Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Asigurare CNAS

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mariusk12

mariusk12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.11.2014
Buna ziua.

Am o intrebare privind CNAS.
As dori sa ma inscriu la ei din moment ce doctorul de familie mi-a sugerat ca am nevoie de asigurare de sanatate din moment ce momentan n-am loc de munca si am peste 18 ani.

Am inteles ca pretul e de 48 LEI dar nu stiu ce documente am nevoie.
In cat timp asigurare va intra in vigoare, spre exemplu daca ma inscriu la asigurati Luni pe 15.06.2015 cand voi putea avea acces la analize de laborator sau alte servicii medicale?

#2
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Ar fi bine sa fie doar 48 de lei.
Beneficiezi de asigurare cam la o luna de la inscriere. Practic beneficiezi din momentul in care apari in sistem.

Edited by Clovis, 13 June 2015 - 09:58.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
in momentul de fata nu stiu momentan ce sa te sfatuiesc in astfel de momente. momentan este inchis la ei, dar in momentul in care ai timp liber, mai gasesti tu un moment cat sa treci pe la ei si sa ii intrebi direct. asta daca in momentul respectiv au si ei un moment liber ca sa vorbeasca cu tine. dar momentan astepti.

View Postmariusk12, on 13 iunie 2015 - 09:42, said:

Am inteles ca pretul e de 48 LEI dar nu stiu ce documente am nevoie.

momentan, eu am inteles ca in momentul de fata iti e cam lene sa te misti pana la ei.

#4
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009
nu te inscrii asa pur si simplu . dureaza cca 2 saptamani de la depunerea documentatiei , pana obtii adeverinta de asigurat .
http://www.cnas.ro/c...eni-romani.html
ulterior , mergi la biroul de taxe si impozite de care apartii , unde platesti acea taxa de asigurare de sanatate . suma lunara este
intr-adevar de cca 50 lei .
succes .

altfel , si aici ca peste tot , ai de-a face cu tot felul de glumeti ( in opinia lor )  . care desi n-au nimic de spus , tin sa ne convinga ca sunt
imbecili . si trebuie sa recunosc ca le iese din plin . in marea majoritate a timpului , nu doar momentan .

Edited by cristi1209, 13 June 2015 - 10:12.


#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Daca nu ai nici un fel de venit, este necesar sa inchei un contract cu Casa de asigurari de sanatate si vei plati lunar 5,5% × salariul minim brut pe economie care in prezent este de 975LEI (urmeaza a deveni 1050LEI din 1/iulie/2015, sursa <http://www.avocatnet...e-economie.html>), deci 53,63LEI/luna (va deveni 57,75LEI/luna). Ai si optiunea sa nu inchei un asemenea contract, sa nu platesti nimic, dar nu vei fi asigurat.

Daca ai vreun fel de venit, esti asigurat (vrei - nu vrei) iar plata (care e obligatorie) se face conform Codului Fiscal. In unele situatii se retine la sursa si deci tu nu ai nimic special de platit (dar nu pare cazul tau). In alte situatii trebuie sa platesti tu explicit. Aici intra si cazul ca ai dobanzi bancare (intra la ‘venituri din investitii’), oricat ar fi de mici. Daca esti in aceasta utima situatie te rog posteaza pe aici cum/ daca ai scos-o la capat, intereseaza si pe cineva cunoscut mie si as vrea sa il ajut daca pot -  cei de la CASMB i-ar cerut sa dea o declaratie ca nu are nici un fel de venituri, ceea ce ar inseamna sa comita un fals.

Edited by sags, 13 June 2015 - 10:28.


#6
mariusk12

mariusk12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.11.2014

View PostDany_Darke, on 13 iunie 2015 - 09:58, said:

in momentul de fata nu stiu momentan ce sa te sfatuiesc in astfel de momente. momentan este inchis la ei, dar in momentul in care ai timp liber, mai gasesti tu un moment cat sa treci pe la ei si sa ii intrebi direct. asta daca in momentul respectiv au si ei un moment liber ca sa vorbeasca cu tine. dar momentan astepti.



momentan, eu am inteles ca in momentul de fata iti e cam lene sa te misti pana la ei.

Ca "sa ma misc pana la ei" trebuie sa iau trenul sau microbuzul pana la resedinta de judet. Nu e la mine in oras.

Edited by mariusk12, 13 June 2015 - 10:41.


#7
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Vezi ca e ceva mai complicat. Ai avut vreun loc de munca pana acum? Ca daca ai avut trebuie sa platesti din urma toate lunile in care nu ai mai platit.
Suma este intradevar in jur de 52-53 de lei dar vezi ca ai doar 3 luni asigurare. Ori o platesti lunar, ori te duci la fiecare 3 luni si platesti si din urma.
Parca au cerut in plus o adeverinta de la fisc prin care sa arate ca nu ai alte venituri ca daca ai platesti in functie si de veniturile alea.
Dureaza mai putin, in cazul pe care il stiu eu ( acum nu stiu daca cu spaga sau nu), omul era in spital si nu avea asigurare si in trei zile deja platise contributia si spitalul tine cont de chitanta chiar daca pe site apari peste 2-3 saptamani ca asigurat. Pe chitanta scrie perioada pentru care esti asigurat.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Apropo ca tot vorbiti de CAS, aveti idee, la noi in tara se poate face ca un contribuabil sa asigure CAS si pentru o alta persoana fara venituri astfel incat sa nu platesasca separat ci eventual un procent de la contribuabil ? In Germania si alte tari UE se face asa, un membru poate asigura si alti membri care nu cotizeaza. Daca respectivul care nu e asigurat, are nevoie de asigurare ii deconteaza ca si cum ar fi de la contribuabil.

Edited by andreic, 13 June 2015 - 12:52.


#9
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010

View PostSeteh, on 13 iunie 2015 - 11:32, said:

Vezi ca e ceva mai complicat. Ai avut vreun loc de munca pana acum? Ca daca ai avut trebuie sa platesti din urma toate lunile in care nu ai mai platit.

O lege extrem de proasta, de ce sa platesc din urma daca nu am fost asigurat? Sa zicem ca din 2010 ,pana in prezent ,nu lucrez, nu am avut niciun venit. Acum vreau sa ma coasigur prin intermediul sotiei (coasigurat) .Adica or sa ma puna sa platesc din urma?

#10
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
In cazul coasigurarii,va trebui sa mergeti ambii soti la birou, sa vada care  are cel mai mult stagiu de cotizare.Sotia s-a angajat, dar a platit pe ultimele 7 luni(6luni+ luna in curs) si a aparut in sistem Ok, urmind ca angajatorul sa continue plata asigurarii.Apoi eu am devenit coasigurat....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate