Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

monitor cu timp de raspuns de 1 ms / 2 ms

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#19
titisoru61

titisoru61

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2013
Mai vreeau  o parere, doua...de ce "scoti" ghearele ??

#20
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
deci sa inteleg ca ochiul tau face diferenta dintre 6ms(milisecunde, a mia parte dintr-o secunda) si 1 ms? esti superman frate...da-i bice. Daca erau secunde, intelegeam opinteala, dar la ms chiar n-am inteles-o pe aia cu 5 ms stai si 1 ms joci....oricum nu pot decat sa-ti multumesc pt explicatie

#21
titisoru61

titisoru61

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2013
In plus, nu prea cunosc minusurile pentru panelul TN !!

View Postxcit, on 16 iunie 2015 - 18:59, said:

deci sa inteleg ca ochiul tau face diferenta dintre 6ms(milisecunde, a mia parte dintr-o secunda) si 1 ms? esti superman frate...da-i bice. Daca erau secunde, intelegeam opinteala, dar la ms chiar n-am inteles-o pe aia cu 5 ms stai si 1 ms joci....oricum nu pot decat sa-ti multumesc pt explicatie
esti rau ! era un argument pro...sau poate creierul poate face diferenta, de ce  nu ?

Edited by titisoru61, 16 June 2015 - 19:01.


#22
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006
Daca te tine bugetu Asus ROG Swift PG278Q http://www.emag.ro/m...q/pd/DK7QQBBBM/

#23
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Posttitisoru61, on 16 iunie 2015 - 18:31, said:

daca timpul de raspuns este 6 s, 5 secunde nu vezi nimic si 1 secunda joci ! Adica mai putina culoare, mai putina actiune, mai putina "imagine" mai putina adrenalina, mai putin " orgasming" !
Este vorba de milisecunde si chiar as vrea sa-ti vad dibacia unei actiuni intr-o diferenta de 2-4 milisecunde. Nici macar de o apnee nu poti sa o pui.

#24
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
bani aruncati. oricum ochiul nu poate sesiza ca e 2 sau e 4 ms.

#25
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015

View Post`Giovanni, on 16 iunie 2015 - 19:06, said:

Daca te tine bugetu Asus ROG Swift PG278Q http://www.emag.ro/m...q/pd/DK7QQBBBM/
Nu are boxe integrate Posted Image

Edited by relive, 16 June 2015 - 19:40.


#26
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
iti dau eu 2 pareri
pana nu e si fudul
latenta ochiului uman este mai mare de 30ms
orice panel TFT rupe... nu contraza ca are un timp de raspuns de minus 3 secunde!!!
si a treia parere... mai toate caracteristicile gen timp de raspuns, consum la suta de km, autonomie telefon sunt bagate la mişto
pentru ca clientul, utilizatorul, nu are mijloace de masurare

Edited by Nero-d, 16 June 2015 - 20:41.


#27
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
titisoru61  tu faci niste confuzii grave intre ms si s. Diferenta este exact de 1000 de ori.
A doua chestie :compari un refresh real al panelului de 75Hz cu un trumotion 145HZ care este o prostie.

In conditiile de mai sus nu-ti trebuie tie monitor de gaming, n-ai ce sa faci cu el.

#28
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Timpul de răspuns e marketing sa acopere dezavantajul unei imagini mai slabe față de o matrice va sau ips, ca sa nu mai vorbesc despre unghiurile foarte strânse de vizualizare.

#29
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Posttitisoru61, on 16 iunie 2015 - 17:48, said:

Posted Image Cum ai si spus tu...nu este o mare pierdere, daca sunt 4 sau 6 s, dar este orgoliul de "se poate si mai bine", nu ? Daca joc la Smartul Tv, cu cei 400 Hz, ce o sa apara in plus ? In afara de fata "nu zic cui" ??

View Posttitisoru61, on 16 iunie 2015 - 17:37, said:

Este mai bun un TV smart decat un monitor ??

Am auzit ca : conform teoriei lui Einstein, daca timpul de raspuns este mai mare de 2 s, intre imaginea pe care o vezi pe monitor si imaginea reala ( cea care trebuie sa se vada) apare fata unei maimute !

Nu sunt ironic ! Asa am auzit Posted Image

@ titisor Da-ti 2 palme si paste oile in alta parte.
Mai multe aberatii ca pe topicul asta n-am vazut nicaieri.
Nici nu se merita efortul sa incerci sa combati ceva argumentat.
Auzi,...... secunde, milisecunde, 400hz, calitate/TN,  2500lei cu tot cu monitor apoi 7000lei doar unitatea,12 milioane de biti/secunda Posted Image

LE: Mai aveai un topic cu pensia.Eu zic sa iesi linistit la pensie si sa-ti bei berea pe sezlong  ca tot zici ca esti din CT si lasa joacele si monitoarele pentru cei tineri care stiu cu ce se mananca cat de cat.

Edited by geo123, 17 June 2015 - 12:44.


#30
titisoru61

titisoru61

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.09.2013

View Post`Giovanni, on 16 iunie 2015 - 18:58, said:

dell u2414h http://www.f64.ro/de...080-pixeli.html
vrei gaming mergi pe panou above 120hz

Giovani...ala are doar 65 de HZ...da si tu exemplu unul cu peste 150Hz !!

1) pentru Giovanni : prea scump, nene...ceva de 1300-1500 lei ar merge ;
2) pentru geo123  : aseara am facut comanda de calc pe pcgarage, comanda #3424279, in valoare de 7221,71 RON !!!
pun-te jos si mori !!!!!
cel cu pensia este taicamiu, dar in prostia ta nu realizezi !!!

Asadar...daca nu va tineti de glume, dati un sfat viabil...am dat pe calc 7300 RON si vreau un monitor tare...nu o sa mai cumpar unul in urmatorii 10 ani...acum ma intreb daca este mai bun un  monitor sau un TV Smart...apropos : bucata de perete unde imi voi instala monitorul / TV-ul are doar 88 cm latime !!  Aici va fi coltul meu...un fotoliu ergometric cu o consola rabatabila pentru suport tastatura, mouse si paharul cu gin tonic !
AAAAA !   si pentru geo123 :  da-te cu capul de masa , ca esti VARZA !

Pentru posteritate : exemplul cu 6 s a fost "gaselnita" pentru ca SI cineva ca geo123  sa priceapa ce am vrut sa spun : cu cat timpul de raspuns este mai scurt, cu atat informatia primita procesata de ochi / creier este mai mare...nu am vrut sa spun ca eu chiar pot face diferenta ! Ar fi trebuit sa sesizati asta ! A fost gluma de "sa vedem cu cine vorbesc " !

pentru geo123 :  te citez " LE: Mai aveai un topic cu pensia"... tu esti acel "moderator " ??

Edited by titisoru61, 17 June 2015 - 19:54.


#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Un sfat valabil - ignora timpul de raspuns. Nu mai este de ani buni un indicator CORECT.

Motivul - nu se mai masoara corect ci este dat "Gray to Gray" Adica de la Gri la Gri - fara a se specifica nuanta de gri ca sa zic asa.
Fiecar producator da valoarea care ii convine lui dupa propriile standarde interne necunoscute de nimeni.

SI un alt sfat valabil - controleaza-ti libajul, altfel nu vei sta mult pe forum.

Topicu se inchide si tu primesti 3 puncte ptr injurii repetate si 3 zile de pauza. Ca sa te calmezi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate