Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Modificari unilaterate de contract pentru unii utilizatori de RED cu roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Nu inca. Urmeaza o retentie la sange......

#20
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,130
  • Înscris: 26.07.2009

View Postdanutz1, on 17 iunie 2015 - 13:18, said:

Daca abonatii platesc penalizari pentru denuntare unilaterala a contractului, Vodafone de ce nu plateste despagubiri abonatului pentru nerespectarea clauzelor contractuale?
Nu ar trebui sa acceptati aceaste modificari, mai ales daca sunteti sub contract.

Eu cred ca la cate pagini contine fiecare contract pana sa semnezi, specifica si acest lucru dar cum lumea nu-l citeste, desi contine multe pagini, dupa se mira de una, alta.. Pentru ca daca nu este specificat acest lucru in contract si este ilegala decizia, ii poti da in judecata si castiga, iar dupa sa ceri si despagubiri.

Edited by cristinel07, 17 June 2015 - 14:02.


#21
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postferibalint, on 17 iunie 2015 - 13:53, said:

Nu inca. Urmeaza o retentie la sange......
Tine-ma la curent :P

#22
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004

View Postcristinel07, on 17 iunie 2015 - 14:00, said:

Pentru ca daca nu este specificat acest lucru in contract si este ilegala decizia, ii poti da in judecata si castiga, iar dupa sa ceri si despagubiri.
Nimeni nu va obtine despagubiri asa usor cum crede. Trebuie sa fii in stare sa explici de ce ceri 10.000 lei despagubiri si nu 2.000, si care e logica. La fel cum taxa de justa despagubire e absurda, si cand se ajunge la judecata in 99% din cazuri e refuzata de judecatori, la fel daca ajungi sa ceri despagubiri.
Clientii neinformati platesc "despagubiri sau justa despagubire sau taxa de reziliere". Am mai scris despre cazul meu aici pe forum, daca te tii bine, cu toate amenintarile lor si cu toate firmele de recuperare debite, nu vei plati nimic, pur si simplu nu au sanse in justitie si de aia evita asta si prefera sa te streseze, sa te sune, sa trimita mailuri, sa trimita scrisori rosii cu ultimul avertisment al ultimei sanse, etc. Si nu dau sfaturi din povestile altora sau din carti, am trait asta pe propria piele.
Si e valabila si reciproca. Nimeni nu va obtine ceva daca da Vodafone in judecata pentru nerespectarea duratei obligatorii a contractului. Cel putin nu bani. Cred eu, maxim o revenire la abonamentul initial, daca si Vodafone e de acord pentru a opri procesul si bataia de cap.
Din cate stiu eu onorariul minim al avocatilor in prezent e 500 de lei, si sa investesti o suma cam egala cu cat a mai ramas din contract ca sa obtii(poate) inapoi niste beneficii, pare destul de absurd.

Edited by Getodacul, 17 June 2015 - 15:05.


#23
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostGetodacul, on 17 iunie 2015 - 15:02, said:


Din cate stiu eu onorariul minim al avocatilor in prezent e 500 de lei, si sa investesti o suma cam egala cu cat a mai ramas din contract ca sa obtii(poate) inapoi niste beneficii, pare destul de absurd.

Banii de avocat ii plateste vodafoneul cand pierde.

#24
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Daca pierde. Initial, ii platesti tu. Investesti 500(minim, asta se ia pe contestarea unui proces verbal, nu pentru un proces comercial destul de complex) pentru un potential castig, foarte nesigur. Contractual, Vodafone e acoperit. Daca vrei iti citez dintr-un contract cu Vodafone, ei pot sa rezilieze cand vor, sa modifice contractul cand vor, cu un preaviz de 30 de zile. Chiar daca contractul nu e corect si e dezechilibrat, asta trebuie sa se clarifice la judecata. Prima data tu trebuie sa ataci clauzele in care ei zic ca pot rezilia fara penalitati, sa dovedesti ca sunt abuzive, deci nule, si apoi sa te judeci pentru eventuale despagubiri. E o cauza ceva mai complexa. Si dupa parerea mea cu sanse minime. N-aveti decat sa intrebati pe forumul avocatnet.ro daca aveti vreo sansa.
Pentru inceput cautati pe portalul justitiei just.ro, dosare cu Vodafone/Orange/Telekom sa vedeti ca in niciun dosar judecatorul nu aproba despagubirile-taxa de reziliere-justa despagubire ci doar recuperarea facturilor restante. Invers de ce ar fi altfel? Pana acum toata lumea tipa ca de ce se cer taxe de reziliere ce sunt ilegale prin legea codului consumului, si acum vreti voi despagubiri. E tipul de intamplare ca accidentul ala intre doua sau 3 tramvaie din nu stiu ce pasaj din Bucuresti, initial fara victime si cand s-a aflat ca se ofera despagubiri, au aparut atatia calatori de umpleai 10 tramvaie :)

#25
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006
Nu va aruncati in lupte ce nu pot fi castigate. Luati numerele si cereti o iferta decenta la concurenta in semn de protest. Dupa primul milion parca vor gandi de 2x inainte

#26
wolfynwo

wolfynwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,665
  • Înscris: 31.10.2013
@feribalint
Pai daca mai ai doar 2 luni cu ei de ce nu ceri retentie deja?

Pe sora mea inca n-au sunat-o si are 2 bucati :).

Edited by wolfynwo, 17 June 2015 - 21:48.


#27
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Prima oară trebuie să răsfoiesc un pic topicul de retentii ;)

#28
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Abonamentele red(25, 49, 65 si 79 euro) au resurse de roaming incluse lunar.
Red 19 are doar roaming pe zi (2,99 euro/zi).

#29
marius_megane

marius_megane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 10.07.2007
Am și eu red 25 cu 500 min și 500mb în roaming oare mă suna și pe mine? Îl pot rezilia mai am 1 an jumate?

#30
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Da, poți rezilia fără probleme ;)
Avantaj, tu ;)

#31
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Păcat ca nu am avut si eu un astfel de abonament si cu terminal achiziționat ca sa reziliez in perioada contractuala

#32
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmarius_megane, on 20 iunie 2015 - 23:07, said:

Am și eu red 25 cu 500 min și 500mb în roaming oare mă suna și pe mine? Îl pot rezilia mai am 1 an jumate?

Te vor suna daca folosesti lunar acele minute/date in roaming. Daca nu, nu te vor suna si nu vei putea rezilia.

Edited by Catean, 21 June 2015 - 10:49.


#33
myanad

myanad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.05.2008
eu am Red 19 promotional cu 500 MB international inclusi catre retele mobile...eu chiar as vrea sa ma sune sa scap de roming si sa platesc mai putin...din pacate nu folosesc permanent romingul...

#34
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View PostGetodacul, on 17 iunie 2015 - 17:34, said:

Pana acum toata lumea tipa ca de ce se cer taxe de reziliere ce sunt ilegale prin legea codului consumului, si acum vreti voi despagubiri.
generalizezi stupid. nu tipa nimeni nicaieri ca taxele de reziliere sunt ilegale si nu vrea nimeni despagubiri. eu unul vreau doar ca vodafone sa respecte contractul, atata tot. pe care l-am semnat fara niciun beneficiu, gen telefon redus sau alte nebunii. ce ti se pare exagerat in asta?

p.s. eu inca n-am primit telefonul buclucas, dar in cazul in care il primesc, sunt dispus sa incerc sa organizez un grup mai mare, aici sau aiurea, si sa mergem in instanta. ma consider client de buna credinta, platesc facturi de mai bine de 11 ani si am acceptat prelunigrea abonamentului pe 24 de luni pt beneficiul asta de roaming la red 25. macar 24 de luni sa il respecte, mai am ~ 1 an.

Edited by born2lose, 21 June 2015 - 12:38.


#35
dakuku

dakuku

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.06.2015
Eu am simulat o prelungire de abonament cu achizitia celui mai scump iphone online si imediat am fost sunat de un "gurist"  vodafone.
Cand i-am spus ca vreau in continuare beneficiile de la RED 59 in roaming, a zis ca o sa fiu contactat de un alt consultant.
Daca nu intervine ANPC sau alte agentii nu avem nici o sansa sa ramanem cu beneficiile actuale in roaming.
Dar nici vodafone nu o sa mai auda de mine. Posted Image

#36
wolfynwo

wolfynwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,665
  • Înscris: 31.10.2013
Astazi si sora mea si-a luat adio la 2 abonamente(consuma cam tot din pachet, locuind in Brussels).....a inchis abonamentele. Whatsup e viitorul pentru ea si tot familionul meu de cand or introdus calling.
Vodafoneeeeeeeee trezeste-te ca ne mutam la unguri!

Edited by wolfynwo, 22 June 2015 - 20:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate