Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Inmatriculare masina din RO in DE

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostOmulLLORT, on 13 iunie 2015 - 18:00, said:

Si in Germania te descurci fara masina, dar acolo apartamentele in orase costa de 4-5 ori cat in RO, deci esti cam fortat sa alegi o localitate mai mica daca vrei sa fii proprietar, nu ca n-ai putea sta in chirie o buna parte din viata. Avand autostrazi cam peste tot faci repede o naveta de 40-50km.La noi doar baștanii astia de carton stau la viloace inafara orasului, si mananca paine cu parizer.

Mentalitate de roman, daca n-ai loc de parcare unde vrea muschiu tau, lasi masina pe banda de mers si esti revoltat ca nu sunt parcari.

Si salariile sunt de 4-5 ori cat in Ro deci pica treaba cu scumpetea.In ziua de azi cam oriunde fara masina cam greu.

#20
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Tu ai impresia ca masina e un drept ?
Foarte multi se descurca fara masina, CIRCULA CU TAXI, nu isi caute motive sa incalce legea si sa-i incurce pe ceilalti din trafic.
Si salariile nu sunt intotdeauna de 4-5 ori mai mari, romanii nu prea iau mai mult de 1000-1200 euro

Edited by OmulLLORT, 13 June 2015 - 21:13.


#21
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostOmulLLORT, on 13 iunie 2015 - 21:07, said:

Tu ai impresia ca masina e un drept ?
Foarte multi se descurca fara masina, CIRCULA CU TAXI, nu isi caute motive sa incalce legea si sa-i incurce pe ceilalti din trafic.
Si salariile nu sunt intotdeauna de 4-5 ori mai mari, romanii nu prea iau mai mult de 1000-1200 euro

Masina e o necesitate in orice tara cu apa calda! Restul sunt aberatii comuniste.Fa tu neveta cu taxi zilnic sa vezi unde ajungi. Salariile sunt de 10 ori mai mari,lasa tu vrajeala ca sunt plecat din tara de 13 ani,aici in Irlanda cu €1200 esti ultimul boschetar.Pe tine te incurca altii in trafic doar pentru ca au numere straine? Nu cumva te incurca cei pe care i-ai votat si nu sunt in stare de 25 de ani sa faca niste drumuri?

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postady_77, on 13 iunie 2015 - 21:19, said:

Masina e o necesitate in orice tara cu apa calda!

Bineinteles, doar ca nu trebuie sa o detii tu personal. E bine sa ai acces la lapte si brinza dar nu inseamna ca e intotdeauna preferabil sa cresti vaci si oi.
Incearca sa detii o masina in Londra (cind ai serviciul si locuinta in Londra) si vezi cum te descurci daca nu "valorezi" macar 7 cifre. Si nu lei, nici macar RON. Congestion charge 10.50 pounds/zi (varianta cea mai ieftina), parcarea mai scumpa decit rata la o vila spalata in Romania (si iti trebuie si acasa si la servici, unde daca nu esti de la manager senior senior/VP in sus n-o sa ai loc in garaj). Si bonus faci si dublu ca timp fata de transportul in comun.

Pina si in US unde traditional mai toti tinerii care nu traiau in ultima mizerie isi luau permisul imediat ce implineau virsta procentul celor care isi iau permise scade dramatic: http://www.ncbi.nlm....pubmed/22817547
Asta intr-o tara in care traditional daca n-ai masina nu poti sa faci nimic. Ei bine, daca inainte nu puteai sa cumperi/iei de la biblioteca o carte sau sa mergi la un film fara masina acum poti sa o faci foarte bine si de pe internet. La fel cu socializarea pe facebook&shit.

#23
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postf300, on 15 iunie 2015 - 09:49, said:

Bineinteles, doar ca nu trebuie sa o detii tu personal. E bine sa ai acces la lapte si brinza dar nu inseamna ca e intotdeauna preferabil sa cresti vaci si oi.
Incearca sa detii o masina in Londra (cind ai serviciul si locuinta in Londra) si vezi cum te descurci daca nu "valorezi" macar 7 cifre. Si nu lei, nici macar RON. Congestion charge 10.50 pounds/zi (varianta cea mai ieftina), parcarea mai scumpa decit rata la o vila spalata in Romania (si iti trebuie si acasa si la servici, unde daca nu esti de la manager senior senior/VP in sus n-o sa ai loc in garaj). Si bonus faci si dublu ca timp fata de transportul in comun.

Pina si in US unde traditional mai toti tinerii care nu traiau in ultima mizerie isi luau permisul imediat ce implineau virsta procentul celor care isi iau permise scade dramatic: http://www.ncbi.nlm....pubmed/22817547
Asta intr-o tara in care traditional daca n-ai masina nu poti sa faci nimic. Ei bine, daca inainte nu puteai sa cumperi/iei de la biblioteca o carte sau sa mergi la un film fara masina acum poti sa o faci foarte bine si de pe internet. La fel cu socializarea pe facebook&shit.

Spre deosebire de tine care habar nu ai ce vorbesti,am avut masina in Londra.Ia vezi cat e de mare sau mica zona de congestion charge raportat la Londra si dupa aia incearca sa mai emiti pareri.Iar parcarea era gratis pe strada(cu conditia sa ai road tax platit),insa aveam curte.Baliverne de astea din auzite ar fi bine sa le spui in alta parte.

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da sigur, am si eu niste prieteni care stau "in Londra" - de fapt stau intr-un sir de case pe linga niste cimpuri si boscheti la 40 minute de mers cu trenul pina oriunde.

#25
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postf300, on 15 iunie 2015 - 10:46, said:

Da sigur, am si eu niste prieteni care stau "in Londra" - de fapt stau intr-un sir de case pe linga niste cimpuri si boscheti la 40 minute de mers cu trenul pina oriunde.


Ai prieteni sau tu esti ala? Ca masina sigur nu ai avut,vorbesti din auzite,adica prostii.Macar sa le tii pentru tine...

#26
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu am avut masina din RO adusa si inmatriculata in UK. Costul inmatricularii a fost 55 lire + 160 taxa anuala + 500 lire casco anual. Parcarea ma costa 500 lire pe an in subteranul complexului unde locuiesc (acton zona 2 west) si 4 lire pe zi la servici in subteran (w12). Nu am platit niciodata congestion charge ca nu am umblat prin zona aia, dar tot am renuntat la masina ca nu o foloseam. Pentru situatii cand am nevoie de masina acum folosesc zipcar.co.uk.

#27
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Daca doriti sa va reparati singuri masina cautati "kfz selbsthilfe". Eu astazi am schimbat un rulment de roata. Cu piesa comandata pe net (40 euro cu tot cu transport), am facut programare la un astfel de service, unde pentru 16 euro am primit carucior de scule, elevator si tot ce a fost necesar pentru efectuarea operatiei.

#28
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postfezo, on 13 iunie 2015 - 13:18, said:

Taxele aberante din RO sunt puse tot de smecheri care conduc Romania. Schimbarea e in oameni, insa acasa nimeni nu doreste o schimbare adevarata. Romanii sunt conduci de oamenii pe care-i merita.

Pina la urma fiecare face cum vrea, nu mai polemizez pe subiect, intentia mea a fost sa ajut pe cei care vor sa-si inmatriculeze masina in Germania.

Subscriu total.
Topicul deschis de tine va fi util la multe persoane  interesate de acest subiect.Felicitari pentru atitudinea ta pozitiva.

Edited by fredy2007, 06 July 2015 - 20:26.


#29
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006

View Postf300, on 15 iunie 2015 - 09:49, said:

Incearca sa detii o masina in Londra (cind ai serviciul si locuinta in Londra) si vezi cum te descurci daca nu "valorezi" macar 7 cifre. Si nu lei, nici macar RON. Congestion charge 10.50 pounds/zi (varianta cea mai ieftina), parcarea mai scumpa decit rata la o vila spalata in Romania (si iti trebuie si acasa si la servici, unde daca nu esti de la manager senior senior/VP in sus n-o sa ai loc in garaj). Si bonus faci si dublu ca timp fata de transportul in comun.
asta daca lucrezi in buricul targului, dar Londra-i mare, nu-i peste tot congestion charge

daca-i vedea tu ce masini au romanasii de la Londra, n-ai mai scrie, chiar daca stau la gramada dar la masini bune nu fac rabat

in alta ordine de idei nu-i chiar asa scump, la o masina modesta pana-n 10 - 12 ani, 1300cmc, asigurarea incepe cu 650/an, taxa de drum incepe cu130/an, parcare poti sa nu platesti daca stai pe anumite strazi fara taxa sau ai parcare la casa unde locuiesti, etc

#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca poti sa te descurci ... daca nu stai prea central, daca nu muncesti prea central ... desigur, nimic de obiectat.

Dar asta nu inseamna ca masnia e o necesitate si nu poti sa stai fara, nu automat mai ales in Londra. Ca daca stai unde trebuie, daca muncesti unde trebuie POTI sa ai o masina fara mari chestii e foarte ok. Dar de aici pina la a discuta cu masina de parca e echivalenta cu a avea curent sau WC in casa e mare distanta. Zeci de procente din populatie (in unele locuri peste 50%) se descurca foarte bine fara. In lumea civilizata.

#31
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postf300, on 07 iulie 2015 - 20:44, said:

Zeci de procente din populatie (in unele locuri peste 50%) se descurca foarte bine fara. In lumea civilizata.
Pentru ca transportul in comun este foarte bine pus la punct.Cand poti sa te descurci foarte bine fara sa detii un autoturism de ce sa mai cheltuiesti aiurea banii pe un produs pe care il folosesti poate destul de rar?

#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Este exact ceea ce spun si eu: in anumite cazuri ai nevoie de masina, in anumite cazuri nu ai nevoie si mai mult poate sa fie o cheltuiala prosteasca si chiar imposibila.

Nu ca e automat necesara si ca cine spune altfel e comunist, asta nu e adevarat (si oarecum ipocrit venind din partea cuiva care daca luam in considerare doar faptul ca vorbeste romana e mai probabil sa aibe WC-ul in curte decit in casa).

#33
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
in momentul de fata cu masina fac 25-30 min pana la lucru, cu mijloace de transport in comun 1:30 ore, daca totul merge bine. 1 ora vs 3 ore pe drum pentru mine e o alegere simpla, desi firma-mi plateste transportul public si masina nu.
merge si fara dar 2 ore pe zi mie unuia mi-s prea valoroase. alegere individuala. cand stai langa statia de metrou si ai 3 statii si 5 minute pe jos pana la lucru, iara e un no brainer.

#34
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Thread acum pe slashdot: Ask Slashdot: If Public Transport Was Free, Would You Leave Your Car At Home?

Sint multe chestii interesante (si multe prostii). Tineti cont ca slashdot e international dar totusi in mare masura american. Primul raspuns cu score 5:

"If public transport would be free in all of Germany, I would not use this car thing again."

Desigur exista mai multe de genul:

"The closest public transportation is about 35 miles from my house. So no."
"Public transport in the USA is almost uniformly low-ball, by which I mean to wave my hands at uncomfortable seating, sparse scheduling, sparse pickup and drop-off locations, smelly"

#35
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pentru mine pretty much e free. doar tre' sa impozitez abonamentul.

#36
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006

View PostPengoon, on 09 iulie 2015 - 14:01, said:

in momentul de fata cu masina fac 25-30 min pana la lucru, cu mijloace de transport in comun 1:30 ore, daca totul merge bine. 1 ora vs 3 ore pe drum pentru mine e o alegere simpla, desi firma-mi plateste transportul public si masina nu.
merge si fara dar 2 ore pe zi mie unuia mi-s prea valoroase. alegere individuala. cand stai langa statia de metrou si ai 3 statii si 5 minute pe jos pana la lucru, iara e un no brainer.

în momentul de față fac 35min pe ceas de când închid ușa până când intru în firmă, cu transportul în comun (Bus - U-Bahn - S-Bahn). cu mașina aș face cam 1h30. nu cred că am fost de mai mult de 2X cu mașina la muncă. oricum n-am unde parca, iar traficul matinal e crunt. durează o viață să traversezi Münchenul la 8-9 dimineața.

azi doar ce mi-am făcut revizia anuală la mașină. am mers doar 7300km de anul trecut de la ultima revizie. sunt șofer de weekend (sau de seară, în funcție de necesități), iar mașina mai mult stă în garaj...

păcat că nu stau mai aproape de centru, că doar cu bicla aș merge. așa pe-aici prin cartier merg cu ea pana la a 2-a stație de metrou, să fac și eu un pic de mișcare :D

Edited by mannes, 04 August 2015 - 20:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate