Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1193 replies to this topic

#19
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
@biscatrix, multumesc de precizari.

#20
coseceleste

coseceleste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.08.2005
Pleaca cineva in Lefkada dupa 15 iulie? Suntem 2 adulti din Galati si cautam pe cineva cu masina care mai are 2 locuri libere.Platim jumatate din benzina si taxe de drum.Asteptam oferte.0721415339

#21
Errik_son

Errik_son

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.04.2008

View Postcoseceleste, on 28 iunie 2015 - 14:06, said:

Pleaca cineva in Lefkada dupa 15 iulie?

Cauta aici. Se pare ca da, dar pe 31

#22
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Informaţii despre toll-urile de pe Egnatia Odos şi localizarea lor găsiţi în discuţia începută aici.


Sănătate şi tcb !

#23
neaguionutu

neaguionutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 01.09.2009
A1 Aegean,  de la Skarfia la  Raches ( in jurul orasului Lamia )
Are si noua portiune deschisa  in martie 2015  Stilida  - Raches

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JFr2QAf9qQM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Benzina 95 (până marți 30 iun): în jurul 1.6 E/l (1.56-1.66), în zonele Kalambaka și Lefkada. Diferențe mari între stații apropiate; la aceeași stație (considerată mai ieftină, și confirmată și de ochiul meu câteva zile la rând), s- a scumpit de la o zi la alta cu 0.06 E. Probabil e o perioadă de instabilitate și multe prețuri se schimbă mai repede.

#25
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007
Daca nu ma lasa memoria,pana in 2012 inclusiv era o deviere pe Egnatia Odos undeva dupa Ioaninna(cred) de vreo 1-2 km,nu era finalizat un viaduct.Se mergea pe un drum paralel.Mai exista acea deviere?

#26
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostAdrianHH, on 07 iulie 2015 - 08:27, said:

... Mai exista acea deviere?

Sunt convins că da. În august 2013 nu se lucra nimic acolo, se pare că grecii au abandonat lucrarea până vor găsi o soluţie mai adecvată.
Da' nu-i bai, sunt doar 800 de metri şi apoi reintri pe autostradă.

Dacă observi vreo schimbare, te rog s-o semnalezi, ok ? Ar fi o veste bună.


Sănătate şi tcb !

#27
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
In Komotini sa stiti ca noaptea ( 03.00) nu gasiti nici o benzinarie deschisa, eu am pierdut undeva la o ora pt ca al meu cumnat a vrut neapărat sa bage motorina din Gr si tot nu am reusit :)

#28
alicya

alicya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.08.2009
Buna!
Stie cineva cate toll-uri sunt din Makaza in Volos si cat costa?
Multumesc!

#29
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Detalii aici, postul #915

#30
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postalicya, on 07 iulie 2015 - 18:18, said:

... Stie cineva cate toll-uri sunt din Makaza in Volos si cat costa? ...

Deja cred că ai văzut că pe Egnatia Odos sunt 3 toll-uri a câte 2,40 euro până la Salonic, apoi mai e toll-ul de la Malgara, de 1,2 euro.
Restul până la Volos le găseşti aici, plăţile manuale. Dacă ţi se pare prea greu de descifrat, îţi "traduc" că dinspre Salonic trebuie să te uiţi de jos în sus, adică Kleidi/Aiginio (2,20 euro) + Leptokarya (2 euro) + Pyrgetos (2 euro) + Makrychori (1,4 euro) + Moschochori (4 euro).
În total ai 9 toll-uri, iar suma este de 20 de euro.
Poţi evita ultimul toll (cel de 4 euro), dacă ieşi de pe autostradă la a 3-a ieşire spre Larissa, apoi apuci DN6 spre Volos (spre sud-est). Însă vei merge 36 de km pe DN6 în loc să-i faci pe autostradă. Diferenţa de timp nu e mare, s-ar putea să merite economia de 4 euro, oricum tu hotărăşti.


Sănătate şi drum bun !

Edited by OvidiuNS, 08 July 2015 - 00:58.


#31
alicya

alicya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.08.2009
Zilele trecute, cu ajutorul vostru din postul #915 am identificat toll-urile de pe Egnatia Odos si apoi mi-am prins urechile incercand sa le descopar pe cele de pe A1.  Va multumesc mult pentru ajutor, mai ales pentru "descifrat"! Cand ma intorc pot sa le confirm  :)

Numai bine!

#32
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostDominatoR, on 21 iunie 2015 - 16:18, said:

Plec si eu la drum spre Lefkada in curand. Nu am inteles din celalalt topic care varianta este mai buna, Kulata sau Makaza, dar cred ca voi merge pe prima.
  Cam cate ore ati facut inspre Lefkada? As vrea sa fac drumul dintr-o bucata, mai ales ca avem la dispozitie 3 soferi, dar 3 aplicatii de GPS dau 3 timpi diferiti, si eram curios cam cat ati facut voi. Mersi.

Nu mai tin minte ca durata dar l-am facut intr-o zi cu plecare din Bucuresti (cred ca vreo 13 ore).

Pana la Salonic (din Giurgiu) ce parere aveti : prin Makaza sau prin Kulata.
Si BTW, cine a plecat recent, e nasol tare cu podul la Giurgiu (plec duminica dimineata devreme).

#33
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmufasa, on 08 iulie 2015 - 21:54, said:

... Pana la Salonic (din Giurgiu) ce parere aveti : prin Makaza sau prin Kulata ...

Nu aici, la celălalt topic pune întrebarea.
Aici vorbim exclusiv de drumurile Greciei.


Sănătate şi toate cele bune !

#34
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View PostAdrianHH, on 07 iulie 2015 - 08:27, said:

Daca nu ma lasa memoria,pana in 2012 inclusiv era o deviere pe Egnatia Odos undeva dupa Ioaninna(cred) de vreo 1-2 km,nu era finalizat un viaduct.Se mergea pe un drum paralel.Mai exista acea deviere?


Nu mai exista,toata autostrada gata.

Edited by piciul, 11 July 2015 - 05:50.


#35
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007
Multumesc ! :)

Edited by AdrianHH, 13 July 2015 - 09:40.


#36
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Ce spun unii c-au patit in Grecia:

View Postdetectoareradar, on 28 iulie 2015 - 17:21, said:

ATENTIE ! Daca mergeti in Grecia si aveti detector de radar, opriti masina undeva inainte de vama, si bagati detectorul in Portbagaj, in vreun bagaj ceva ! Eu am patit-o, imediat ce am trecut de vama am fost oprit de Politia Greaca, dat jos din masina si au gasit detectorul de radar in usa din dreapta ... in portbagaj nu au vrut sa caute, s-au dus direct la cotiera, torpedou si usa ... L-a scos, a dat cu el de pamant si a inceput sa urle ca ce e asta, ca imi da 3000e amenda si ca daca nu platesc pe loc imi ia numerele de la masina ... am avut noroc/inspiratie ca la un moment dat l-am luat de pe jos si l-am aruncat peste niste boscheti in raul care curgea pe langa ... si am scapat de amenda ...

De asemenea vedeti ca verifica si pt pistoale, spray-uri cu gaze si cutite Posted Image

Ca idee, in Grecia oricum nu va trebuie detector, eu am mers in fiecare an pana inspre partea de vest (Corfu, Lefkada etc) si pe autostrada am mers 160-200 chiar si prin tunele ... si nimic Posted Image
Stiind despre interdictie si nevazand ce-ar avea de castigat mintind, inclin sa-l cred.  Mai ales ca numele-mi sugereaza ideea ca are o afacere cu detectoare, deci ar fi avantajat sa incurajeze folosirea lor, nu s-o descurajeze.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate