Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Recomandare tigaie: teflon sau ceramica?

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#1
RAWstar

RAWstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 05.11.2014
Salut, am tot cautat ceva informatii despre asta dar nu am gasit mai nimic recent, as dori sa achizitionez o tigaie anti-aderenta in care sa pot face diverse chestii fara nicio picatura de grasime/ulei/unt.
Din ce am inteles la cele de ceramica se foloseste uleiul, iar cele delimano am auzit ca sunt catastrofe.
M-am orientat catre o tigaie tefal, dar m-au luat durerile de cap in incercarea de a alege una, sunt o gramada de sortimente, cu diferite "tehnologii" : titanium, resistium, intensium etc ... ce ar trebui sa aleg?

#2
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Cica teflonul nu ar fi asa sanatos.

#3
RAWstar

RAWstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 05.11.2014
Din cate am inteles, asta era inainte, pentru ca avea in compozitie un anume PFOA, care este interzis acum - 2015, iar cei de la tefal spun ca au tigai cu teflon pfoa-free.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
La moda e acum tigaia acoperita cu ceramica!

#5
RAWstar

RAWstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 05.11.2014
Moda este o ineptie, care de multe ori nu rezoneaza cu realitatea.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Teflonul de la Tefal nu prea mai e teflon.
Asta e si motivul ptr care mai apar denumirile alea pe-acolo. Mai folosesc si ceva oxizi ptr duritatea suprafetei - o asemanare cu cele ceramice.

O alegi pe cea care iti convine mai mult ca aspect si pret.

Ceramica e la moda ptr ca e 100% inerta. Nu interactioneaza cu nimic.
Cel putin asta se stie pana acum.

#7
RAWstar

RAWstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 05.11.2014

 eiffel, on 16 iunie 2015 - 10:47, said:

Ceramica e la moda ptr ca e 100% inerta. Nu interactioneaza cu nimic.
Doar cu mancarea, cand o lipeste :))
Sunt ceva diferente intre cele de la tefal, unele au baza din aluminiu, unele din otel, altele ceva titan zic ei, nu ma pricep de-asta am cerut niste pareri, de cele mai multe ori achizitionarea unor produse dupa "ochi" este gresita :)

#8
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Tata susținea că cele mai bune tigăi sunt alea de fontă urmate de cele "țigănești" de fier nesmălțuit și că toată arta, ca să nu se lipească, e să știi s-o încingi suficient, nici prea puțin, nici prea mult, înainte să pui ingredientele în ea. Mi-e nu prea mi-a ieșit, așa că folosesc tigăi cu teflon și strat ceramic dar am în plan achiziționarea unei tigăi de fontă ca să mai experimentez.

Edited by neur0, 16 June 2015 - 11:03.


#9
RAWstar

RAWstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 05.11.2014
Astea-s babisme, sa nu exageram, suntem in 2015, de ce sa nu profitam de tehnologie daca tot este la dispozitie? pe timpul lor se spalau rufele la mana ca nu erau masini automate, ar trebui sa procedam la fel doar pentru ca asa era atunci? prin simplul fapt ca incingi tigaia foarte tare nu faci decat sa distrugi alimentele, care isi pierd si asa nutrientii prin preparare termica.

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Off topic
Ma gandeam eu sa ii fac cadou sotie o tigaie..Dupa ce am studiat niste oferte, m-am gandit sa cumpar una moale.
Pt ca daca imi da cu ea in cap, sa mi se muleze..

#11
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009

 neur0, on 16 iunie 2015 - 11:02, said:

Tata susținea că cele mai bune tigăi sunt alea de fontă urmate de cele "țigănești" de fier nesmălțuit și că toată arta, ca să nu se lipească, e să știi s-o încingi suficient, nici prea puțin, nici prea mult, înainte să pui ingredientele în ea. Mi-e nu prea mi-a ieșit, așa că folosesc tigăi cu teflon și strat ceramic dar am în plan achiziționarea unei tigăi de fontă ca să mai experimentez.
Da, alea de fonta, aka tuci... cica erau bune la vremea lor dar cred ca nu exista nici concurenta..
Eu am una de la Tefal, resistium, cica e made in France.... o am de o luna de zile cred si nu am probleme cu ea.
Tin sa precizez ca inaintea ei am avut 2 trompete care le-am zgariat doar cu buretele de vase cand le spalam...Posted Image

#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 neur0, on 16 iunie 2015 - 11:02, said:

Mi-e nu prea mi-a ieșit,
Si eu am incercat dar identic, nu-mi iese si basta , tot pe teflon am trecut, am luat din Lidl una de inox , fund gros, teflonata , o am de 2-3 luni si functioneaza impecabil fara ulei . Am avut tefal inainte citeva modele - nu mai sunt ce au fost , dupa maxim 6 luni alta , asa ca mai bine cumpar ceva mai ieftin cu aceeasi fiabilitate .
Fonta este excelenta , fiind groasa temperatura este constanta pe toata suprafata dar avind in vedere ca sunt grele doamnele nu le prea prefera , nici la gatit nici la spalat .

#13
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
ceramica

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
astea cu teflon, ceramica le gasiti la raionul home use, daca mergeti la raionul pt profesionisti veti gasi numai tigai din inox. urmatoarele tigai care le iau o sa fie de ionox de la raionul pro chit ca o sa coste o gramada de bani.

#15
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
ceramica; in timp stratu de teflonu se cojeste

#16
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Dacă ar exista tigăi din fontă acoperite cu strat ceramic, alea ar fi cele mai bune tigăi.

#17
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Caută prin LIDL tigăile cu strat Greblon Ceram, marcă proprie. Sunt unele de vânzare destul de solide. Dacă ți se pare că sunt prea ieftine(între 40 și 80 lei), poți găsi în supermarketurile cunoscute alte tigăi de la alți producători, cu același strat, la preț de la 180 de lei în sus.

Edited by albastru, 16 June 2015 - 11:48.


#18
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
@RAWstar

Premisa e greșită, nu ai ce face cu tigăi acoperite cu diverse dacă nu folosești grăsimi.
Învață să sotezi și poți folosi și oțel inoxidabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate