Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1194 replies to this topic

#37
cmdaniela2005

cmdaniela2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.08.2011
Pe 27.08 am plecat spre Halkidiki, mai precis Ormos Panagias. Am mers pe Ruse - Veliko Tranovo - Makaza - Komotini - iesire de pe A2 spre Asprovalta - Nea Madytos - Varvara - Neochori - Palaiochori - Megali Panagia - Plana - Metagkitsi - Salonikiou - Schinia - Ormos Panagias... drum virajat, liber, doar cateva masini din sens opus... venind dupa 11 ore si jumatate de condus (din care 1 de asteptat la pod la Giurgiu) ni s-a parut obositoare aceasta varianta...

La intoarcere, pe 3.09 am mers pe varianta Ormos Panagias - Schinia - Salonikiou - Metagkitsi - Megali Panagia - Palaiochori - Arnea - Marathoussa - Apollonia - A2 - Komotini - Makaza - Ruse... drum mai putin virajat, foarte liber (poate si pentru ca era devreme, in jur de 8 dimineata), asfaltul mult mai bun decat pe varianta de mai sus...

La dus am alimentat pe DN2 in zona Paralia Vrasna la un Jet Oil imediat dupa Lidl, acolo am gasit GPL la 0.698 euro, au acceptat plata cu cardul... la fel s-a intamplat si la Nikiti, plata cu cardul, acelasi pret de 0.698...

Edited by cmdaniela2005, 04 September 2015 - 19:06.


#38
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Sal
Am si eu urmatoarea asa zisa nedumerire ( ca doar n-o sa ma iau dupa Navigatie sau dupa ghidul Michelin)
Bucuresti -Zakhinthos. Inteleg ca e podul de la Giurgiu, ca e optiunea Makaza (anul asta sub nici o forma, e clar ca merg pe Sofia).
De la Kulata, incepe ecuatia:
1. Se merge pe drumul de acum cativa ani spre ZERRES spre Salonic sau nu? Au dat drumul la Autostrada aia sau deocamdata e pauza?
2. De la Salonic, cum e mai bine? dpdv al vitezei maxime! De mers spre Lamia, Volos, si apoi  sa ma las spre Vest sau sa merg spre Ionanina si de acolo spre Kilini, conform Navigatiei?
Mentionez ca vreau sa fac cam 14 ore de mers mai älert, fara ä socoti opririle in vami.
Plec intro sambata la ora 2 in zori.

#39
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postsanddy1964, on 08 mai 2016 - 14:39, said:

Am si eu urmatoarea asa zisa nedumerire ( ca doar n-o sa ma iau dupa Navigatie sau dupa ghidul Michelin)   Posted Image  Posted Image

1. Se merge pe drumul de acum cativa ani spre SERRES spre Salonic sau nu? Au dat drumul la Autostrada aia sau deocamdata e pauza?

De la Kulata / Promachonas ai mai multa autostrada raportat la "acum cativa ani". Anul trecut in iunie era mai multa decat in 2014 si lucrurile evolueaza alert (de la intersectia de langa Lefkonas practic intrai pe autostrada care ajunge la Salonic - repet, asta era situatie din iunie 2015).  Posted Image


Edited by BlueKing-69, 08 May 2016 - 14:52.


#40
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postsanddy1964, on 08 mai 2016 - 14:39, said:

Sal
Am si eu urmatoarea asa zisa nedumerire
2. De la Salonic, cum e mai bine? dpdv al vitezei maxime! De mers spre Lamia, Volos, si apoi  sa ma las spre Vest sau sa merg spre Ionanina si de acolo spre Kilini, conform Navigatiei?
Mentionez ca vreau sa fac cam 14 ore de mers mai älert, fara ä socoti opririle in vami.
Plec intro sambata la ora 2 in zori.

eu asi merge pe Ionanina si de acolo spre Kilini

Drum bun

#41
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

View Postsanddy1964, on 08 mai 2016 - 14:39, said:

Sal
De la Salonic, cum e mai bine? dpdv al vitezei maxime! De mers spre Lamia, Volos, si apoi  sa ma las spre Vest sau sa merg spre Ionanina si de acolo spre Kilini, conform Navigatiei?
Mentionez ca vreau sa fac cam 14 ore de mers mai älert, fara ä socoti opririle in vami.
Plec intro sambata la ora 2 in zori.

Mergi pe Ioannina-Arta-Patras -Killini daca vrei sa ajungi mai repede si mai comod. Ai grija ca e o camera fixa undeva dupa Arta, numai stiu exact pe unde, (acum 2 ani era), insa nu mi a venit (pana acum) nici o amenda desi am trecut cu peste 110 km/ora pe acolo.
Pe Larissa - Lamia drumul e mai virajat si nu poti sa "dormi"ca pe Egnatia Odos. Eu prefer pe primul, desi nu vreau sa ajung mai repede. Atentie cand pleci pt.ca daca e sarbatoare legala, nu pleaca nici un vas din Killini mai devreme de 10.00.Noi am calculat sa l prindem pe cel de 7.00 dimineata si am aflat ca....e sarbatoare.Concediu placut.

#42
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postsanddy1964, on 08 mai 2016 - 14:39, said:

... De la Kulata, incepe ecuatia:
1. Se merge pe drumul de acum cativa ani spre ZERRES spre Salonic sau nu? Au dat drumul la Autostrada aia sau deocamdata e pauza?
2. De la Salonic, cum e mai bine? dpdv al vitezei maxime! De mers spre Lamia, Volos, si apoi  sa ma las spre Vest sau sa merg spre Ionanina si de acolo spre Kilini, conform Navigatiei? ...

1. Cu toţii aşteptăm să scăpăm de bucata Haropo - Serres, care, deşi e cu 2 benzi pe sens în mare parte, are asfaltul degradat rău (în special pe prima bandă). Deocamdată, văd că maps.google.com rutează tot prin Lithotopos.

2. Asta zice maps.google.com.
Drumul prin Galaxidi (unde zice 5 ore 49 de minute), l-am făcut la ducerea spre Zakinthos în 2013. După Lamia se iese din autostradă şi de acolo până treci podul Rio - Antirrio te omoară virajele. Dacă te bate gândul s-o iei pe Nea Egnatia, mai bine te duci pe autostrada pe lângă Atena, avînd în vedere că vrei să bagi viteză mare. Dar şi pe acolo, dacă te prinde noaptea, e criminală bucata Korint - Patras, care e mai mult drum de o bandă - jumate' (gen Urziceni - Buzău) şi te orbesc luminile maşinilor ce vin din sens opus.
Şi eu zic să uiţi de Nea Egnatia, unde şi toll-urile te seacă greu la buzunar şi să te duci pe drumul pe la Ioannina, e drumul ideal (eu l-am făcut din bucăţi de-a lungul timpului).


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 10 May 2016 - 05:35.


#43
misugaby

misugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.03.2011

View PostOvidiuNS, on 10 mai 2016 - 05:32, said:

1. Cu toţii aşteptăm să scăpăm de bucata Haropo - Serres, care, deşi e cu 2 benzi pe sens în mare parte, are asfaltul degradat rău (în special pe prima bandă). Deocamdată, văd că maps.google.com rutează tot prin Lithotopos.

2. Asta zice maps.google.com.
Drumul prin Galaxidi (unde zice 5 ore 49 de minute), l-am făcut la ducerea spre Zakinthos în 2013. După Lamia se iese din autostradă şi de acolo până treci podul Rio - Antirrio te omoară virajele. Dacă te bate gândul s-o iei pe Nea Egnatia, mai bine te duci pe autostrada pe lângă Atena, avînd în vedere că vrei să bagi viteză mare. Dar şi pe acolo, dacă te prinde noaptea, e criminală bucata Korint - Patras, care e mai mult drum de o bandă - jumate' (gen Urziceni - Buzău) şi te orbesc luminile maşinilor ce vin din sens opus.
Şi eu zic să uiţi de Nea Egnatia, unde şi toll-urile te seacă greu la buzunar şi să te duci pe drumul pe la Ioannina, e drumul ideal (eu l-am făcut din bucăţi de-a lungul timpului).


Sănătate şi tcb !

sa inteleg ca pe varianta Salonic-Veria-Grevena-Metsovo-Ioanina-Arta-Antirrio sint mai putine toll-luri?

#44
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
@misugaby:

Absolut.
Toll-ul de 1,2 euro de la Malgara nu l-am luat în discuţie, fiind comun ambelor variante.Aşa încât, pe varianta Ioannina (Egnatia Odos) sunt doar 3 toll-uri de la Malgara la Ioannina, pe când pe varianta Larissa (Nea Egnatia) sunt vreo 5 numai până la Volos, iar ca să ieşi către golful Korint, trebuie să treci de Lamia, adică mai treci încă prin 2 sau 3 toll-uri.

Citeşte acest post. Observ că nu merge site-ul cu toll-urile de pe Nea Egnatia, dar poţi căuta pe google tastînd "nea egnatia tolls".

PS: de la Ioannina spre sud nu mai plăteşti decât podul Rio - Antirrio, dar ai ca bonus încă 2 bucăţele de autostradă (gratis).


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 11 May 2016 - 11:23.


#45
misugaby

misugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.03.2011
Citez de pe site-ul Egnatia Odos (autostrada greceasca):
-Seven (7) toll stations are currently operational along the Egnatia Motorway: at Tyria (Paramythia area in Thesprotia), Malakasi (Metsovo), Polymylos in Kozani area, Malgara in Thessaloniki area, Analipsi (Langadas area), Moustheni in Kavala area and Iasmos in Komotini area.
- de la  Salonic mai prind doar patru daca bine am calculat.  3*2.4+1*1.2=8.4 euroi.o gramada de baniPosted Image

Edited by misugaby, 11 May 2016 - 20:01.


#46
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmisugaby, on 11 mai 2016 - 20:01, said:

... de la  Salonic mai prind doar patru daca bine am calculat.  3*2.4+1*1.2=8.4 euroi ...

Paramythia e dincolo de Ioannina, pe ăla nu-l mai prinzi. Ai 2 toll-uri de 2,4 euro, plus toll-ul de la Malgara, de 1,2 euro. În total 6 euro, ceea ce e ok. În schimb, pe partea cealaltă plăteşti cel puţin dublu.
De timpul de parcurgere nu mai vorbim, e evident mai rapid drumul pe la Ioannina.


Sănătate şi tcb !

#47
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
@OvidiuNS
Sa inteleg ca daca intru in Grecia pe la Bitola-Niki si ies de pe autostrada la Ioannina platesc doar 2,4 e la toll-ul de la Malakasi(Metsovo) ?
Multumesc si o zi buna.

#48
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Da, exact.


Sănătate şi drum bun !

#49
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Tot Zakinthos:
Eu nu stiu ce sa zic: anul trecut am mers pe Ioannina, la Parga. Dar m-am plictisit eu de cate tunele au fost (cam 100km de tunele) si -SINCER-am redus vteza destul de mult-la vreo 100-110km/h. Ma gândeam ca pe Lamia nu sunt multe tunele si ajung mai repede la Lamia decat la Ioannina, plecând din Kulata.
Pe urma e drumul pana la PATRA. Nu se pune problema toll-urilor-cate sunt? alea sunt. Sa nu fie gabori, militieni, radare...
Deci întrebarea e:
LAMIA- PATRA sau Ioannina-PATRA ? De la Lamia la Patra cum e drumul? Inteleg ca de la Ioannina la Patra e mai bun, cu bucati de autostrada. Ca lungime de la Lamia la Patra cum e? Viteza de deplasare?
Nu vreau sa bat recordul ( nu am cum pt ca mi l-am stabilit anul trecut cu stat 7 ore prin vami ) dar barem sa prind feribotul .
Si chiar asa: la Giurgiu care mai e mersul?  Au terminat podul sau mai dureaza?
Drumul va fi facut dintr-o bucata, Sambata dupa masa pe Grecia. Se pleaca Vineri noapte, la 2:30 din Bucale. Target ora 17:00-19:00 Killini.

#50
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postsanddy1964, on 22 mai 2016 - 23:04, said:

... Ma gândeam ca pe Lamia nu sunt multe tunele si ajung mai repede la Lamia decat la Ioannina, plecând din Kulata ...

Până la Lamia sunt prea multe toll-uri, ceea ce presupune timp pierdut. Chiar dacă pe autostrada spre Ioannina reduci viteza vrînd-nevrînd, eu zic că pierzi mai mult timp oprind la toll-urile până la Lamia.
Şi până la Lamia sunt două porţiuni unde nu e autostradă (prima pe valea Tempi - de la Platamonas până aproape de Larissa, iar a doua chiar înainte de Lamia - până treci de oraş). Pe valea Tempi ziua nici nu poţi merge peste 60 - 80 km/h, fiindcă se merge în coloană. Şi sunt vreo 20 de km aşa.

De la Lamia la Patra ai două variante, ţi-am răspuns deja aici.

Concluzia e că varianta cea mai bună e pe la Ioannina.

Despre podul de la Giurgiu te interesezi pe topicul celălalt, aici discutăm doar de drumurile prin Grecia.


Sănătate şi tcb !

#51
radupe

radupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.03.2005
Salut,

vreau sa ajung la vara in Ouranoupoli, iar Google maps ma ruteaza pe Serres via Nea Amfipoli, dar am inteles de aici ca portiunea de la Haropo este destul de rea. https://www.google.r...41.3875814!3e0.

Imi recomandati sa merg pe drumul indicat in postul 2 de catre OvidiuNS?  https://www.google.c...1!4e1!3e0?hl=ro

Multumesc.

#52
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Nu cred că are rost, mergi cum rutează maps.google.com, pe drumul european şi prin Amfipoli.
Iar pe bucata unde asfaltul e degradat e drum expres (2 benzi pe sens). Încearcă să stai pe banda a doua, chiar dacă nu e civilizat.


Sănătate şi tcb !

#53
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Pentru Ouranoupoli, pe unde ar fi mai ok, pe Makaza sau Kulata?
Cam cat costa autostrada pe Grecia pana la Ouranoupoli?
Exista si drumuri fara taxa?,  sau nu merita.
Multumesc.

#54
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Makaza! Mai ales daca ai noroc si nu prinzi coada mare la intrarea in Grecia.
Ar trebui sa ai doua puncte de taxare, undeva spre 4 - 5 euro. Eu zic ca nu merita sa incerci suntarea acestora.

Edited by BlueKing-69, 13 June 2016 - 18:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate