Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sa ne cunoastem (Italia - Nord)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Fun_SUSANU_Fun

Fun_SUSANU_Fun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.09.2009
Buna seara,
Numele meu este Marius si creez acest topic in speranta ca voi intalnii persoane ce frecventeaza acest forum si se afla in regiunea de Nord a Italiei. In caz ca doriti sa ne imprietenim ne si putem vedea (daca distantele ne permit acest lucru) putand discuta despre problemele noastre ca romani intr-o tara straina.
Factori pro si contra.
Fac acest topic si cu scopul de a ne ajuta, de a ne sfatuii reciproc intre noi membrii forumului care sunt sau se simt singuri intr-o tara plina de persoane ignorante, nepasatoare si foarte reci cu cei "extra".
Sper ca nu am incalcat vreo neregula a forumului deoarece fiind sincer nu prea am cautat prin arhivele forumului ca nu cumva sa fi fost vreun topic deschis cu aceasta tema.

Edited by Fun_SUSANU_Fun, 17 June 2015 - 02:31.


#2
999victor

999victor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.03.2015
eu "traiesc afara" de fo' 25 de ani ! ...
permite-mi un sfat : daca vrei prieteni, cauta in jur, sau adu-i din Romania ! ...
cam pe oricine intebi in Europa, suntem, citez: "un neam de hoti, talhari si curve " !

#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 24.06.2008

View Post999victor, on 17 iunie 2015 - 03:06, said:

cam pe oricine intebi in Europa, suntem, citez: "un neam de hoti, talhari si curve " !
Si cu ce crezi ca gresesc??? 99% sunt cum spui tu si 1% ne fac cinste.Crezi ca strainii ii vad pe aia 1% sau pe aia 99%???

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Post999victor, on 17 iunie 2015 - 03:06, said:

cam pe oricine intebi in Europa, suntem, citez: "un neam de hoti, talhari si curve " !
Lasa ca nici ei (cei din tarile dezvoltate) nu sunt usa de Biserica Posted Image

Si ei sunt hoti, talhari si curve/curvari !
s-au deturant bani de la marile banci internationale;
fostul sef al FMI Dominique Strauss-Kahn era patron de bordeluri....

asa ca nu mai privi paiu' din ochiu' neamului roman, priveste si barna din ochii strainilor din tarile dezvoltate  !

#5
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015

View Postgeorge_eu25, on 17 iunie 2015 - 07:16, said:

Si cu ce crezi ca gresesc??? 99% sunt cum spui tu si 1% ne fac cinste.Crezi ca strainii ii vad pe aia 1% sau pe aia 99%???
Asta insemnand ca din cei mai mult sau mai putin 12.000.000 de romani din diaspora (nu doar Europa) 11.880.000 sunt hoti si 120.000 cinstiti ?? Posted Image) Asta-i buna. Ai vorbit fix ca Rus.   Romanii care lucrează peste graniţă au trimis anul trecut în ţară 4,2 miliarde de euro, adică mai mulţi bani decât au investit străinii la noi. si crede-ma ,nu aia care fura au trimis ci aia care muncesc cinstit, sunt mult mai multi romani cinstiti acolo decat hoti doar ca faptele hotilor acapareaza importanta oamenilor normali.

Edited by MaxXu1, 17 June 2015 - 07:57.


#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 24.06.2008
@MaxXu1 poate e cam exagerat procentajul,dar oricum numarul celor care traiesc din furat,cersit,ajutoare sociale,curve....etc e mai mare decat numarul celor care muncesc cinstit!

#7
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015

View Postgeorge_eu25, on 17 iunie 2015 - 07:59, said:

@MaxXu1 poate e cam exagerat procentajul,dar oricum numarul celor care traiesc din furat,cersit,ajutoare sociale,curve....etc e mai mare decat numarul celor care muncesc cinstit!
Eu unul tin sa te contrazic..Doar ca sunt evidentiati cei care fac astfel de gesturi nu inseamna ca sunt si mai multi. Strict parerea mea.  Poate sa am indoieli in Europa desi nu am, dar per total eu unul vreau sa cred ca sunt mai multi oameni cinstiti decat cei care ne fac de ras.

Edited by MaxXu1, 17 June 2015 - 08:10.


#8
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
@george_eu: ai baut apa dupa rus? Cand afirmi ceea ce afirmi cu atata convingere, presupun ca ai in spate si niste dovezi care sa sustina cele spuse de tine, niste analize, cercetari, etc. Ni le prezinti si noua?
Chiar, daca la 1500€ salariu nevasta e curva, unul care are 3000€ salariu in ce situatie se afla? Nevasta e de doua ori mai curva sau doar pe jumate curva fata de sotia celui care castiga 1500?

#9
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011

View Posttom_1133, on 17 iunie 2015 - 07:39, said:

Lasa ca nici ei (cei din tarile dezvoltate) nu sunt usa de Biserica Posted Image

Si ei sunt hoti, talhari si curve/curvari !
s-au deturant bani de la marile banci internationale;
fostul sef al FMI Dominique Strauss-Kahn era patron de bordeluri....

asa ca nu mai privi paiu' din ochiu' neamului roman, priveste si barna din ochii strainilor din tarile dezvoltate  !

o fi asa dar degeaba cele mai multe 'baiuri' tot noi o facem, de ce sa ne ascundem? cand realitatea e alta, asta suntem un popor de talhari, ne sta gandul numai la cum sa-l 'jmenam' pe cel de langa noi, am vazut un reportaj recent in UK cu ai nostri si ghici ce? NU era de bine SI erau si multi cei care ii jmenau de bani pe englezi (cerseau, alba neagra, etc) , asta e suntem un popor las, DIN PACATE!

Edited by VladyR10, 17 June 2015 - 09:02.


#10
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Aici iti dau dreptate, @VladyR10 !
Chiar nu am argumente  Posted Image

#11
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Si totusi, initiatorul cauta romani cu care sa interactioneze, nu cred ca are nevoie sa i se spuna ca romanii sunt de rahat (generalizare cu care oricum nu sunt de acord).

#12
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Post999victor, on 17 iunie 2015 - 03:06, said:

eu "traiesc afara" de fo' 25 de ani ! ...
permite-mi un sfat : daca vrei prieteni, cauta in jur, sau adu-i din Romania ! ...
cam pe oricine intebi in Europa, suntem, citez: "un neam de hoti, talhari si curve " !

deci dvs si ceilalti fiind romani santeti corespunzatori a ceea ce spuneti ?

Edited by avenirv, 17 June 2015 - 11:23.


#13
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
O fi el, eu nu ma consider reprezentat de niciunul din epitetele folosite de colegul nostru. Asta lasand la o parte faptul ca "sfatul" lui n-are nicio logica.
Probabil e vreun caz fericit si nu a avut de-a face cu arabi sau africani, ca atunci sigur nu-i mai puteau romanii ;)

#14
Fun_SUSANU_Fun

Fun_SUSANU_Fun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.09.2009

View Postgeorge_eu25, on 17 iunie 2015 - 07:59, said:

@MaxXu1 poate e cam exagerat procentajul,dar oricum numarul celor care traiesc din furat,cersit,ajutoare sociale,curve....etc e mai mare decat numarul celor care muncesc cinstit!
Nu cred...
Am prieteni din Romania care inainte se ocupau cu astfel de "business-uri" insa s-au lasat ca s-au racorit bine timp de 6 luni de zile pentru 5 sticle de wiskey.
Cu siguranta se mai fura insa majoritatea sunt tigani...care se simt mai bine la puscarie decat acasa...Totusi in Italia, Spania (multi invadeaza Anglia acum) au incetat si masa celor ce muncesc si traiesc decent sa nu spun bine s-a marit. Cel putin in zona de unde fac si eu parte. Sunt bine vazuti ca familisti convinsi si super saritori pentru vecini.
Ca in orice padure sunt si scursuri, asta stim!

View Post999victor, on 17 iunie 2015 - 03:06, said:

eu "traiesc afara" de fo' 25 de ani ! ...
permite-mi un sfat : daca vrei prieteni, cauta in jur, sau adu-i din Romania ! ...
cam pe oricine intebi in Europa, suntem, citez: "un neam de hoti, talhari si curve " !
Nu caut prieteni in special. Doar noi discutii cu persoane din aceste zone ale tarii care platesc taxe, lucreaza si de ce nu sa o si punem de un gratar! Posted Image Posted Image

View PostLowrider, on 17 iunie 2015 - 10:31, said:

Si totusi, initiatorul cauta romani cu care sa interactioneze, nu cred ca are nevoie sa i se spuna ca romanii sunt de rahat (generalizare cu care oricum nu sunt de acord).
Exact.
Multumesc!

View PostVladyR10, on 17 iunie 2015 - 08:37, said:

o fi asa dar degeaba cele mai multe 'baiuri' tot noi o facem, de ce sa ne ascundem? cand realitatea e alta, asta suntem un popor de talhari, ne sta gandul numai la cum sa-l 'jmenam' pe cel de langa noi, am vazut un reportaj recent in UK cu ai nostri si ghici ce? NU era de bine SI erau si multi cei care ii jmenau de bani pe englezi (cerseau, alba neagra, etc) , asta e suntem un popor las, DIN PACATE!
Cu siguranta ai vazut fetzele lor... erau romani si nu tigani? Nu de alta dar aici in Italia singurii care se potrivesc descrierii tale sunt tiganii!
Si da sunt tigani, nu romani!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate