Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

o mica afacere cu turismul real

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostCalin-Ionut, on 28 iunie 2015 - 15:26, said:

Chestia cu "facutul de rusine" scoateti-o din cap.Informeaza-te cat mai bine-pentru oferta pe care doresti sa o faci.Trebuie sa ai incredere in tine ! Neaparat trebuie sa iti faci niste calcule de cost.Trebuie sa stii care sunt cheltuielile tale.Cat te costa timpul "pierdut" dar si cat costa mancarea ,pe care o poti oferi.In plus,trebuie sa iti ramana si tie niste bani.Dar la un calcul final,trebuie sa ti cont si de taxele si impozitele catre stat,in cazul in care afacerea "tine".Un lucru important este sa poti sa faci o oferta chiar si pentru un singur client.In mod normal,cu cat ai mai putini clienti,pretul care trebuie platit "per capita" adica "pe client" va fi mai mare.dar trebuie sa il ai.Daca iti vine un singur client foarte bogat,dispus sa iti plateasca suma mare ceruta il refuzi ? Sigur ca nu ! Mult succes !
inteleg ce vrei sa spui, dar eu nu pierd timpul. daca imi iau concediu , e normal ca ceea ce fac e extra-n plus.
normal , produsele care le am in casa nu le vand , ci le folosesc sau daca am mult mai mult , le dau la cunoscuti sau nevoiasi fara bani.
laptele la noi e undeva in 0,90 bani pe litru, iar vitelul cam 150-200 de kg merge pana 1500 de lei.
nici macar 10 lei pe kg viu.
deci oricum socotesc , ies in profit.
.bine, nu am sa sacrific un vitel pentru 3-4 oameni.
dar am o gramada de produse care se fac la ceaun , gratare, si semi preparate de acasa , cu cepa verde din gradina si branzeturi si multe alte preparate din lapte.
apropo, cine vrea fragute sau afine cu smantana dulce , mixate si cu zahar optional?
sau astazi , clatite din 6 oua si 1 litru de lapte , totul de acasa inplute cu branza de vaci date la cuptor inca 15 minute apoi smantana pe deasupra.
ieri paturi moldovenesti , cine stie cum se prepara.
am atatea feluri de mancare si o gramada de aratat in zona ,plus o cura cu apa minerala direct din inima muntelui, privelisti minunate, linistea locului, si multe altele.

#56
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008
"Am o gramada de produse care se fac la ceaun , gratare, si semi preparate de acasa , cu cepa verde din gradina si branzeturi si multe alte preparate din lapte.
apropo, cine vrea fragute sau afine cu smantana dulce , mixate si cu zahar optional?
sau astazi , clatite din 6 oua si 1 litru de lapte , totul de acasa inplute cu branza de vaci date la cuptor inca 15 minute apoi smantana pe deasupra.
ieri paturi moldovenesti , cine stie cum se prepara.
am atatea feluri de mancare si o gramada de aratat in zona ,plus o cura cu apa minerala direct din inima muntelui, privelisti minunate, linistea locului, si multe altele. "
  Bravo ! Iata o oferta apetisanta ! Ceea ce le mai lipseste este sa le pui un pret.Un pret corect.Pentru ca toate aceste produse costa,asa cum costa si timpul tau !

View PostOctavian_SK, on 28 iunie 2015 - 19:38, said:

Posted Image ...nici cu spiritul de observatie nu prea te poti rupe in figuri Posted Image

In alta ordine de idei ador patriotii care traiesc de 16 ani in alte parti, au dubla cetatenie si viseaza sa aiba un mormant in TARA ....priceless Posted Image btw cum se spune "ipocrizie" in italiana?

Intr-adevar nici macar cu spiritul de observatie nu ma pot "rupe in figuri".....Locuiesti in Orientul Mijlociu sa inteleg ?
   Pe de alta parte ,faptul ca pentru tine este inacceptabil ca o persoana sa traiasca ani de zile in afara Tarii,sa aiba si dubla cetatenie si cu toate acestea sa iubeasca din tot sufletul locul -Tara - in care s-a nascut si a crescut ,ma fac sa cred ca tu nu ai un astfel de sentiment ......daca , intr-adevar , traiesti in afara Tarii......Am mai cunoscut astfel de persoane , care imi dau impresia ca sunt ca niste copaci carora li s-au smuls radacinile. Mi imi provoaca mila si ti-o spun fara sa doresc sa te jignesc.Este posibil ca tu sa nu simti nici o povara sufleteasca in acest sens si ma bucur pentru tine ca nu suferi. Eu nu pot gandi decat in conformitate cu valorile in care am fost crescut,iubirea de Tara fiind una dintre acestea.Tocmai de aceea nu te invidiez absolut deloc.Nu cunosc valorile cu care ai fost crescut -dar se pare ca iubirea de Neam si Tara nu prea se situeaza printre ele ! Te  pomeni ca acolo unde traiesti vei fi fiind unul dintre romanii carora le este rusine sa se recunoasca drept roman !Posted Image

#57
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
@calin-ionut: whatever, discutia asta n-are nici o noima, daca suferi asa tare de dor de intoarce-te si gata, nu mai suferii pe forumuri Posted Image

#58
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008

View PostOctavian_SK, on 28 iunie 2015 - 21:31, said:

@calin-ionut: whatever, discutia asta n-are nici o noima, daca suferi asa tare de dor de intoarce-te si gata, nu mai suferii pe forumuri Posted Image

"daca suferi asa tare de dor de intoarce-te si gata"-Acelasi lucru imi spun si prietenii apropiati.......De ar fi asa simplu......
"discutia asta n-are nici o noima" - Sunt perfect de acord cu tine.....Posted Image
Sa speram ca al nostru coleg redbotos va reusi sa isi atraga clienti si sa scoata un profit de care sa fie multumit !Eu unul sunt foarte tentat sa-i fiu client.....Sa vad cum voi sta cu timpul .....

Edited by Calin-Ionut, 30 June 2015 - 20:33.


#59
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Sincer si eu m-as bucura sa reuseasca; ii urez succes si lui si tie

#60
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008
Multumesc.Si tu sa ai parte de tot binele !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate