Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Modificari unilaterate de contract pentru unii utilizatori de RED cu roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Salutare. Am fost și eu sunat de către un consultant vdf, iar ofertele mi se par de toată jena. Cel mai probabil mă voi porta la concurenta, însă mi-e teama ca nici ei nu au cine știe ce oferta.

#38
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 easy90rider, on 15 iunie 2015 - 10:03, said:

Avand in vederea ca vodafone e cel care a modificat, ai 30 de zile sa pleci fara penalitati.
Eu am Pantera 44 cu 1000 minute si inca 1000 SMS in Roaming, 1000 minute primite in roaming si 3GB internet in roaming.
Si cum locuiesc in Germania, am sa va tin la curent in caz de ceva, ca il mulg luna de luna de toate resursele pe roaming.

Mai am perioada contractuala pana in August 2016 si am achizitionat Iphone 5s la reducere.

Daca imi reduc beneficiile ma portez in Lyca Mobile. Din pacate sunt dependent de numarul de telefon din Romania, si nu ma pot porta la operatori din alta tara si sa patrez numarul integral cu prefix.

Edited by Hedonist, 28 June 2015 - 10:32.


#39
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
@Hedonist: ce este LycaMobile? M-ar interesa si pe mine, am vazut ceva oferte bune, insa nu stiu nimic despre ei, ce acoperire au etc.

#40
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,520
  • Înscris: 16.12.2006
http://forum.softped...094-lycamobile/ ;)

#41
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

 danutz1, on 17 iunie 2015 - 13:18, said:

Daca abonatii platesc penalizari pentru denuntare unilaterala a contractului, Vodafone de ce nu plateste despagubiri abonatului pentru nerespectarea clauzelor contractuale?
Nu ar trebui sa acceptati aceaste modificari, mai ales daca sunteti sub contract.
Pentru că abonații au primit o subvenție, nu Vodafone.
Dacă Vodafone ar percepe bani fără să ofere subvenții, ar fii clauză ilegală care ar anula contractul oricum.

 acquadigio, on 28 iunie 2015 - 09:02, said:

Salutare. Am fost și eu sunat de către un consultant vdf, iar ofertele mi se par de toată jena. Cel mai probabil mă voi porta la concurenta, însă mi-e teama ca nici ei nu au cine știe ce oferta.
La Digi e ceva mai ieftin roamingul  mă gândesc că, din moment ce în roaming eşti pe reţea străină, problemele lor clasice de reţea nu se manifestă.

Edited by benis, 28 June 2015 - 14:06.


#42
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009
In cazul meu, am primit un SMS c-o sa fiu contactat de un reprezentant Vodafone, ceea ce nu s-a intamplat, dupa care ieri m-am trezit cu abonamentul modificat. Astept sa ma sune luni ca i-am sesizat si sa vad cum se rezolva, dar probabil cu plangeri catre ANPC, ANCOM si una penala pentru nerespectarea contractului (si anume a TCG punctul 13)

#43
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 acquadigio, on 28 iunie 2015 - 11:49, said:

@Hedonist: ce este LycaMobile? M-ar interesa si pe mine, am vazut ceva oferte bune, insa nu stiu nimic despre ei, ce acoperire au etc.
Un MVNO ce-ti permite sa te afli in aceeasi retea pe teritoriul national al mai multor state, (pe acoperirea operatorilor diferiti).

Problema mea e ca lumea imi stie numarul in format +40744 de pe vremea Dialogului, si as vrea sincer sa ma duc la orice operator din Germania si sa pastrez numarul in formatul +40744.

#44
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
Ei au conceput vechiul portofoliu de abonamente cu resurse in roaming dupa ce UE a anuntat cu surle si trambite ca din 2015 vor fi eliminate taxele de roaming pentru apelurile de voce.

Dupa ce UE a reprogramat termenul si-au dat seama ca aceste abonamente sunt neprofitabile. Aspect valabil si pentru Orange, care le-a retras rapid.

Cel mai probabil vor reveni cu un portofoliu asemanator dupa intrarea in vigoare a legii respective.

Dupa discutii, la o bere, cu prieteni care lucreaza in VDF, am inteles ca se vor modifica doar abonamentele celor care au "abuzat" de beneficiile din roaming.

Spre exemplu, cei care locuiesc in afara Romaniei si folosesc abonamentul exclusiv pentru a primi apeluri.

Sa nu va imaginati ca sta cineva sa verifice fiecare SIM activat pe abonamentele respective. Treaba e mult mai complexa. Au un Departament specializat de Frauda care primeste notificari automate din sistem atunci cand se depasesc excesiv anumite resurse de voce / date sau cand cineva utilizeaza SIM-ul doar in roaming.

La fel si nelimitatul national. Daca nu faci call center si nu bagi SIM-ul intr-un premicell, nu exista niciun FUP. Si asta se poate observa foarte usor din localizarea SIM-ului. Pentru ca da, operatorii stiu exact unde esti localizat atunci cand efectuezi / primesti apeluri.

#45
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 29.01.2009
Daca spuneau ca apelurile primite nu se taxeaza si eram sunat, era abuz? Urat suna.. ai nelimitat.. dar totusi.. cu limita ;)

#46
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Eu de un timp am revenit în țară și nu mai folosesc roaming, dar este o măgărie din partea celor de la Vodafone cu reducerea beneficiilor. Mă  întreb Vodafone Ungaria cum de își permite minute în roaming?
Sau acolo nu este haiducie ca la noi....

#47
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004
Pai ca sa isi permita 'aia din Vest' trebuie saraciti si prostiti 'ailalti din Est', ce e asa de greu ?!
E ca la UE: comfortul vestului pe curul estului :D

Edited by emanu900, 30 June 2015 - 10:42.


#48
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 feribalint, on 30 iunie 2015 - 10:14, said:

Eu de un timp am revenit în țară și nu mai folosesc roaming, dar este o măgărie din partea celor de la Vodafone cu reducerea beneficiilor. Mă  întreb Vodafone Ungaria cum de își permite minute în roaming?
Sau acolo nu este haiducie ca la noi....
Vesti bune colegu.Sa vedem ce se va intampla mai departe.
http://europa.eu/rap...-15-5265_en.htm

#49
wolfynwo

wolfynwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,666
  • Înscris: 31.10.2013
Au mai zis ca scot roaming-ul si nu au facut-o ca or plans corporatistii... Eu nu mai pun botul la ce zic astia.
Iar daca il vor scoate, fac pariu cu voi ca VF va desfiinta orice abonament cu minute nelimitate !

Edited by wolfynwo, 30 June 2015 - 16:27.


#50
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

 ZIGZAG20, on 30 iunie 2015 - 11:08, said:

Vesti bune colegu.Sa vedem ce se va intampla mai departe.
http://europa.eu/rap...-15-5265_en.htm
Vesti bune pt Vodafone Ungaria, Germania, UK.....dar nu și pt Vodafone România......


 ZIGZAG20, on 30 iunie 2015 - 11:08, said:

Vesti bune colegu.Sa vedem ce se va intampla mai departe.
http://europa.eu/rap...-15-5265_en.htm


#51
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Oricum, jenant pentru ditamai gigantul telecom cu milioane de abonați sa se încurce în câteva sute (mi-e greu sa cred ca mii) de abonamente de genul asta.

#52
alemat

alemat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 05.09.2004

 macsfx, on 29 iunie 2015 - 23:38, said:

Ei au conceput vechiul portofoliu de abonamente cu resurse in roaming dupa ce UE a anuntat cu surle si trambite ca din 2015 vor fi eliminate taxele de roaming pentru apelurile de voce.

Dupa ce UE a reprogramat termenul si-au dat seama ca aceste abonamente sunt neprofitabile. Aspect valabil si pentru Orange, care le-a retras rapid.

Cel mai probabil vor reveni cu un portofoliu asemanator dupa intrarea in vigoare a legii respective.

Dupa discutii, la o bere, cu prieteni care lucreaza in VDF, am inteles ca se vor modifica doar abonamentele celor care au "abuzat" de beneficiile din roaming.

Spre exemplu, cei care locuiesc in afara Romaniei si folosesc abonamentul exclusiv pentru a primi apeluri.

Sa nu va imaginati ca sta cineva sa verifice fiecare SIM activat pe abonamentele respective. Treaba e mult mai complexa. Au un Departament specializat de Frauda care primeste notificari automate din sistem atunci cand se depasesc excesiv anumite resurse de voce / date sau cand cineva utilizeaza SIM-ul doar in roaming.

La fel si nelimitatul national. Daca nu faci call center si nu bagi SIM-ul intr-un premicell, nu exista niciun FUP. Si asta se poate observa foarte usor din localizarea SIM-ului. Pentru ca da, operatorii stiu exact unde esti localizat atunci cand efectuezi / primesti apeluri.

Eu nu numesc "abuz" a consuma pe luna 3 GB din cei 6 GB inclusi in roaming, respectiv 500 de minute din 2000 de minute, iarasi, incluse in roaming, conform contractului.

E pur si simplu o optimizare de costuri: pentru ei renteaza sa ma piarda pe mine ca si client, decat sa plateasca mai departe partenerilor de roaming costurile asociate apelurilor mele. Atat si nimic mai mult.

#53
RoxanaBalaci

RoxanaBalaci

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2015
Buna ziua, dragi forumisti. Si eu am abonament Red 25 si am primit deja faimosul mesaj legat de modificarea unilaterala a contractului. Bineinteles ca in mesaj nu s-au deranjat sa imi scrie ce se modifica. Au trimis un plic la adresa din tara, in speranta ca poate nu voi afla. In fine, nimic nou din partea lor. Rugamintea mea catre toti cei care au primit acest mesaj si care sunt jecmaniti de acesti indivizi, este sa incepem cu cate o plangere la ANPC si ANCOM. Eu am de gand sa ii dau si in judecata. Daca doriti sa va alaturati acestui demers, astept mesajele voastre pe adresa [email protected]. Cu cat mai multi cu atat mai bine. Si nu in ultimul rand, va rog sa nu cedati santajului lor jegos si sa acceptati oferta cu 20% din minutele si internetul incluse in contract, dar la acelasi pret. Nu doar ca trebuie sa ne reziliem contractele, dar trebuie sa ne si portam numerele in alte retele. Este absolut INACCEPTABIL ce se intampla si sper ca nu ne vom lasa calcati in picioare. Pentru cei care care se intreaba pe ce baza ii putem da in judecata, nu sunt avocat, dar maine voi consulta unul sa vedem daca putem invoca Legea 193/2000 privind clauzele abuzive (va recomand citirea Anexei care cumprinde lista acestor clauze in special literele a si e). Toate cele bune!

#54
Steddy

Steddy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.08.2015
@macsfx: dupa cum ai scris, se vede clar ca lucrezi la VDF, dar doresti sa ramai anonim, stim amandoi din ce cauza.

Sa urmaresti acest topic, am o surpriza. Am castigat la ANPC o prima batalie cu VDF, mai am inca doua: ANCOM si instanta de judecata. Dupa ce termin cu astea, deoarece contractul, legea romaneasca si directivele europene sunt de partea mea, voi posta aici..."cu surle si trambite", rezultatul demascarii acestor abuzuri ilegale pe care le comite Vodafone, in goana dupa profit, impotriva abonatilor cu abonamente RED si beneficii in roaming... Iar eu am atat timpul necesar cat si puterea financiara necesara ca sa ma lupt cu ei, pe toate caile posibile.

"Buturuga mica rastoarna carul mare"...spunea bunica mea...

Ramai pe frecventa.

Edited by Steddy, 28 August 2015 - 19:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate