronica. Vreau sa merg pe domeniul tehnic, dar mi-ar place sa pot, pe viitor, sa ma axez si pe partea de design grafic, deci: dintre Inginerie Aerospatiala si Inginerie Mecanica si Mecatronica, ce mi-ati recomanda?

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
Sincer nu stiu ce sanse ai sa te angajezi in RO dupa ce termini Inginerie aerospatiala....romania e si asa destul de aeriana cam la toate capitolele. Fa facultatea asta doar daca esti hotarata sa fii un absolvent de top si implicit sa iti gasesti un job afara.
Decat grafica din ilustrator mai bine 3DSmax, AutoCAd, Catia

#3
Elysian

Elysian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.06.2015

 A10, on 17 iunie 2015 - 10:58, said:

Sincer nu stiu ce sanse ai sa te angajezi in RO dupa ce termini Inginerie aerospatiala....romania e si asa destul de aeriana cam la toate capitolele. Fa facultatea asta doar daca esti hotarata sa fii un absolvent de top si implicit sa iti gasesti un job afara.
Decat grafica din ilustrator mai bine 3DSmax, AutoCAd, Catia

Mi-ar place sa lucrez pe domeniu si preferabil ar fi fost sa pot sa raman in tara, desi nu as exclude posibilitatea plecarii in strainatate daca as avea o asemenea sansa. Dar e asa cum spui tu, chiar nu stiu ce sanse reale am sa imi gasesc de lucru in Romania in domeniul acesta, de asta intrebam daca e oarecum posibil sa te pliezi pe mai multe subdomenii dupa terminarea facultatii. Parca am inteles ca, cel putin in primii doi ani, mare parte din materii sunt comune la majoritatea facultatilor din politehnica (nu stiu daca e adevarat, totusi).

Despre Inginerie Mecanica si Mecatronica ce parere ai? Pentru ca din cadrul Politehnicii cam astea doua ma atrag mai tare. Si da, neaparat in Bucuresti. Eu am auzit tot felul de pareri despre ea, de la "e un fel de amestec de de toate care nu te ajuta cu nimic pe viitor" la "e destul de buna". Asa cum despre aero am auzit ca nu prea ofera perspective reale de viitor in Romania. Stiu totusi ca facultatea e doar un start, oferindu-ti doar bagajul teoretic.

Legat de grafica: sincer, pe mine ma atrage mai mult foto-manipularea, desi vreau sa invat si web design, 3d modeling, vector work, interface design etc, am dat un simplu exemplu cu Illustrator.
Multumesc pentru reply. :)

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Elysian, on 17 iunie 2015 - 11:14, said:

daca as avea o asemenea sansa
Sansa ti-o ajustezi, nu astepti sa cada din cer. Iar cum industria asta la noi nu prea mai exista, va trebui sa excelezi in teorie (cu aplicabilitate practica) pentru a putea spera la practica pe alte meleaguri. Iar teoria asta nu se invata strict din cursurile facultatii, aici e doar introducere. Insa azi nu se poate plange cineva ca nu are documentatie (indiferent de forma de prezentare).

Edited by neagu_laurentiu, 17 June 2015 - 11:38.


#5
Elysian

Elysian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.06.2015
Nu am spus ca astept sa imi pice o astfel de sansa din cer, e foarte clar ca e vorba de munca proprie. Imi dau seama ca nu a fost tocmai exprimarea corecta, dar voiam doar sa spun ca nu exclud plecarea in strainatate.
Stiu ca nu se invatat teoria strict din cursurile facultatii, am de gand sa aprofundez individual. Pe partea de design planuiesc, bineinteles, sa invat si sa lucrez foarte mult pe cont propriu.

Principala mea nelamurire era ce facultate ar fi mai ok dintre I. Aerospatiala si I. Mecanica si Mecatronica din UPB si daca dupa terminarea Aero te poti plia si pe alte subdomenii tehnice, nu neaparat care sa vizeze aerodinamica.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Elysian, on 17 iunie 2015 - 11:43, said:

dar voiam doar sa spun ca nu exclud plecarea in strainatate
In domeniul aero trebuie sa o privesti ca unica posibilitate.

 Elysian, on 17 iunie 2015 - 11:43, said:

Principala mea nelamurire era ce facultate ar fi mai ok dintre I. Aerospatiala si I. Mecanica si Mecatronica din UPB si daca dupa terminarea Aero te poti plia si pe alte subdomenii tehnice, nu neaparat care sa vizeze aerodinamica.
Fiecare cu domeniul sau. Conversia nu e solutia acum.

#7
Elysian

Elysian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.06.2015
Am vazut ca, in ultimii ani, majoritatea se feresc de facultatea de inginerie aerospatiala. Dar despre I. Mecanica si Mecatronica ce parere ai? Mie una mi s-ar parea destul de ok, numai ca am inteles ca sunt amestecate mai multe materii intr-un mod relativ superficial.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Despre materii ti-am zis, ia-le ca pe o introducere iar la final atat inseamna. Cat despre una ori alta, eu stiu una si buna: vrei X atunci urmezi cursurile din sfera lui X. Restul e cancan (alta cale n-ai).

Edited by neagu_laurentiu, 17 June 2015 - 12:18.


#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007

 Elysian, on 17 iunie 2015 - 11:14, said:

Legat de grafica: sincer, pe mine ma atrage mai mult foto-manipularea, desi vreau sa invat si web design, 3d modeling, vector work, interface design etc, am dat un simplu exemplu cu Illustrator.

Astea n-au nici o treaba cu mecanica sau grafica industriala. De ce nu mergi la arte?

#10
Elysian

Elysian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.06.2015
Pentru mine prioritatea ar fi sa lucrez in domeniul tehnic. Vreau sa invat toate lucrurile enumerate mai sus, dar nu sunt chiar pe primul plan. In principal, imi doresc sa termin o facultate tehnica si sa ma angajez dupa terminare tot pe domeniu. Nedumerirea mea e daca sa dau la Aero sau Mecatronica.

Mi-ar fi placut sa dau la arte, dar vreau ceva mult mai... sigur, sa zicem. Stabil.

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dsoara, as vreau ca sa citesti randurile pe care le voi scrie nu ca pe ceva mustind de rautate si venin si hormoni masculini.
Pt ca fiind inginer -ma rog electronist- si muncind in bransa asta din 1982, am avut foarte multe colege, atat electroniste cat si inginere. Iar viata a facut sa ma insor tot cu o inginera electronista. Care a facut si ea proiectare CAD, cablaje..Apoi a migrat spre baze de date si altele, dar evident, nu spre partea practica..Asta pt ca are cap de matematiciana, fost la olimpiada de mate pe tara, din tata prof de matematica si fost ofiter de artilerie..
Vezi ca in inginerie o sa auzi ideea femeile la cratita..sau sa faca pontajele si sa aduca hartie, si cafele..
Daca vrei sa te impui va trebui nu sa fi foarte buna, ci stralucita. Si la inceput iti va fi greu sa convingi barbatii ca le esti cu mult superioara.
Eu in luna mai 1990, fiind si student in anul al V-lea la Elctronica, am nimerit in fata unei tipe, inginera electronista.Initial m-am gandit cum a ajuns sefa si cu cine..
Asta pana cand a inceput sa ma intrebe.. Si m-a frecat ..cu intrebari din electronica vre-o 2 ore grele, pana sa imi zica, OK, ramai in colectivul meu..Si asta abia dupa ce i-am aratat ca in cartile pe care le avea in biblioteca de la job era trecut ce zisesem eu..Si ca nu era trecut ce spuse ea, .deoarece era o chestie foarte adanca, de amanunt.
Dar e singura femeie inginera electronista, in fata carei, eu, hoasca batrana, ma aplec cu foarte mult respect.

Despre design si proiectare. Eu la job mai fac CAD, cablaje..Si astea, desi pare simple, nu sunt..
Dta va trebui sa visezi programele pe carele vei folosi  Pt ca initial vei auzi ce..mea vrea si aia..Sa ii dam o proba sa isi rupa dintii "Cum, nu stie unde sa introduca in program cati dinti trebuie sa aiba roata dinatata? Afara..
Pe cand daca erai baiat," fraiere, gustere, dai o bere"...
Industria aviatia si mai ales proiectarea din ea in Romania e ...aproape moarta. O stiu pt ca si eu am vrut sa ma angajez in ea..Asa ca singura sansa e emigrarea. ..Sau ajungi vanzatoare la K, McD..
Asa ca sugestia mea, e sa cauti ce program vei folosii in facultate. Nu iti spun sa il dai jos ilegal, Dne fereste. De fapt nu te voi intreba de unde si cum..il vei avea..
Ideea e sa vezi daca te prinzi singura, citind helpurile sau sapand pe net, cum ii spui ca vrei o roata cu 13 dinti pe un diametru de 27 mm. Care sa transmita miscarea la o roata cu 4 dinti diametrul 145 mm. Si sa vezi ca una o invarteste pe cealalta, cu viteza v..Si daca presiunea pe varful dintelui e prea mare, sa iti apara cu rosu din ce in ce mai intens..
Asta am vazut la colegii de la At Mecanic..Ma rog, am dat pus aiurea..
Altfel, din cate am auzit, aviatia da senzatia.. Adica daca intrii in industrie, salariile sunt. Scuze ,$$$$$unt foarte motivante..
Si ca sugeste finala, ca tot vine vara. Dupa admitere, pe timpul verii, bate la usa a mai multe companii aerieme si spune, nu vreau nici bani si nici valuta, vreau doar sa invat ceva din meseria de viitoare inginera de aviatie. Da, va aduc si cafele, si ziare. Dar vreau sa stau sa invat...
Mai mult, adica daca  ..e strict optiunea dumitale.. Sau da, contra 2 ore de invatat AutoCAD-ul..Si cu gandul lasa ca dupa ce ajung eu sefa, te fac sa platesti scump asta..
Dar dincolo, cand esti sefa si vine cineva sa te intrebe unde dracu ii spune programului ca vrea 4 dinti...sau ii arati in 2 minute, sau zbori..
Stiu, am scris tampenii. Sau realitati..Depinde cum interpretezi. Repet, nu am vrut sa fiu obscen sau dezgustator...Dar am peste 51 de ani..Si nu mai cred ca barza..ma rog,
Altfel si dta va trebui sa ajungi precum cateva colege inginere din bransa mea, care cand spun asa e, se face asa, sau semnalul iese de acolo si merge dincolo, sau asta nu se poate, eu ceilati barbati nu mai comentem ..
Unii au incercat mai de mult si s-au lamurit ..
Fosta mea sefa l-a luat pe un tanar inginer nou venit in "fabrica", care o luase de sus, cu "asculta bai femeie"..la care ea, "semnalul asta este compus din..ce se intampla daca...durata , marimea, ce face aparatul cutare si cum..
Si in fata directorului," nu stiu a cui pila esti, dar esti varza, sa nu mai intri in laboratorul meu"...Jur ca m-a durut burta de cat am ras..Iar vocea ei era...clara si limpede..
Asa ca dupa faza asta, ala fugea cand o vedea..A incercat sa o "manance" ..Iar cineva i-a zis in fata ca "dna inginera e mult mai utila decat tine, pulifriciule".. Apoi a venit sa o previna..
La care i s-a zis, stiam deja, la 5 minute dupa a sunat telefonul..Dar iti multumesc..Eu ii mai dau maxim o luna sa reziste aici.. Dupa 2 saptamani a distrus un aparat, si nasol, asa ca seful lui, care avea nevoie de un om cu care sa isi faca treaba, in ciuda PILEI , i-a aratat masa pe care erau doua harti .
Pe prima era deja raportul de serviciu, cu propunea de dat afara pt incompetenta, si neadaptare le cerinte postului,+ plata daunelor si una alba, pe care sa isi scrie demisia din motive personale..
Dupa ce a semnat-o, chiar seful lui a dus-o la Registratura si gata..
Altfel, jur ca fosta mea sefa nu arata deloc nasoala.

Edited by Prien, 17 June 2015 - 14:25.


#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ingineria aerospatiala e un domeniu prea vag, nu o specializare anume. Ai grija, se folosesc astfel de denumiri pompoase doar pentru a atrage visatori.
Mecatronica la fel.
Mecanica, sau Informatica, sau Chimie, etc, astea sunt specializari.

#13
Elysian

Elysian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.06.2015
Multumesc pentru raspunsuri. Incep sa cred ca, de fapt, domeniul acesta al ingineriei aerospatiale poate fi practicat doar in strainatate, sincer, ceea ce ma cam descurajeaza. Transporturi sau Mecanica & Mecatronica nu ma atrag la fel de mult ca Aero, de aceea as fi optat pentru prima.

As mai avea o optiune (avand in vedere ca incerc sa am o medie cat mai mare la bac) : Cibernetica la ASE. Are cineva pareri despre ea? Inainte sa imi recomandati sa "ma duc la Automatica", ideea este ca eu stiu informatica la un nivel foarte redus momentan (desi am fost la profil mate-info, fiind la un liceu destul de prost, informatica nu ni s-a predat deloc). Avand in vedere ca as incepe sa ma pregatesc pe cont propriu la info ca sa am o baza de cunostinte pana la momentul inceperii anului in octombrie, credeti ca as reusi sa fac fata acolo in cei 3 ani?

E ceva ce m-ar atrage, totusi, mai mult ca Transporturi sau Mecanica & Mecatronica (bineinteles, depinde daca am medie pentru admitere).

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Elysian, on 20 iunie 2015 - 20:05, said:

Incep sa cred ca, de fapt, domeniul acesta al ingineriei aerospatiale poate fi practicat doar in strainatate, sincer, ceea ce ma cam descurajeaza. Transporturi sau Mecanica & Mecatronica nu ma atrag la fel de mult ca Aero, de aceea as fi optat pentru prima.
Cand iti doresti ceva atunci mergi si la capatul lumii cum se spune. Nu vad care-i problema sa lucrezi in lumea civilizata in domeniu. Nu stii geografie ? Traim intr-o lume globalizata, notiuni precum patriotism ori nationalism sunt desuete si in plus o viata ai, traieste-o fara prejudecati.

 Elysian, on 20 iunie 2015 - 20:05, said:

Cibernetica la ASE
Ce specializare ? Ca-s vreo trei si diferite.

#15
Elysian

Elysian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.06.2015
Nu sunt tocmai prejudecati, doar imi doresc sa pot sa raman in tara. E mai complicat de explicat, dar chiar e ceva ce imi doresc foarte tare, desi stiu ca imi poate limita destul de mult optiunile pentru viitor.

Informatica Economica. Vreau sa ma apuc serios sa invat informatica pe cont propriu, sa fiu autodidact si stiu ca o sa am un dezavantaj imens fata de altii, dar intrebarea mea e daca as avea sanse reale sa fac fata avand in vedere ca, momentan, nu prea am o baza de cunostinte.

#16
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
Roaga un prieten sa te invete bazele programarii (sigur cunosti pe cineva la mate info). Vezi daca se lipeste ceva sau nu ( http://arstechnica.c...e-a-programmer/ ). Daca esti talentata, nu o sa ai nicio problema sa recuperezi, pentru ca la facultate nu se presupune ca stii deja informatica (adica incepi de la 0, teoretic). In cazul asta, eu ti-as recomanda sa mergi la o facultate cu profil informatic, si nu amestecat cu economie si alte nebunii. Asta pentru ca difera mult colegii si asteptarile (adica la informatica economica o sa fie ceva ok sa stii programare doar foarte putin, pe cand la informatica ti se da de inteles ca ai o problema).
Imposibil nu e, eu am un prieten care in anul I nu stia deloc programare si acum lucreaza la Google.

#17
Elysian

Elysian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.06.2015
Multumesc pentru incurajare si sfaturi. Chiar am destui prieteni care stiu programare si o sa incerc sa imi fac rost de cursuri pentru informatica/programare de pe internet sau din alte surse.
Ma gandeam, totusi, la Informatica Economica de la Cibernetica ASE, deoarece Informatica de la Universitate (de exemplu), cred ca o sa imi cam puna probleme initial. Stiu ca nu multi sunt de acord cu amestecul asta de info si economie, dar presupun ca, daca esti si autodidact si aprofundezi singur, reusesti sa iti gasesti pe viitor de lucru.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Documentatie exista cata frunza si iarba pe internet. Plus librarii si biblioteci. Doar chef de studiu si pus in practica sa ai.
La ASE vin multi cu medii de la BAC peste 9 si concurenta e drastica, macar in alte universitati dai examen scris si conteaza numai prezentul.
Ce probleme sa-ti puna, doar nu e informatica mai usoara ori mai grea aici sau dincolo !
Sigur se poate reusi iar la ASE programa de invatamant e oricum mai aproape de cea de la UNIBUC in raport cu alte sectii de la facultatile economice din tara unde jumatate pierzi timpul cu economia.

Edited by neagu_laurentiu, 21 June 2015 - 11:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate