Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1184 replies to this topic

#127
cris_ct

cris_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 13.01.2011
De ieri, liber la sofat prin tunelurile din Valea Tempi spre Atena. Informatie preluata de aici http://forum.peundem...51825#msg151825
Si video de la inaugurare, lume multa, Tsipras, politicieni, cumetri, popi si Madame Corina Cretu, de la minutul 10.08 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9GGv2kGuXbE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Drumuri bune si fara evenimente sa aveti.

Late edit:  se poate muta pe topicul dedicat drumurilor din Grecia, daca nu e bine aici.

Edited by cris_ct, 07 April 2017 - 11:12.


#128
tuzgu05

tuzgu05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.08.2005
salut,
anul acesta pentru prima oara in thassos in golden beach. Simuland pe google maps traseul din Thassos town pana la Golden beach ma ruteaza doar pe drumul de coasta pe care il estimeaza la aprox 45 min (poza traseu_google). Pe varianta directa de aprox 15min prin Panagia (poza traseu_here), apar zone cu semnul interzis.
Poate sa imi spuna cineva, care a mai fost in zona, daca traseul prin Panagia este cu acces restrans doar pentru riverani( am mai intalnit fenomenul acesta pe bratul Kassandra) si daca totusi pot alege aceasta varianta?
multumesc anticipat pentru raspunsuri,
Dragos

Attached Files



#129
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 06.11.2008
A doua variantă este cea bună...Prima varianta doar dacă ai ATV sau 4x4!

#130
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,863
  • Înscris: 16.04.2007
A doua varianta a cea buna, nu ai nicio restrictie in Panagia.

View Postprotecties, on 14 aprilie 2017 - 13:31, said:

...Prima varianta doar dacă ai ATV sau 4x4!
Nu e chiar asa, noi am mers intre Marble Beach si Makriammos cu un MCV si nu am avut nicio problema. Posted Image

#131
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,375
  • Înscris: 23.04.2007
@Dragos,foloseste a doua varianta.Prima e offroad serios.
Are si Google maps-ul bug-uri din astea.Si prin Lefkada tot asa nu vrea sa ruteze pe un drum construit de 5 ani si afisat,etc.

#132
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 06.11.2008

View Postcristiany, on 18 aprilie 2017 - 15:03, said:

A doua varianta a cea buna, nu ai nicio restrictie in Panagia.


Nu e chiar asa, noi am mers intre Marble Beach si Makriammos cu un MCV si nu am avut nicio problema. Posted Image
Între Makriammos și  Marble/Saliara Beach drumul să zicem că e acceptabil...Dar de la Porto Vathy până în Golden Beach (Chrisi Ammoudia ) drumul nu este recomandat decât celor cu 4x4 / ATV. Eu in nebunia mea am făcut acel drum prin 2014 cu un Megane Sedan ...dar  mai bine făceam cale întoarsă și mergeam pe drumul normal : Thasos town - Panagia - Chrisi Ammoudia.

#133
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,863
  • Înscris: 16.04.2007
@protecties nu vreau sa te contrazic, doar ca anul trecut am vazut destul de multe masini care veneau in Marble Beach dinspre Porto Vathy. Si nu erau masini cu garda mare la sol. De aici am tras concluzia ca nu este un drum totalmente off-road.

Oricum, nici eu nu recomand varianta Makriammos - Marble - Vathi - Golden Beach decat ca o " nebunie ", sau daca nu-ti prea pasa de masina ( si, evident, ai pasageri cu stomacul tare )

View PostAdrianHH, on 20 aprilie 2017 - 10:53, said:

Are si Google maps-ul bug-uri din astea.Si prin Lefkada tot asa nu vrea sa ruteze pe un drum construit de 5 ani si afisat,etc.
Vad ca si acum ( ca si anul trecut ) Google Maps iti indica 2 trasee intre Limenas si Skala Potamias: unul este cel afisat de @tuzgu05 prin Marble Beach si celalalt ocolind toooata insula prin vest si sud ( adica vreo 80 de km ) Posted Image
Cand or repara cei de la Google acest bug ??

#134
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcristiany, on 20 aprilie 2017 - 15:59, said:

... am vazut destul de multe masini care veneau in Marble Beach dinspre Porto Vathy ...

Păi veneau chiar de la Porto Vathi, nu din Chrisi Ammoudia. Probabil că ajunseseră la Porto Vathi înainte de a ajunge voi la Saliara, că bănuiesc că nu v-aţi dus ca să prindeţi răsăritul acolo, nu ?


Sănătate şi toate cele bune !

#135
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,863
  • Înscris: 16.04.2007
Veneau dinspre Porto Vathi, nu stiu daca acela a fost punctul de plecare sau Chrisi Ammoudia. Posted Image
Ce am vrut eu sa sa subliniez, este faptul ca pe portiunea Makriammos - Portho Vathi se poate circula fara sa ai 4x4 sau garda f. mare la sol.

#136
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Confirm si eu. In ultimii 2 ani am parcurs drumul de la Makriammos spre Golden Beach bifand Porto Vathy si Marble Beach. Acum 2 ani a fost o provocare, calatoream intr-un Nissan x-trail, anul trecut cred ca a fost un Audi A6. Mai incet, dar nu imposibil...drumul este stramt, insa la apropierea de Golden Beach ofera o priveliste f frumoasa!

#137
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Stie cineva daca toate camerele de la intrari/iesiri din tunelurile de la Greci, imediat dupa ce treci de makaza, sunt functionale? Sunt prezente dupa fiecare indicator de reducere la 60km/h, inainte de orice intrare in tunel.
Asa arata : https://www.google.r...12!8i6656?hl=en

#138
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am inteles, prin surse, ca acelea sunt doar de supraveghere, de monitorizare (nu si radar). Cel mai probabil functionale. Sursa: un sofer care trece de 1-2 ori pe saptamana pe acolo.

Edited by dreaQ, 27 April 2017 - 08:35.


#139
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Buna! Ieri am intrat in Grecia, prin Makaza. Subscriu la ce a scris si @dreaQ, sunt de monitorizare a traficului. Nu am respectat intocmai limitarea de viteza, anunt dc vine ceva prin posta :P

#140
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 06.11.2008
Că o lege nescrisă ...in Grecia e bine sa mergi in ritmul impus de localnicii!

#141
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Exact, @protecties, f multi greci circula cu viteza mare pe autostrada, ne-a incurajat faptul ca peste viteza cu care rulam noi, unii inca se mai angajau in depasire. Asa ca ne-am adaptat la fata locului.

#142
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Salutare prieteni!

Minunatul Google maps pe mine m-a facut fericit sa constat ca din Makaza si pana pe autostrada Egnatia Odos este acum drum drept (23),nu mai trebuie ocolit pe langa orasul Komotini,cica doar vreo 19 minute dupa google Posted Image

https://www.google.r...82406!3e0?hl=ro

Amaratul de Q4 2016 de la IGO inca nu stie aceasta varianta

Edited by piciul, 29 April 2017 - 19:11.


#143
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare

Aveti idee daca de la podul Antirio pana la Mesolonghi se circula pe autostrada?
https://goo.gl/maps/zbrVpbwRLMF2

Aplicatia de pe GPS imi arata pe drum national iar Google Maps la fel.

Multumesc

Edited by nikolas, 30 April 2017 - 08:39.


#144
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postnikolas, on 30 aprilie 2017 - 08:37, said:

Salutare

Aveti idee daca de la podul Antirio pana la Mesolonghi se circula pe autostrada?
https://goo.gl/maps/zbrVpbwRLMF2

Aplicatia de pe GPS imi arata pe drum national iar Google Maps la fel.

Multumesc


Este regim de drum national pe urcare doua benzi pe sens si una pe coborare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate