Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1185 replies to this topic

#109
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,988
  • Înscris: 14.03.2013

View PostXplood, on 05 februarie 2017 - 12:30, said:

Dragutilor nu va cerut nimeni părerea despre ce mașini avem fiecare. Fie știți răspunsul fie nu. Va rog nu va mai dați cocoși când acasă mâncați iarba. Eu am pus o întrebare și nu interesează pe nimeni ce mașina am. Când pleci la drum lung nu ști ce se poate întâmpla și cel mai bine este sa ști unde poți sa o rezolvi. Dacă mi se strica masina în străinătate și vreau sa o repar acolo înseamnă că îmi permit.
PUNCT.
va rog sa răspundeți dacă știți răspunsul dacă nu îl știți abțineți-vă de la comentari.
Multumesc.
Daca ti-ai permite ai avea CASCO cu asistenta rutiera si nu ar mai trebui sa intrebi :)

#110
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View PostXplood, on 05 februarie 2017 - 12:30, said:

Dacă mi se strica masina în străinătate și vreau sa o repar acolo înseamnă că îmi permit..

Cand deschizi o discutie de genul asta, nu stiu ce iti permiti tu, nu ar fi mai indicat sa ii faci o revizie inainte de plecare? ca sa mergi fara morcov cu iepure cu tot? Cand stii ca nu ai siguranta ca ajungi la destinatie, ori o verifici inainte de drum, ori iti cumperi o masina

#111
Xplood

Xplood

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.02.2017

View PostBlueKing-69, on 05 februarie 2017 - 12:31, said:



Pai si pana in Thessaloniki ce faci?

Asigura-te prin intermediul unor firme de asistenta rutiera, exista oferte in care iti asigura platforma si eventual nopti cazare.
Dacia presupun ca o poti duce si la o reprezentanta Renault, nu? Ca doar nu e nava spatiala. Cauta reprezentantele cu service Renault de pe traseu.

La masina mea (alta marca decat Dacia) am primit la achizitionare o cartulie cu toate reprezentantele / service-urile marcii din toate tarile lumii. Nu poti solicita asa ceva de la un dealer Dacia?

Uite, Dacia Asistenta 24 ore in GR:
http://www.dacia.gr/....asp?pid=8&la=1

Multumesc BlueKing-69

Edited by Xplood, 05 February 2017 - 16:39.


#112
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006

View PostXplood, on 05 februarie 2017 - 11:57, said:

Bună ziua.
As dori sa aflu dacă pe traseul thessaloniki pana în Lefkada găsesc reprezentanta Dacia.
As vrea sa plec cu mașina în vacanta și vreau sa ma asigur ca în caz de pățesc ceva sa știu pe unde sa ma duc.
Multumesc.

Am gasit si eu un telefon de asistenta aici:
http://www.dacia.gr/....asp?pid=8&la=1

si o lista cu service aici:
http://www.dacia.gr/default.asp?pid=69

Edited by kerkyra, 06 February 2017 - 11:08.


#113
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Bună. Știe cineva să îmi spună cam cât costă autostrada în Grecia intrarea din Macedonia până în Evia?

#114
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Mie imi da asa:
- de la Salonic pana la Lamia (opt toll-uri)  14,80 euro pe Aegean Motorway ( http://www.aegeanmot...lls/?Itemid=388 );
- apoi de al Lamia mai ai doua toll-uri: Tragana si Thiva (3,80 + 3,85 euro).
Ar veni un total de ~22,45 euro.

LE:
Nu am studiat ce traseu parcurgi de la intrarea din Macedonia pana in Salonic (de exemplu cei care intra din Bulgaria pe la Promachonas au mai nou doua puncte de taxare recent deschise).

Edited by BlueKing-69, 11 March 2017 - 17:58.


#115
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
ViaMichelin zice mai este un toll dupa Lamia, Agia Triada: Toll: 1.60 EUR deci 24,8 euro in total. Ma surprinde ViaMichelin cum s-a transformat, daca va beneficia si de actualizari mai dese o sa fie bagat din nou in seama.

#116
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 11.07.2006
Am si eu o intrebare si anume anul acesta o sa ajung in thassos si ma intereseaza daca de la intrare in grecia dinspre macedonia este taxa de autostrada.Cand am fost in Nikiti in 2013 parca era doar drum expres.

#117
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

View Postadrian81, on 11 martie 2017 - 17:05, said:

Bună. Știe cineva să îmi spună cam cât costă autostrada în Grecia intrarea din Macedonia până în Evia?
Definește unde în Evia. Dacă intri pe pod spre Chalkida, bănuiesc că colegii ți-au răspuns corect. Dacă iei feribotul din Glyfa (nord), mai scazi niște puncte de taxare. Am scris eu anul trecut prin iulie cred pe unde am ieșit pentru Glyfa.

#118
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostPhonyx, on 12 martie 2017 - 16:08, said:

Am si eu o intrebare si anume anul acesta o sa ajung in thassos si ma intereseaza daca de la intrare in grecia dinspre macedonia este taxa de autostrada.Cand am fost in Nikiti in 2013 parca era doar drum expres.

Uite, am redescoperit si eu - datorita colegului dcr - viamichelin care iti da urmatoarele trei rute de la Evzonoi pana la Kavala: https://www.viamiche...e=&arrivalDate=

Nu pot sa selectez sa mergi de la Salonic pe autostrada [Egnatia Odos] pana spre Kavala, iar in aceasta varianta (rapida) stiu ca sunt vreo doua puncte de taxare, ceva de genul 1 - 2 euro de punct de taxare.

#119
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 11.07.2006
Ms mult,de o singura ruta stiam si eu dar de restul nu,foarte utila.

#120
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Ruta este Oradea - Hotel Palmariva și ăsta e traseul arătat de google maps.

#121
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Attached File  Screenshot_20170313-155723.png   194.98K   65 downloads

#122
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBlueKing-69, on 12 martie 2017 - 22:19, said:

... stiu ca sunt vreo doua puncte de taxare, ceva de genul 1 - 2 euro de punct de taxare.

Mai precis sunt 2 toll-uri, a câte 2,40 euro, Analipsi şi Moustheni, uite aici. Toll-ul de la Malgara nu-l prinde dacă vine pe la Evzoni.


Sănătate şi toate cele bune !

#123
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 11.07.2006
Ms inca odata de lamuriri,@adrian81 ai ce pedala pana la destinatie,eu anul trecut am facut 1260 pana in corfu si m-a rupt,sa nu te bazezi pe orele date acolo ca il depasesti linistit cu cel putin 2 ore.

#124
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Drumul va fi făcut cu o oprire pe la mijloc. Sper ca fie acceptabil. Acum 2 ani am fost până în Nei Pori 1050 km parcă. Dusul l-am făcut tot cu oprire la Predejane iar intorsul până în Oradea l-am făcut dintr-o bucată cam în 12 ore. Voi merge în iunie și e ziua lungă. Sper să nu fie foarte obositor.

#125
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 11.07.2006
Si eu am fost in nei pori si cam peste tot pe riviera olimpului,halkidiki si de fiecare data am facut drumul dus si intors dintr-o bucata,dar e mai ok sa faci o pauza ca te rupe.In prima zi nu esti bun de nimic,cand am fost in corfu cu niste prieteni am facut 24h pana la destinatie ca am pierdut feribotul,asa stiu cum e cu drumurile lungi,bafta si concediu placut.

#126
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005

View PostBlueKing-69, on 12 martie 2017 - 22:19, said:

Nu pot sa selectez sa mergi de la Salonic pe autostrada [Egnatia Odos] pana spre Kavala

Nu iti ruteaza pe autostrada pt ca ai bifat Avoid Motorways si Avoid Tolls.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate