Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Tribord Easybreath snorkeling mask (posibil cea mai buna masca pentru snorkeling)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Tribord Easybreath snorkeling mask

Salutare!

Acum cateva zile intr-o discutie cu un prieten am aflat ca a vazut pe site la Decathlon o masca pentru snorkeling cu un concept foarte interesant care permite sa respiri pe nas sau gura in interiorul mastii. Nu auzisem de o astfel de masca iar cand mi-a spus si cat costa am fost aproape sigur ca nu e ceva de calitate.

Ajuns acasa am cautat pe net informatii despre Tribord Easybreath (acesta este numele mastii) iar in urma cautarilor am aflat ca a fost lansata in 2014 si am ajuns la concluzia ca nu numai ca este un produs de calitate dar si ca raportul calitate/pret/facilitati este exceptional.

Ca o ironie, m-am uitat pe amazon.com in SUA unde de obicei se gasesc preturi mai mici decat in Europa, vand aceasta casca cu cca 120-130 de dolari dar chiar si asa are review-uri excelente din partea cumparatorilor: http://www.amazon.co...k/dp/B00Z1WJA6C

Pentru ca sunt in  pregatire pentru o vacanta in Grecia si chiar daca mai am si o masca cu tub clasic de buna calitate am comandat 2 masti Easybreath, una pentru mine si una pentru sotie. Au la vanzare casti marimea S/M(recomandate pentru femei si tineri) si L/XL(recomandat pentru barbati), le-am comandat pe ambele M pentru ca nu sunt asa "capos". Se pare ca in viitorul apropiat vor avea si o marime potrivita pentru copii, un XS.

Le-am primit acum 2 zile, le-am verificat, arata foarte bine, sunt finisate bine, lasa impresia de calitate, proba haioasa a fost cand am pus masca pe fata, arata intr-un mare fel. Acopera toata fata, are sistem separat pentru inspirat si expirat. Cu aceasta ocazie am comandat tot de pe site si niste bluze marca Tribord pentru snorkeling, au preturi mici si sunt de foarte buna calitate.

Ce m-a impresionat:

- campul vizual foarte larg fara obstructii - 180 grade
- de faptul ca siliconul interior se muleaza foarte bine pe conturul fetei
- de faptul ca nu trebuie sa o strangi foarte tare ca sa-si faca treaba
- ca poti sa respiri absolut normal pe nas sau pe gura
- ca nu se abureste in interior
- ca tubul detasabil sta fixat in rama in partea superioara si ca are si sistem de blocare ca sa nu intre apa atunci cand te scufunzi
- chingile sunt elastice si sunt foarte confortabile pe cap
- masca se fixeaza pe cap mult mai bine decat o masca clasica
- are in zona barbiei o valva de expulzare automata a apei care ar putea ajunge in interiorul mastii
- pretul foarte avantajos

Pentru ca am folosit ani de zile sistemul clasic de masca si tub (am un combo de la Cressi cu ochelari BIG EYES EVO MASK si KAPPA ULTRA DRY SNORKEL) pot spune ca acest sistem este cu adevarat revolutionar, este foarte simplu in utilizare, asa cum il prezinta ei, un sistem natural.
In timpul utilizarii fata ramane uscata, nu-ti intra apa in gura, nu trebuie sa sufli ca sa dai afara apa intrata in tub, nu te doare gura dupa o perioada mai lunga de la tubul tinut strans in gura, nu trebuie sa ai grija tubului de fiecare data cand intri in apa sau iesi la suprafata, nu trebuie sa respiri doar pe gura ca la tubul clasic, poti sa vorbesti in ea.

Nu este pentru scufundari la adancime mai mare de cca 2 metri, este pentru snorkeling la suprafata sau adancime redusa.

Astept sa merg in vacanta pentru a ma convinge si de cum se comporta in apa si voi reveni cu impresii dupa.

P.S. Pentru ca sunt entuziasmat de aceasta masca nu inseamna ca trebuie sa fiu banuit de vreun interes in vanzarea acestei masti.

[ http://img1.lesnumeriques.com/produits/862/18304/Tribord-Easybreath-full-52b3f705a9558.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i.huffpost.com/gen/1805355/images/o-EASYBREATH-TRIBORD-SNORKEL-facebook.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.xoprivate.com/wp-content/uploads/2014/11/tribord-easybreath-snorkeling-launching-face.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.tribord.co.uk/sites/tribord/files/mask-easybreath-1600x1200-en_0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


See and breathe underwater as easily as you would on land
The main obstacle to snorkelling is the difficulty in breathing underwater with a snorkel. Indeed, breathing through your mouth is unnatural, and the snorkel mouthpiece is sometimes considered too intrusive, uncomfortable and unhygienic.
That's why Tribord invented the Easybreath, the first full-face snorkelling mask, for breathing underwater as easily and naturally as you would on land with your nose and mouth. Thanks to its large size, this innovative mask also offers users an unobstructed 180° field of vision, and is prevented from fogging up by a double air-flow system that is identical to the system used in domestic extraction fans.
To ensure that water does not enter via the snorkel, the Easybreath mask is equipped with a mechanism that plugs the top of the snorkel when immersed in water. Furthermore, the top of the snorkel is highly visible in order to avoid any collisions on the surface.


Avantaje:
Câmp vizual : Câmp vizual 180°, lentile din policarbonat incasabil pentru mai multã siguranþã.
Respirabilitate : Mascã integralã pentru respiraþie naturalã pe nas ºi/sau gurã.
Capacitate de limitare a condensului : Concept exclusiv de ventilaþie respiratorie pentru a nu aburi.
Etanºeitate : Tub cu sistem Dry Top ce nu permite pãtrunderea apei prin partea superioarã.
Evacuarea apei : Supapã de golire în partea de jos a mãºtii, pentru golire la ridicarea capului.
Utilizare : Chingã textilã elasticã reglabilã pentru a nu prinde pãrul.
Vizibilitate : Vârful tubului vizibil de la o distanþã de 4 ori mai mare decât un tub normal.
Adâncime de submersie : Mascã pentru suprafaþã. A nu se folosi pentru scufundãri la adâncime.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VG-o0zW1o24?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/By3YD-xU2TI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Site-ul oficial: http://www.tribord.c...snorkeling-mask

Site-ul unde se gaseste la vanzare si in Romania: http://www.decathlon...4.html#/200-s_m

Edited by Mr. Incredible, 13 June 2015 - 10:06.


#2
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Revin cu impresii dupa vacanta in Grecia in care am folosit intensiv masca EasyBreath.

Dupa mai bine de 10 zile de utilizare intensa pot sa spun fara sa exagerez ca masca este exceptionala. S-a dovedit asa cum citisem despre ea: confortabila, cu un camp vizual foarte mare, extrem de usor de utilizat, nu am mai simtit in ura gustul sarat al marii. Recomand tuturor aceasta masca, este foarte practica, nu s-a aburit, este super sa poti respira pe nas sau pe gura in masca.
In concediul din Grecia am mai vazut inca un roman care avea acest model, s-a dovedit a fi o atractie pentru multe persoane care nu mai vazusera acest tip de masca iar cativa au cerut detalii despre ea.

#3
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Nu sunt alti posesori pe aici? A mai trecut un an si ma pregatesc din nou de concediu, la mare, la soare! Abia astept sa folosesc masca.

#4
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Ba da! Tot la fel cumparata anul trecut si folosita intensiv tot in Grecia. A fost un singur incident legat de masca, mai exact s-a desfacut tubul portocaliu din masca si era sa il pierd in mare, dar fiind portocaliu l-am recuperat si l-am atasat la loc punand si superglue din plin.
Dupa asta nu a mai existat absolut nicio problema. Intradevar masca e super buna combinata cu un costum de neoprem si labe de innot rezulta un echipament super ok pentru explorarea mediului acvatic.

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 27.06.2007
Ma las pe mana voastra si imi comand si eu masca aceasta! Tot pentru snorkeling in Grecia.
La sistemul clasic cand obosesc imi ridic vizorul, scot tubul si fac pluta pana ma odihnesc. La masca asta este posibil? Sau trebuie sa stau cu ea pe fata pana ies din apa?

Edited by TLGTLC, 19 June 2016 - 20:41.


#6
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Sper ca ti-ai luat una intre timp. Nu poti sa o scoti dar avand destul aer in ea poti sta cu fata in jos si mainile/picioarele intinse facand pluta pe burta si te poti odihni.

Am folosit din nou masca in concediu timp de mai bine de 10 zile si confirm impresia de anul trecut: este bestiala!

#7
Alezandru

Alezandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 17.03.2004
Salut si eu mi-am achizitionat anul trecut masca EasyBreath, e drept ca am luat-o dupa ce am venit din concediu, cand fiind la cumparaturi in Decathlon am vazut-o, dar am probat-o in piscina si pot sa spun ca am fost mai mult decat multumit de cum se comporta.
Anul asta in august o voi proba si eu cu adevarat in Grecia si voi reveni cu amanunte si cu poze Posted Image

#8
sticky68

sticky68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 06.05.2012
E super faina ! Am incercat-o si eu,dupa ce am folosit de ceva vreme pe cea clasica. Nu exista termen de comparatie. Si pentru ca am vazut pe unele forumuri ca se plangeau unii ca au scapat prin apa acel tub (snorkel) din cauza ca iese foarte usor (si totusi nu-mi vine sa cred,mai ales ca are o clema de blocare) , mi-am luat totusi o masura de siguranta si ca sa nu lipesc tubul definitiv de masca cu super glue (cum au facut unii),eu i-am legat preventiv cu un fir de pescuit (nailon) ca sa nu alerg prin apa pentru recuperare !

#9
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Am citit ca unii se plangeau ca nu pot sa inspire prea bine cu ac masca. Voi ati avut problema asta?

#10
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
In majoritatea timpului nu dar se poate intampla daca te fortezi foarte tare. La utilizare normala nu apare nicio problema.

#11
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Ma pregatesc de un nou concediu si abia astept sa folosesc masca. Mai sunt si alti posesori?

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
si eu imi cumpar una tot pentru concediu
voi reveni cu impresii prin august

ai intampinat probleme cu aburirea ?

#13
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Nu sunt probleme cu aburirea, circula aerul prin masca si nu apare fenomenul, poti sa stai cu orele in apa fara probleme.

#14
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
am luat si eu masca si abia astept sa vina concediul ca s-o testez. Mai trebuie sa-mi iau adaptorul pentru camera de filmat. Nu stiam ca are adaptor cand am luat-o. Posted Image

LE: cine a incercat scufundari la adancime de ~3m cu masca?

Edited by un_dac, 21 July 2017 - 19:13.


#15
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Am fost in concediu si masca a fost din nou extraordinara. Pentru prima data am vazut destul de multe masti de tipul asta anul asta in Zakynthos la persoane pe plaja/in apa, in alte vacante au fost mult mai rare.

Nu te poti scufunda cu masca asta la 3m, este o masca de suprafata. Daca vrei sa te scufunzi la 3m ai nevoie de o masca clasica.

#16
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
masca e fenomenala. Azi m-am intors din CO si deja duc lipsa marii sa alerg pestii la snorkeling.

Cateva observatii:
- adaptorul pentru camera gopro nu e foarte util, filmezi mai bine tinand camera in mana. Montata pe adaptor, camera nu filmeaza in directia in care privesti, ci in jos.
- sub nicio forma nu merge sa te scufunzi cu ea. Pe la 2m deja ma strangea de fata din cauza presiunii.
- nu faceti pluta cu masca ca ramaneti fara aer Posted Image

in rest, e super. Am fost in Corfu si Paxi, singura plaja unde am mai vazut masti ca asta a fost in Paleokastrita - erau cativa sarbi cred, nu pareau romani.

#17
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
La pluta pe spate apar probleme ca intra tubul in apa, pe burta poti sa stai cu orele. Cand oboseam asa ma odihneam, cu fata in jos, masca are aer, apa sarata si stateam pur si simplu la suprafata fara sa misc vreun deget.

#18
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 alin g, on 08 ianuarie 2017 - 17:43, said:

Am citit ca unii se plangeau ca nu pot sa inspire prea bine cu ac masca. Voi ati avut problema asta?


se pare ca sunt chiar probleme reale cu asta, ma uitam sa iau si eu o masca din asta sa scap de sistemul vechi, da ma las lipsit. se pare ca nu sunt tocmai potrivite pentru snorkelulul ce implica efort, fie si moderat, ci mai mult pentru genul piscina si privit in jos. daca ai ceva valuri, curenti etc ce te face sa depui un pic efort, exista un risc foarte mare sa apara o concentratiue ridficata de CO2 in masca > pericol de lesin.

se pare ca ideea nu e deloc noua, exista de zeci de ani si au tot fost astfel de masti, doar ca in unele parti sunt interzise (au avut prea multe cazuri de deces) si de asta nu a luat avant

raman pe sistemul clasic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate