Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Discuții despre licențã/masterat/disertație...

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006
Discuții despre licențã/masterat/disertație...

#2
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Buna seara,

Va rog daca puteti sa raspundeti la un mic chestionar (sub 3 minute in durata); raspunsurile voastre m-ar ajuta enorm pentru lucrarea de licenta pe care trebuie sa o termin cat mai repede!
Sper sa fie atragator chestionarul!  Nu este nici o reclama, ci doar cercetare.

Aici puteti completa chestionarul.  Va multumesc!

Edited by megafanro, 14 June 2015 - 23:29.


#3
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Vreau sa fac cunoscuta statiunea si vreau sa vad ce impact au exact acele sloganuri in raspunsurile pe care le le primesc.

#4
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Uite, intr-o statiune in care odinioara se plimba imparateasa Sissi a Austriei mi s-a parut bine de mentionat intr-un scurt istoric "Buzias - pe urmele faimei de odinioara", poate istoria locului atrage pe cineva ca turist!

#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 lk1, on 14 iunie 2015 - 22:23, said:

.... "Buzias - pe urmele faimei de odinioara", poate istoria locului atrage pe cineva ca turist!
Trebuia un semn de intrebare la final si nu un semn de excalmare

Ce sa atraga istoria daca locul colcaie de gindaci si hoteluri insalubre ?
Nu am fost la Buzias cred ca niciodata si nu stiu daca intradevar hotelurile sunt insalubre. Ideea in sine este ca daca ai servicii bune le poti "tapa' cu orice vrei tu, chiar si cu istorie la o adica. Totul este sa atragi turistul caruia sa-i oferi servicii decente la preturi decente. (sau de lux la preturi de lux, ce nu cred ca va ajunge Buzias prea curind)

(Eu stiu ca in Bulgaria, Grecia si pina prin 2008-2009 si Turcia aveau halatul mai ieftin si serviciile mult mai bune,)

Edited by florin71_skoda, 14 June 2015 - 23:44.


#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mda
revin ca nu-i deloc amuzant sa dispara posturile la subiect!!!

orice fel de discutie sau mai bine zis aberatie pe subiectul topicului e nu numai inutila dar si daunatoare!!!
consultarile in ce priveste licenta, masteratul se duc doar cu profesorul coordonator... exista un ghid pe care doar el (si nimeni altcineva) este in masura sa ti-l desluseasca si doar el este in masura sa judece abordarea sau continutul sau orice referitor la subiect
si doar el decide daca intra lucrarea in licenta sau nu....
asta stie orice absolvent!!! si orice licentiat!

Quote

Ce sa atraga istoria daca locul colcaie de gindaci si hoteluri insalubre ?
colegule Posted Image e un chestionar pentru licenta... nimic cu utilitate practica Posted Image

Edited by Nero-d, 14 June 2015 - 23:45.


#7
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu ti-am completat chestionarul pana la capat numai ca sunt unele lucruri pe care vreau sa le notez, ce se intampla daca nu ne intereseaza statiunea respectiva ? Mai ales la intrebarea "Ce anume v-ar atrage mai mult în staţiunea balneră Buziaş?" nu pot sa spun ca nu-s batran si prin urmare nimic.

Si inca ceva, varsta celor care sunt cel mai probabil sa completeze un chestionar online e total diferita de varsta celor care probabil ar vrea sa mearga in statiunea aia, din statistici reiese ca cei mai multi respondenti au intre 18-34 de ani si nu stiu cat de relevant e segmentul asta pentru statiunea respectiva.


@Nero-d

Nu stiu ce lucrari ai facut tu dar profesorul coordonator nu e dadaca ta, de exemplu in cazul de mai sus nu e datoria profesorului sa-ti arate cum sa faci un chestionar, ce intreabari sa pui in el, cum iti gasesti respondentii, etc. Sunt destule zone in care trebuie sa te descurci fara el si e util sa te poti consulta si cu alti oameni.

Si cred ca topicul a fost facut mai mult pentru discutii generale nu sa-ti scrii lucrarea doar din ce zice lumea aici.

Edited by DjMx, 14 June 2015 - 23:59.


#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Nero-d, on 14 iunie 2015 - 23:40, said:

colegule e un chestionar pentru licenta... nimic cu utilitate practica

Asa este, ai dreptate. Cred ca am comentat in plus in loc sa dau niste sfaturi utile Posted Image

(o sa incerc si eu sa completez formularul si sa sar peste "opiniile" inutile.)

Hai sa comentez totusi.

Initiatorul intreaba:
Dacă ar fi să alegeţi o destinaţie turistică din România pentru a merge în vacanţă/concediu, care ar fi aceasta? *
De ce intrebi asa ceva ?  Chiar crezi ca cineva va zice Buzias ? Eu as scoate intrebarea asta incomoda.

Initiatorul intreaba:
Ce anume v-ar atrage mai mult în staţiunea balneră Buziaş?  *
Eu vreau sa ma duc ca si turist care viziteaza locuri din Romania. Optiunile de raspuns parca sunt adresate doar oamenilor bolnavi si turisti sunt ignorati.

Buziaş – staţiunea inimii tale! Singura staţiune din vestul ţării specializată în tratarea bolilor cardiovasculare!

Statiunea asa primeste doar bolnavi de inima ? Turisti nornali nu o pot vizita ?

------------


Cura de wellness pentru weekend a hotelului Parc*** este atractivă pentru dvs.?
255 lei/persoană, 2 nopţi cazare cu mic dejun, fişă cont în valoare de 50 de lei, accesul în centrul SPA (piscină, saună, jacuzzi, sală fitness).

Aici parca suna a reclama.

Edited by florin71_skoda, 15 June 2015 - 00:07.


#9
Berceansergiu

Berceansergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.07.2015
care credeti ca e mai buna facultatea ? Facultatea de Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei sau Facultatea de Inginerie Electrica

#10
florinho12

florinho12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 19.08.2010
ma lamureste si pe mine cineva de ce diploma de licenta se elibereaza abia dupa un an?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Birocratie.

#12
surdomut

surdomut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.07.2015

 neagu_laurentiu, on 16 iulie 2015 - 16:36, said:

Birocratie.
+ interese economice .
Neeliberarea diplomei ( fizice ) inseamna presiune asupra absolventului de a urma un master in cadrul aceleiasi universitati .
Nimeni altcineva nu primeste la master pe cineva care nu vine cu diploma de licenta . Baza de date din universitatea respectiva face facila inscrierea la programul de master in cadrul universitatii care tergiverseaza eliberarea diplomelor .

#13
shadowtheone

shadowtheone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 08.09.2008

 surdomut, on 21 iulie 2015 - 11:32, said:

Nimeni altcineva nu primeste la master pe cineva care nu vine cu diploma de licenta . Baza de date din universitatea respectiva face facila inscrierea la programul de master in cadrul universitatii care tergiverseaza eliberarea diplomelor .
Sa fim seriosi ... se accepta adeverinte si la inscrierea la masterat

#14
Cefalopod

Cefalopod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 21.07.2015

 surdomut, on 21 iulie 2015 - 11:32, said:

+ interese economice .
Neeliberarea diplomei ( fizice ) inseamna presiune asupra absolventului de a urma un master in cadrul aceleiasi universitati .
Nimeni altcineva nu primeste la master pe cineva care nu vine cu diploma de licenta . Baza de date din universitatea respectiva face facila inscrierea la programul de master in cadrul universitatii care tergiverseaza eliberarea diplomelor .

Din punct de vedere legal adeverinta inlocuieste diploma si are exact aceeasi valoare. Orice facualtate din tara e obligata prin lege sa iti accepte adeverinta la dosar daca inca nu s-au eliberat diplomele fiindca nu tu esti de vina ca nu ai diploma in mana. Adeverinta ti-o poate refuza numai daca e expirata sau nu ai diploma din vina ta.


 florinho12, on 16 iulie 2015 - 15:58, said:

ma lamureste si pe mine cineva de ce diploma de licenta se elibereaza abia dupa un an?

Pentru ca toate diplomele pentru o univeristate anume se tiparesc in bloc in acelasi timp, tiparirea nu incepe decat dupa incheierea anului universitar si sesiunea de toamna (adica la 1 octombrie), exista mai multe universitati decat imprimerii autorizate si fiecare diploma trebuie semnata individual de rector si decan. Gandeste-te ca la o unvieristate de marime medie sunt minim 2000 de absolventi pe an, dureaza pana semnezi atatea hartii.

Edited by Cefalopod, 22 July 2015 - 12:52.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Cefalopod, on 22 iulie 2015 - 12:45, said:

Din punct de vedere legal adeverinta inlocuieste diploma si are exact aceeasi valoare.
In principiu asa ar trebui sa fie. Dar am vazut cazuri (au fost si aici pe forum discutii) cand nu s-a acceptat de catre cei de la finante acea scutire pentru programatori pe motiv ca nu aveau diploma asa cum spune negru pe alb in legea cu pricina. Ei analizau ca un robot, scrie ca trebuie "au diplomă acordată după finalizarea unei forme de învăţământ" atunci asta trebuie la dosar, orice alta discutie era in afara cadrului legal. Pana sa dai in judecata ANAF-ul, pana vei castiga trece timpul si obtii diploma.

Edited by neagu_laurentiu, 22 July 2015 - 13:03.


#16
mirabelanegreanu

mirabelanegreanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.07.2015
Da dar timp de un an poti sa folosesti adeverinta care este inlocuitorul diplomei, eu asa m-am angajat.

#17
paulicaFX

paulicaFX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 08.08.2011
Stiti cumva daca poti sa te transferi de la UBB Cluj Informatica la FMI bucuresti?
Si ai ajunge la taxa acolo?

#18
elliana

elliana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.11.2016
ce parere aveti de masterul la arhitectura si urbanism, facultatea din Bucuresti?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate