Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Contabilitate si informatica de gestiune

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
folclor

folclor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2015
Va salut!

Ce parere aveti de aceasta specializare: contabilitate si informatica de gestiune?  Sunt la FEAA Iasi si am trecut in anul 2, aceasta fiind specializarea pe care am ales sa o studiez in continuare. Imi place foarte mult contabilitatea, acesta fiind si motivul pentru care am ales-o, dar sunt in dubii daca am vreun viitor cu ea.

Profesorii pe care I-am avut la conta, bineinteles, au spus ca cel mai usor se castiga o paine cu contabilitatea.In schimb, alti profesori, de la alte departamente, dimpotriva, ca e inutila contabilitatea din cauza softurilor de contabilitate de pe piata.

Credeti ca voi putea face ceva cu contabilitatea? Vi se pare corecta afirmatia ca contabilii sunt inutili in zilele noastre? Daca este vreun absolvent de CIG care ar putea sa-mi spuna ce a facut dupa terminarea facultatii, as fi foarte recunoscator.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

 folclor, on 13 iunie 2015 - 14:56, said:

Imi place foarte mult contabilitatea, acesta fiind si motivul pentru care am ales-o
Atunci n-avem subiect de discutie. Pentru ce vrei tu e singura cale (oficiala, ca asa contabil poti fi de la oricare specializare de la FEAA, poti accede la contabil expert, cei autorizati sunt pe cale de disparitie).

 folclor, on 13 iunie 2015 - 14:56, said:

dar sunt in dubii daca am vreun viitor cu ea
Dispar firmele si nu vor mai avea nevoie de contabili ? Nu. Ti-e teama de restul diplomelor din piata ? N-ar trebui, daca stii meserie iti vei gasi un loc de munca, de un om cu sfaturi pertinente va fi nevoie.

 folclor, on 13 iunie 2015 - 14:56, said:

alti profesori, de la alte departamente, dimpotriva, ca e inutila contabilitatea din cauza softurilor de contabilitate de pe piata.
Aia nu-s profesori. Nici un poti avea pretentia in Romania ca toti ce se afla la catedra sa fie si dascali. Pai nu softul face contabiltatea cum nici contabilul nu poate fi inlocuit sau pe post de operator PC. Dar daca te-ai speriat inseamna ca inca nu stii ce e aia contabilitate. Asa ca mergi inainte cu studiul.

Edited by neagu_laurentiu, 13 June 2015 - 15:06.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Si softurile alea cine le foloseste corespunzator? Femeia de serviciu?

#4
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011

 folclor, on 13 iunie 2015 - 14:56, said:

Vi se pare corecta afirmatia ca contabilii sunt inutili in zilele noastre? .

Cat timp exista programe care te poate avertiza cand ai de plata , si poti face plata prin sms etc...Da , sunt inutili.
Facultatea ti-ai ales-o din ce punct de vedere? Contabilitate sau Informatica?
Sunt curios , daca poti sa-mi spui , ce programare se face acolo,si daca se face ceva ce te poate ajuta pe viitor , sa devii programator.O zi buna!

Edited by stefanutz13, 13 June 2015 - 15:07.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

 stefanutz13, on 13 iunie 2015 - 15:07, said:

Cat timp exista programe care te poate avertiza cand ai de plata , si poti face plata prin sms etc...Da , sunt inutili.
Contabilitatea nu se rezuma la a fi operator PC.

 stefanutz13, on 13 iunie 2015 - 15:07, said:

Sunt curios , daca poti sa-mi spui , ce programare se face acolo,si daca se face ceva ce te poate ajuta pe viitor , sa devii programator.
Informatica din titulatura n-are legatura cu ce te gandesti tu. Absolut deloc.

Edited by neagu_laurentiu, 13 June 2015 - 15:10.


#6
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
Deci nu se face deloc programare?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Nu poti trage un ochi pe programa ? Prea putin. Asa si la litere se face da' nu inseamna ca te astepti sa devii programator !

#8
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
Daca as gasi programa...:))

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Am luat la intamplare la ASE: http://planinvataman...Plan.aspx?pp=20

#10
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
Pff :)) , ma duc la poli clar acum! :))

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Pai ia vezi la ASE la Informatica Economica ?
http://planinvataman...Plan.aspx?pp=15

Mai bine spui ce urmaresti si nu iei decizii in necunostinta de cauza.

Edited by neagu_laurentiu, 13 June 2015 - 15:28.


#12
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

 folclor, on 13 iunie 2015 - 14:56, said:

Imi place foarte mult contabilitatea, acesta fiind si motivul pentru care am ales-o, dar sunt in dubii daca am vreun viitor cu ea.
Viitor ai, totul e sa mai si inveti contabilitatea aia. Diploma in sine nu o sa te ajute la nimic daca la sfarsit nu ai sa poti face diferenta intre activ si pasiv.

 folclor, on 13 iunie 2015 - 14:56, said:

Profesorii pe care I-am avut la conta, bineinteles, au spus ca cel mai usor se castiga o paine cu contabilitatea.In schimb, alti profesori, de la alte departamente, dimpotriva, ca e inutila contabilitatea din cauza softurilor de contabilitate de pe piata.
Acele alte specializari or fi oare management sau marketing? Ia vezi de cauta niste absolventi de management de acu 3-4 ani si vezi pe la ce firma sunt agenti de vanzari.

 folclor, on 13 iunie 2015 - 14:56, said:

Credeti ca voi putea face ceva cu contabilitatea? Vi se pare corecta afirmatia ca contabilii sunt inutili in zilele noastre? Daca este vreun absolvent de CIG care ar putea sa-mi spuna ce a facut dupa terminarea facultatii, as fi foarte recunoscator.
Un contabil bun e absolut necesar intr-o firma. Drumul in profesia asta e insa greu al naibi la inceput.
Eu personal m-am concentrat pe zona de informatica economica dupa ce am terminat CIG, asa ca am ajuns la o firma care facea programe de contabilitate.

 stefanutz13, on 13 iunie 2015 - 15:07, said:

Cat timp exista programe care te poate avertiza cand ai de plata , si poti face plata prin sms etc...Da , sunt inutili.

Sunt curios , daca poti sa-mi spui , ce programare se face acolo,si daca se face ceva ce te poate ajuta pe viitor , sa devii programator.
1. Aia ce zici tu, tine de finantele personale - si pentru asta nu ai nevoie de contabil. In RO cel putin, ca de ex in US cam ai nevoie. La o firma insa e cu totul alta mincare de peste.

2. Nu ne putem face toti programatori, ca nu toti au mintea formata pentru asa ceva (plus multe alte chestii). Decat un programator prost, mai bine un contabil bun.

#13
folclor

folclor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2015

 aflorin27, on 13 iunie 2015 - 15:56, said:

Viitor ai, totul e sa mai si inveti contabilitatea aia. Diploma in sine nu o sa te ajute la nimic daca la sfarsit nu ai sa poti face diferenta intre activ si pasiv.



Un contabil bun e absolut necesar intr-o firma. Drumul in profesia asta e insa greu al naibi la inceput.
Eu personal m-am concentrat pe zona de informatica economica dupa ce am terminat CIG, asa ca am ajuns la o firma care facea programe de contabilitate.



Cand spui ca te-ai concentrat pe partea de infoec, te referi la studiu individual sau ai urmat anumite cursuri? In ce an ai terminat? Stiu ca acum multi ani, la FEAA cel putin, CIG era singurul profil care avea vreo legatura cu informatica. De altfel, mai toti profesorii care predau la informatica economica sunt absolventi de CIG. Un profesor cu care am avut cursuri anul acesta,profesor la infoec, ne-a spus ca dupa ce a terminat CIG avea de ales pe ce drum sa o ia: contabilitate sau informatica (cel putin asa am inteles).

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Dincolo de ce a facut/urmat @aflorin27, cursurile facultatii sunt doar introducere in poveste. Finalul ii extrascolar plecand de la bibliografia pusa la dispozitie, citind si punand in practica cele acumulate.

#15
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
@neagu_laurentiu , urmaresc programarea , nu stau foarte bine cu matematic si fizica , dar am capacitatea sa invat si sa mi dau silinta , ceea ce in liceu , nu prea mi am dat silinta sa acumulez informatii foarte multe la matematica si fizica . Mai am 2 saptamani si dau bacu' sper sa l iau cu o nota mai maricica , si dupa o sa aplic la poli la automatica, urmand sa ma repartizez in anu' 2 la calculatoare , si la ase la cibernetica... Daca e sa intru la poli , clar ca ma duc la poli , dar daca intru si la ase la cibernetica , fara frecventa scrie pe mine si o sa incerc sa imi dau silinta la poli , si la ase , nu e cine stie ce ... Am prieteni , deci nu o sa platesc cursurile ...

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Pai si de ce nu alegi doar informatica si vrei inginerie daca zici ca la unele materii specifice nu stai foarte bine, plus ca (inteleg) urmaresti programarea "peste un sistem de operare" si nu lucrul direct cu hardware-ul ?

E buna si sectia Calculatoare dar nu mi se pare optima pentru ce spui tu ! Iar cu repartizarea in anul 2, nu se intampla la orice universitate politehnica asta, despre care-i vorba ?

Edited by neagu_laurentiu, 13 June 2015 - 17:12.


#17
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

 folclor, on 13 iunie 2015 - 16:26, said:

Cand spui ca te-ai concentrat pe partea de infoec, te referi la studiu individual sau ai urmat anumite cursuri?
Studiu individual, lucrarea de diploma facuta pe aceasta zona, apoi master pe infoec.
Da, atunci cand am inceput eu nu exista decat CIG, InfoEc a fost infiintata mai tarziu (prin 1998, parca).

Insa, depinde foarte mult sa iti si placa zona asta de info - daca vezi ca nu te atrage, ramai la contabilitate si incearca sa fii cat mai bun acolo.

#18
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
@neagu_laurentiu , asa stiam ca la Automatica si Calculatoare , in anul 2 , unii se duc la Automatica , altii la Calculatoare...nu? :|

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate