Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

o mica afacere cu turismul real

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
ca sa il completez pe nero, la cum e pusa problema iddea o fi ea frumoasa da n-are nici o sansa reala de punere in practica...lipsesc multe, inclusiv coerenta "afacerii"

#20
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 Dares, on 14 iunie 2015 - 22:37, said:

Sa asiguri, tu singur, mancarea pentru 20 de persoane in "camp" mi se pare destul de dificil. Trebuie sa cari o gramada de provizii, ustensile, sa gasesti un loc potrivit pentru gatit, sa respecti niste minime conditii de igiena, etc...
Dupa ce-o sa umblati prin aerul liber si tare de munte vreo 3-4 ore, oamenii aia vor avea o pofta de mancare grozava... nu-i saturi cu o mana de ciuperci fripte sau cu cateva fructe de padure.
Si mai e un aspect: daca colaborezi cu pensiunile pentru cazare, e posibil sa pierzi din turistii tai in favoarea lor, adica sa-i atraga aia cu diverse evenimente...

Ai totusi in minte niste tarife estimative, pentru, sa zicem, o saptamana de turism "real"?
nici nu ma gandesc sa nu satur cel putin 20 de oameni iar costurile estimative o sa vedem la urma.
daca este castig continuam , daca sunt multumiti si iese castig dezvoltam
pensiunile din zona ofera numai cazare si masa , iar partea de evenimente nu se prea ocupa nimeni din cauza ca nu este personal.
chiar cred ca o sa le dau o mana de ajutor pensiunilor din zona cu mica afacere.

 Nero-d, on 14 iunie 2015 - 23:15, said:

mare atentie prin a cui natura se plimba... ca natura aia si padurile si toate cele sunt proprietati private... si ma indoiesc ca apartin initiatorului...
iar plimbatul pe proprietatiile atuia poate aduce naplaceri...
turistii straini care agreeaza turismul rural nu prea dispun de bani!!! in general, turistii cu bani nu vin in romania! Posted Image nu-s chiar atat de prosti Posted Image


initiator... nici agricultura/zootehnia nici turismul nu se fac dupa ureche

de al a te gospodari si de la agricultura de subzistenta si pana la turism e potecă lunga...

parca-ti si vad "turistii" cazand ca mustele dupa o portie de ciuperci culese de tine cu smantana sau dupa ce halesc de curiozitate " tot felul de fructe (microscopice) care nu se cunosc pe scara larga"
iar povestile si papagalul sa vedem cat te ajuta daca "turistii" sunt austrieci Posted Image  cum gresit propunea un coleg mai sus
pai daca sunt traseie prin padure marcate si drumuri si poteci cum crezi ca se face turism la noi in zona?
nu fii rau ca aici oamenii nu sunt asa de rai daca le intrii pe propietate.
austriecii stiu si ceva limba engleza iar eu ma descurc verbal in engleza , nu excelent , dar ma descurc.
mancare este pt 20 de persoane fara probleme o luna si pot si mai mult daca este necesar.

 Octavian_SK, on 15 iunie 2015 - 04:36, said:

ca sa il completez pe nero, la cum e pusa problema iddea o fi ea frumoasa da n-are nici o sansa reala de punere in practica...lipsesc multe, inclusiv coerenta "afacerii"
eu nu vreau exclusiv sa fac o afacere, dargandeste-te asa :
daca 1 kg de pastrav viu se vinde la producator cu 20 de lei
in magazine cu 24-25 de lei.
in pensiune 2 pastravi de 200 gr unul se dau cu 12 lei + mamaliguta si mujdei.
deci 1 kg ar veni cam 30 de lei .
se mai pierde 3 lei in kg si iese 27 de lei pe kg , deci 7 lei profit in plus la kg.
sa nu mai zicem de carnea de vitel care in medie se da cam 15-20 de lei cu os sau fara.
daca il dam la portie pregatit , se mai castiga 10 la kg .
ciuperci sunt gratuite , focul la fel , si multe altele.

#21
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015
http://www.ps2.ro/ww...9122933_705.pdf

Edited by relive, 15 June 2015 - 09:36.


#22
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 business11, on 14 iunie 2015 - 21:48, said:

toate afacerile care promoveaza turismul romanesc mi se pare foarte foarte ok. Din pacate turismul din Romania nu este promovat in vest, chiar daca exista un potential imens.

Daca in locatia ta exista o infrastructura cat de cat pusa la punct atunci ar merge foarte bine afacerea. Ai nevoie de niste posibilitati de cazare la un standard rustical dar curat si ingrijit, o bucatarie 12 ore pe zi cu mancare traditionala romaneasca si proaspata, un ghid cu un microbus care sa ii plimbe pe turisti si sa le arate imprejurimile. De exemplu austriecii, nemtii, olandezii sunt foarte pasionati de nordic-walking, le place sa se plimbe km intregi prin natura. Asta ar fi o posibilitate de promovare excelenta. Trebuie sa le oferi si un transport aeroport - pensiune vice-versa. Daca pui totul la punct eu iti recomand ca vei avea multi turisti. Plus de asta iti ofer o platforma de marketing din Austria unde as putea promova turismul romanesc in special destinatia ta.

P.S. - iti recomand un blog unde sa postezi poze si intamplari de preferat pe romana + engleza si optional germana. Pe langa asta ai nevoie de un cont pe o retea de socializare unde sa devi si mai cunoscut. Parerea mea este ca ai nevoie de cateva mii de euro pentru investitia de inceput, dar eu sunt destul de sigur ca ar functiona. Calculand ca un vestic ar plati incepand cu 500eur; pentru 1 saptamana in concediu (+ suvenir, excursii, etc.)

Mult succes!
da , esti exact omul cu care trebuie sa ma sfatuiesc.
tot asa m-am gandit si eu cu transportul , aeroport pensiune si invers.
pensiune si locul de inceperea traseului.
iar 500 de euro pentru o saptamana e enorm de mult.
pai daca pensiunea ia 25 de euro pe zi de cazare si mic dejun pe zi de persoana
7 zile vine cel mult 200 de euro si nu cred ca este asa de mult. oricum o sa dau un telefon sa vad cat costa
apoi transportul si celelalte mancari de peste zi cel mult 150 de euro
deci din aia 150 de euro de persoana trebuie sa ma descurc.

#23
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 redbotos, on 15 iunie 2015 - 09:40, said:

da , esti exact omul cu care trebuie sa ma sfatuiesc.
tot asa m-am gandit si eu cu transportul , aeroport pensiune si invers.
pensiune si locul de inceperea traseului.
iar 500 de euro pentru o saptamana e enorm de mult.
pai daca pensiunea ia 25 de euro pe zi de cazare si mic dejun pe zi de persoana
7 zile vine cel mult 200 de euro si nu cred ca este asa de mult. oricum o sa dau un telefon sa vad cat costa
apoi transportul si celelalte mancari de peste zi cel mult 150 de euro
deci din aia 150 de euro de persoana trebuie sa ma descurc.

25eur pe zi, in acesta suma trebuie sa intre cazarea, mancarea, transportul, diferite activitati. mi se pare mult prea putin. dar trebuie calculat cat poti cere pe zi, din vorbe este usor de spus.

#24
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
nu ma gadeam la doar 25 de euro pe zi la toate ,ci doar la ce nu pot eu sa le asigur.
cred ca cu inca 25 de euro in plus pe zi vin si celelalte pachete
de exemplu , la pensiunea din zona au cele mai bune meniuri unde platoul pomana porcului e 25 de lei pt doua persoane sau una mai flamanda rau.
si meniul e foarte ieftin si produsele sunt facute majoritatea acasa.
tot acolo am facut si nunta mea cu 180 de persoane si a iesit foarte ok.
deci e foarte ieftin aici in pensiuni .
evenimentele de traseu sau calatorii si , sau gidul nu sunt incluse.
oamenii vin si se duc de capul lor sau intreaba localnicii ce si cum.
aici intervin eu.

#25
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Ia zi ce le spui daca intreaba care-i cea mai buna arma daca apare ursul?

#26
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
rautatea octavian , e cea mai buna arma , pe tine nu o sa te manance niciodata ursul , esti blindat din plin cu asa ceva.
poti incerca sa fii constructiv?poti incerca macar odata in viata sa ajuti nu sa pui piedica ?

#27
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015
fonduri europene  nu vrei ?
sau astea nu-s pentru oamenii muncitori ?

#28
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 pimi, on 16 iunie 2015 - 06:48, said:

rautatea octavian , e cea mai buna arma , pe tine nu o sa te manance niciodata ursul , esti blindat din plin cu asa ceva.
poti incerca sa fii constructiv?poti incerca macar odata in viata sa ajuti nu sa pui piedica ?
cand bateam cararile Penteleului si ale Lacautiului orice om al munteleui iti spunea doua lucruri referitor la urs; ca pe ei ii cunoaste si nu au probleme si doi, recomandau ca unealta eficienta cutitul de lemn, aici te las pe tine sa descoperi cum il folosesti; initiatorul, nici nu cred ca e un om al muntelui adevarat

in alta ordine de idei cu ce ai vrea sa ajut si mai ales cum pun piedica; initiatorul a pus o problema care poate fi viabila daca sti si mai ales daca ai cu ce sa o pui in practica; din start nu tu licenta nu tu califcare nu tu fonduri; ce o sa iasa din asta? nimic; nici un turist cu bani nu o sa fie dat pe spate ca merge la stana si mananca oul direct de "sub closca"; ca sa faci ceva viabil e nevoie de o echipa construita, instruita de de fonduri mari pentru logistica, acreditari; sau vrei sa te cred pe cuvant ca tu esti bucatar si ala de imi aduce mamaliga e ospatar? o singura persoana nu poate face toate astea...dar in fine sunt eu ala raul care nu lasa investitorul da duca turistii in gradina carpatilor sa admire frunza lu udrea...ce draq nu realizati ca afacerile solide se cladesc cu multa munca calificare si mai ales bani

#29
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015
Asta se crede in comunism .
Zica ca un turist are un buget de 200 euro.
sacde cheltuielile ccazarii (~ 25 )  si creda ca cei 175 de euro i se cuvin mariei sale .
Care " hotelir " este atat de fraier sa aiba o aface de cazare a turistyilor, sa opreasca pentru el 25 de firfirei, iar pe ceilalti 175 sa-i doneze concurentei , pe simplu motiv ca omul de la munte stie sa faca un gratar ?

#30
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 Octavian_SK, on 15 iunie 2015 - 20:10, said:

Ia zi ce le spui daca intreaba care-i cea mai buna arma daca apare ursul?
in primul rand stiu si cati ursi sunt in zona si ce varsta au.
nu sunt multi ca braconierii au avut grija mare de ei.
apoi singura arma viabila e strigatul , foarte tare .
poti avea si un pistol nu numai cutit si tot nu opresti un urs din atac.
in istoria locului astuia , nu sa auzit vreun atac de animal salbatic , gen urs, lup, ras, asupra unui om.
si sa stii ca cel mai periculos animal in zona este mistretul , mai bine zis scroafa cu purcei. o sa-i apere chiar cu pretul vietii , chiar daca nu-i ataci.
la ursoaica cu pui , primadata vrea sa ii vada urcati intr-un copac , apoi ataca, deci ai timp sa fugi.
chiar asta sa intamplat lui sora mea plecata sa culeaga ciuperci in urma cu 15 ani.
eu m-am nascut aici , am trait aici, si plecam pe munti de la 14 ani cu mana in buzunar si mai veneam seara.
nu aveam nici cutit , nici mancare , de ma certa mama ca umblu de nebun mai toate padurile iar de se intampla ceva , nici nu va stii de unde sa ma ia.
eu nu inteleg de ce nu pot avea grija de oameni.
si cu mancarea la fel.
daca nu as-i fi facut inainte treaba asta...
am avut taierea motului la baiat pe 2 septembrie si am avut 56 de invitati si am pregatit mancare si gratare pt ei si totul acolo sub ochii lor singur.
bine inteles, am pregatit din timp totul pus la frigider si doar am dat startul cand au venit . deci , da , pot.
eu nu sunt bucatar de meserie , dar daca ai drum pe aici , cauta-ma sa iti ofer o masa facuta de mine si , sa-mi dai o nota.
in vara imi vin copii lui fratele meu in vizita , iar cand vin , imi si dau lista cu mancaruri facute de mine pe care le stiu ei ca sunt bune.
daca crezi ca trebuie tone de bani ca sa faci un om sa se simnta bine , inseamna ca tu vrei masini de lux , sampanie, apartamente de lux , delicatese, si ceva dame.
dar sunt oameni care cauta originalitatea, realitatea, sa simnta ceea ce vede numai la tv.
si vreau sa le ofer oamenilor asa ceva . nu numai pt bani multi.
bine inteles si pentru castig , dar nu mult.
daca castig pe saptamana de la fiecare turist 25 de euro ori 20 , asta inseamna 500 .
mie imi ajunge pe o saptamana si pt inceput.
bine punctat @relive

 pimi, on 16 iunie 2015 - 06:48, said:

rautatea octavian , e cea mai buna arma , pe tine nu o sa te manance niciodata ursul , esti blindat din plin cu asa ceva.
poti incerca sa fii constructiv?poti incerca macar odata in viata sa ajuti nu sa pui piedica ?
eu il inteleg , si cam asa sunt si eu , rar cand cad deacord, dar pun probleme constructiva.
ce spune el cam abereaza.
dar na cutit de lemn , e necesar in padure , fara el esti mort.

#31
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
:) prietene esti de o naivitate imbucuratoare si mai cred ca esti si un om cumsecade dar asta nu_i suficient. In fine, cutitul de lemn foloseste la curatat pantalonii dupa ce scapi de urs,,,,


#32
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
toti au fost naivi cand au inceput candva, si unii chiar au reusit.
ce se paote intampla ca sa dau gres?
bine, hazardul poate sa-ti joace feste.
dar daca nu incerc, de unde stiu ca nu am sa reusesc?
daca nu e bine, oamenii nu dau banii inainte ci paot oricand sa se duca acasa .
de aceea trebuie sa fac totul ca sa fie multumiti .

#33
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014
Eu zic sa-i dai bice(pși) si vezi tu din mers cum sta treaba. Lumea e rea si dusmanoasa, tu trebuie sa selectezi doar ce e bun in ce spune lumea si sa faci doar cum crezi tu de cuviinta. Te vei adapta pe traseu. Incepe odata si asculta-ti doar instinctul. In timp iti vei da seama daca e bine sau nu.
Spor si multa bafta!!!

#34
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Hai sa ma exprim si eu .
Ideea ta e ok, ce oferi tu se cauta, dar nu de catre romani.
Incepi cu o pagina pe fb , un site, o promovare subtila prin afara, nordici , americani, nemti - vb cu cineva sa traduca textele .
Trebuie sa fii destul de activ pe social media, adica sa vada lumea ca se misca treaba la tine :) aici poti baga vrajeala, nu trebuie sa fie adevarat, trebuie doar sa creada lumea ca e adevarat :)
Solutii se gasesc pentru transferuri, cazari, etc.
Incearca sa detaliezi foarte mult chestiile facute de tine, daca faci mancare de casa, dulceturi, muraturi, etc. Fa-ti un cuptor ( daca nu ai ) cu lemne unde poti face si pizza si chestii mai moderne pe langa cozonaci si alte mancaruri.
Iti spun din start sa iti iei gandul de la turistii romani, rar gasesti ce iti trebuie tie. Ar trebui sa te asiguri si pe partea de cazari, cei cu pensiunile cand aud de d-astea isi schimba total mentalitatea, vor vrea sa te fure, sa te reclame, sa iti puna bete in roate, asocierea la romani este imposibila.
Am si un exemplu pozitiv pentru tine : www.diyceptura.com , un prieten care si-a renovat casa de la tara, a modernizat-o, face trasee, face workshop-uri/ateliere de diverse, trateaza clientii in general cu bunataturi facute de el, este pe deasupra si ghid autorizat dar mai presus de toate este om cumsecade.
Am dus la el niste americani aflati in concediu in Ro, dupa ce au stat prin BV 1 saptamana si au facut diverse tururi/excursii cand am plecat de la gagiul asta mi-au zis ca , pe langa faptul ca a fost cea mai tare chestie pe care au facut-o in Romania ( eu le-am organizat un wine tour la cramele din zona + masa la baiatul asta ) au niste amintiri unice, i-am dus la diversi vecini, au intrat prin beciuri si au baut vin direct din butoaie, au mancat o supa din gaina de casa, au baut sirop de soc si afinata, nu mai stiau saracii ce sa mai manance si ce sa mai bea, cu greu am reusit sa ii iau de acolo si sa ii duc la hotel .
Nu asculta la carcotasi,  vezi ca sunt niste grupuri de ghizi de turism pe fb , te poti prezenta si acolo, se poate intampla sa aiba nevoie de ghid specializat pe o zona.
La noi cam 90% din turisti merg pe clasicul Bucuresti - Brasov , cam atat. E greu sa ii scoti la un wine tour , la niste baraje, la tara undeva , la calarie, etc. deoarece nu am ajuns inca la acel nivel de promovare, multi vin pe cont propriu.

#35
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015
geaba este dorinta , daca nu este putirinţă .
Tu confunzi una cu cealalta .

#36
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 tak30ver, on 17 iunie 2015 - 16:22, said:

poti baga vrajeala, nu trebuie sa fie adevarat, trebuie doar sa creada lumea ca e adevarat Posted Image
o ya, mai ales cu strainii, stii vb aia "fool me once, shame on you, fool me twice , shame on me" ...l-ai prostit ala a doua oara nu mai vine, fii fericit daca nu te si reclama

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate