Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Curs valutar prin Paypal

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
augustinmaxtim

augustinmaxtim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.06.2015
Buna ziua, acum 3 zile am dat comanda de pe un site cu domeniul .ro, dar care sediul mama ii in Anglia.Plata s-a facut in euro. Cardul meu de debit este in lei. Toate bune si frumoase,am dat comanda (proteine), bani aveam mai multi decat trebuiau pe card, cand ma uit la plata vad ca a costat mai mult decat am estimat eu (bine macar zic ca am avut mai multi bani pe card). Pretul produsului(transportul a fost gratuit) a fost de 137.82 euro si ei au facut prin conversie 635.37 lei. Au precizat ca 1 leu romanesc = 0.2145 euro. La calcule totul da exact, nu ma gandeam ca m-au furat necinstit. Eu am card la Banca Transilvania, Visa Electron. In ziua aceea cursul de la banca a fost de 4,4150 am vazut eu exact si am tinut minte.Cu, cursul de la acea banca ar fi costat 608,47 lei. As vrea sa imi explice cineva cum s-a facut diferenta asta de 27 de lei.Sunt incepetor in ale cardului si platile cu el.

EDIT 1:Cardul este atasat la PayPal si verificat.


EDIT 2: Am uitat sa precizez prin calcul euro a dat 4,61.

Edited by augustinmaxtim, 15 June 2015 - 16:00.


#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
PayPal ia la conversie încă 4% comision, plus că au un curs diferit de cel din Ro.

#3
augustinmaxtim

augustinmaxtim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.06.2015
Daca ar fi sa am un card tot de la Banca Transilvania sau orice alta banca, dar cu un cont in euro. Se intampla la fel? Sa fac plata tot in euro. Ma refer daca imi mai ia niste euroi in plus.

#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Tu ai gresit ca ai lasat Paypal sa faca conversia, tot timpul sa alegi sa platesti in moneda care o cere vanzatorul. Astfel Paypal ar fi cerut 137.82 Euro de la banca si facea banca conversia, mai avantajos.

PS: ce curs e ala de 4,4150? BNR?

#5
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Poti sa alegi sa faca paypal sau banca conversia

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Si care este mai avantajos, @Orange09 ?

#7
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Cu cardul Visa electron de la BT merita sa alegi ca banca sa faca conversia!!! Ai cursul Visa care e aproape cel BNR si e fara comision. In schimb daca alegi ca PP sa faca conversia....

Edited by easy90rider, 15 June 2015 - 18:00.


#8
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Eu platesc sume mici, dar cel de la paypal parca ia mai mult fata de bt. Uneori 4.1$ si la banca e 4.04-6$.

#9
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
Pentru plati in euro la BT cu card visa iti iei teapa, ei foloses referinta la dolar si nu la euro cum ar fi normal. Astfel suma in euro ti se converteste la cursul dolarului de la visa, iar cursul rezultat se converteste la cursul dolarului in lei la cumpararare de la BT

#10
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@Eagle Raider esti sigur? Din "pacate" am card in euro la ei, dar la urm. plata in euro voi verifica daca e asa cum scrii.

#11
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
da, eu am facut o rezervare la un hotel, am facut calculele si nu imi iesea, am sunat la ei si din al doilea apel mi-au zis exact, chiar si ieri am intrebat la un ghiseu BT si mi-au spus ca intai se face conversia in dolar pentru ca visa e firma americana si ei folosesc dolarul...

#12
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 Eagle Raider, on 04 august 2015 - 10:16, said:

Pentru plati in euro la BT cu card visa iti iei teapa, ei foloses referinta la dolar si nu la euro cum ar fi normal. Astfel suma in euro ti se converteste la cursul dolarului de la visa, iar cursul rezultat se converteste la cursul dolarului in lei la cumpararare de la BT

Ah, am cumparat un bilet de pe wizz, 80.99CHF, dar am platit cu cardul MasterCard Direct, care e in euro. Daca foloseam cursul wizz, adica plata direct in euro, trebuia sa platesc 80.5euro. Folosind cursul cardului am platit 75.11, adica aproape cat e cursul oficial MasterCard CHF->Euro. https://www.masterca...encyconversion/ si cu 2 euro mai putin decat cursul BT CHF->Euro https://www.bancatra...s-valutar-spot/ .

Data viitoare cand fac o plata in euro voi folosi Visa Electron.

#13
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
da, am uitat sa specific, mastercard are referinta la euro si visa la dolar

#14
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Lasati intotdeauna bancile sa faca conversiile, e cel mai ieftin... mi s-a oferit amazon.de sa-mi faca conversia eur ron, era cu vreo 10-15% mai scump produsul.... smecheri...

 Eagle Raider, on 22 august 2015 - 10:11, said:

da, am uitat sa specific, mastercard are referinta la euro si visa la dolar
Nu am auzit de asa ceva, eu folosesc visa electron de la raiffeisen si cursurile sunt foarte avantajoase tot timpul, indiferent de moneda...

#15
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 Eagle Raider, on 22 august 2015 - 10:11, said:

da, am uitat sa specific, mastercard are referinta la euro si visa la dolar
La BT probabil. Va trebui sa platesc cu cardul MC in lei un produs in alta valuta decat euro :) si sa-l compar cu, cursul oficial.

Unele banci, folosesc cursul lor pt conversia valutara altele cursul oficial, care e aproape de cel BNR.

#16
slaboficat

slaboficat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 17.01.2019

View Postmihaicozac, on 15 iunie 2015 - 16:02, said:

PayPal ia la conversie Ăźncă 4% comision, plus că au un curs diferit de cel din Ro.
hold a second! Adica pe langa faptul ca isi trage comision de tranzactie, mai pune si comision de conversie?
Am o plata in asteptare de peste 1000usd, iar pe factura imi apar pretul marfii, pretul transportului si vreo $44 pp transaction fees. Deci la totalul pot sa ma astept si la alti 4% suplimentari din "inginerii finaciare" bișnițăreală din lei in dolari? Adica in total $80?  
Am tot incercat sa gasesc online cursul leu/dolar actual, si nu am reusit sa aflu nimic.  Care ar fi suma de lei retrasa pentru a plati 100$ la data de 19/20 ianuarie 2019?

Edited by slaboficat, 19 January 2019 - 21:18.


#17
slaboficat

slaboficat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 17.01.2019
Cautand cursul de conversie al pay pal am gasit un "blog" a doua afisare fiind acest topic.
https://cristianls.r...latesti-paypal/
Conform sitului din link, ar fi o optiune prin care se pot economisi niste bani, doar prin optarea modului de tranzactie (conversie) . Adica oric ia paypal leii din cont si ii convertesc ei in dolari, ori sa faca banca la cursul ei conversia.  Am sunat acum la ING si mi-au dat un curs de 4.05lei/$, in timp ce google afiseaza 4.14lei/$. Dar cursul ing/visa de conversie nu mi l-au putut "divulga", nu stiau nici ei ce sq zica si dupa ce m-au tinut aproape 10 minute la telefon, mi-au spus sec ca tranzactia se face la cursul bancii, adica 4.05, ceea ce ar fi prea frumos ca sa fie adevarat.

#18
slaboficat

slaboficat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 17.01.2019
Am facut plata si am procedat cum sfatuia tipu din link , setand la optiunea platii cursul bancii pentru conversia leu/dolar in loc de conversia la cursul pay pal. Practic banca a dat din cont dolari catre pay pal (la cursul de 4.14lei/$), in loc sa isi ia pay pal lei si sa ii converteasca (la cursul de 4.417lei/$)
Am economisit 176 de lei~ $42, literalmente din doua clickuri.

Niste camatari astia de la pay pal, pentru ca oricum si-au pus un comision de $44 pentru tranzactie, mai faceau $42 pentru conversie.

Astazi cursul oficial este 4.15lei/$

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate