Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Eliminare grăsime abdomen

- - - - -
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#307
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
E plin netul de el, dă sfaturi destul de bune, are și gacică. I-a fost luat un interviu de un puști de pe la noi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5DqNc2HTPYk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6kXgrb65E6Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W1zpOh1QVdw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#308
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Cam așa arăt acum. Pozele sunt făcute azi dimineață, după un post de aproximativ 10-11 ore, ultima masă am luat-o aseară pe la 10-10:30.

Nu e mare diferența, dar pe cântar sunt cam 3 kg de când am postat celelalte poze (nu mai știu pe ce pagină). Ținând cont că sunt în ultima parte de slăbit, pentru mentalul meu e un progres bun. Cântarul a arătat azi dimineață 68.7 kg

Attached Files



#309
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Ești foarte OK. Trebuie să mai crești un pic în masă musculară, să arăți mai bine per total.

La mine masa musculară e o idee mai mare decât la tine, din cauză că am vreo 2-3 ani din frageda tinerețe de tras de fiare, iar acum, încă unul și jumătate de când m-am reapucat.

Aș vrea să scad sub 70 de kg, sper să reușesc. O să încerc și eu câteva poze când ajung la 70 de kg, acum am vreo 72,5-73. Am avut 92 de kg la 1,79 m.

Multe felicitări pentru ambiție!

#310
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010

 Digix, on 06 octombrie 2015 - 22:21, said:

Ești foarte OK. Trebuie să mai crești un pic în masă musculară, să arăți mai bine per total.

Exact asta încerc să fac, momentan nu vreau să mai slăbesc, chiar dacă mai am puțină burtă. Trag puțin de fiare, eventual pe urmă încerc dau jos și restul de burtă Posted Image

 Digix, on 06 octombrie 2015 - 22:21, said:

La mine masa musculară e o idee mai mare decât la tine, din cauză că am vreo 2-3 ani din frageda tinerețe de tras de fiare, iar acum, încă unul și jumătate de când m-am reapucat.
Aș vrea să scad sub 70 de kg, sper să reușesc. O să încerc și eu câteva poze când ajung la 70 de kg, acum am vreo 72,5-73. Am avut 92 de kg la 1,79 m.

Hehe, sper să reușești să slăbești. La mine cu IF a fost destul de ușor. Aștept pozele, dacă nu pe thread măcar pe privat.

 Digix, on 06 octombrie 2015 - 22:21, said:

Multe felicitări pentru ambiție!

Mersi Posted Image

Edited by R10, 07 October 2015 - 09:17.


#311
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Tu trebuie să încerci un antrenament de genul Reverse Pyamid Training.
Masa musculară este proporțională cu greutate ridicată, așa că va trebui să acumulezi forță, să poți ridica mai greu.
Îți recomand să faci un efort să te duci la o sală, e foarte greu dacă nu ai cu ce exersa toate grupele musculare.

#312
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Noutăți?

#313
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Nu pozitive :D. Am pus ceva pe mine (si grasime si muschi), o vreme mi-am mentinut greutatea constanta. Din octombrie pana acum, am avut niste accidentari de la fotbal, si am stat 75% din timp in casa, dar chiar daca nu am facut miscare, nu am mancat mai putin. Sunt genul de om activ, si cand aveam peste 90 kg faceam sport, cel mai mult imi displace sa stau in casa, fara sa am activitate, si nu stau foarte bine cu motivatia in aceste momente. Nu m-am urcat pe cantar, dar am pus ceva kg (cu siguranta nu putine) pe mine de cand sunt obligat sa fiu sedentar.

#314
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Am vazut la tv ca daca vrei sa dai jos burta trebuie ca mancarea ce o manci in alea 3 mese pe zi sa o imparti in 5 mese pe zi si astfel iti cresti metavolismul. Si exercitii gen aerobic

#315
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Au anuntat si la tv deja?

#316
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

 vinciun, on 03 iulie 2017 - 00:29, said:

Au anuntat si la tv deja?

😂  Roxana Vancea a venit la o emisiune si a vb de grasimea de pe abdomen. Era tv aprins si am auzit.

#317
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

 milovme, on 05 iulie 2017 - 12:16, said:

��  Roxana Vancea a venit la o emisiune si a vb de grasimea de pe abdomen. Era tv aprins si am auzit.

Dap, e grasime si prin alte parti dar in general lumea vorbeste de aia de pe abdomen.

#318
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Păi e cam logic, pentru dacă nu ai pe abdomen, nu mai ai nicăieri.

#319
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

 overseas, on 05 iulie 2017 - 12:22, said:



Dap, e grasime si prin alte parti dar in general lumea vorbeste de aia de pe abdomen.
Îmi place grăsimea din alte părți de ex sâni și fund. Nu-mi place grăsimea de pe abdomen și brate

#320
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Asta cu cresterea ratei metabolice este cat se poate de adevarat. Eu am corpul de tip endomorph (bazin lat si pofticios) dar de cand mananc mese multe si sanatoase si fac sport am inceput sa ma indepartez destul de mult de tipul endomorph si ma intrept ca estetica tot mai mult spre mezomorph. Sa nu mai spun ca pot sa mananc pe saturate, peste necesarul meu caloric si stratul de grasime tot mai scade cate putin.

Edited by Neuronul_ganditor, 21 August 2017 - 14:08.


#321
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Grasimea de pe abdomen intr-adevar pare a fi "foarte rezistenta" la regimurile de slabit si dureaza mult, poate ani de zile, sa fie eliminata total.
Cred ca un rol foarte important il are miscarea fizica! In ziua de astazi suntem mult prea sedentari, ceea ce este extrem de daunator pentru sanatate...
Sunt o gramada de studii... unele au aratat ca daca pur si simplu stai la birou toata ziua, iti creste si nivelul de inflamatie in corp (indicata de un nivel crescut al proteinei C-reactive, ca sa nu ziceti ca inflamatia e un mit si bat campii). Se pare ca, daca stai 6-8 ore pe un scaun in fata unui calculator, e suficient de daunator pentru organism incat chair daca faci, la sfarsitul zieli, o ora de exercitii fizice, tot nu compenseaza suficient restul de lipsa de miscare de pe parcursul zilei.
Deci cred ca miscarea ar putea fi raspunsul.
Apoi, bineinteles ca si dieta conteaza...si aici problema se pare ca ar fi consumul simultan de multa grasime combinata cu multi carbohidrati... Adica daca obisnuiesti sa mananci  fast-food sau orice fel de carne grasa cu multa paine sau produse de patiserie, eventual cu ulei vegetal din belsug, e degeaba, astea favorizeaza depunerea grasimii pe abdomen.
Cine vrea sa dea burta jos-trebuie sa reduca carnea din dieta (de preferat sa elimine total carnea de porc) si sa crasca portiile de legume si fructe! Exista acum un trend total anapoda-unii care zic ca "fructele ingrasa"- este gresit... ele te ajuta chiar sa slabesti, desigur daca nu le combini cu multe grasimi.
O alta sugestie pentru a da jos burta ar fi ...eliminarea painii! Pentru cine e dispus sa faca un experiment...eliminati pur si simplu painea pentru 2 sapatamani...o sa vedeti ca slabiti destul, chiar in lipsa altor schimbari in dieta sau stilul de viata... Eliminati painea si inlcouiti-o cu...legume din belsug si ceva fructe! Slabire garantata de cateva kilograme in 2 saptamani.

 Digix, on 05 iulie 2017 - 13:27, said:

Păi e cam logic, pentru dacă nu ai pe abdomen, nu mai ai nicăieri.

Buna ironia, dar sa nu pierdem din vedere ca exista si grasime intra-abdominala! Ceea ce face ca unii sa aiba niste burti enorme, revarsate nu e doar grasimea de sub piele)intre piele si muschi/diafragma), ci chiar si grasime in interiorul abdomenului, in jurul organelor, etc... si mai e o chestie, unii din cauza dietei nepotrivite mai sunt pe deasupra si balonati constant...altii din pacate au in intestinul gros kilograme de "reziduuri" (ca sa nu le zic pe nume Posted Image ) care nu se mai elimina, etc etc... de aia te sperii de burta lor. In urma unor autopsii, s-a constata ca unele persoane obeze  aveau pana la 20 de kilograme de materii fecale in intestinul gros...solidifcate aproape, pe care le-au purtat o buna parte a vietii, fara sa le mai elimine vreodata!

Edited by epetroiu, 21 August 2017 - 16:05.


#322
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Destul de bine punctat dar totusi as avea doua obiectii de facut.
Fructele nu ingrasa daca stii cate si de care sa mananci ca nu e tot una sa mananci grapefruit, mere sau fructe de padure sau sa mananci piersici, struguri sau pere coapte. Difera destul de serios continutul in zahar, substanta preferata de organism pentru formarea de "rezerve".
A doua afirmatie care nu e corecta este redusul carnii din dieta. Eu zic, ca e bine sa eliminam carnea grasa din alimentatie dar canre slaba se poate manca destul de multa daca vrei sa slabesti. Idea e ca o alimentatie bogata in proteine duce la mai multe calorii arse in timpul digestiei(mai mult decat in cazul cabohidratilor si chiar de 10 ori mai mult decat in cazul grasimilor).

#323
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010

 Neuronul_ganditor, on 27 august 2017 - 12:24, said:

Idea e ca o alimentatie bogata in proteine duce la mai multe calorii arse in timpul digestiei(mai mult decat in cazul cabohidratilor si chiar de 10 ori mai mult decat in cazul grasimilor).

De 10 ori mai mult decat in cazul grasimilor? Serios? Poate exista diferenta asa mare daca mananci 1 kil de carne, si 20 de grame de grasimi. Ca daca mananci 1000 de kcal din carne si 1000 kcal, sunt aproape egale, diferenta este mica

#324
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
Trebuie menţionat că grăsimea de pe abdomen poate să fie la unele persoane precum grăsimea de pe interiorul coapselor la femei : foarte greu de modelat.
Nu este cazul tuturor, pentru că unii dau jos cel mai repede din burtă, dar la cei care este mai mult de lucru, se aplică.

Şi atunci, dilema nu regresează la discuţii unde s-a ajuns deja la concluzii evidente ( gen consumul caloriilor trebuie să fie mai mică decât arderea, carbohidraţii trebuie calibraţi la activitatea fizică şi reduşi până la minimul care dă rezultatele cerute ), ci te gândeşti dacă este prioritatea ta de a da jos cât vrei de pe abdomen şi atunci investeşti necesarul în asta.

Eu ştiu un tip care a făcut sport de performanţă de mic copil până la 25 de ani, acum în jur de 30 tot face sport, şi niciodată supraponderal, în schimb în majoritatea timpului abdomenul îi era acoperit de un strat subţire de grăsime, pentru că la constituţia lui, trebuie să bage dietă tare ca să ajungă la pătrăţele şi procentaj de grăsime scăzut, iar această dietă nu a menţinut-o constant, doar când a mai avut chef să-şi vadă muşchii cizelaţi.

De altfel, a avea un abdomen cu pătrăţele nu este un factor decisiv nici în sport, nici în sănătate şi nici măcar estetic.
Dacă totuşi este preferat, atunci este important să se considere măsura : există pătrăţele şi la 15% , şi la 8%.
Acea diferenţă de 7% poate constitui o investiţie şi un efort care nu merită per ansamblu.

Edited by AL_DRAGON, 08 September 2017 - 11:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate